The Disaster Artist: Úžasný propadák

• Česko Úžasný propadák (více)

Film Disaster Artist se točí kolem vzniku kultovního propadáku Pokoj v režii Tommyho Wiseaua ("Nejlepší propadák všech dob"). Režisér a herec James Franco (Zlatý glóbus(R) pro nejlepšího herce, 2018) v něm proměnil skutečný příběh ambiciózního hollywoodského outsidera Tommyho Wiseaua - umělce proslulého upřímným zápalem a diskutabilními metodami – v oslavu přátelství, uměleckého vyjádření a snů splněných navzdory nepřekonatelným překážkám. (Magic Box)

Vxxx

Oh! My! God! Tváře mě bolely ještě půl hodiny po odchodu z kina. Divím se, že se mi nerozpůlil obličej, jak moc jsem se smála. Ale nešo přestat. A nadšená jsem, že to ani nejde popsat. Nejen, že jsem se skvěle bavila, ale taky se mi hrozně ulevilo. Na film jsem se těšila od prvních drbů a moc jsem se bála, že budu zklamaná. Nejsem! Je to opravdu dobrý film. A ano, taky volám po Oscarech. Film, režie, herec, adaptovaný scénář... všechno si to zaslouží. James Franco je neuvěřitelný. Tolik práce co do toho vložil. Nejenom, že natočili film. Oni ještě kvůli tomu filmu přetočili celý The Room. Opravdu doufám, že celý The Room s James Francem bude v bonusových materiálech na DVD. To, co se dalo vidět ve filmu, bylo totiž veledílo samo o sobě. Gesta, řeč, mimika... vše na sekundu srovnané s původním The Room. Dave Franco si taky tímto filmem něco dokázal Jeho ztvárnění Grega sice působí lehce "nenadšeně", ale vedle postavy magora Tommyho to přesně klape. Je to tak strašně vymazlené a vypiplané do nejměnší lžičky. A dost věrohodně to odpovídá na otázku "Proč od toho projektu všichni, sakra, neodešli?". Funguje to jako drama, funguje to jako komedie. Opravdu. Žádné náznaky vtipů se nekonají. Každý vtip funguje a trefí diváka přesně tak, jak bylo myšleno. Mohla bych to básnit ještě dlouho. Ale nebudu. Jedinou výtku mám. v The Room během natáčení změnili herce jedné z vedlejších postav a to v Disaster Artist vůbec nebylo zmíněno. A zrovna taková ikonická věc. Jak prostě Tommy didn't give a damn. Uměla bych si představit, jak to vtipně do filmu zapojit. Ale nevadí. Upřímně doufám, že se dočkáme nominace, nejlépe v pěti kategoriích. 5* a chci to vidět hned znovu. ()

SaNcHeZ_cz

James Franco a jeho love song jednomu z největších filmových kultů. Děsivý, nepříjemný a po všech stránkách věrně zreplikovaný Tommy Wiseau v podání samotného Jamese Franca táhne tuhle sondu do zákulisí filmařiny, která přináší neuvěřitelný příběh na pozadí jednoho z nejhorších filmů všech dob. Pro nezasvěcené toho asi příliš nabídnout nemůže, pro ty znalé, se ovšem jedná o naprostou povinnost. [80%] ()

TomX2

Ako životopisný film to možno nefunguje na jednotku, avšak natočené je to perfektne. Tvorcovia v čele s Jamesom Francom si dali záležať na každej jednej scéne, pričom každá je obohatená nejakou tou chytľavou hláškou. Herci síce často prehrávali a zo začiatku som nevedel prísť na chuť Jamesovi ani jeho bratovi, avšak netrvalo dlho aby som si na nich zvykol a užíval si každý moment. Musím oceniť, že aj navzdory tomu, že sa často jednalo o vtip, vo mne niektoré scény zanechali smutný dojem a dohnali ma k ľútosti. Záverečná asi polhodina bola podľa mňa perfektná a dal by som za ňu pokojne päť hviezd. Nie je potreba tu citovať hlášky z filmu - je ich tu strašne veľa a je ťažké z nich nejaké vybrať. Tommy Wiseau je proste génius, aj keď nechcený, ale je. Jeho The Room získal titul "filmový kult" a túto solídne natočenú poctu úplne zaslúžene. A taktiež sa mu podarilo vyčariť úprimný úsmev na tvári divákovi, ktorý už dlho pri filme takto nedokázal zadržiavať smiech. Legenda. ()

kaylin

Tommy Wiseau je takový přízrak sám o sobě, a tak film o něm prostě musí být zajímavý, což se v tomhle případě potvrdilo, stejně jako se mi potvrdilo, že James Franco je nesmírně nadaný, a to nikoli jen po herecké stránce, ale také po stránce režisérské. Celou dobu má snímek pevně v rukou a nepustí ho až do konce. Skvělá pocta, ale i výborný film. ()

slunicko2

Žijeme ve zvláštní době, kdy se točí filmy o neschopných a jsou úspěšné. 1) Výborný herec s krásným tělem 39letý James Franco (výstřední boháč Tommy) si libuje ve výstředních rolích a jako režisér a produkční i ve výstředních námětech. Ovšem i tentokrát je zábavnější si o jeho práci číst, než se na jeho vize dívat._____ 2) Zhlédnutí původního filmu The Room jsem byl ušetřen a asi proto mi ani tento Francův počin nepřijde příliš vtipný či hodný pozornosti._____ 3) Režisér pozval do filmu vedle svých bratrů 32letého Davea (začínající herec Greg) a 37letého Toma (Karl) i spoustu svých přátel a známých z branže. Titulky se hemží známými jmény a na dotočné se zřejmě potkala půlka Hollywoodu. Inu, budiž jim to přáno. ()

Hamaradža

Milá komédia, chápavá a nežná ku kráľovi zlých filmov, ktorého Franco očividne zbožňuje. Nepochybujem, že vo festivalovej atmosfére by to bolo za 4*. ()

L_O_U_S

Wiseauovo dílo Pokoj znám dobře a četl jsem i Sesterovu/Bissellovu knihu. Na tenhle Francův počin jsem byl celkem zvědavý. Je docela škoda, že se do natáčení montoval sám Wiseau. Chápu, že je mu James Franco zavázaný a určitě si ho i váží, ale tím se obrušuje možnost zachytit jeden z těch méně pěkných rysů jeho povahy. Teď víceméně jen papouškuju Red Letter Media, ale Tommy Wiseau v minulosti několikrát prokázal, že dokáže být i sebestředný, manipulativní hajzl. Franco si samozřejmě tohle nemohl dovolit zachytit, jinak by mu Wiseau značně zkomplikoval natáčení a zveřejnění The Disaster Artist. Místo toho sledujeme spíš příběh podivínského snílka, který občas uletí ve vztahu ke svému okolí, ale který si hlavně jde za svým snem. James Franco dokázal Tommyho manýry a přízvuk vystihnout opravdu skvěle, jenže si nejsem jistý, že to je to, o čem by to celé mělo být. Závěrečná srovnávačka scén z Francova filmu a z Pokoje působí víceméně zbytečně. OK, podařilo se vám to sehrát na chlup věrně originálu, ale co z toho? Možná je ještě příliš brzy na to, aby takový film vznikl, když kult kolem Tommyho Wiseau ještě neodezněl. (1 234.) ()

kajas

Je pravděpodobné, že jste nikdy neslyšeli o bytosti jménem Tommy Wiseau (záměrně píšu bytost, protože jsem po zhlédnutí tohohle filmu přesvědčená, že prostě musí pocházet z jiné planety). Wiseau každopádně před 15 lety natočil film, který je ve Spojených státech naprostým kultem pro svou neúmyslnou špatnost - "The Room". Nemálo jsem zírala, jak dokonale Franco vystihl Tommyho dikci, pohyby a celou jeho pozoruhodnou osobnost. Pokud jste "The Room" viděli, musíte vidět i tohle. A pokud jste "The Room" neviděli, budete ho chtít vidět. Dost dobré. ()

Lauri

Můj názor na Jamese Franca je sporný, vůbec nevím, co si o tom člověku mám myslet, ale jako herec je boží a já bych mu tu sošku klidně i přála. A spojení s jeho bratrem mi připadalo docela dojemné (hlavně při předávání Glóbů 2018, kdy bylo vidět, že ti dva mají vážně hezký vztah). Film jako celek se mi ze začátku moc líbit, ale jakmile vyjel z vlny vtipu na drama, ztratila jsem zájem a v kině jsem dokonce na chvíli usnula. ()

dee-key

Těžko hodnotit. Pokoj jsem neviděl, ale ten tvůrce bude asi pěknej magor. Jinak co k tomu říct? Dokoukal jsem to na čtyřikát, takže The Room si asi nedám. ()

Miseet

Z tohoto filmu mám poněkud smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbilo zpracování tohoto příběhu. Také mě mile překvapilo, že film, který hlavní hrdinové spolu v tomto filmu natáčejí, je doslova a do písmene kopie filmu „The Room“, který se stal předlohou tomuto natáčení. Výkon Jamese Franca, a jeho ztvárnění Tommyho Wiseaua, včetně jeho podoby, byl neskutečný. Není pochyb, že James Franco je skvělý herec. Na druhou stranu hlavní postavy a jejich chování mě neskutečně rozčilovalo. Přišli mi stupidní, a nemělo to ten správný spád a sled událostí. Film byl na mě moc dlouhý. Takže volím zlatou střední cestu a dávám 3 hvězdy. 50% ()

honajz2

Viděno v RegioJetu po cestě z Brna do Kroměříže a ze Zlína do Brna. Když jsem se prvně dozvěděl o existenci tohohle filmu, tušil jsem průser, protože natočit parodii o filmu, který je sám o sobě dost zábavný, mi neznělo jako dobrý nápad. Jenže ono to překvapivě nedopadlo vůbec špatně. Své chyby to má, třeba tu přehnanou doslovnost při natáčení, ale jinak jsem se poměrně dobře bavil, párkrát dokonce zasmál nahlas (ale to je tím, že představa natáčení těch nejlepších scén z The Room už je sama o sobě vtipná, James Franco to jenom přenesl na plátno), skoro se ani nenudil a The Disaster Artist si i přes můj silný počáteční strach docela užil. Navíc James Franco Wiseaua zahrál docela dobře - ale ne zcela dokonale, protože to snad může jenom on. Poměrně dlouhou dobu mi to přišlo nejasné v tom, co to chce říct, jestli z toho vypadne film o přátelství a splněním poněkud nemožného snu či "demotivační" depka o tom, že některé sny si člověk prostě nesplní, ať chce sebevíc. Čekal jsem teda, že to skončí možností 2, ale z té to poměrně chytře vybruslilo a za pozitivní závěr tu slabou 4* dám. Příjemně mě to překvapilo. Btw, nevěděl jsem, že Wiseauova oblíbená píseň je Rythm of the Night od Corony... Já ji totiž taky rád. Tak nakonec dám čisté 4*, má to své nedostatky a není jich málo, ale mě se ten film prostě líbil a oslovil tak, jako málokterý. ()

M.i.k.e

The Room jsem neviděl,takže těžko posoudit jestli je takový jako se píše...každopádně Francův film je rozhodně zajímavým kouskem,který je v jádru spíš smutný,než aby to byla komedie.Po přečtení pár recenzí jsem čekal komediální smršť,která ovšem nepřišla a Tommyho mi nakonec bylo vlastně líto.James Franco tady podává jeden ze svých nejlepších výkonů.Jediné co bych vytknul,že oproti originálu vypadá ještě pořád docela dobře,vzhledem k tomu že pravý Tommy Wiseau je docela scary looking guy...80% ()

Lischai

Je to super v tom, jak přesně Franco imituje Wiseaua a s jakým smyslem pro detail rekonstruují scény z Roomu. Ale jinak tam toho pro mě moc není. Po konci Eda Wooda jsem měl pocit, že tomu tragickému filmaři mu trochu víc rozumím, že jsem poznal nějaké lidi kolem něj -- tady je Franco-Wiseau pořád stejně divný, nevidíme do něj, nepochopíme ho, nic. Oh, hi, Mark. ()

Streeper

Neviděla jsem původní film The Room, a nejsem si úplně jistá, že ho chci v budoucnu vidět. James Franco byl skvělý, skoro jsem ho v tom filmu nepoznala, ta mluva, make-up a v titulkách bylo i super srovnání, kde mezi originálem a Jamesem nebyl skoro žádný rozdíl. Dave Franco mi do role Grega moc nesedl, nepřišlo mi, že by po boku svého bratra své herecké zkušenosti opravdu ukázal. Občas jsem si říkala, jak někdo může být takový magor, že tohle udělal? Netuším, co jsem si měla myslet o hlavní postavě, chvílemi jsem ho chápala a chvílemi zase ne. ()

Nach

Tak za tu potitulkovou scénu přidávám jednu hvězdu. Aneb James Franco dokazuje, že je nejen nadšený fanoušek, ale velice důkladný puntičkář - filmař. Slavný propadák The Room jsem neviděl a ani neplánuji kazit si život hodinu a půl dlouhým průserem. Ano, je slavný, protože je tak blbý až je vtipný. Děkuji, ale nemám zájem. Nicméně The Disaster Artist je povedenou komedií z filmového prostředí, jenž navíc zřejmě i důkladně rekonstruuje jednu filmovou šílenost. Mohl bych říci, neuvěřitelnou šílenost, jenže já osobně byl u podobné, ale české verze The Room též přítomen, jen nesla jméno Bardi (2013 - dosud nikde neuveřejněný). Takže pokud máte rádi filmové prostředí a filmy o filmech, tato komedie je určena právě pro vás. Na rozdíl od The Room zřejmě nebude ani tak blbá a po jejím konci si uvědomíte, že vlastně váš obyčejný život je docela kvalitní, na rozdíl od Tommyho Wiseaua, který sice má dost peněz, ale zřejmě o to méně soudnosti a zdravého rozumu. 75% ()

dubinak

O The Room jsem párkrát slyšela, nicméně jsem nevěděla, že jeho zákulisí bylo až taková rarita. Tenhle film mě moc bavil, bavily mě herecké výkony bratří Franců, hlavně James si to dával fakt skvěle, další důvod by byl ten, že mám moc ráda behind scene, takže jsem vždycky zvědavá jak takové natáčení mohlo probíhat a myslím, že James Franco nám to zinscenoval velice pěkně a přesvědčivě. Já jsem se prostě dobře bavila a tohle téma mi přišlo zajímavé, Tommy Wiseau je fakt osoba, o které chcete točit film. ()

Na Zlaté glóby vyrazí Spielberg i Nolan

Na Zlaté glóby vyrazí Spielberg i Nolan