Kaijű sôshingeki

Akční / Rodinný / Sci-Fi

Japonsko, 1968, 88 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

Mé první setkání s Ishiro Hondou a jeho filmy s Godzillou, Mothrou a dalšími monstry, které se všechny vlezly do tohoto snímku. Všechny tyto příšery obývají ostrov Monsterland, který je obehnán bariérou, aby se odtud nemohly dostat. Ale přiletí mimozemšťané s cílem ovládnout planetu Zemi, zmanipulují monstra a pošlou je po jednom na hlavní města po celém světě (Moskva, Paříž, Londýn, New York...), které zničí a následně se všechny dohromady sejdou na "ničené" v Tokiu. Lidé to tak samozřejmě nechtějí nechat a s mimozemšťany bojují. Ovládnou znovu tyto monstra a naopak je zase pošlou proti mimozemské základně kdesi v japonských lesích, kde se odehraje asi nejzajímavější část filmu, kdy všechny zrůdy bojují proti Ghidrah, tříhlavé létající vesmírné stvůře. Pět dlouhých minut se perou při doprovodu neuvěřitelných pazvuků. Nevím jak hodnotit, pokud bych měl hodnotit stejným metrem jako všechno ostatní, samozřejmě je to odpad. Ale ačkoliv to Japonci mysleli vážně, já to tak samozřejmě myslet nebudu a dávám aspoň ***, protože je to mnohdy zábavnější než mistrné kousky Eda Wooda.(28.9.2004)

10) GODZILLA - DESTROY ALL MONSTERS (1968)___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___Honda tentokrát smíchal své oblíbené ufony, Godzillu a všechna monstra, která jí jako protivníci provázejí celou sérii, nebo se objevila v některém z příbuzných filmů TOHO comp. Dokonce se zde hraje i na temnější struny, včetně hromadné přestřelky mezi lidmi, zobrazením krve i sebevraždy, což v této sérii dosud nebylo zvykem. Všechna monstra včetně Godzilly jsou držena na Monster Island, který ovládnou záhadní mimozemšťani - Kilaakové z malé planety mezi Marsem a Jupiterem a mentální kontrolou vyšlou monstra vstříc světovým metropolím. Rodan demoluje Moskvu, Baragan ničí Paříž, Mothra je v Pekingu, Manda (nováček v podobě mořského hada) v Londýně a konečně Godzilla tentokrát pro změnu demoluje New York. Na Tokyo samozřejmě také dojde, sejdou se tam Rodan, Godzilla a Manda a tentokrát celé město srovnají se zemí (opět). Celá tahle bizarní představovačka vrcholí scénou, kdy všechna pozemská monstra bojuje proti vesmírnému Kingu Ghidorahovi. Nezasvěcený divák z toho bude mít dobrou bramboračku, zkušení „godzilláci“ si na tomhle smlsnou, byť už zde začíná být Honda stínem svých předchozích slavných let.(28.8.2010)

Devátého pokračování se ujal opět sám režisér Honda, který se rozhodl navrátit této sérii její tvář. Po dvou nepříliš vyvedených dílech, které byli určeny převážně mladší generaci, musel přijít s něčím novým, co by z „rodinného filmu“ udělalo opět hororovou podívanou. Rozhodl se proto shromáždit většinu do té doby známých monster do jednoho filmu. Na place se tak spolu objevili: Gojira, Minilla, Mosura, Rodan, Gorosaurus, Anguirus, Kumonga, Manda, Baragon, Varan a King Ghidorah. Někteří z nich se tu sice mihli jen na okamžik, ale většina z nich nás opět pobaví likvidací papundeklových baráčků, nejrůznějších modýlků, atd. Konečně se opět přitvrdilo a díky tomu se výrazně zlepšila i samotná atmosféra. Bohužel k tomu docházelo povětšinu času pouze ve chvíli, kdy se na scéně objevili výše zmíněné monstra. Zbytek scénáře totiž už tak zajímavý nebyl. Sice se tu a tam objevila nějaká ta akčnější pasáž, ale jinak to byl vopruz (především pasáže s mimozemšťany). Jak se zdá, Hondovi začala pomalu docházet šťáva a kvalitu svých prvních kousků se mu už nikdy nepodařilo zcela obnovit. Sice bylo vidět výrazné zlepšení speciálních efektů a finální souboj byl doslova pastvou pro oči, ale prostřední část doslova uspávala. Místy z toho vznikal opravdu chaotický guláš.(12.10.2012)

Jedna z mých prvních Godzillovských dobrodružství. Dnes mě to spíše nudí ale za nostalgii a hodně kvalitní efekty dávám 3*, je to jako každá jiná Godzillý eskapáda jen určena pro děti. Takže nečekejte žádné velké ničení města, a ani nějaký lepší příběh, dětský film na jedno zkouknutí, ale musí se nechat že Honda umí.(9.1.2013)

No teda, docela slabota(na Hondu určitě). Skoro mi až přišlo, že to Honda vlastně nechce moc točit o monstrech a tak tu monstra-navzdory názvu-mají překvapivě málo prostoru a když už ho mají, jde vlastně jen o loutky té či oné strany lidskoufonského konfliktu. Destrukce světových metropolí jsou trestuhodně nevyužité(Moskva, Paříž i New York jsou jen půlminutové prostřihy v TV). Ani to Tokyo nedostalo ve třech tak na prdel jako to jindy zvládá Godzilla sama. No a největší akce(bitka monster s Kingem Ghidorahem)je docela fail-nebo snad někdo čekal, že přesilovka 5,5:1 bude něják napínavá? Samotný příběh je takový rozplácaný, zdlouhavý a ve své naivitě překombinovaný. Kosmonauti v úchylných žlutých skafandrech pořád poletují ze země na měsíc a zpátky a pak zase někde jinde atd..no nevím no asi je už tu znát, že úpadek série jede v plném proudu(před rokem tragický Son Of Godzilla a za rok měla dorazit děsivá Revenge).(4.8.2013)

• - Jde o jediný film o Godzille, který se odehrává v budoucnosti, přesněji v roce 1999. (Kmotr76)

• - V animovaném filmu Monstra vs. Vetřelci (2009) hlavní záporák a vetřelec Galaxar přikazuje své armádě, aby zničila všechny monstra: "Destroy all monsters".Tvůrci potvrdili, že tuto větu do snímku vložili jako pocta tomuto kaiju. (Kmotr76)

• - Film měl být původně úplně posledním dílem „godzillí“ série, ale jeho kasovní úspěch si nakonec vynutil natočení dalších pokračování. Hned to první, Godzilla's Revenge (1969), pak bylo paradoxně úspěchem svého předchůdce negativně ovlivněno, protože díky masivnímu rozpočtu Destroy All Monsters na jeho natočení příliš mnoho peněz nezbylo. (Israha)