Britannia

• USA Britannia
USA / Velká Británie, (2018–2021), 20 h 9 min (Minutáž: 41–70 min)

Hudba:

Neil Davidge

Ian McDiarmid, Kelly Reilly, David Morrissey, Eleanor Worthington-Cox, Nikolaj Lie Kaas, Julian Rhind-Tutt, Stanley Weber, Zoë Wanamaker, Hugo Speer (více)

Série(3) / Epizody(27)

Když Římané napadnou v roce 43 před naším letopočtem Británii, Kerra (Kelly Reillyová), dcera krále Kantiů, a její úhlavní rivalka, královna Antedia (Zoë Wanamakerová), musí zapomenout na své dřívější neshody a čelit útočníkům společně. Římané, v čele s generálem Aulem Plautiem (David Morrissey), jsou odhodláni uspět tam, kde se to Juliovi Caesarovi nepodařilo, a dobýt tuto mýtickou zemi ležící ve vzdáleném koutě Římské říše. Aulus je silný a nezlomný vůdce, ale skrývá hluboké tajemství, které ohrožuje jeho misi. Když se kmeny a Druidové sjednotí v boji proti Římanům, Kerra je nucena obstát v nejdůležitější roli svého života, zatímco stane v čele odporu proti ohromné síle Římské armády. (HBO Europe)

RobLord

Sledování 1. epizody jsem nejprve vzdal. "Další levná sra*ka, která nesahá Hře o trůny, Římu, Vikingům nebo Spartakovi ani po kotníky," myslel jsem si. Později jsem se ale k Britannii vrátil a začal se bavit. Hlavně díky druidům a jejich pohanským rituálům. Nic podobného jsem na své obrazovce doposud neviděl. Britannia mi zkrátka sedla do noty. Přestal jsem k ní přistupovat jako k historickému seriálu a bral to coby zábavnou fantasy. Po závěrečných titulkách jsem pocítil známé prázdno, kdy bych si dopřál něco podobného, ale ono to k dispozici není. Těším se tedy na druhou řadu. ()

JanBar

Nemůžu říct, že by mi bylo líto času, který jsem strávil nad tímto seriálem. Nalákaný jsem byl hlavně Nicolajem Lie Kaasem, jehož výkon zde je bravurní a i přes handrkování se z tou hroznou malou holkou dává scénám skvělý nádech. Nebýt však Kaase, tak bych si Britannii vůbec nezapnul a asi bych ani neudělal chybu. Občas mi přišlo, že scénář psalo dvanáctileté dítě jako domácí úkol za trest a ubrečenými scénami a úplně zbytečným násilím si kompenzoval vnitřní frustrace, ze kterých se akutně potřebovalo vyblít. Děj je zbytečně natahován a herecké výkony, které jsou jinak velmi slušné, jsou postavené na nudném a odbytém charakteru postav. Velký plus je vymodelování druidských rituálů, ve kterých bych byl i schopný to brutální ztvárnění do jisté míry (!) přehlédnout. ()

Majzlík

Tak tohle se vážně nepovedlo - špatní a nesympatičtí herci, divné kostýmy a spousta nesmyslů. Pokáždé když byl záběr na keltskou "pevnost" v lomu Velká Amerika, tak jsem se musel chechtat. Jasně - každej přece ví, že nejlíp se utočníkovi ubráníte, když zalezete do jámy. :-) Po Soumraku Templářů další velkej průser od HBO. Po 4. díle jsem to vzdal. ()

celticek

Po shlédnutí první epizody druhé série s tím končím. Nebýt Lie Kaase, tak to ani nezapínám. Trailer a téma se mi líbily, ale je to zklamání na celé čáře. Pozitivem budiž natáčení v lomu Velká Amerika, kterou jsem hned poznal, ikdyž jsem tam nikdy nebyl. Dobrý tip na výlet:) ()

incognito

Taková příjemná "historická" fantasy záležitost. První série je dost dobrá. Magie a druidská mytologie je drsná, krvavá a tak jako správně "děsivá". Druhá série přidává na humoru tam, kde by podle mě neměl být. A scény, které by měly působit s napětím vychází na prázdno. Vyvolená ve druhé sérii je tak otravná, že je až s podivem, že nějaká vyvolená ještě vůbec žije :-) ()

DassemUltor odpad!

Strašlivá srackovina. Je to natočený tak Ceckove, že i samotní herci mají výraz, jakoby jim docházelo jaký je to shit. Vypnul jsem to 5 min před koncem a hodnocení si dovolím udělat už teď. Přijdu se podívat za měsíc, jestli to výrazně stoupne (o čemž pochybuju), tak tomu dám druhou šanci a případně změním hodnocení. ()

regentor

Pokus o historický seriál z produkce HBO Europe. Tento žánr má svá podstatná pravidla, pochopit proč se tvůrci tohoto nedrží je prvním velkým faux pas na celé sérii.Vše začíná předmluvou, kdy Julius Caesar roku 43 Př.n.l pluje na ostrovy údajně hledat cín a jeho mise je neúspěšná. Fakta ovšem hovoří o tom, že Caesar se v Británii vylodil dvakrát, neboť se domníval, že Britanové podporují galský odboj proti římské nadvládě kde právě jak známo válčil.První pokus se moc nezdařil, ovšem druhé, početnější vylodění znamenalo vojenský i politický úspěch v podobě vazalství tamních některých náčelníků vůči Římu.Samotný akt invaze však nastává až v roce 43 našeho.letopočtu !! A ne jak nesmyslně napsáno v obsahu distributora, který se ani neobtěžuje zjistit základní věci.Císař Claudius pověří senátora a vojevůdce Aula Plautia obsazením ostrova. svěří mu 4 legie plus podpůrné sbory o celkové síle cca 40.000 mužů. Proč nám zase hned v pilotním díle tvrdí , že jich bylo polovic je další ostudou produkce.Po shlédnutí dvou dílů to vypadá tak, že nastavená laťka historickývh bludů a mystyfikací se v podobné rovině přenesla i do příběhu.Stejně tak jako do kvality masek nebo kostýmů.Vcelku nezáživná selanka kterou zatím nezatracuji zcela ale po Knightfall další zklamání. ()

JK77

Čo je toto za ďalšie WTF na mojom obľúbenom HBO. Ak to takto pôjde ďalej neviem čo tam budem sledovať. A uteciem k Netflix! ()

Innyk

Nějak přemýšlím, proč má tento seriál převážně špatné hodnoceni? Zlhtla jsem ho s napětím celý, i když nebudu hlat, že kdo je vlastně kdo, jsem si ujasnila asi až v třetím díle. Myslím, že je to tím, že Hra o trůny nasadila laťku pro vsechny serialy tohoto druhu sakra vysoko. ()

DeDanu

Jedna hvězdička, maličká, blikavá, za české reálie. Hodnotím jako historické drama. kdyby to uváděli jako komedii, šla bych na tři. ()

JHappy

Po shlédnutí celé první série jsem spokojen a těším se na pokračování. Určitě si seriál nezaslouží současné hodnocení a měl by se pohybovat někde na 70-80%. Určitě nedejte na několik slabších částí, odměnou vám bude vcelku povedený seriál. ()

Merenre

Od prvního okamžiku je jasné, že tady nebudou ani tak bojovat britové s římanama jako spíš tvůrci se scénářem, postavama, příběhem atd. Snaha o děsně "cool" provedení (druidové, vize atd.) a rádobysyrovost. Na rozdíl od úchvatného Říma se tady nemůžu zbavit dojmu, že se parta mladých nadšenců převlékla do kostýmů a rozhodli se v lese za dědinou natočit svoje první veledílo. Všechno působí hrozně amatérsky, nedotaženě. Ale pozerat se to snad i dá. ()

Scaevola

Zajímavé historické zasazení, dobře rozvržené charaktery a pohledně pojaté pohrávání si s mýty se střetávají s mírně vyprázdněným scénářem, v němž většina postav nemá co dělat a pouze přešlapují na místě (římský generál) či jsou zcela nevyužity (arcidruid). Nejhorší je z tohoto pohledu sedmá episoda, která je ale nutným předstupněm k relativně komornímu finále, v němž skutečně nečekaně zemře jedna z důležitých postav. Musím také říci, že mne otravovaly neustále vulgarity a nerozhodné náznaky nahoty, přestože tvůrci byli očividně kroceni vysněným ratingem - jednoznačný příklon k otevřenosti či umírněnosti by vyzněl rozhodně lépe. Výsledek je tedy značně rozpačitý, ale pro podmanivost některých postav ještě zvážím, zda si druhou řadu přeci jen nepustím. - (29. 4. 2021) Na druhou řadu došlo a přiznám se, že jsem exotické směsici situačního humoru, krvavých bitek a esoterních povídaček zahalených v kouři pálených houbiček přišel na chuť, pročež zvedám hodnocení. Příběh se nyní zaměřuje na mírně odlišné osazenstvo a jinačí témata, v čemž hraje prim tajuplná smažka jménem Mrtvý muž, ale neustálé si pohrávání s tím, co ještě je realistické a co už být nemusí, mne nesmírně bavilo, a to včetně poměrně nečekaných odkazů na křesťanství. Vyvolená se (pře)zrodila a karty jsou rozdané, tak snad tvůrci nebudou příběh zbytečně natahovat dál za třetí pokračování. - (6. 11. 2021) A tvůrci bohužel natahují. Ne že by skupina egyptsky laděných úchylů nepřinesla nic nového, ale bohužel nikdo z nich vlastně nemá co hrát, generál se mění ve vlastní parodii, přestože konečně začíná dávat smysl jeho motivace, a poměrně delikátní hrátky s mytologickou motivikou se mění na přímočaré divadlo o proroctví a Ukřižovaném. Bojím se čtvrté řady, ač se do ní nepochybně pustím, bude-li, protože přes všechny zápory si dílko stále dovede alespoň dělat legraci samo ze sebe. ()

brasek

Tento projekt mi pripomína lacnú televíznu inscenáciu. Niektoré situácie a postavy sú desné a zvyšujú vo mne nezáujem o príbeh. ()

Franki69

Pro mne nečekané potěšení. Kvůli kvůli lehkosti a velmi chytlavé a chytré nadsázce, s jakou tvůrci zpracovali tak dějepisně vzdálené a vlastně těžké téma. Já se nejdřív fakt dívat nechtěl. Trailery ve mně vyvolávaly dojem, že HBO podbízí s opuletní výpravou středověkou řezničinu, v které budou římské legie ve třech sezónách díl po dílu dobývat britské ostrovy, osídlené divnými týpky. Něco jako Vikingové…ale nenechte se zmást. Tedy, ono to tak v základu je. Civilizačně vyspělí Římané skutečně vtrhnou na ostrov barbarských keltů a ti jsou odhodláni je uřknout a pak smést zpět do moře. Ale v Britannii nečekejte prvoplánově válečné vřavy, končetiny létající vzduchem a řeky krve. Britannia velmi chytře smíchala několik učebnicových faktů prvních roků našeho věku (děj začíná v roce 43 n.l.) a fantaskno, obestírající pohanské druidské kulty dožívajícího starověku. A velmi dovedně, s řádným dílem nadsázky a jedinečného britského humoru, občas i černého, rozehrává příběh o střetu dvou civilizací, kultur a silných osobností. Prvních pět dílů první sezóny se sice vleče, ale výrazně pomohlo, že se točilo u nás a třeba kantijská citadela v lomu Amerika u Karlštejna je skvělá lokace..a zdaleka není jediná. Jako částečný novoborák jsem se pokochochal keltskou jízdou, cválající kolem Panské Skály na Práchni. No a pak se to konečně rozjede a najednou bude, v poslední minutě posledního dílu v třetí sezóně dost wtf konec. A ten mi udělal radost největší, vychutnejte si to sami. Ostatně sami si rozhodněte, jestli Britannii, v které dostali velký prostor Kelly Reilly, Nikolaj Lie Kaas nebo Helen Mirren věnujete svůj čas. Řada recenzentů hledá srovnání s GoT, ale Britannia jde jinudy, nenechte se zmást. Dávám 85% za celý seriál. Na stovku to není, slabší díly se objevily také… ()

59. Zlín Film Festival se blíží

59. Zlín Film Festival se blíží

13.05.2019

59. ročník festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Hlavní téma bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání.… (více)