Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Lacike

Po pätnastich rokoch som si to pozrel znova. Druhykrat v zivote. A aj ked je to u mna znova za 4*, kedze som sa ani na chvilu nenudil, tak mi tam stale nieco podstatne chyba. Neviem presne co (mozno duša), ale proste si ma film nedokazal podmanit. A aj ked to bolo v par okamihoch napinave a dojimave, tak na konci som si povedal O.K. dalsich 15 rokov to vidiet zase nemusim. ()

Gary

Další Howardův skvělý film.To má Houston teda problém.Skvělí Hanks,Sinise,Bacon,Paxton i Harris.Zkrátka film jak se patří. ()

HateBreeder

Vynikajici snimek, ktery beznemu divakovi priblizi zivot kosmonauta, jeho rodiny, pratel, ale take tymu vedcu v NASA, bez kterych by byl kosmonaut jen muz v legracnim obleku. Od tohoto filmu sem cekal hodne, preci jenom rekonstrukce letu posadky vesmirne lodi Apollo 13 vyzaduje zvlastni zachazeni a toho se take filmu dostalo. Hlavni herci vzdali cest NASA jak nejlepe mohli, Tom Hanks jak je jiz jeho zvykem zahral neobycejne obycejneho hrdinu, s kterym citi cely svet. Bill Paxton se zase podival do vesmiru, a zase se octnul v posádce rychlovýtahu do pekla tentokrat ale nechal hlasky a zerty stranou. V neposledni rade, treti kosmonaut Kevin Bacon stvarnil pravdepodobne vrcholnou postavu sveho hereckeho zivota a tak si to patricne uzil. Ed Harris se ujal role Sefa NASA a jeho ustarany pohled i zde nasel sve uplatneni. Film je po technicke strance skvely, stejne tak po hudebni byla odvedena velmi dobra prace. Vesmirne drama je zde brano vazne a ten klasicky prvek hrdinstvi a amerikanizmu je zde opodstatnen a neni na zavadu, lide co tuto udalost pamatuji by to jiste potvrdili. Velice dobry film, avsak na plne hodnoceni to neni, ale i tak si myslim, ze se jedna o jedno z nejlepsich vesmirnych dramat. " Houstone, máme problém! " ()

PROROK14

U mňa len priemerný film. Nijak zvláštne ma nenadchol. Zlé to zas nebolo ale toto mi nesadlo. Ale chválim dobré herecké obsadenie. Hanks, Bacon, Sinise, Ed Harris. Pre mňa asi tak na 65% ()

BoPo

Podarený film. Ako dieťa som sa na kozmonautov nikdy nehral, ale tento film moju kôru mozgovú potešil. ()

ProjectAlice

Jeden z najlepších vesmírnych filmov. Lepšiu trojicu sme si už v tomto filme predstaviť nemohli. Tom Hanks, Bill Paxton a Kevin Bacon. Navyše bonus v podobe Garyho Sinisa. Príbeh ma nenudil, predstavoval som si, že je to podľa skutočného príbehu a prežíval som to vo veľkom. Jeden z nezabudnuteľných filmov. 5* 100% ()

Terva

CITÁT - Nemusíš mít strach. Věřím, že kdyby automatická pračka uměla létat, můj syn by s ní přistál........... Ocenění : Oscar 1995 - střih, zvuk; nominace: vedlejší herec (E. Harris), vedlejší herečka (K. Quinlan), výprava, vizuální efekty, hudba (drama), film, adaptovaný scénář Zlaté glóby - nominace: režie, film (drama), vedlejší herec (E. Harris), vedlejší herečka (K. Quinlan) BAFTA - zváštní efekty, výprava; nominace: kamera, střih, zvuk Chicago Film Critics Association Awards - film Kansas City Film Critics Circle Awards - režie, film. Scénář: William Broyles Jr., Al Reinert Kamera : Dean Cundey Hudba : James Horner Hrají : Tom Hanks (Jim Lovell), Bill Paxton (Fred Haise), Kevin Bacon (Jack Swigert), Gary Sinise (Ken Mattingly), Ed Harris (Gene Kranz). Film byl zvolen Americkým filmovým institutem 12. nejvíce inspirujícím filmem všech dob. CHYBA VE FILMU - Těsně než se jeden z kosmonautů podívá z okna a ohlásí únik nějakého plynu, je vidět, že na okno buší něčí ruka. CITÁT - Houstone, něco vypouštíme do prostoru........... ()

CiTrus007

Naprosto bezkonkurenční snímek, kterému nemám co vytknout. Nechybí špičková herecká sestava, realistické efekty, dobrá kamera ani příjemná hudba od Jamese Hornera. Zápletka je správně uchopena a vyvážena co do autenticity i zábavnosti. Toto se zkrátka povedlo. 10/10 ()

moviesfan

Silný příběh, skvělí herci. Na tomhle jsem byl jako malej v kině. Pěknej film. Jen bych tam ještě ,,TO" něco přidal, protože to není maximální zážitek. Hodnocení: 75% ()

JohnCZ

Výborně zahrané historické drama o kosmonautech z Apolla 13. Jako dokument je to supr, ale jako filmu tomu trochu chybí dynamika. Ale v rámci přesnosti událostí je to naprosto pochopitelné. "Houston, we have a problem!" ()

Marek1991

Kozmické HHH alebo Howard, Horner, Hanks urobili z tohto filmu pre mňa jeden veľký zážitok. Dobrodružné, tiché a inšpiratívne. Nuž vzhliadanie k hviezdam. ()

corpsy

Profesionálne a ukážkovo natočený trhák podľa skutočnej udalosti. Brilantná je hlavne technická stránka ( zábery V a MIMO Apolla 13 ), o hlavných predstaviteľoch sa môžem vyjadrovať len v superlatívoch. To všetko obaľuje síce nie originálna, ale vo filme pôsobivá hudba Jamesa Hornera. Úžasný kino zážitok - niektorým filmom proste televízia nesedí. ()

ConanVJ

Pěkný drama filmek podle skutečné události, mě hodně rychle uběhl i přes svoji délku. Pro mě byl na první shlédnutí hodně napínavá podívaná. Herecky skvěle zvládnutý a uvěřitelný. Efekty jsou i po letech špičkový. Za mě 80% :) ()

FFilipCZ

"Ty se bojíš Sjůzn? To je zbytečný. Kdyby automatická pračka uměla lítat, můj Jim by s ní přistál." Výborně odvyprávěná i natočená významná událost na poli amerického dobývání vesmíru. Celkem reálně si umím představit, že takto nějak se to skutečně mohlo udát. ()

nervoznideda

Skvělý film. Kdo však mě nejvíc zaujal a nadchnul byla vestička . Tak jsem mu říkal, než jsem zjisti ,že je to Ed Harris , když říká: ty kluky dostaneme domů deda :-) už je to 48 let a nikdo si toho ani nevšimnul škoda já ano deda :-) ()

Johanka

Kdykoliv sleduji film, jehož děj se odehrává ve vesmíru, s napětím očekávám, co zajímavého se stane a jestli triky nebudou příliš přehnané. V tomto případě jde skutečně o jeden z nejlépe natočených snímků, co se triků týká. Přidám-li k tomu ještě výkony herců jako je Tom Hanks, K. Bacon, Ed Harris a dalších, je podle mého názoru jedním z nejzdařilejších tohoto žánru. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard