Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

nash.

Přesvědčivá rekonstrukce jedné z nejobdivuhodnějších záchranných operací v dějinách je strhující podívanou, přestože jí chybí ona mocná zbraň podobných příběhů, otázka „Jak to nakonec dopadne“. Technicky dokonalé, autentické, s řadou nezapomenutelných okamžiků, s výbornými hereckými výkony, přesto, jako u většiny filmů Rona Howarda mám pocit jistého střízlivého odstupu. Jako by tomu tak trochu chybělo srdce. ()

klerik

Všetko pracuje ako hodinky, len to akosi nemá dušu. Hanks skrátka neurobí ten posledný krôčik k Oscarovi a Ron Howard to zo svojim prístupom profesionála asi prehnal, lebo zo skvelých ingrediencií akosi nevznikla dráma, čo by chytila za srdce. Niekde nastal problém, ale Houstone ani profesionalita všetkých zúčastnených ho nevyrieši... ()

Chrustyn

Neskutečně napínavý a výborně natočený film se skvělými herci, perfektní hudbou a velice kvalitními triky. Opravdu silný a napínavý příběh u kterého budete napětím okusovat nehty i když víte jak vše skončí. Nejlepší film Rona Howarda. ()

dopitak

Asi nejdojemnější bylo, když se ten malý kluk zeptal, jestli mají zase rozbitý dveře. Konec byl velmi dobře vygradován. ()

hammer_head

Libovej filmeček, kde T. Hanks opět dokazuje, že dokáže vše proměnit ve zlato. To, že američani dokážou i z největšího neúspěchu vytěžit to nejlepší je pro nás evropany spíše úsměvné, ale pro američany tak typické, že už si to ani nedokážu bez happy-endu představit. ()

SeBig

Vesmír miluju, ale tohle bylo pro mě fakt nezáživný. Buď to jsem se do filmu pořádně nevžil, nebo jsem viděl už víc dramatický filmy a myslím, že se ztotožnuji spíš s tou druhou variantou např. Gravity. Chválím zpracování, hudbu, herecké výkony.. ostatní mě nebavilo. Jedno ale vím jistě, s Hanksem se fakt nevyplatí cestovat. ()

marhoul

Moc pěkný film na motivy skutečné události, která musela být mimochodem hororová. Původně jsem ho moc v oblibě neměla, ale nedávno jsem jej viděla s odstupem let a uznávám, určitě patří mezi to lepší, co bylo o letech do vesmíru kdy natočeno. ()

packa

Strhující snímek, na který bych mohl koukat pořád. Je mi moc líto, že vynikající Ed Harris vyšel z oscarového klání s prázdnou. Tak snad někdy jindy Ede. ()

heyda

Vždy úžasný Tom Hanks ve filmu podle skutečné události. Nezapomenutelná hláška: ´´Houstone, Houstone máme problém´´!!! Mám tento film opravdu rád, ale do dokonalosti tomu něco chybí. Je to takové nemastné neslané. ()

MontyBrogan

Dospeli sme do doby vzdialenej od 90tych rokov viac než boli kozmonauti z Apolla 13 od Zeme. Oni sa vrátili, aj keď to bolo nepravdepodobné. Čo nepokladám za veľký spoiler. Patetické reči na každom kroku, že by o ne zakopol aj vozíčkar, to proste garantovali. Technická stránka dokáže ohúriť, v nej by tento prvotriedny blockbuster uspel asi aj dnes. Ale scenáristi sa prejavili skôr ako párik komikov. ()

poz3n

Takovéhle filmy se asi už netočí. 90ková kvalitní blockbusterová dramata mi chybí. Na nich jsem vyrostl a zpětně vidím, že pořád stojí za to. Apollo 13 disponuje pravdivým příběhem, tím pádem silným příběhem. A vidět Toma Hankse v těchhle filmech, to už je taky trochu nostalgie. 8/10 ()

honajz

Jak název napovídá, film se věnuje jedné z nejzajímavějších (a nejnebezpečnějších) misí americké, potažmo světové kosmonautiky. A kdyby se důsledně přidržel osobního dramatu tří kosmonautů, snažících se přežít explozi kyslíkové nádrže někde mezi Marsem a Zemí, jeho přínos pro světovou kinematografii by byl asi významnější. Místo toho nám režisér Ron Howard před obličejem vytrvale mává americkými vlaječkami, národní hrdostí a velkými slovy (za zvuku patřičné hudby, samozřejmě). Typická daň - možná podbízení se - úspěchu. Pokud jste si na tento hollywoodský rys zatím ještě nevypěstovali alergii, určitě vás zaujme standardně výborný výkon Toma Hankse a několika jeho spoluhráčů. Ty mohou být jedním z důvodů, proč Apollu 13 vyhradit místo ve své filmotéce. Z hlediska technické kvality vás to, co uvidíte a uslyšíte o zážitek z filmu nepřipraví - naopak jej hodně umocní. Přenos obrazu na DVD je precizní, s velmi čistými plochami a ostrým prokreslením. Uši si zase pošmáknou při startu rakety. Disk patří určitě k tomu lepšímu, co mě prošlo rukama. Co do výbavy naopak patří spíš k tomu horšímu. Ze zajímavějších bonusových materiálů se můžeme kochat maximálně dvěma komentáři. Jeden namluvil režisér, o druhý se postaral osobně astronaut Jim Lowell s chotí. Ani jeden nemá titulky, takže si je většina lidí moc neužije, a to je velká škoda. Pak už zde máme jen textové zajímavosti z natáčení a výroby filmu, filmografie šesti hlavních herců a režiséra, a - tadááá - nezbytný trailer. Existuje docela solidně vybavená sběratelská edice (komentáře, dokument, speciální efekty, srovnání s originálními záběry NASA, atd.), ale kde jinde, než v regionu 1. Film 3/5 - Dobrý film, ale je na něj přes rozvinuté americké vlajky špatně vidět. DVD 2/5 - Kromě komentářů nic moc. ()

ARI50

Dlouhý určitě zajímavý příběh který mě samotného vůbec nebral nedostal jsem až tak velkou show natočení, čekám že když koukám budu ohromen. ()

becki_tu

Napoprvé silný zážitek, napodruhé už tolik ne a ikdyž nakonec ubírám jednu hvězdu, pořád jsem na silných čtyřech. Apollo 13 stojí především na výborných hereckých výkonech mých oblíbenců Hankse a Harrise, na autenticky vypadajících a věrohodných tricích a na citlivé režii Rona Howarda. Kdybych nevěděl, že je to podle skutečných událostí, asi bych jen těžko uvěřil, z jakých problémů se dokázalo Apollo 13 nakonec vyhrabat. 85% ()

luka4615

Jsem velký fanoušek kosmonautiky, tudíž je pro mě tento film velkou srdcovou záležitostí. Apollo 13 je pravděpodobně jeden z nejlepších filmů Rona Howarda, a potažmo i jeden z nejlepších filmů (alespoň pro mě) o vesmírném programu Apollo. Skvělé herecké obsazení, v němž nejvíce dominují Tom Hanks, Kevin Bacon a Ed Harris, krásné záběry na startující raketu a na následné pohledy ve vesmíru, a brilatní dialogy, jenž jsou věrnou kopií skutečných rozhovorů které probíhali mezi řídícím střediskem a lodí v den katastrofy. Apollo 13 je film k němuž se vždy rád vrátím. „Houston, we have a problem.“ ()

Lucasion

Apollo 13 - neuvěřitelný sen každého malého kluka a hrdost každého američana. "Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.", říká Neil Armstrong na začátku filmu a tím odstartuje dvou a půl hodinové historické drama. Pro mě je Apollo 13 oblíbený film, u kterého jsem až do závěrečných titulků napnutý jak struna a vždy držím v oku slzu na konci filmu. Doslova neuvěřitelně atmosférický film, který se zapsal hluboko do dějin filmografie. Tom Hanks a Bill Paxton jsou skvělá dvojice a jako posádce jim to sedne. "Houstone...máme problém." - je věta, která mě zamrazí v zádech, když se při smíchání nádrží vyskytne problém a posádce ve vesmíru začne unikat důležitý kyslík. Oscarový film, který je pro mě špičkovým dramatem o lidských osudech při pokusu dostat se na Měsíc. Hudba od Jamese Hornera je pro mě jedním z nejlepších soundtracků, co jsem si mohl poslechnout. Atmosféra, co by se dala krájet a nervy k prasknutí – to je vynikající snímek a příběh Apolla 13. (98 procent) ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard