Kaidžú sóšingeki

Kaijű sôshingeki

Destroy All Monsters

Akční / Rodinný / Sci-Fi

Japonsko, 1968, 88 min

Mé první setkání s Ishiro Hondou a jeho filmy s Godzillou, Mothrou a dalšími monstry, které se všechny vlezly do tohoto snímku. Všechny tyto příšery obývají ostrov Monsterland, který je obehnán bariérou, aby se odtud nemohly dostat. Ale přiletí mimozemšťané s cílem ovládnout planetu Zemi, zmanipulují monstra a pošlou je po jednom na hlavní města po celém světě (Moskva, Paříž, Londýn, New York...), které zničí a následně se všechny dohromady sejdou na "ničené" v Tokiu. Lidé to tak samozřejmě nechtějí nechat a s mimozemšťany bojují. Ovládnou znovu tyto monstra a naopak je zase pošlou proti mimozemské základně kdesi v japonských lesích, kde se odehraje asi nejzajímavější část filmu, kdy všechny zrůdy bojují proti Ghidrah, tříhlavé létající vesmírné stvůře. Pět dlouhých minut se perou při doprovodu neuvěřitelných pazvuků. Nevím jak hodnotit, pokud bych měl hodnotit stejným metrem jako všechno ostatní, samozřejmě je to odpad. Ale ačkoliv to Japonci mysleli vážně, já to tak samozřejmě myslet nebudu a dávám aspoň ***, protože je to mnohdy zábavnější než mistrné kousky Eda Wooda.(28.9.2004)

Tak tohle je naprosto skvělý díl. Akce od začátku až do konce a také napětí. Jediné co bych tu pokáral je fakt,že Ishiro Honda tento díl naprosto režisérsky i dějově nezvládl. Jde o to,že Honda nám správně nepředstaví všechny monstra tohoto snímku,kterých tu je víc než je zdrávo. Ten,kdo neviděl VŠECHNY předešlé Godzilly a další filmy s nimi související,bude bloudit tímto filmem jak v Labyrintu a říkat si:"Co to je?","Jak tohle dělají?","Co je proboha tohle za monstrum????". Úvodní scéna,kdy se nám režisér snaží představit dotyčná monstra je také velice "neinformativní" a navíc nám představí jen asi polovinu. A co se týče mimozemšťanů,ty jsou sice dobří,ale kdo neviděl Battle in Outer Space a Godzilla vs. Monster Zero nebude mít ani páru co to vlastně je za tvory. V závěrečné bitvě se tak utkají Godzilla,Godzilla junior,Rodan,Mothra,Anguirus a Manda s King Ghidorahem a doufám,že ho už konečně zabili,protože po několika dílech mi už začal být dotěrný. Je těch monster na vás moc? A ve filmu je jich ještě víc a dokonce i taková monstra,která tam spolu nebojují,nebo se tam objeví v jednom záběru. Ale i přes tyto nedostatky v představování monster to je jeden z nejlepších dílů.(5.3.2007)

Jedna z mých prvních Godzillovských dobrodružství. Dnes mě to spíše nudí ale za nostalgii a hodně kvalitní efekty dávám 3*, je to jako každá jiná Godzillý eskapáda jen určena pro děti. Takže nečekejte žádné velké ničení města, a ani nějaký lepší příběh, dětský film na jedno zkouknutí, ale musí se nechat že Honda umí.(9.1.2013)

Jistě, doba pokročila, takže to působí jako blboučká amatérština. Triky jsou levné, zápletka i dialogy komické, herecké výkony ochotnické. Přesto nepostrádá jisté kouzlo naivismu kombinovaného s dětsky naivní hrou poháněnou fantazií bez limitů a omezení. Přesně v duchu bitev, které třeba v mých dětských letech probíhaly každou volnou chvíli v mém pokoji na koberci. A účastnila se jich tehdy i plastová Godzilla. Fialová. Ta samozřejmě nechybí ani tady (i když tedy není fialová), a navíc jsou tu všichni další staří kámoši, od Angilase až po Rodana. A ještě navrch jako bonus létající talíře, které jakby právě ulítly z filmů Eda Wooda a ufoni v pláštěnkách s kapucí. A všichni se mydlí, města se řítí k zemi podupána desatery monstry, lasery, exploze, tanky. Co víc si dítě ve mně může přát.(25.2.2016)

No teda, docela slabota(na Hondu určitě). Skoro mi až přišlo, že to Honda vlastně nechce moc točit o monstrech a tak tu monstra-navzdory názvu-mají překvapivě málo prostoru a když už ho mají, jde vlastně jen o loutky té či oné strany lidskoufonského konfliktu. Destrukce světových metropolí jsou trestuhodně nevyužité(Moskva, Paříž i New York jsou jen půlminutové prostřihy v TV). Ani to Tokyo nedostalo ve třech tak na prdel jako to jindy zvládá Godzilla sama. No a největší akce(bitka monster s Kingem Ghidorahem)je docela fail-nebo snad někdo čekal, že přesilovka 5,5:1 bude něják napínavá? Samotný příběh je takový rozplácaný, zdlouhavý a ve své naivitě překombinovaný. Kosmonauti v úchylných žlutých skafandrech pořád poletují ze země na měsíc a zpátky a pak zase někde jinde atd..no nevím no asi je už tu znát, že úpadek série jede v plném proudu(před rokem tragický Son Of Godzilla a za rok měla dorazit děsivá Revenge).(4.8.2013)

• - Jeden ze dvou filmů Toho kaiju univerza, ve kterém se Mothra objevuje pouze ve svém larválním stadiu. Tím druhým je Ghidorah, the Three-Headed Monster (1964). (Israha)

• - V animovaném filmu Monstra vs. Vetřelci (2009) hlavní záporák a vetřelec Galaxar přikazuje své armádě, aby zničila všechny monstra: "Destroy all monsters".Tvůrci potvrdili, že tuto větu do snímku vložili jako pocta tomuto kaiju. (Kmotr76)

• - V různých zemích byl film uveden po různými názvy.  Například Operace Monsterland (Anglie), Dědicové King Konga (Itálie), Mimozemská Invaze (Španělsko), Frankenstein a Monstra z vesmíru (Německo). (Kmotr76)