poster

Probuzená zkáza

 • USA

  Godzilla, King of the Monsters!

 • Slovensko

  Prebudená skáza

Horor / Sci-Fi / Akční

USA / Japonsko, 1956, 80 min

Hudba:

Akira Ifukube
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lima
  ***

  3) GODZILLA - KING OF THE MONSTERS! (1956)__ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974__Tento kus je někdy mylně považován za první godzillí film. Jde v podstatě o Hondův remake svého vlastního filmu, ovšem určený pro americký trh. Honda do něj použil materiál ze své dva roky staré Godzilly (který tvoří minimálně polovinu nynějšího filmu) a do něj nastříhal nově natočené scény s postavou amerického novináře v podání tehdejší hvězdy Raymonda Burra. Jeho přítomnost dělá z výsledku tak trochu jiný film. Zmizely lehce anti-americké narážky, zcela odlišný je začátek, původní dialogy jsou hrozně prostříhány, původní hlavní postavy téměř eliminovány na úkor Burra. Jeho přítomnost, která vyplňuje zhruba polovinu stopáže, se ve filmu opravdu vyjímá jako pěst na oku. Jeho účast spočívá v tom, že se neustále tváří zasmušile a sem tam prohodí nějaké slovo. Dokonce to došlo tak daleko, že ve scéně ze špitálu, kde leží zraněný Burr, za ním Honda poslal dvě hlavní postavy z původní verze, ale protože jejich představitele se na natáčení přidaných scén nepodařilo sehnat, jde o pouhé dublery, sedící celou dobu zády ke kameře. Podstatné ale je, že všechny scény bez Burra jsou skutečně natočený materiál z první Godzilly, včetně veškerého trikového materiálu.(11.12.2010)

 • Oktavianus
  ***

  Ať je to jak chce, pořád to je ta nádherná Godzilla (i když v ženském rodě ji nazýváme jenom u nás, všude jinde je to ten Godzilla), která když se vynoří za kopcem, domorodí vesničané propuknou úděsné panice a prchají. Stojí za to si pustit verzi z roku 54 a hned za ní tuhle, uvidíte ten rozdíl. Že zmizelo původní poselství originálu, to by mi nevadilo, třebaže tím film už nebyl tak působivý. Ani upravené změny v ději ve prospěch amerického novináře by mi nevadily. Horší už je, že zmizely ty nádherné scény, kdy armáda s Godzillou bojuje, marně střílí a zní do toho ta nádherná opakující se hudební smyčka (v tom jsou všechna kaiju úžasná, je to jeden z prvků, který nemůže chybět v žádném filmu). A nejhorší je, že postava novináře do filmu vůbec nesedí, mnohdy je vidět, jak jsou záběry na něj do filmu násilně naroubované a nesedí kamera, tón obrazu a podobně. Což je škoda, protože to především ruší a kazí to původní skvělý film. Nicméně, jak už tvrdím v první větě: je to pořád ta nádherná nejstarší Godzilla, král monster...(14.2.2015)

 • ZIASystems
  ****

  S tou "jedničkou" Godzilly opatrně - tohle není první film, který byl o Godzille natočen, i když částečně je to i pravda - ve skutečnosti se jedná o americkou verzi původní Gojiry z roku 1954, ke které byly dotočeny scény s americkým reportérem, a naopak vystříhány scény, kde se zmiňovalo americké bombardování Tokya a Hirošima-Nagasaki. Ovšem jinak se přetransformování japonského snímku pro americké publiku prostřednictvím reportéra učastnícího se veškerých scén z původní Gojiry povedlo, přestože je legrační pozorovat Japonce mluvící anglicky s brooklynským přízvukem (jak se kdesi píše)(28.1.2005)

 • fragre
  ***

  Vida, tak jsem si říkal, jak tam ten americký reportér vlastně zavazí, a on tam byl dodán do původního filmu z r. 1954, aby ten film prodal v USA. Zřeimě by tam tehdy japonský film, kde hlavní hrdinové jsou jen Japonci, neprorazil. Asi dobrý obchodní tah, ale tomu filmu to uškodilo, opravdu tam ten Amričan působí dost neústrojně. V své době asi senzační film, který svou působivost zcela neztratil, byť ta obluda vypadá dnes už trochu směšně.(10.9.2017)

 • mrclTV
  ***

  Prvý útok Godzilly z pohľadu outsidera, cudzokrajného reportéra v Tokiu. Ide vlastne o prachobyčajný remake z rýchlika pre americké publikum, ale tá zaujímavá reportážna forma, ako keby ste pozerali filmový týždenník, tomu dodáva istý punc originality. I keď je väčšina scén už z pôvodného japonského filmu a len zopár krát je reportér Martin šikovne dostrihaný do scén, je to celkom zaujímavé pozretie dokonca i keď ste už videli aj originálny film. Dá sa povedať, že ide o rovnaký a rovnako dobrý film ako Godzilla a tak dám i rovnaké hodnotenie. PS: Ako zistíte, že film je skutočne starý? Tak, keď si postava v lietadle zapáli cigaretu.(20.10.2016)