Taboo

Drama / Thriller / Mysteriózní
Velká Británie, 2017, 7 h 55 min (Minutáž: 55–60 min)

Epizody(8)

Temně surreálná minisérie TABOO, odehrávající se v roce 1814, sleduje dobrodruha Jamese Keziaha Delaneyho (Tom Hardy) – muže, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn. Dlouho se věřilo, že je mrtvý, nyní přijíždí domů do Londýna, aby převzal to, co zbylo z otcova podnikatelského impéria a přebudoval svůj život. Dědictví po otci je však pohár plný jedu, James si musí dokázat poradit s čím dál tím více spletitými okolnostmi a nepřáteli číhajícími za každým temným rohem, aby se vyhnul rozsudku smrti. Ve víru intrik, vraždy a zrady se mysteriózní rodinné drama rozvíjí v žhnoucí příběh lásky a proradnosti. (HBO Europe)

VaHo

Když přetrpíte nudné pasáže, vydržíte osm hodin, kterých pocitově bylo asi dvanáct, abyste po posledním dílu zjistili, že to byla jedna veliká, ale opravdu veliká prázdná bublina, tak budete – jak to říct slušně… roztrpčeni. Ne, vážně. Tohle je fakt nechutné okecávání naprosté prázdnoty. Seriál pořád slibuje něco velkého, těšíte se, o co Hardymu jde. Co je ten jeho velký plán, co se mu stalo v Africe, a co připravuje tak velkého, že z toho asi přišel o rozum? Nic. To zajímavé, o čem bych chtěl, aby ten seriál byl, se stane asi v posledních pěti minutách, do té doby je to utrpení. Uznávám, že seriál má skvělou atmosféru; je správně špinavá, ošklivá a depresivní. Londýn je přesně tak nepříjemný, jak má být. Jenže k čemu to je, když příběh samotný je tak prostý, že se dá shrnout jednou větou. K čemu to je, když všemocná Východoindická společnost, je vlastně dost neschopná. K čemu to je, když některé dějové linie jsou jenom obyčejná výplň, která má nastavit stopáž. Jo, Hardy je fajn, bohužel jeho herecká poloha se mi už ke konci začala trochu přejídat. Když nad tím uvažuju, tak si nepamatuju jedinou scénu, která by mi vyrazila dech, nebo mi aspoň dala facku. Je mi to líto. Nečekal jsem mnoho, ale dostal jsem ještě míň. Zůstala jen nepříjemná pachuť. ()

Cedr

Od skvělého úvodu postupný úpadek do mírného nadprůměru. Skvělé obsazení (a to opravdu nejen Hardy), zajímavé historické zasazení a povedené, nelacině vypadající, "kulisy". Škoda že si seriál nedokázal udržet napětí úvodních několika prvních epizod a upadl do klasicky šablonovitého rozuzlení. ()

Mr.Ripley

1. série: Taboo mělo nakročeno k televizní události roku. Precizní vizuál, tíživá atmosféra, herectví v krystalické formě, ale ve finále zůstane jen zklamaná pachuť po promrhaně šanci. Osm hodin uplyne nezvykle rychle (přestože se během jedné hodinky mnoho nestane)... Celou dobu se to tváří děsně osudově, aby se vy finále ukázalo, že kolečka zapadnou do skládačky a jede se dál bez většího wow efektu. Snad další řada nabídne větší porci dějovosti a vytěží ze zbytečné mysteriozní linky víc. 70% ()

Tristan Rafael

Tom Hardy si spoluvytvořil ikonickou roli Jamese Keziaha Delayneho, neproniknutelného mystického přízraku, u kterého nemáte předvídat ani mrknutí oka.. Hardyho role nakonec zůstává jedinou výraznou proměněnou devizou poměrně ambiciózního projektu. Obskurní, depresivní, špinavé a rádoby syrové (tohle slovo pro mě u BBC už dávno neplatí), často prvoplánově nechutné, výrazně stylizované, s fetišem na Delayneho vlající černý plášť a cockney slang, bez kterýho se žádný řádný london-situated neobejde.. Bohužel, tvůrci přecenili svoje síly a natřískali všechny propriety dohromady tak, že nezbyla žádná lehkost a seriál poměrně brzy začne unavovat.. Vcelku si také troufám tvrdit, že britský režisér, s původem daným vztahem k reáliím, by byl šťastnější volbou ku prospěchu uvěřitelnosti či vykreslení díla než dvojice odlišnou optikou k ryze britské látce nahlížejících, skandinávských tvůrců.. Velká škoda, nemálo věcí v Taboo zaujme či přímo nadchne, ale celkově temná nahuštěná atmosféra bez nosnější narativní linie nemá šanci a dávno před osmým dílem je u konce s dechem.. ()

Motinski

Je cítiť že toto mal pod palcom Steven Knight. Miestami som si myslel že sledujem Peaky blinders 19. storočia. V tom ako sú nám podávané zvraty, ako má hlavná postava premyslené veci dopredu a ako dialógy pôsobia dôležito v každom slove. Vo všetkom ostatnom ale ide o slabšiu záležitosť. James Delaney je zvláštná postava, tak ako aj celý seriál. Nejednoznačná, nepredvídateľná a nebezpečná. Občas vykreslená ako mýtický diabol, hlúpy agresor čo necíti bolesť, na druhej strane aj ako šikovný stratég a neobyčajne múdry človek. Taboo ma bavilo a na konci každej časti som chcel vidieť ďalšiu, no veľa veci mi na ňom vadilo. Postavy sú ploché. Chladné a stereotypne napísané. Kladné sú málo sympatické, záporné málo nebezpečné. Je tu množstvo WTF momentov a abstraktných scén (Hardyho snové vizie) ktoré ma rušili. Zápletka ma nebavila a poriadný spád chytí v posledných 2 častiach. Tom Hardy ako herec zachraňuje čo sa dá a baví vás ho sledovať. Väčšinu seriálu ale neviete čo je jeho charakter zač. Čo si prežil, čo chce dosiahnuť, aké má motivácie, to všetko je divákovi skryté a nemal som chuť si domýšľať teórie. Nezáživné rozprávanie je aspoň ako tak vybalancované skvelým vizuálom. Hrátkami s farbami a tieňmi, pochmúrnou atmosférou špinavého Londýna a výtvarne nádherné nadizajnovanými kulisami. Či už pri interiéroch alebo exteriéroch. Pár krát som si myslel že tie 4* možno aj dám ale na konci som sa rozhodol že nie. Chýbala mi väčšia razantnosť a aspoň pár pasáži pri ktorých si poviem, Wow toto je ono. Okrem poslednej epizódy som to tu nezažil ani raz a iba sa nechal príjemne unášať výpravou. Taboo si zaslúži pozornosť a možno aj ďalšiu sériu (ktorá podľa všetkého nevznikne), nemá ale tak prepracovaný scenár ako sa tvári. Kľudne sa mohol orezať na 4 dielnú minisériu a nebyť na začiatku až tak tajuplný a nejasný. 6/10 ()

flawi.f

Odzbrojující atmosféra v té nejčistší podobě - to je Taboo. Všudypřítomná drsnost, špína, krev, zkažené zuby,děvky, rádoby naškrobenost "těch vyšších", bezohlednost, intriky, nepředvídatelnost, tajemno, očekávání co bude následovat - geniální! Na pozadí toho všeho se odehrává příběh, který je výborně napsaný, má hlavu a patu, není nouze o šokující momenty, ale nedokážu ho považovat za to hlavní, co seriál táhne. Přála bych si dozvědět se více o hlavních postavách, jejich osud, proč jednají tak, jak jednají, proč se dostali tam, kde jsou. A co bych chtěla vědět úplně ze všechno nejvíc, tak detaily Delaneyho afrického dobrodružství. Můžeme se jen pídit a domnívat, co všechno zažil, v seriálu nám to bylo prezentováno jen formou pár vteřinových flashbacků a snových vizí. Doufám, že tuto roušku tajemství nám tvůrci odkryjí v druhé řadě. Ale buď jak buď, i přesto je ten příběh skvělý. Jen ho zastiňuje již zmíněná atmosféra a pak herecké výkony. Tom Hardy je ďábel, který dal vyjádření slovem "hmm" naprosto jiný rozměr. ()

filmmovier

Veliká paráda a ve výsledku mnohem lepší podívaná, než jsem čekal (a čekal jsem opravdu hodně). Vizuální žrádlo, úchvatná atmosféra (po téhle stránce je Taboo naprosto dokonalé), fantastické herecké výkony ve velkých i malých rolích, vynikající scénář, tempo, které utíká mnohem víc, než by jste možná čekali, snad ani jeden nudný moment... Prostě další seriálové zlato, které je prostě perfektní. Hmmmující Tom Hardy je parádní, John Keziah Delaney je rozhodně jeden z nejzajímavějších seriálových charakterů za hodně dlouho dobu, což je v rámci jeho postavy skutečně neuvěřitelné, ale já si po pár týdnech mnohem víc pamatuju tu úžasnou atmosféru a všechno to kolem – kameru, režii, hudbu... Vtahující, strhující, úchvatné. Taboo rozhodně stojí za to, hned z kraje roku jeden z nejzajímavějších seriálových počinů. Velikých a silných 100% a velmi se těším na druhou sérii. ()

Lachtaan

Hardyho velmi odvážný pokus si z vlastní kapsy natočit potemnělé drama z velmi těžkého období nejen politiky Velké Británie, ale prakticky situace po celém koloniálním světě. Rád jsem si užil jeho neústupnost a zároveň neochotu se světu otevírat více, než je doopravdy nutné. Také oceňuji výskyt množství postav z fenomenálního GOT, které je ke zdejšímu dobru složené hlavně z britského hereckého ansámblu, který se této tématiky jen tak nepustí. Nebudu upírat, že bych se při větším počtu dílů již nudil, na správnou notu zde hrálo především to, že jsme měli vždy týden mezeru mezi premiérou další epizody, ne nátlak zvyku Netflixu zhlédnout celou sérii v co nejkratším čase. ()

terunka003

Špatné to není. Mám ráda tyhle špinavé temné příběhy plné hnusných charakterních postav. Děj je zamotaný a neočekávaný, člověk nemůže věřit ani vlastním botám. Čím víc ale vidíme dílů, tím víc mi přijde všechno šílenější. Tomík je kočičák, to nemůžu říct. Ale on úplně šílí. Jeho sestra není o nic normálnější. Každopádně opět parádní kousek, který je třeba sledovat pravidelně a pečlivě. ()

marvan odpad!

Nemohu si pomoct, ale je pro mě dost těžké přiznat seriálu byť i dílčí kvality, které bezesporu má, když v jeho základu nacházím úlitbu politické korektnosti, která místy hraničí s demencí. Přitom to byla právě Východoindická společnost, která stála u zrodu snah o globalizaci a nový světový pořádek. A vlastně dodnes stojí, přestože se přetavila do podoby korporací ovládající světové dění skrz Londýnskou City. Potud tedy výborný nápad, poukázat na pokrytectví společnosti, která de facto dávno před nacistickým Německem rozjela v mnoha anglických koloniích genocidu původních obyvatel a koncentrační tábory. Žádný Norimberk se nekonal a dnes nás kosmopolitní potomci těchto gaunerů povýšeně poučují o lidských právech a naší povinnosti kát se za cizí zločiny dobrovolným podvolením invazi sociálního odpadu z třetích zemí a dobrovolným zavržením kulturní identity. Z historického pohledu je seriál ubohý guláš. Představa černého advokáta, který počátkem 19. století trestně stíhá vysoce postavené bílé úředníky je stejně reálná, jako obojživelný tank v bitvě u Lipan. Pochopitelně jde o tzv. "ušlechtilého negra", nositele pravých lidských hodnot, který blahosklonně poučuje své opovrženíhodné bílé bratry. Ano, tenhle typ černochů lze dnes potkat především ve filmech a seriálech, v reálných statistikách kriminality naopak právě afroameričtí spolubratři trhají rekordy, tož je třeba je nechat triumfovat alespoň ve fantazii, že. Jediné pozitivní postavy seriálu jsou tak pouze barevní, různé pochybné existence, prostitutky, transvestité, pouliční kriminálníci, jakýkoli bílý heterosexuál konzervativního smýšlení je vzápětí odhalen jako odpudivé monstrum. Gramsci se musí všem těm blbým gójům, kteří mu skočili na lep ze záhrobí potměšile smát. Poslední poznámka na závěr: pyramidy v Egyptě opravdu nepostavili černoši, jak samolibě tvrdí zmíněný černý advokát, pyramidy postavila původní egyptská rasa, která byla bílá. Že by ukázka vzdělanosti současného levicového "intelektuála"? Typický snědý egypťan, tak jak ho známe, je vlastně míšenec původní bílé rasy s rasou negroidní a byl naopak příznakem úpadku kdysi velké egyptské civilizace. Což je přesně ten osud, který by nám současní socilání inženýři rádi uchystali, když nás chtějí, dle vyjádření pablba Junckera, křížit jako dobytek s jinýma rasama. Zažil jsem normalizaci a pocit nasranosti, když jsem viděl, jak se v zájmu údajně vyššího blaha překrucuje realita a nevěřil bych tomu, ale je to zpět. A tenhle typ umění slouží jako propaganda sebemrskačské multi-kulti ideologie. ()

noriaki

Kdyby tam nehrál Tom Hardy, tak se na Taboo vykašlu už po třech dílech. James Keziah Delaney jedná drsně, ale skrývá tím, že jedná chytře. Nenechte se tedy zmýlit špinavým vzhledem a šokujícími scénami. Prim hraje zákulisní politika, intriky a plány v plánech jiných plánů. Mysteriózní linka je tak trochu navíc a mimo parádně vypadajících scén seriál nijak neobohacuje. To podstatné je tedy brzděno neustálými odbočkami, efektními momenty a prázdnými pasážemi. Až do té míry, že by se dal scénář sestříhat na solidní thriller, který by držel mnohem lépe pohromadě. Herecky jde o absolutní špičku, ale jen pro ty, kterým sedne Hardyho živočišný projev. Jinak budete trpět, protože je v záběru skoro pořád. ()

hroubek

Nebudu lhát, když budu tvrdit, že jsem čekal, že Taboo bude větší pecka. Prostě jsem čekal mnohem více, než jsem nakonec dostal. Tím nechci tvrdit, že Taboo je špatný seriál, to totiž rozhodně není. Jen si myslím, že z něho šlo vytáhnout ještě více. Na druhou stranu díky tomu není seriál úplně mainstreamová záležitost, která sedne naprosto všem. Tvůrci zvolili pomalejší vyprávění a specifické dávkování informací. Díky tomu neustále udržují naší pozornost a překvapují nás zvraty a překombinovaností Delaneyho plánů. Velmi mi sedla celková atmosféra seriálu, která je temná, nepříjemná a hnusně realistická. Všude samá špína, nepořádek, mokro, déšť a mrtvoly s vyříznutými střevy. A pak je tu samozřejmě hlavní postava Jamese Delaneyho, o které bych jako divák chtěl vědět více, než dostanu. Chci znát jeho minulost z Afriky, jak přišel k diamantům, výcvik u Východoindické společnosti, otroctví, kanibalismus a nebo lásku k jeho setře. A na to jsem se celou dobu těšil a seriál mi ukázal jen špetku z toho a to mě fakt mrzelo. Tom Hardy je v této roli parádní a dost mu sedla. Jeho pohledy, buldočí zápal, málomluvnost a velká část šílenství z něho dělají velmi zajímavou postavu. Oproti tomu jeho protivník v podání Jonathana Pryce působí malinko nudně, ale v dalších dílech se ukáže jako slušný protivník. Oona Chaplin je zde dost zajímavá a celou dobu jsem nevěděl co si o ní mám myslet. Příjemně mě překvapila Jessie Buckley, kterou jsem neznal. Z vedlejších postav si prostor hodně kradl Michael Kelly a Tom Hollander. Co se týče samotného seriálu, tak ten si jede svoje a občas je mu naškodu pomalejší tempo a hlavně překombinovanost, kdy není vůbec jasné o co postavám ve výsledku jde a některé zvraty díky tomu ztrácí na efektivitě. Taboo je velmi dobrý atmosferický seriál, který trochu pokulhává s příběhem. ()

Yoda sama

Hardy cool, brutalita cool, špina cool, scenár fajn, len trochu únavný. Posledné tri epizódy sa ale ukázali v tom najlepšom svetle a tá prízemnosť sa mi vlastne aj zapáčila. Bez problémov som dotiahol, ba dokonca si rád pozriem aj pokračovanie. ()

Eleanor05

Stevenovi Knightovi se to opět povedlo! Dokázal po Peaky Blinders vytvořit další seriál plný postav, které nemají vůbec žádnou hloubku a diváka naprosto nezajímají. Postav, které se nechovají jako lidé, ale jako super mega cool panáci se super mega cool hláškami a jednáním. Tom Hardy skoro nemluví, je celou dobu jenom naštvanej a mručí (takže nic neobvyklého), no po pár hodinách už vás to docela hodně otravuje. Ostatní kolem jsou řádně vyšinutí, jedinej, kdo se chová vcelku normálně je hlavní záporák. Děj nestojí ani za řeč. Je to plytká hloupost s dobrými herci a dodívala jsem se na to vlastně jen kvůli Jonathanu Pryceovi, Marku Gatissovi a Jessie Buckleyové. ()

Killda

Série, která nakopává zadnici většinové Hollywoodské produkci. Výpravná lahůdka doprovázená tím nejlepším obsazením, nejdrásavější hudbou, nádhernou kamerou a netradičně neuspěchaným vyprávěním. ()

Mr.KarlAdler

Na Taboo je super hned několik věcí. Zaprvé udržuje Delaneyho v oparu nepříjemnýho tajemna - vlastně za celou první sérii nejsou úplně jasný jeho skutečný motivace (chce vyjebat se všema, co mu ublížili, skutečně ovládnout trh, nebo jenom pátrat po vlastních kořenech?), a i když se jeho minulost postupně odhaluje, tak to tvůrci drží na hodně odvážným minimu. Další plus je moc pěkně zvládnutej vizuál - osm hodin ukázkový obrazový deprese, temnoty a špíny, která zalejzá až pod nehty. Do toho všeho občas pobaví Hardyho místy na oko kultivovanej, ale převážně agresivně přímočarej hrdina, kterej svým chováním sem tam připomene Daniela Plainviewa z Až na krev - obchodník,co jde přes mrtvoly. Nejde nezmínit pojetí historický Anglie. Málokdy má člověk pocit při zpracování dobovýho života (a srovnával bych třeba i s loňskou Vojnou a mír), že je skutečně "tam", a ne "tady" ve 21. století, což často ubírá na věrohodnosti. V Taboo nejsou chování, vzhled a mluva postav vůbec podobný dnešku, a přesto nepůsobí škrobeně a pateticky. Za všechny stačí zmínit krále Jiřího, kterýho v podobě odpudivě opruzený kreatury ztvárňuje Mark Gatiss. Teď ještě zapracovat na tom, aby každá epizoda měla co nabídnout, a nedocházelo tak k překvapivejm výkyvům a stagnaci v příběhu jako do teď. Good day. ()

Tom Hardy a Zazie Beetz v severské krimi

Tom Hardy a Zazie Beetz v severské krimi

04.02.2023

Hvězdný Timothée Chalamet nedávno natočil reklamu o tom, jak všichni slavní a uznávaní herci pracují pro Apple. Nyní to technologický gigant s bezednými kapsami a vlastní streamovací službou Apple TV… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Tom Hardy si zahraje válečného fotografa

Tom Hardy si zahraje válečného fotografa

24.06.2016

Ačkoliv Tom Hardy seká jednu velkou roli za druhou, teprve letos se dočkal první oscarové nominace. Na rozdíl od Leonarda DiCapria šel sice domů s prázdnou, i tak mu ale Revenant pomohl k dalšímu… (více)