Město 44 vypráví příběhy mladých lidí, kteří žijí své životy jako by každý den měl být jejich posledním. Není to díky jejich statečnosti nebo lehkovážnosti – tento postoj je přirozený s ohledem na skutečnost, které čelí. Píše se totiž rok 1944 a jejich příběhy se odehrávají v Němci okupované Varšavě. Mladí Poláci vnímají své zapojení do podzemního hnutí nejen jako vlasteneckou povinnost, ale také jako dobrodružství, příležitost se pochlubit před svými vrstevníky a zapůsobit na dívky. Flirtují, předvádí se a dělají plány během jejich odbojového cvičení, aniž by si uvědomovali, že se blížící léto stane nejtěžší zkouškou jejich života. A tak netuší, co pro ně historie připravila... Polské hnutí odporu představované Zemskou armádou (Armia Krajowa) 1. srpna 1944 zahájilo ozbrojené povstání, které mělo osvobodit Varšavu z područí nacistického Německa. Naši hrdinové pod vedením charismatického vůdce Kobry vytvoří jeden z nejodvážnějších oddílů povstání. Jsou svědky i aktéry obětování se a hrdinství, ale i krutosti, zrady a vraždy. Učí se lásce a zjistí, co je to nenávist. Dějiny jim dají krvavou a krutou lekci v dospívání. (CinemArt)

Adrai

Následující text může obsahovat mírně náznaky. Na jedné straně vysílá i v dnešní době TVP filmy s jedno-hlasým dabingem všech postav bez rozdílu jejich pohlaví či věku a na druhé straně dokáže (spolu s dalšími) vyprodukovat poměrně syrový válečný film popisující jedno z nejtěžších období polské historie. Poměrně neznámí herci (alespoň pro nás), zajímavá kamera (1st person záběry) a perfektně za komponované efekty (v UPP si evidentně dali fakt záležet) by film vytáhla i na pět hvězd, nicméně třeba o e milostné scény jsou tak trochu WTF - zpomalovačka ala Wanted ani dubstep se do filmu z ww2 prostě nehodí, nicméně chápu ze se snažili cílit i na mladší publikum uznávající jen Hollywood. Naštěstí především prostřední část filmu (matka/bratr + staré město) to zachraňuje a za me si film ty 4 hvězdy zcela zaslouží ... ()

Expertt

Něbýt těch zpomalených rádoby uměleckých scén, bylo by to asi o hodně lepší. Nadruhou stranu tolik jich tam zase nebylo, avšak celkový dojem to kazí. Jinak pěkný, pár zajímavejch, snad realistickejch prvků mě překvapilo.. ()

dawnie

Tak ostrý výkyvy, co se týče pojetí, jsem ve filmu už dlouho nezažila. V jednu chvíli jsem musela odvrátit oči od mrazivě syrový popravy, a během několika minut jsem se musela nahlas smát, když hlavní hrdina hrdinně probíhal ve slo-mo mezi svištícím rejem kulek nebo když za burácení dubstepu chlapci pozdvihali zbraně při kráčení po pás ve vodě plné hořících trosek. Nevadí. Na druhou stranu, Město 44 má koule na to, být jiný - a to se počítá. Příběh hlavní dvojice je sympaticky né-tak-úplně typickej, kamera je osvěžující a nápaditá a stále se opakující, úzkost vyvolávající hudební podkres se mi dostal pod kůži. Tak proč nakonec kruci ne? ()

n42

Dost jsem se na film tešil a bohužel nic moc. Hudbu složil polskej klon Johna Murphyho, přičemž neberu v potaz scénu, kde vyhrává dubstep (huh?). Film je hodně o atmosféře, a i přes to mě víc dojímá Uprising od Sabatonů... ()

TommyDiamond

Je sice smutné, co všechno museli ve druhé světové válce prožít obyvatelé Varšavy, ale ještě smutnější je jakým způsobem to Komasa podal...... Asi největším bolístkou celého filmu je naprostá nepřehlednost situace, která až zoufale bije do očí. Zmatené pobíhání hlavním hrdinů mezi sutinami domů sem a tam, jejichž cílem bylo opustit město (ze začátku ho bránit) způsobovalo akutní dezorientaci. Do toho němci, sověti a jakási varšavská domobrana, která se stala přes prvotní velké plány lovnou zvěří... Aby toho nebylo málo, tak Komasa nejvypjatější chvíle snímku zpomalil, ozvučil nevhodnou hudbou a trochu nepochopitelně popustil uzdu své fantazii..... I přes některé dobré okamžiky má pro mě snímek hodnotu pouze dvou hvězd..... ()

JeanMarthan

To mohlo být pět hvězd bez mrknutí oka, protože chvílemi to mělo obrátky až se mi hlava motala! Atmosféra byla přímo elektrizující!!! Jenže! Obří potenciál, co jde z filmu cítit jak napalm po ránu, se jaksi vytratil! Čím to? Těžko tak úplně říct! Kamera znamenitá, lokace bravurní, herci vesměs velmi slušní, tak kde je sakra problém? Možná ve snaze být tolik Hollywoodští! Možná tím, jak vždy v nejmíň vhodný okamžik do děje narvali jakýsi inovativně-debilní prvek! Přiznám se ale, že se mi hoodně líbila hudba! Nemyslím ty občasné nepochopitelné moderní výblitky, ale onen jednoduchý kytarový rif, kterým perfektně gradoval děj. Ještě jednou si postesknu, protože tohle mohl být totální nářez, klenot!, sakra I tak dám nakonec 4* ()

papri

Tak rozpolcený jsem se u filmu dlouho necítil. Na jednu stranu takový snímek s nákladnou výpravou a vizuálními efekty u nás nikdy nevznikne, což je na jednu stranu škoda. Akční scény jsou zde natočené precizně, s pořádnou dávkou krve a surovosti. Ale na druhou stranu je tady pár scén, které opravdu působí jako pěst na oko, jako kdyby naskočil úplně jiný film. Tvůrci se snažili být asi moderní, a chtěli ta vecpat co nejvíc kůl scén ale naopak to působilo rušivě až k smíchu. Škoda zmařeného potenciálu, ()

Athree

Chválím Poláky za natočení skvělého filmu. Čekal jsem málo, ale dostal jsem hodně. Nebýt té příšerné hudby doprovázející některé scény, neváhal bych a dal bych pět hvezdiček, ale opravdu nemám za potřebí, mít při válečném filmu techno party. Doporučuji! ()

tartan

Poliaci si svoju pohnutú históriu vždy vedeli kvalitne filmovo uctiť. Stačí si spomenúť na výborné filmové adaptácie skvelých Sienkiewiczových historických románov. Nie inak je tomu aj v prípade najnovšieho naozaj epického vojnového filmu, ktorý bol natočený k príležitosti 70. výročia jednej z vôbec najtragickejších udalostí poľských dejín - varšavského povstania v roku 1944. Po 63 dňoch nemilosrdných bojov, kde sa nebrali ohľady na nikoho a na nič, zostalo v pôvodne 900 tisícovom meste, ktoré bolo z 85% zničené, asi len 1000 obyvateľov. Je neuveriteľné, že po tom inferne, ktoré mesto v tom krátkom čase zažilo, dokázalo znova povstať z popola a dnes v ňom žijú skoro 2 milióny obyvateľov. To ale nie je len prípad Varšavy, takých miest by sa v Európe našlo viac. Mesto 44, napriek istým výhradám, ktoré ale pre niekoho (hlavne pre mladšiu generáciu) môžu byť naopak plusmi (videoklipový strih, efektné a samoúčelné spomalovačky, výber hercov - mladosť a krása vpred), je nesmierne intenzívny filmový zážitok a nezakrytý pohľad na všetky hrôzy vojny. Po skončení filmu zostalo v sále hrobové ticho. Všetci sme zrejme ďakovali Bohu, že žijeme v mierových časoch. Potom sa ozval slabý potlesk. Tie mierové časy sa už pre niektorých neďaleko nás skončili... Najsilnejšia scéna: krvavý dážď. Tušil som, čo príde, len čo som uvidel ten tančík, ale aj tak... ()

Coliseum

Poláci bezpochyby vycucli možnosti po morek kostí. Výpravné, živočišné, syrové, naturální. Bohužel, pan režisér miluje pathos a zpomalené scény, podkreslené stupidním hudebním kolovrátkem, v okamžicích, kdy by byl potřeba pravý opak. Ona je celá dějová linie prostinká, ale na druhou stranu, těžko vymýšlet stále nové, neokoukané a originální. Sázka na cukrkandl obalený krví a prachem neurazí nikdy. ()

MickeyH.

Musím říct, že pan Komasa svou práci umí dělat dobře a hlavně dost zajímavě, protože válečný film s art prvky jsem viděl snad jen u Tarantina, který má ale své filmy vždy s nadsázkou. Toto je však naprosto vážné a drsné drama, které je prokládáno velmi dobrými vizuálními i zvukovými efekty. Velmi mě zde překvapil soundtrack, ve kterém je zahrnut např. dubstep, operní styl apod. Také se ve filmu vyskytuje až hororová chvilka v kanále, kde hlavní hrdinka prožívá jakousi psychózu, což mě zajímavě vyděsilo (:-D), protože bych řekl, že se to do toho filmu nehodí, ale nějakým způsobem (nevím jakým) to tam přeci jen sedělo. Ty samé pocity jsem prožíval při scéně, kdy se poprvé políbí Józef Pawłowski a Zofia Wichłacz a kolem nich lítají kulky a jejich trajektorie je jaksi nelogická. Bral jsem to jako součást představ hlavního hrdiny. Celkově je tedy film působivý a příběh poutavý. 70% ()

DJ Kritik

Ak by som sa držal len tohto filmu, tak povstanie vo Varšave bolo organizované len bláznivými -násť ročnými capartami, ktorí si myslia, že idú do cirkusu. Čo sa týka filmu ako takého, stráca u mňa priazeň a to vďaka spomalovačkám, ktoré sú snáď len výplody bujarej noci. Čo to tam furt poletuje to nevie ani režisér. A tak otrasnú hudbu nepustí na pozadí svojich domácich fotiek snáď ani retardovaný školák. Tešil som sa, ale je to len sklamanie. Radšej to mohla byť nejaká paródia. ()

Brano

Z kladov vyzdvihnem najmä perfektné brutálne bojové scény, ktoré boli dokonale po technickej stránke spracované. Najmä tie efekty sa mi veľmi páčili. Takisto im sekundovala skvelá hudba. Začiatok bol trochu pomalší, ale potom približne po polhodine začala jedna veľká "akčná" jazda. Bohužiaľ znižujem moje hodnotenie kvôli príbehu, ktorý v tomto filme chýbal. Miestami to nemalo hlavu ani pätu a prišlo mi to akoby autori na rýchlo pozliepali náhodné scény. Nieže by sa na to nedalo pozerať, ale často to nedávalo logiku. Takisto hlúpa romantická zápletka zbytočne len kazila celkový dojem. Za pozretie to stálo, určite sa jedná o zaujímavú tému, ale chcelo to trochu iný scenár. Herecký to bolo pomerne dobré zvládnuté. ()

caladhiele

Čekala jsem velkolepou historickou podívanou se sympatickou dávkou milostného dramatu. Dostalo se mi zoufale nudného, monotónního snímku, téměř postrádajícího jakoukoliv dějovou linii, plochých (nejen) hlavních postav, zbytečně brutálních scén a dávky tzv. "experimentálních" efektů. Sečteno, podtrženo - tenhle film rozhodně ne. ()

regentor

Novodobý pohled režiséra Jana Komasy na tragické a pro většinu Poláků i traumatické události z období Varšavského povstání.Již téměř 5 dlouhých let trvá II. druhá světová válka a Polsko je systematicky ničeno nacisty. Největší teror zřejmě zažívá hlavní město.Łapanki ,což je dobový výraz pro zadržení obyvatel na ulici a okamžitá exekuce komandy SS (Einsatzgruppen) je nacisty velice oblíben a v lidnaté Varšavě i velmi "efektivní".Už v prvních dnech války v září 1939 vzniká organizace (Związek Walki Zbrojnej, ZWZ) která se v roce 1942 spojuje s dalšími odbojovými organizacemi a vzniká Armia Krajowa (AK).Je léto roku 1944, fronta se blíží ale mladí lidé mají i jiné potřeby a vášně než je odboj.Komasa uchopil tyto události trochu jinak než A. Wajda ve svém slavném snímku Kanał z roku 1957 a tak se nejdříve seznamuje s civilním životem mladých lidí s jejich bezstarostností která však záhy přejde v depresi , jejich plností života který se záhy mění ve zmar.Je 1. srpna a povstání začíná , první tři dny to vypadá jako jasná záležitost, téměř lidová veselice . Jen však do chvíle kdy nacisté nasadí posily a elitni jednotky SS s podporou letectva.Stalin před Varšavou s postupem svých vojsk vyčkává a čeká až Němci za něj na vzpurných Polácích udělají černou práci.Odpor obránců v obleženém městě slábne, část z nich se kanály dostane z nejhorších bojů ale jen na chvíli...Snímek nemá parametry velkofilmu ale je natočený velice solidně a to včetně bojových scén.Natáčelo se ve městech Wroclaw, Walim, Swiebodzice, Varšava a Lodži Lodzkie v Polsku. Ve filmu pracovalo přes 3 000 komparzistů a bylo použito 5 000 tun trosek, díky nimž tvůrci znovu vytvořili Varšavu zničenou válkou. České postprodukční studio UPP pro film vytvořilo více než 420 trikových záběrů. Od retuší současných prvků, až po kompletní vytvoření částí města ve 3D.Určitě to patří k tomu lepšímu co polská kinematografie v posledních letech nabídla a je to zároveň důstojné připomenutí z filmového plátna událostí které by nikdy neměly zůstat zapomenuty. ()

Pitryx

Pomalý děj, a také ne nějak zajímavý, ale přesto se na to dívat dalo až do čtyřicáté minuty, kdy se z filmu stává Matrix, nebo tak něco. Vykreslená dráha kulek, a to zpomaleně, nám ukáže, že ne vše musí dodržovat zákony fyziky. Kulky si zde vykružují hezké kruhy a já jsem si říkal, že to asi bude komediální prvek. Nebyl, protože za chvíli následuje další podobné filmové zvěrstvo. Pak následují další a další zvěrstva, ale už ta válečná, a natočena jsou tak, že by člověk uvěřil naprosto všemu. Tak realistické scény jsem ještě neviděl. Děj se pak prakticky nezastaví. Žádné ťuti muti, jako ve všech filmech se zde v podstatě neodehraje. Tedy, pár scének ano, ale v té rychlosti je v podstatě divák nepostřehne. Také to může být tím, že je ihned po nich zase šokován, takže na ně zapomene. Takže mimo toho jednoho zpomaleného a dokonale zkaženého záběru a trochu pomalého začátku se snímku prakticky nedá nic vytknout. A protože jsem jej viděl hned po filmu „Volyň“, mohu říci, že tento je o mnoho lepší a výše jmenovaný snímek v poklidu zazdil. Poláci dokazují, že válečné filmy jsou jejich silná stránka. ()

majky19

Když jsem zhlédl historické dokudrama "Varšavské povstání" z roku 2014, byl jsem velmi zvědavý, jak se režisér Jan Komasa popere s výzvou svého celovečerního filmu "Město 44", který je rovněž věnován událostem srpnových dní roku 1944, kdy vypuklo Varšavské povstání. Upřímně řečeno mě tento snímek velmi překvapil v tom pozitivním slova smyslu. Ve snímku totiž není nouze o silné okamžiky, které v divákovi zůstanou ještě nějakou dobu po zhlédnutí filmu. Film pojednává o těchto událostech očima velmi mladých lidí, kteří se rovněž do této odbojové akce chtějí zapojit, a přispět svým dílem k osvobození polské metropole bez přímé pomoci Rudé armády. Na povstalcích můžeme pozorovat obrovské odhodlání, odvahu, touhu po svobodě, a samozřejmě také touhu svým hrdinství zapůsobit i na dívky. Dobrodružství se ale rázem mění v krutou realitu. Mladí lidé poznávají krutou válečnou vřavu, mezi sebou jeden po druhém postupně umírají, jsou svědky toho, jak civilisté a dokonce členové jejich rodin bývají na ulicích popravováni, jak Němci srovnávají svými nálety polskou metropoli se zemí, kruté podmínky v polních nemocnicích, v nichž většinou ve velkých bolestech umírají lidé atd. Ve filmu ovšem cítím i rušivé elementy, zejména pak zpomalovací scény, současná moderní hudba a střely létající všude možně, nikdy však nezasáhnou svůj cíl. To mě v tomto snímku upřímně docela vadí. Velmi mi osudy mladých lidí účastnících se Varšavského povstání připomínají příběhy E.M. Remarqua v díle "Na západní frontě klid", kde jsou přímými aktéry rovněž velmi mladí muži, kteří sotva odmaturovali, ještě v životě ani nic moc neprožili a už jsou rekrutováni a mobilizováni do kruté vřavy bojů na západní frontě v první světové válce. Myslím si, že tento film je solidní průměr, a je důstojnou připomínkou událostí Varšavského povstání, které rovněž znamenalo pro polský národ velmi citelné ztráty, ()

macetoma

Jako příběh dobrý, jestli to je pravdivý příběh podle skutečných událostí tak mě je těch Poláků fakt líto, naše květnové povstání proti tomu musela být jen procházka růžovým sadem. Na mě moc krvavé a moc naturalistické. Také střídání kýčovitých romantických scén a drsné reality mi nedělalo dobře - připadal jsem si jako by mi někdo přepnul Mlčení jehňátek na Kouzelnou školku. Hlavní hrdina toho v prostřední části filmu moc nenamluví. Dávám 2 hvězdy. ()