Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

NinonL

Nevím, co k tomuto filmu říct. Piloti jsou stateční, psychopati věrohodní a konec americký. Přesto se na film dívat dá. ()

Adman

Až jsem překvapený co to se mnou dělá! Pokud si dobře vzpomínám, tak když jsem to viděl poprvé, tak jsem brečel. Nyní jsem jenom s ústy dokořán koukal a semtam se i malinko nudil. Z toho vyplývá, že je to film na pár shlédnutí ale ne místo každodenní večeře. Popravdě jsem přišel na spoustu nesrovnalostí, které mi vrtaly hlavou ale vždy jen malou chvilku, protože tohle, je absolutní vymejvač mozku! Jedna věc je ale jistá. Americký film končí happyendem. A když se něco dělá často, tak se to časem dělá dobře, a pokud ti Američtí filmaři něco umí, tak jsou to bezesprou happyendy! Dojemné, šťastné, ubrečené a sladké konce. Toma Hankse miluju. Tady není co řešit, opět zde ukázal svůj světovvě nepřekonatelný um. Ostatní dva borci, samozřejmě zahráli také skvěle, ale Tom je prostě Tom! Velice mě zde zaujlala střihová skladba! Při sledování jsem si to ani neuvědomil, ale spětně se mi vybavuje, tak geniálně je to zeditované. V jednu chvíli prostřihy snad z pěti různých míst (apollo 13, NASA - houston, domov hlavaního hrdiny, domov důchodců s fandící babičkou atd.) které jsou spojeny sledováním vypjaté situace přez obrazovku a jsou jakoby vyjádřeny emoce, že každý v daný okamžik plný napětí sleduje jak to dopadne. Každopádně jde o vesmírný film, který nám divákům a většině i laikům zprostředkovává výlet tří kosmonautů do vesmíru, koktrétně na měsíc. Setkáváme se s vymoženou technikou, počítači a vůbec se zařízením NASA, která je bohatá jak... hodně. Sami si na vlastní kůži poznáme jak je hustá atmosféra při řešení nějakého problému, ktreých jak je vidět není nikdy dost. Filmu bych dal nejraději 5*, ale druhé shlédnutí mě jaxi zarazilo, tak je to zatím na 4* a něco. Až to uvidím zase příště, tak dám třeba plný počet :) ()

Praxis

Skvělý film zachycující strhující okamžiky proslulé mise Apolla 13. Výborné herecké výkony všech hlavních hrdinů a emotivně vyvedený zápas o holý život. ()

MissJ

Svého času jsem díky Apollu téměř zruinovala rodinný rozpočet, chodila jsem se na to dívat denně. Merchandising se u mě v tomto případě setkal vskutku s kladnou odezvou - mám všechno: soundtrack, knihu podepsanou Jimem Lovellem, plakát, který byl takříkajíc "sejmut" z programu před nejmenovaným kinem...no nic, prostě takový můj menší úlet a srdcovka. Nikdy nebylo mé hodnocení upřímnější:) ()

GodComplex

Dojemna a napinava USA power ve vesmiru. Ti americani jsou tak uzasni hrdinove, film je podle skutecne udalosti a ja si tady na jejich pocest vyvesim americkou vlajku, ti americti kosmonauti jsou takovi borci, Ron Howard to klidne mohl jit natocit do vesmiru a poruchu predem nastavit, Tom Hanks by s pomoci Billa Paxtona a Kevina Bacona situaci zvladl uplne s prehledem. 7/10 ()

Orlau32

Ikdyž dávám s klidným svědomím tomuto filmu 5*, musím říci, že se mi film "KOZOROH 1" líbil více. Měl dramatičtější děj, řekla bych, že to byl větší "napinák". Chápu ale, že " Apollo 13" je film dle skutečné události a tak si režisér nemohl pustit svou fantazii moc "na špacír". Všichni herci hráli citlivě a s plným nasazením. ()

Freemind

Taky máte rádi, když od filmu nečekáte vůbec nic a ten vás pak navzdory všemu nadchne? Apollo je precizní hollywoodská práce, jen lehce klišovitá, zato velmi informativní a prudce jedlá. Bravo. ()

gogos

Nektery rekonstrukce historickych udalosti stojej za peknej shit a nektery sou velice povedeny, jako treba tato. Je to vynikajici nahled do zakulisi NASA, do reseni krizovych situaci i pohled na rodiny, kterym umiraji nejblizsi ve vesmiru a mozna je uz nikdy neuvidi... Presto to neni petihvezdickovy film. Ale 4* zaslouzene.... ()

blackrain

Parádní film natočený podle skutečné události. Kdyby ta událost nebyla všeobecně známá, byl by film mnohem, mnohem napínavější. Tom Hanks byl perfektní. Je to pan herec, který je schopný zahrát jakoukoliv roli. To už jsme se mohli několikrát přesvědčit. ()

kaylin

Tenhle snímek mě prostě už nedokáže dostat a nevím, jestli to svedl, když jsem byl menší. Hrdinský film, který se sem tam snaží trochu odlehčit, prostě něco, co od americké produkce očekáváte, akorát s tím rozdílem, že to není tak patetické a ubrečené, jako filmy od Michaela Baye. I tak už to ale nikdy znovu vidět nepotřebuji. ()

René.girl

"Houston we've got a problem." Tom Hanks může hrát prostě kohokoliv a budete mu věřit každičké slovo. V celku se jedná o fajn oddechový film pro nedělní odpoledne. 75% ()

rt12

Ron Howard umí naservírovat úžasný zážitek z jakéhokoliv prostředí. Prostě a jednoduše má čuch na téma a lidi. ()

Damiel

Apollo 13 je špičkově natočené drama s výbornými hereckými výkony (všimněte se zejména vynikajícího Eda Harrise v roli šéfa letového střediska v Houstonu, za níž byl nominovaná na Oscara), při kterém ani tolik nevadí nálož amerického patriotismu. Přiková vás to do křesla a nepustí. ()

Thomassi

Naprosto úchvatný, až geniální a dokumentární film, který popisuje jednu z největších krachů NASA. Zaplať pánbůh že všechno dobře dopadlo. Apollo 13 mělo velké plány, ale po výbuchu na modulu byli odkázáni strávit několik dní ve vesmíru, obletět Měsíc a vrátit se na Zemi. A to vše v nesnesitelných podmínkách. A Ron Howard z toho udělal napínavé drama, které se jen tak nevidí. Po celou dobu totiž fandíte hlavním hrdinům (výborní Tom Hanks, Bill Paxton a Kevin Bacon jako posádka Apolla 13, dále ještě nesmím zapomenout na Eda Harrise a Garyho Sinise). Závěrečné minuty pak vygradují takovým způsobem, že u mě je tento film rozhodně jeden z nejlepších, co se týče dramat. Nesmím také zapomenout na hudbu Jamese Hornera, která krásně seděla a na poslech je úchvatná. Pro mě 100%. ()

MATADOR

Vesmírná klasika s parádními triky a postavami, akorát ... o čem to, sakra, bylo? Přišlo mi to spíše jako dokument, který se snažil mapovat pocit ztísněnosti v modulu. ()

Derek

nadpriemerný film v ktorom sa striedajú scény strhujúce (vesmír a houston) so scénami pomerne nudnými (doma u lowela). opäť nesklamal tom hanks, ale skvelý sú i ostatní herci (hlavne harris a sinise). miestami je film plný amerického patriotizmu a je i dosť patetický, ale to sa dá prekúsnuť. ()

FilmFan24

Tak tohle pokaždé sleduju ze zatajeným dechem. Přestože vím, jak to celé dopadne, držím napětím snad všechny palce. Film, kde je kladený důraz na každičký detail... ()

salalala

I pro člověka, kterého tohle téma moc nebere (mezi něž se počítám), je Apollo 13 zážitek. Howard to vše zvládl na výbornou a velmi jistě a přesně zrežíroval film o neúspěšné misi na Měsíc. Pomohli mu v tom výborní herci Hanks, Paxton, Bacon, Sinise, Quinlan a samozřejmě Ed Harris, který snad nezahraje špatně. Tady ta symbolika skutečně fungovala, třináctka byla skutečně hodně nešťastná. Možná je to někdy laciné, ale četl jsem, že ty věci (pád snubního prstýnku do výlevky..), které tak vypadají, se skutečně staly. Každopádně mně to tady nevadí, a i když film nemá na plný počet, je místy hodně silný. Nejsilnějším momentem je scéna, kdy Hanks kouká z okýnka na Měsíc a ví, že se tam neprojde, to byla hrozně citlivá a silná scéna. Téměř dokonalý film. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard