King Kong vs. Godzilla

Japonsko / USA, 1962, 91 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

John Beck

Už jen pohled na Godzillu mě v dětských časech připravil o nehtíky a soužil otázkou "jak je tohle možný?". Dneska vím minimálně to, že tanky, vláčky a autíčka se dostanou v každém hračkářství a taky že chobotnici bych přeprala, kdyby teda byla v igeliťáku jako tady, i když taková frajerka, abych si jí dala na hlavu jako King Kong, to zas nejsem. Tehdy mi Godzilla nepřipadala jak zdivočelá slepice a i Kong měl, myslím, prsa na prsou a ne na břiše, ale to neni nic proti tomu, když se ti dva setkali a házeli po sobě šutry a váleli sudy. Jestli je tedy pravda, že smích posiluje bříšní svaly, tak dnes mám zaděláno na "pekáč buchet".(24.10.2005)

The Battle of the Century!! Japoncům nestačí, že se na ně valí z ledovce znovuzrozená Godzilla, ale ještě si musí přitáhnout King Konga. Ach jo, být to víc o monstrech a méně o lidech, mohla to být mnohem větší zábava. Závěrečný wrestling je totiž parádní. Takhle s tou omáčkou to je tak za 5/10. Trikově dobrý, je to celý o demolování miniatur a dvou chlápcích v příšeráckých oblečcích, ale má to i své nevýhody jakože Kongova mimika je nulová. Takže celkově se z toho dalo dostat mnohem víc, takhle průměr.(25.1.2008)

Za poslední cca. měsíc jsem viděl 11 godzilláckých filmů a musím říct, že jsem viděl věci vskutku monstrózní. Všechno to jsou po filmařské stránce nepovedená dílka, ale příběhově, až na pár vyjímek, dílka velice zábavná. A největší skvost mezi nimi je právě King Kong vs. Godzilla. Filmařsky, naprostý odpad! Zábava maximální, špatné triky, využití dětských hraček jako miniatur za každou cenu i ve scénách, kde to není naprosto potřeba, monstra se zvětšují a zmenšují podle toho, jak se to režisérovi hodí (jednou je King Kong větší než mrakodrap, jindy má v ruce slečnu, panenku Barbie, která by musela být velká asi jako třípatrový dům), geniální využití chobotnice a kulis ze Studia kamarád na kingkongově ostrově. Chlamal jsem se skoro celou stopáž.(8.8.2006)

• Eddard

Moje slabé hodnocení možná pramení z faktu, že jsem si tohle DVD v levných knihách pořídil s očekáváním hodiny a půl směšně nevkusné filmařiny, které budu moct pouštět návštěvám k pobavení a dostalo se mi pouze hodiny a půl nudné, neumělé filmařiny s několika málo vtipnými momenty (chobotnice, souboje obou monster) a hláškami ("omluvte náhlé zastavení, blíží se k nám Godzilla")... Nebo je to tím, že jde o můj vůbec první film z originální godzilovské série a já ještě nejsem správně naladěný na kouzlo japonských godzilologů. Tak či tak jsem mohl svojí stovku v LK investovat líp. 40%(24.4.2007)

Hahahaha, tak tohle byla velká prdel!! Ovšem brána s velkým nadhledem! Vynikající humor, skvělá hudba (občas jsem úplně slyšel Kuhnův smíšený sbor) a především různé modely tanků, vlaků, baráků, měst, drátů vysokého napětí a to vše tak roztomile modelářsky udělaný, že jsem se musel usmívat, fakt pěkný, tohle mám moc rád. Kapitolou sama pro sebe jsou Godzilla a King Kong, takový masky jsem ještě neviděl, to jako bylo hodně k smíchu. Ovšem nejvíc jsem se nasmál při finální bitce mezi monstry, to mě fakt tekly slzy, když Kong po Godzille metal šutráky ze skal a narval jí do chřtánu strom i s kořenem a Godzilla po něm šlehala oheň a mlátila ho svým ocasem, to se zkrátka jen tak nevidí!! Fakt super souboj, při kterým nebyla nouze o kopance a mlácení pěstmi a kterej byl docela dost dlouhej! A ty jejich řevy! To je taky maso! Dobrej film! A ještě jedna super scéna s chobotnicí!(7.11.2012)

• - Herci Shoichi Hirose, představitel King Konga, a Haruo Nakajima, který zahrál Godzillu, dostávali z velké části v choreografii pohybů obou monster volnou ruku. [wikipedia] (Terva)

• - Původně měly být všechny scény s monstry natočený pomocí stop-motion techniky, ale režisér tuto možnost zavrhl kvůli rozpočtovým omezením a většinu scén hráli herci v kostýmech. (Dreadd)

• - John Beck byl šokován, když zjistil, že japonci natočili film o King Kongovi za jeho zády. Podal žalobu u soudu, kde tvrdil, že je jediný, kdo má autorská práva na image King Konga. U soudu však neobstál. (Terva)