poster

Probuzená zkáza

 • USA

  Godzilla, King of the Monsters!

 • slovenský

  Prebudená skáza

Horor / Sci-Fi / Akční

USA / Japonsko, 1956, 80 min

Hudba:

Akira Ifukube

Producenti:

Richard Kay

Střih:

Terry O. Morse
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lima
  ***

  3) GODZILLA - KING OF THE MONSTERS! (1956)__ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974__Tento kus je někdy mylně považován za první godzillí film. Jde v podstatě o Hondův remake svého vlastního filmu, ovšem určený pro americký trh. Honda do něj použil materiál ze své dva roky staré Godzilly (který tvoří minimálně polovinu nynějšího filmu) a do něj nastříhal nově natočené scény s postavou amerického novináře v podání tehdejší hvězdy Raymonda Burra. Jeho přítomnost dělá z výsledku tak trochu jiný film. Zmizely lehce anti-americké narážky, zcela odlišný je začátek, původní dialogy jsou hrozně prostříhány, původní hlavní postavy téměř eliminovány na úkor Burra. Jeho přítomnost, která vyplňuje zhruba polovinu stopáže, se ve filmu opravdu vyjímá jako pěst na oku. Jeho účast spočívá v tom, že se neustále tváří zasmušile a sem tam prohodí nějaké slovo. Dokonce to došlo tak daleko, že ve scéně ze špitálu, kde leží zraněný Burr, za ním Honda poslal dvě hlavní postavy z původní verze, ale protože jejich představitele se na natáčení přidaných scén nepodařilo sehnat, jde o pouhé dublery, sedící celou dobu zády ke kameře. Podstatné ale je, že všechny scény bez Burra jsou skutečně natočený materiál z první Godzilly, včetně veškerého trikového materiálu.(11.12.2010)

 • Oktavianus
  ***

  Ať je to jak chce, pořád to je ta nádherná Godzilla (i když v ženském rodě ji nazýváme jenom u nás, všude jinde je to ten Godzilla), která když se vynoří za kopcem, domorodí vesničané propuknou úděsné panice a prchají. Stojí za to si pustit verzi z roku 54 a hned za ní tuhle, uvidíte ten rozdíl. Že zmizelo původní poselství originálu, to by mi nevadilo, třebaže tím film už nebyl tak působivý. Ani upravené změny v ději ve prospěch amerického novináře by mi nevadily. Horší už je, že zmizely ty nádherné scény, kdy armáda s Godzillou bojuje, marně střílí a zní do toho ta nádherná opakující se hudební smyčka (v tom jsou všechna kaiju úžasná, je to jeden z prvků, který nemůže chybět v žádném filmu). A nejhorší je, že postava novináře do filmu vůbec nesedí, mnohdy je vidět, jak jsou záběry na něj do filmu násilně naroubované a nesedí kamera, tón obrazu a podobně. Což je škoda, protože to především ruší a kazí to původní skvělý film. Nicméně, jak už tvrdím v první větě: je to pořád ta nádherná nejstarší Godzilla, král monster...(14.2.2015)

 • mrclTV
  ***

  Prvý útok Godzilly z pohľadu outsidera, cudzokrajného reportéra v Tokiu. Ide vlastne o prachobyčajný remake z rýchlika pre americké publikum, ale tá zaujímavá reportážna forma, ako keby ste pozerali filmový týždenník, tomu dodáva istý punc originality. I keď je väčšina scén už z pôvodného japonského filmu a len zopár krát je reportér Martin šikovne dostrihaný do scén, je to celkom zaujímavé pozretie dokonca i keď ste už videli aj originálny film. Dá sa povedať, že ide o rovnaký a rovnako dobrý film ako Godzilla a tak dám i rovnaké hodnotenie. PS: Ako zistíte, že film je skutočne starý? Tak, keď si postava v lietadle zapáli cigaretu.(20.10.2016)

 • SOLOM.
  **

  Když v roce 1954 natočil režisér Honda původní Gojiru, byl jeho film promítán pouze v jeho rodném Japonsku. Jak sami víte objevovalo se tam jisté poselství o tom, že testování jaderných zbraní má nesmírný dopad na přírodu. Stejně tak tam bylo zmiňované i bombardování Hirošimy a Nagasaki. Z wikipedie jsem se dozvěděl, že původní Gojira nebyla nikdy uvolněna do světa až do roku 2004. Proto přišel její autor s myšlenkou, že by požádal Američany o pomoc a natočil tento remake. Musel ho však upravit a hlavně sestříhat pasáže, ve kterých byly narážky na USA a jejich zbraně. Tímto vznikl tento sestříhaný projekt, která je vlastně zkrácenou verzí původního filmu (většina scén je právě z roku 1954), doplněná o nové pasáže v nich figuruje americký herec Raymond Burr. Jen málokdo věděl, jaká je mezi oběma snímky podobnost a mnozí považovali tento kousek milně za originál. Bohužel tím promne jako fanouška originálu ztratil film svůj smysl a cítil jsem se značně ochuzen. Jaksi se vytratila ona pověstná atmosféra, kterou přibrzďovaly zbytečné scény s novinářem. Ty mi nepřinesly absolutně nic nového a spíše mi vadil mužský hlas vypravěče v pozadí známých scén. Ten v nich vypravoval své vlastní prožitky, které mě nezajímali. Jak mám vlastně hodnotit film, který okopíroval již natočené scény a přihodil k nim úplné zbytečnosti? Jediný důvod proč tomu nedám odpad je ten, že díky tomuto projektu se Gojira dostala vlastně do světa.(11.7.2011)

 • blondboss
  **

  Bohapustá vykrádačka pôvodného japonského snímku o Godzille doplnená o americký prvok v podobe novinára, ktorý bol úplne zbytočný a v podstate len dopĺňal zábery z úplne prvého filmu z roku 1954. Čo je ale hlavné, tento film postráda ten silný odkaz, ktorý v sebe niesol prvý film, a aj napriek tomu, že vďaka tomuto filmu sa Godzilla stala svetoznámou, nemôžem dať iné ako podpriemerné hodnotenie. 45 %(29.1.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace