Britannia (TV seriál)

Britannia

Akční / Drama / Historický / Fantasy

USA / Velká Británie, 2018–2019, 14 h 25 min (Minutáž: 41–70 min)

Neil Davidge

Ian McDiarmid, Kelly Reilly, David Morrissey, Eleanor Worthington-Cox, Nikolaj Lie Kaas, Julian Rhind-Tutt, Stanley Weber, Zoë Wanamaker, Hugo Speer, Jakub Hajner, Gershwyn Eustache Jnr, Lukáš Hložek, Abigail Rice, Mackenzie Crook, Barry Ward, Joe Armstrong, Fortunato Cerlino, Peter Hosking, Oengus MacNamara, Annabel Scholey, Timothy Radford, Rupert Lazarus, Daniel Caltagirone, Zaqi Ismail, Aaron Pierre, Milan Aulický, Gerard Monaco, Laura Donnelly, Martin Lev, Eliáš Vyskočil, Réka Derzsiová, Paul Chahidi, Julian Ferro, Rita McDonald Damper, James Beaumont, Owain Gwynn, Denisa Hodermarská, Billy Jenkins, James Eeles, David Bradley, Jodie McNee, Steve Pemberton, John Marquez, Francis Magee, Andrew Greenough, Trystan Gravelle, Sion Alun Davies, Christopher Hatherall, David Langham, Gianni Calchetti, Nick Davison, Tamla Kari, Danny Kirrane, Joe Sims, Margaret Jackman, Ben Bailey Smith, Pauline Turner, Lynsey Beauchamp, Harry McEntire, Tom Rhys Harries, Oliver Zetterström, Madeleine Bowyer, Leon Annor, Samantha Colley, Marion Bailey, Geraldine Chaplin, Ania Marson, David Gant, Keith Chanter, Andrew Brooke, Joshua Hill

Chcelo to byť niečo ako "anarchy in the old Britannia", nespútané a krvavo zábavné. Vyšla z toho zlátanina veľmi nesúrodých kvalít. Rozhodne to má super pasáže, hlavne všetko mystické, spojené s barbarskými rituálmi, všetky tie vízie, haluze na pokraji fantasy, stĺpy z lebiek, spomalené krkavce, vykostení nebožtíci, Stonehenge-like svätyne, neúprosné proroctvá, pošta odovzdávaná cez odseknuté hlavy a najmä skvelý šialený odpadlícky druid Nikolaj Lie Kaas. Takisto je v tom istý epický náboj a šťavnaté akčné scény. No a potom sú tam moderné úlety v dialógoch, gestikulácii a celkovom vystupovaní postáv (na galského bojovníka tam posmešne hovoria po francúzsky "monsieur"), priveľa ženských postáv (okrem Kelly Reilly sú všetky zbytočné, alebo prinajmenšom šialene otravné, najviac Zoe Wanamaker, celá jej postava mala byť ozdobou seriálu a nechcene skĺzla k trápnosti) a miestami aj nudná vata (celá siedma časť s rôznymi dvojicami v jednej opustenej dedine je obrovské WTF). Aby som to zhrnul - väčšinou som sa bavil (občas spôsobom "na čo všetko ešte budú mať tvorcovia drzosť") a nie je to zabitý čas, ale na druhú sezónu (ku ktorej záver mocne smeruje) sa nebudem nedočkavo triasť.(21.1.2018)

• regentor

Pokus o historický seriál z produkce HBO Europe. Tento žánr má svá podstatná pravidla, pochopit proč se tvůrci tohoto nedrží je prvním velkým faux pas na celé sérii.Vše začíná předmluvou, kdy Julius Caesar roku 43 Př.n.l pluje na ostrovy údajně hledat cín a jeho mise je neúspěšná. Fakta ovšem hovoří o tom, že Caesar se v Británii vylodil dvakrát, neboť se domníval, že Britanové podporují galský odboj proti římské nadvládě kde právě jak známo válčil.První pokus se moc nezdařil, ovšem druhé, početnější vylodění znamenalo vojenský i politický úspěch v podobě vazalství tamních některých náčelníků vůči Římu.Samotný akt invaze však nastává až v roce 43 našeho.letopočtu !! A ne jak nesmyslně napsáno v obsahu distributora, který se ani neobtěžuje zjistit základní věci.Císař Claudius pověří senátora a vojevůdce Aula Plautia obsazením ostrova. svěří mu 4 legie plus podpůrné sbory o celkové síle cca 40.000 mužů. Proč nám zase hned v pilotním díle tvrdí , že jich bylo polovic je další ostudou produkce.Po shlédnutí dvou dílů to vypadá tak, že nastavená laťka historickývh bludů a mystyfikací se v podobné rovině přenesla i do příběhu.Stejně tak jako do kvality masek nebo kostýmů.Vcelku nezáživná selanka kterou zatím nezatracuji zcela ale po Knightfall další zklamání.(1.2.2018)

No... chvíli trvalo, než jsem přistoupil na to, že to ani z daleka nebude další Řím, ale spíš taková místy ujetá historická trochu fantasy. Pokud na tohle člověk přistoupí, tak ho to i začne bavit a u některých scén se pobaví i s WTF úsměvem na tváři (fetky ve vesnici). Na druhou stranu to kazí (pokud pomineme všechny ty historický blbosti) podivnej příběh a příběhový linky, který zabíraj zbytečně moc času a pak nevedou prakticky nikam nebo maj minimální dopad na cokoli. Tak nějak mi vlastně přišlo, že tvůrci pořádně neví, kudy kam.(4.3.2018)

Sledování 1. epizody jsem nejprve vzdal. "Další levná sra*ka, která nesahá Hře o trůny, Římu, Vikingům nebo Spartakovi ani po kotníky," myslel jsem si. Později jsem se ale k Britannii vrátil a začal se bavit. Hlavně díky druidům a jejich pohanským rituálům. Nic podobného jsem na své obrazovce doposud neviděl. Britannia mi zkrátka sedla do noty. Přestal jsem k ní přistupovat jako k historickému seriálu a bral to coby zábavnou fantasy. Po závěrečných titulkách jsem pocítil známé prázdno, kdy bych si dopřál něco podobného, ale ono to k dispozici není. Těším se tedy na druhou řadu.(17.3.2018)

• Gogo333

Tady se někdo snažil o něco mezi Rome a GoT, ale bohužel chyběl tomu dobrý scénář a určitě by potěšili i lepší herci. Na papíře to vypadalo fajn a čekal jsem pecku, která se zařadí mezi již jmenované a třeba i Spartaca, bohužel se tak nestalo. Některé dějové linie mě vůbec nebavily, herecky mě tam sedly dvě nebo tři postavy. Celé je to takové nudné, zdlouhavé a o ničem. Navíc to vypadá docela lacině a chvílema jsem měl pocit, že koukám na YT seriál. Horko těžko jsem to dal celý a znova už to vidět nikdy nechci.(7.3.2018)

• - Přibližně v čase 6:05 je v původním znění velice dobře slyšet, že Galové skandují česky: „Ať žije král!“. (Daertelon)

• - Historický seriál sa v České republike natáča od júna 2016, zábery vznikali v lome Veľká Amerika, tiež v neďalekej obci Mořinka, kde vyrástla kópia Stonehenge. Filmári sa pohybovali tiež v Českom raji a samozrejme v barrandovských ateliéroch. Filmový štáb bolo možné stretnúť aj pri Prahe neďaleko rieky Šembera. (sx19)

• - Oproti první sérii, která se natáčela v České republice, se filmovalo pouze na území Velké Británie. (Yardak)