Krásná dcera zchudlého kupce Julie se dobrovolně vydá do zakletého zámku uprostřed hlubokých lesů, aby zachránila svého otce. Zde prožije hrůzný i nečekaně láskyplný vztah s tajemným monstrem… (Magic Box)

MissJ

Od dětství jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů s dokonalou vizuální stránkou a krásnou hudbou Petra Hapky. Předloha: Jean Cocteau - La Belle et La Bête. Pro mě bez diskuze plný počet. ()

MikO_NR_1909

Neviem prečo som si počas projekcie spomenul na Caprov Život je krásny (1946). Asi preto, že rovnako končil rozprávkovo idealisticky a práve onen sarkazmus a prevedenie nadprirodzených prvkov, vďaka ktorým tak skončí vyznieva maximálne cynicky a nereálne. Panna a netvor je toho typickou ukážkou. A Herz si to dozaista uvedomoval tiež. Dáva rozpoznávať Jakubiskov štýl, prácu s obrazom, okulahodiaci svet tajomných miestností a nevyspytateľných komnát. A lásku. Opätovanú, ale za akú cenu. Český a slovenský divák by si takto kvalitné kúsky nemal nechať ujsť. Vrelo odporúčam 75-80%. ()

Pierre

Pohádka o netypické lásce s výbornou hudbou se mi nezalíbila svým zpracováním a na můj vkus byla moc horrorová. Svou hloubku má, ale zkrátka mě jinak nezaujala. Viděno v rámci Challenge Tour 2016. ()

Sidonka

Jedna z nejúžasnějších věcí, které jsem kdy viděla. Nejlépe to asi vystihl jeden komentář ze zahraničí, napsaný pod filmem na youtube: "Nejpůsobivější zfilmování pohádky, jaké jsem kdy spatřila. Skoro jsem ani nedýchala.Co je to za řeč,v níž se tam mluví? V jakém státě tenhle poklad vznikl, co to je za zemi, kde vznikají takovéhle podmanivá kouzla?" děkuji panu Herzovi za důstojnou a zapamatovatelnou propagaci naší kultury. - Panna a netvor je zfilmovaná podle divadelní hry Hrubína a ruka básníka je tam neodmyslitelně znát. Četla jsem i knižní předlohu, sice v době dospívání, ale co věta, to perla, roztomilost a působivost sama, více psychologická a méně děsivá než filmové zpracování. Je tam několik nezapomenutelných momentů. Rostoucí panika v začarovaném lese. Pronásledovaná, vyděšená děvečka v prokletém místě s odumírajícími stromy, tápající v nepřehledné mlze, která se stává štvanou kořistí. ( V dnešní době již možná klišé, tehdy ne, jeden z nadčasových kousků, které se dle mého občas vykrádají jinými tvůrci). Keř z něhož nečekaně vyšlehne plamen, růže, které patří zvířeti a jen on je může rozdávat. Nádhera drahocenných věcí, klenotů a peněz, mizících při nehodě v potoce a rvačka o ně, která dělá z lidí monstra. Vystupňované napětí se zlověstným očekáváním. Co přijde dál? Procházka po schátralém zámku se svícnem v ruce, kdy Julie kapesníčkem očišťuje hrůzné obrazy monster a s rostoucím úděsem zjišťuje, v jak podivném prostředí se ocitla. Mazlení se se sochami v ranním slunci, které připomínají nepřítomné osoby a působí dívce v její izolaci rozpustilou radost. A hlavně - dokonalost té chvíle, kdy se pod Julií stísněně zavírá postel - rakev, když je oslabená vínem s příměsí čehosi, omámená a sledovaná všudypřítomnými démony, vydaná všemu tajemnému a skrytému co žije přežívá, všemu na pospas, obětující se dobrovolně za milovaného otce. Scéna, z níž běží mráz úzkosti po zádech a zároveň vyvolává něhu, soucit, pochopení i dojetí. S trochou nadsázky řečeno: scéna v podobě až pohádkově laděné "antické tragédie.". Tato pohádka je zároveň nejtajemněji a nejemotivněji natočeným hororem, bez krve, bez nechutností natož pak bez hloubky. Vše je podtrženo podprahovou sexualitou. Pro mnohé ženy je partner nejdřív "zvířetem", k němuž postupně nachází cit a cestu a z navázání bližšího vztahu má obavu, strach, který se bohužel při špatném výběru někdy i skutečně vyplní. Bohužel zde všechny skvostné momenty nelze vyjmenovat. Adorovanou varhanní hudbu Petra Hapky též nemohu nevzpomenout. V kombinaci s pěknou kostýmní prací, tehdy rozpadající se Grébovkou, mysteriózně působícími kulisami, v denním světle měnící atmosféru, samozřejmě bezvadnou prací režiséra a s charismatickou, neprvoplánově krásnou, spíše zajímavou Studénkovou, s kterou se mohou dívky ztotožnit, vzniklo něco opravdu vyjímečného. Tento skvost pasuji na jeden z nejlépe natočených českých děl všech dob. Je to nestárnoucí, dnes již možná zcela nedoceněné pohádkové drama. Ač báchorka, tak tolik ze života, že jí ani nelze dostatečně vystihnout slovem obyčejné divačky. Děkuji všem umělcům, kteří přispěli k tomuto výsledku. P.S. Francouzská verze, z níž se čerpalo, ani další později vzniklé Krásky se tomuto nevyrovnají. () (méně) (více)

Orlau32

Krásná pohádka nejenom pro děti. Musíme se podívat na to, že film je starý 30 let, tedy vznikal v době, kdy nebyly počítače s možností vytvářet veškeré efekty a triky pomocí těchto přístrojů. A přesto, je to úžasně nafilmováno ! Pan Juraj HERZ vytvořil milý a zajímavý film, který se nemusí stydět postavit se vedle francouzského filmu "Kráska a zvíře" z r.1946 s charismatickým Jeanem Maraisem. ()

blackrain

Juraj Herz si v hororových příbězích libuje. Já už tolik ne. Vždycky mě tahle "pohádka" děsila a děsí, přesto na ní něco je. Temná, ponurá atmosféra a dokonalá hudba dělá z filmu solidní horor. Pokud bych měla jmenovat nejpůsobivější český horor, tak mě právě napadne tento a to nemusím dlouho přemýšlet. Kdysi jsem četla jednu povídku od Sapkowského a v hlavě se mi vyrojily vzpomínky z toho to filmu. Jo, jo lidská představivost dělá divy, zvlášť, když má někdo bujnou fantazii. ()

harfuska

Zdenička je prvotriedna panna. Pohľad na ňu má pre moj zrak blahodárne účinky. Jej povab a znamenitý hudobný doprovod robí túto rozprávku jedinečnou - desivou a príťažlivou zároveň. Ovšem aj Harapesove brká majú svoje kúzlo. Niet divu, že im Zdenka podľahla. ()

kaylin

Československý snímek „Panna a netvor“ je krásnou ukázkou toho, jak mohou být pohádky nádherné a přitom děsivé. Stačilo jen to, aby se toho ujal tvůrce, který se nebál pojmout pohádku hororově, protože ona stejně hororovou podstatu má. A může končit krásně. Do toho navíc duní varhanní hudbě. Nejednou jsem si – i díky nasnímání některých scén – vzpomněl na klasický horor „Fantom opery“ s Lonem Chaneym Sr. ()

Marci

Juraj Herz svůj rukopis nezapře. Pochmurná atmosféra, dobré herecké obsazení, vynikající kostýmy, hudba. Naše verze se mi líbila mnohem víc než slavná francouzská s Jeanem Maraisem v hlavní roli. ()

topi

Tohle není pohádka pro děti, ale horror pro dospělé! Když jsem ho jako malej viděl poprvé, měl jsem tak nahnáno a tak hrozně se bál, že jsem měl potom noční můry, které trvaly opravdu aspoň přes 10 let!! V noci když jsem šel na záchod, málem jsem se podělal cestou. I dnes mám stále takové nepříjemné pocity. Prostě Juraj Herz je hororář jak vyšitej a tohle je jeho nejlepší hororové dílo. Nutno k tomu připočíst temnou varhaní hudbu Petra Hapky a úžasnou výtvarnou stránku mistra Josefa Vyleťala (který už bohužel podlehl své závislosti na alkoholu a před pár lety usnul navždy). Jeho obrazy, všechny rekvizity v hrůzostrašném zámku, masky, včetně té Netvorové jsou prostě ukázkou pravé temné hororové práce! Klobouk dolů, v životě jsem nic podobného neviděl. Když se zmíním o hereckých rolí, to jé též neskutečně skvěle obsazené, charistmatický Václav Voska jako otec svých třech dcer, dcery v podání Jany Brejchové, Zuzany Kocúrikové a nejmladší - Panny - překrásně uhrančivé Zdeny Studénkové (nadabované krásným měkkým hlasem Taťány Medvecké) anebo Netvora - Vlastimila Harapese (taktéž nadabovaný příjemně hladkým hlasem Jiřího Zahajského). Tenhle ojedinělý filmový skvost mi navždy zůstane v srdci. ()

swed

Špičkový propletenec pohádky a hororu. Herz byl skutečný mistr ponuré atmosféry, kterou zde vydatně dokresluje výprava a hudba Petra Hapky. Po mnoha letech jsem si tenhle film pustil znovu a zjistil, že některé věci se prostě nemění - Zdena Studenková je stále krásná a Vlastimil Harapes je pořád netvor :) Pokud bych měl zvolit nejděsivější českou pohádku, tahle by se stala jasným vítězem. 9/10 ()

Damiel

72 % - Pamatuju si, jak jsem to viděl poprvé. Někdy o Vánocích, kdy mi bylo asi šest sedm let, u babičky v TV. A jak jsme se se ségrou báli... :-) ()

AlistairMir

Po Jamambě asi naše nejstrašidelnější pohádka. Strašlivej ptákodlak obecný (nebo jak ho nazvat), co terorizuje nevinné laně a kolouchy v blízkém lese, objeví svou lidskou stránku díky fešné panně, která se vypraví na jeho hrůzostrašný zámek místo svého otce, kterého chtěl ptákodlak sejmout za to, že mu tatík panny štípnul kytku. Hmmm tak si to shrneme - Velmi hezká hororová pohádka kde jsem chtěl vyzvednout hudbu jenže ona se ta hudba stále opakuje, takže nakonec mi spíše lezla na nervy. Každopádně Studenková jako hodná dcerka se srdcem ze zlata a pták Harapes se postarali o to, že těch cca 77 minut uteče jako voda a já směle fandil ať se z ptákodlaka stane princ. Prostředí ponurého hradu je parádní a maska netvora je na svou dobu velmi povedená a nevím co se komu na ní nelíbí, já bych jí chtěl domů a o půlnoci bych v ní strašil sousedy, co by se vraceli z hospody a bavil se jak zdrhaj. To by byl fofr !!! ()

kajas

Spolu s "Devátým srdcem" (hmm, proč asi ;)) nejtemnější pohádka, která u nás kdy vznikla. Hapka složil působivé hudební motivy, Zdena Studenková je opravdová Kráska, Harapesův Netvor vyzařuje určité charisma, já budu ale vždy raději v tomto žánru vyhledávat něžný humor a poněkud optimističtější atmosféru. ()

Aleee89

Mnohem lepší než Deváté srdce, které jsem viděla včera. Působivá atmosféra. Burácející varhany nahánějí hrůzu a souzní s postavou netvora, jemné klavírní rytmy pak jsou jejich protikladem a souzní naopak s Julií. Líbilo se mi postupné odhalování netvorovy podoby, kdy jej jako diváci neuvidíme hned stejně jako Julie. Něžný, romantický příběh s hlubokými stopami hororu, vynikající hudbou a atmosférou a neméně interesantní výtvarnou složkou. ()

Chrysopras

Viděl jsem to někdy ve věku prvního stupně ZŠ a věru mi z toho moc dobře nebylo. Opravdu hororová pohádka s tísnivou pečlivě budovanou atmosférou. Strašilo mě to hodně dlouho, zvlášt pak dlouho odkládaný pohled na netvora. Jen nevim jestli bych to chtěl ještě vidět a možná ztratit iluze... ()

kinderman

Přiznejme si, komu z nás nesáhla v dětství během úvodní čtvrthodinky (kupecké vozy v rašeliništi, mlze, lese, ohni a následně v pr…) za krk ledová ruka hrůzy? Díkybohu, mně ne, ale jistě jsou mezi námi i tací. K působivosti Herzova poetického hororu pak dodnes přispívá i Hapkova hudba postavená na zlověstném motivu Netvora (varhany) a romantickém motivu Panny. ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018