Kaijű sôshingeki

Akční / Rodinný / Sci-Fi

Japonsko, 1968, 88 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

10) GODZILLA - DESTROY ALL MONSTERS (1968)___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___Honda tentokrát smíchal své oblíbené ufony, Godzillu a všechna monstra, která jí jako protivníci provázejí celou sérii, nebo se objevila v některém z příbuzných filmů TOHO comp. Dokonce se zde hraje i na temnější struny, včetně hromadné přestřelky mezi lidmi, zobrazením krve i sebevraždy, což v této sérii dosud nebylo zvykem. Všechna monstra včetně Godzilly jsou držena na Monster Island, který ovládnou záhadní mimozemšťani - Kilaakové z malé planety mezi Marsem a Jupiterem a mentální kontrolou vyšlou monstra vstříc světovým metropolím. Rodan demoluje Moskvu, Baragan ničí Paříž, Mothra je v Pekingu, Manda (nováček v podobě mořského hada) v Londýně a konečně Godzilla tentokrát pro změnu demoluje New York. Na Tokyo samozřejmě také dojde, sejdou se tam Rodan, Godzilla a Manda a tentokrát celé město srovnají se zemí (opět). Celá tahle bizarní představovačka vrcholí scénou, kdy všechna pozemská monstra bojuje proti vesmírnému Kingu Ghidorahovi. Nezasvěcený divák z toho bude mít dobrou bramboračku, zkušení „godzilláci“ si na tomhle smlsnou, byť už zde začíná být Honda stínem svých předchozích slavných let.(28.8.2010)

• xxmartinxx

V tomhle filmu co není, to nejspíš neexistuje a existovat nebude. Patlanina, u které člověk jen přemýšlí, jestli prostě Honda opravdu musel použít všechny latexové obleky a rekvizity ze všech Godzilla filmů naráz, nebo mu to opravdu přišlo jako dobrý nápad jen tak spontánně. Nebudu si tu stěžovat na ztrátu ducha, konzistenci ztratil Godzilla už pradávno, tohle radši ani ducha nemá.(23.5.2014)

Jistě, doba pokročila, takže to působí jako blboučká amatérština. Triky jsou levné, zápletka i dialogy komické, herecké výkony ochotnické. Přesto nepostrádá jisté kouzlo naivismu kombinovaného s dětsky naivní hrou poháněnou fantazií bez limitů a omezení. Přesně v duchu bitev, které třeba v mých dětských letech probíhaly každou volnou chvíli v mém pokoji na koberci. A účastnila se jich tehdy i plastová Godzilla. Fialová. Ta samozřejmě nechybí ani tady (i když tedy není fialová), a navíc jsou tu všichni další staří kámoši, od Angilase až po Rodana. A ještě navrch jako bonus létající talíře, které jakby právě ulítly z filmů Eda Wooda a ufoni v pláštěnkách s kapucí. A všichni se mydlí, města se řítí k zemi podupána desatery monstry, lasery, exploze, tanky. Co víc si dítě ve mně může přát.(25.2.2016)

Devátého pokračování se ujal opět sám režisér Honda, který se rozhodl navrátit této sérii její tvář. Po dvou nepříliš vyvedených dílech, které byli určeny převážně mladší generaci, musel přijít s něčím novým, co by z „rodinného filmu“ udělalo opět hororovou podívanou. Rozhodl se proto shromáždit většinu do té doby známých monster do jednoho filmu. Na place se tak spolu objevili: Gojira, Minilla, Mosura, Rodan, Gorosaurus, Anguirus, Kumonga, Manda, Baragon, Varan a King Ghidorah. Někteří z nich se tu sice mihli jen na okamžik, ale většina z nich nás opět pobaví likvidací papundeklových baráčků, nejrůznějších modýlků, atd. Konečně se opět přitvrdilo a díky tomu se výrazně zlepšila i samotná atmosféra. Bohužel k tomu docházelo povětšinu času pouze ve chvíli, kdy se na scéně objevili výše zmíněné monstra. Zbytek scénáře totiž už tak zajímavý nebyl. Sice se tu a tam objevila nějaká ta akčnější pasáž, ale jinak to byl vopruz (především pasáže s mimozemšťany). Jak se zdá, Hondovi začala pomalu docházet šťáva a kvalitu svých prvních kousků se mu už nikdy nepodařilo zcela obnovit. Sice bylo vidět výrazné zlepšení speciálních efektů a finální souboj byl doslova pastvou pro oči, ale prostřední část doslova uspávala. Místy z toho vznikal opravdu chaotický guláš.(12.10.2012)

Jedna z mých prvních Godzillovských dobrodružství. Dnes mě to spíše nudí ale za nostalgii a hodně kvalitní efekty dávám 3*, je to jako každá jiná Godzillý eskapáda jen určena pro děti. Takže nečekejte žádné velké ničení města, a ani nějaký lepší příběh, dětský film na jedno zkouknutí, ale musí se nechat že Honda umí.(9.1.2013)

• - Přestože je ve filmu jedenáct monster, některá z nich mají velmi málo prostoru. Především Varan a Baragon, jejichž kostýmy byly v době natáčení v havarijním stavu a proto se tyto nestvůry objevují jen ve dvou záběrech. (Kmotr76)

• - Ještě než Gareth Edwards odstoupil od režírování pokračování ke svému Godzillovi (2014), vyjádřil přání, že by chtěl natočit pokračování právě ve stylu Destroy All Monsters. (Israha)

• - Jde o jediný film o Godzille, který se odehrává v budoucnosti, přesněji v roce 1999. (Kmotr76)