King Kong vs. Godzilla

Komedie / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Japonsko / USA, 1962, 91 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

Film je natočen na počest třiceti let od založení společnosti TÓHÓ. Začínáme ve městě, kde se připravuje výprava za léčivou rostlinou, která roste na ostrově Faro.. Ostrov však střeží gigantický démon. Pověra nebo pravda ? CITÁT - Jen abychom neskončili na grilu.......... Zarazilo mě, jak se domorodci naučili rychle kouřit. Triková stránka je v dnešní době směšná, ale vzhledem ke stáří snímku je prostě úžasná. 42 minuta a "tanec pro King Konga" je choreograficky povedený. Všiml jsem si, že některé záběry se opakují. Například házení oštěpů, jedoucí vlak atd. Některé záběry je možné vidět i třikrát. Souboj Godzilla vs. King Kong byl ve své době určitě vrcholem dramatu a akce, dnes však vyvolá lehký úsměv. CITÁT - King Kong už je na předměstí Tokya a Japonci zvyklí na podobné katastrofy se místo útěku začínají sázet, kdo je silnější. Jo bude i útěk, nebojte. Je tu i ta slavná scéna, kterak King Kong získal do svých spárů mladou ženu. CITÁT - Fumikó, Fumikóóó............. Obě monstra se pak střetnou na pokraji hory Fudži. A kdo vyhraje ? Zvítězí obyčejná elektřina (King Kong) nebo jaderná energie (Godzilla) ? Lidstvo má další důvod přehodnotit svůj vztah ke zvířatům a přírodě. Pravděpodobně komerčně nejúspěšnější film z celé série. Dle mého mu značně škodí komediální prvky a tím ztrácí na dramatičnosti. Nikdy se mi však nepodařilo sehnat projek Johnyho Becka, který se snažil natočit tento příběh znovu a bez komedie.(27.3.2012)

Některá místa jsou opravdu limitou toho kam se dá v té amatérskosti vůbec zajít, ale mnoho míst je opravdu silně průměrných (čti: ne tolik blbých, aby byla zábavná) a tedy nudných. Ale některé hlášky jsou opravdu perly jako třeba snaha king kongova chráněnce prohlásit je za běžence, když ho převážejí do japonska bez povolení. A závěr je tou nejúžasnější parodií morality: poté co obě monstra zdemolují na co přijdou a zmizí v oceánu, prohlásí kdosi něco jako: "měli bychom si z nich vzít příklad, z té jejich bezelstnosti..."(15.4.2007)

Jsem rád, že jsem se rozhodl dát si žánr kaijuu (monstra) víceméně chronologicky. Je vidět jednak, jak Honda a jeho animátoři vyspívali, ale hlavně posun žánru od melodramatického thrilleru k zábavné taškařici. Tady už opravdu nejde o nic jiného, než napjaté očekávání, jak si to rozdají tihle dva a jaké další vtipné vlastnosti dostanou... Přestože jsou tu lidští herci až druhá garda, některé role jsou taky zábavné. Třeba přehraný vedoucí reklamky docela fungoval...(13.2.2012)

Po letech jsem si dal druhou projekci a tentokrát (už po seznámení s celou G-sérií) musím hvězdu strhnout. Sice chápu, že tady chtěl asi Honda složit pomyslnou poklonu Kongovi, který měl zásadní význam pro celý subžánr a především i pro vznik Godzilly, ale já z toho cítil zbytečné vlezdoprdelkovství. Myslím, že by to šlo natočit i tak aby měly obě monstra rovnocenné postavení. Kong má více prostoru a je znát, že měl pro filmaře větší váhu. Japka se zde prostě trochu zbytečně shazují jakoby si neuvědomovaly, že navzdory nepopiratelnému vlivu Konga je to právě Godzilla kdo je králem monstrmůvíček...(no ikdyž v roce 1962 to možná ještě tak zřejmé nebylo-to je fakt)...... Samotný film je ale do pohody. K.Kong je zde za smažku se skelným pohledem, který za obranářskou protislužbu odebírá od domorodců omamné pitíčko :D Lidské postavy jsou sympatické. Nechybí řádná dávka vtipu. Godzilla je tentokrát čistě badass.... Takže fajn-jen prostě G-série má i mnohem povedenější kousky.(28.5.2014)

The Battle of the Century!! Japoncům nestačí, že se na ně valí z ledovce znovuzrozená Godzilla, ale ještě si musí přitáhnout King Konga. Ach jo, být to víc o monstrech a méně o lidech, mohla to být mnohem větší zábava. Závěrečný wrestling je totiž parádní. Takhle s tou omáčkou to je tak za 5/10. Trikově dobrý, je to celý o demolování miniatur a dvou chlápcích v příšeráckých oblečcích, ale má to i své nevýhody jakože Kongova mimika je nulová. Takže celkově se z toho dalo dostat mnohem víc, takhle průměr.(25.1.2008)

• - Kostým King Konga byl po čtyřech letech použit pro natočení druhé epizody seriálu Ultra Q (od r. 1965), kde bylo jeho drobnými úpravami (např. přidání ocasu) vytvořeno opičí monstrum jménem Goro. (Israha)

• - Šoiči Hirose a Harao Nakajima při natáčení podvodní pasáže souboje King Konga s Godzillou nepoužívali dýchací trubice, ale zadržovali dech. Při prvním pokusu se Hirose v kostýmu Konga ocitl po pádu uvězněn pod kostýmem Godzilly a málem se utopil, a navíc byl poté nucen celou scénu i se svým kolegou natočit znovu, protože se jim podařilo vypadnout ze záběru. (Israha)

• - Do roku 2002 existovala fáma o tom, že byly natočeny dva konce. Jeden pro americkou distribuci, kde vyhrál King Kong, a druhá verze, kde vyhrála Godzilla. Nicméně tvůrci a dokumentaristé to vyvrátily. (Campbell)