Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

mira007

Mám rád historii a mám rád české filmy podle skutečnosti, takže řemeslně špičkově udělaný a fantasticky obsazený Toman je přesně pro mne: 1) naprosto hollywoodský životní příběh komunistického kariéristy, šmelináře, který pomohl tisícům židů přes území ČSR a tím se stal nevědomky hrdinou Izraele 2) skvěle popsány roky 1945-48 kdy komunisté mířili na vrchol, ne jako banda pionýrů s úchvatnou ideologií, ale jako gang ( pašování, financování činnosti z nelegální činnosti, krádeže, vraždy ) podléhající capo di capo tutti z Moskvy. 3) poučné i jako dokument doby. Bohužel je škoda, že formou to cílí jen na pár diváků jako jsem já, protože pro ostatní to bude spíš jako hraný statický dokument, který se z devadesáti procent odehrává v kancelářích a moc člověka nevtáhne do tragické doby třetí republiky. Asi to byla otázka peněz, ale jak už zde někdo napsal, kdyby se více zdůraznili exteriéry ( působení na Slovensku, přesun a pobyt v táborech Židů atd. ) získalo by to dynamiku a akci. Dokonce i těch posledních patnáct minut akce útěku mohla být zfilmováno dramatičtěji jako špionážně akčně. Pokud si tady přečtu o útěku Tomana v zajímavostech tak to mohlo být strhující organizování útěku z komunistického ČSR, což by sám o sobě byl film, ale Trojan to podal hrozně sterilně - "hledá se pán s kabátem". Z hereckých výkonů jsou top Holub a Mitaš jako psychopat z Užhorodu, který by si zasloužil vlastní zfilmovaný životopis. PS: Milostné scény naprosto asexuální - Kristýnka se chlubila v novinách, že přesvědčila režiséra, aby její scéna byla bez nahoty jakože někdy míň je víc atak... no není, velkoformátové spoďáry přes půlku stolu nejsou víc než krásná nahá inteligentní herečka jako je Boková. Takové mají režiséři svlékat právě nejvíc.Trojan měl brnknout Hřebejkovi. Mimochodem ty milostné scény tam jsou úplně zbytečné. ()

bobstock

Líbí se mi vykreslené období těsně po 2.světové vojně, dospělý výkon pana Macháčka a slušně zahrané (bez)charaktery komunistických pohlavárů a jejich pohůnků, s formou už to bylo horší. Spousta nezáživných, zbytečně upovídaných scének protahovaných do neuvěřitelných 140minut bez kyslíku. 65% ()

Garch

Vzhledem k poměru nominací a získaných Lvů bude Toman asi kvalitní - Co nejdřív se musím podívat (bolšán nikdy nespí, ale my se nedáme) - 28.3. - Dobrý "hraný dokument" o kšeftování při rozlézání komunistického moru a následném kroucení krky (soudruh soudruhovi vlkem). Macháček výborný, první dvě hodiny jsou dlouhé. Každopádně, poutavější než Masaryk. ()

ArthasKarfa

Film, který asi potěší jen užší skupinu lidí, kteří se nějak zajímají o historii tzv. třetí republiky a podobná témata. Děj je poměrně složitý a obsahu celou řadu spojitostí s událostmi a osobami, které běžný divák nezná ani z učebnic dějepisu na střední škole. Ovšem pokud máte alespoň pokročilý vhled do událostí mezi léty 1945 - 48, tak pro vás bude film velmi kvalitní a zajímavou podívanou s velmi atraktivní hlavní postavou, která nás provede komunistickou érou třetí republiky, představí všechny, kteří tehdy v politice něco znamenali a odhalí kšefty a eskapády předních politických předáků té doby. Mně to celkově dost překvapilo, pana Macháčka mám jako herce velmi rád, ale četl jsem celou řadu recenzí, že tato role na něj byla herecky příliš, ale dle mého to zvládl skvěle a jeho výkon byl famózní. Myslím, že další zdařile zobrazenou osobou je zde postava Jana Masaryka, který byl po válce jen loutkou lidí, kteří na něj něco věděli a velikost jeho otce ho zašlapávala níž a níž a nikdy se s ní zcela neztotožnil. Jak je popsána jeho smrt v tomto filmu, je asi nejpřesnější a nejlogičtější pohled, který je zároveň výsledkem i posledního vyšetřování kriminalistů. To jak s ním strana zatočila a jak tragicky skončila jeho rodina je příznačným příkladem osudů velkých mužů té doby, kteří byli oslavování a pak zavíráni v nesmyslných procesech proti socialistickému zřízení. ()

dehlie

O tomto pánovi som čítal jeden článok. Inak som o ňom nikdy predtým nepočul. V podstate eštébák a šmelinár ťahal za nitky tejto doby. Výborný pohľad na povojnovú situáciu v ČSR. ()

Vlkys

Zbytečně dlouhý sled spolu nijak zvlášť souvisejících scén. Jak nemám rád faktické chyby, tady jsem měl žně - snad v každém exteriérovém záběru něco bylo, záběr na vlajku presidenta České republiky v současné podobě tomu pak nasadil korunu. Dvě hvězdy jen za neotřelé thema a Winterovou. ()

adelina8

Neobyčejně zajímavý životní příběh, který by si zasloužil mnohem lepší zpracování. Stopáž je zbytečně dlouhá, děj se proto neuvěřitelně vleče a působí unyle. Kdyby se prostřední část zkrátila, film by získal na dynamice a snesitelnosti. Chybí tah na bránu, postav je příliš mnoho a jejich vykreslení je jalové. Kdyby se vše ve filmu zjednodušilo, kdyby ubylo zbytečných řečí, mohl by vzniknout úžasný velkofilm. Škoda, přeškoda, že četba Wiki o Z. Tomanovi je pro běžného diváka záživnější a především vyvolá mnohem více emocí než film samotný. ()

crozet

Docela slušná a plastická psychologie hlavních postav z řad zločinecké komunistické elity. Ne, že by bylo této látky málo, nicméně originalitu a atraktivnost Trojan čerpá skrze volbu postavy centrální, kterou vykreslil zdatně a stejně tak lze ocenit výkon samotného ne-herce. Místy režie v nasazeném tempu kulhá, ale řekněme, že s ohledem na výsledek a celkový dojem je to v pohodě. Film má celkově výraz produkčně vyspělého a konzistentního díla. Myslím, že se jim to povedlo. ()

Mlle

Vynikající filmařský počin, kde nerozumím jedinému: anotaci o „rozporuplném“ Tomanovi. Své ohromující kvality už poněkolikáté osvědčila výborná Kateřina Winterová, která pravděpodobně přesně odhadla úroveň chápání paní Tomanové a vykreslila ji v patřičně reálné, vrstevnaté a dynamické podobě. Ostatní herci také zaujali svými velmi dobrými výkony, scénář i režie dohromady skvěle fungují v adekvátním tempu, plnosti děje i důvtipu dialogů. Před očima diváka tak kolotá napínavá, mrazivá detektivka, která je však zároveň náročnou dobovou a psychologickou freskou – a tyto nároky tvůrci bez milosti obracejí směrem k divákovi. Obsahově jde potom o strhující prezentaci jednoho z nejtypičtějších českých či snad středo- a východoevropských povahových profilů: člověk, který nemá v rejstříku nadšení pro ideály jakéhokoli typu, proplouvá ulititaristicky všemi možnými režimy i socálními skupinami tak, aby uspokojil svou primární a většinou jedinou potřebu: osobní materiální zisk. Přesně to odlišovalo náš český komunismus již velmi brzy po svém vzniku od komunismů italských a francouzských (což ale zase není jejich obhajoba) – méně početná skupina tvrdě pracujících dělníků, kteří do komunismu vkládali i jiné než konzumní ideály, byla u nás již záhy upozaděna ve prospěch těch, kterým šlo výhradně o moc a o peníze. A jak už to tak bývá v případě, že se jedná zároveň o slabé a hloupé, ti začali být vzápětí ovládani ještě mocnější a odhodlanější skupinou. Tuto českou, nebo také čínskou podobu komunismu zde uplatňujeme dodnes. Před její expanzí v předkomunistických časech nás chránila pouze „nadvláda“ jiných v sociálně, psychicky a zejména morálně mnohem pestřejší monarchii. Ale podobné principy stojí i za Brexitem. ()

Chundys

Ale mě nedáš Klémo viď? Komunisti zas...ý!!! Bože kdo mohl mít tu dobu rád, nebo kdo by si přál se do ní vrátit?! Film byl tak nějak o ničem, protože vůbec nedokážu posoudit jestli byl Toman dobrák nebo sviňák (spíš se ale přiklánim k druhé možnosti), navíc docela zívačka a strašné množství postav a v mysli mi utkvěla jen Pesla Tomanová, Toman, Masaryk, ségra Tomana s tim orangutanem v podpaží, dement Gottwald a právě jeho pobočník, kterýho stejně Kléma nechal zabít :D... Hrozná doba, nudný film :-) ()

Bozvav

Velmi dobře udělaný snímek, jehož skvělé herecké obsazení a dobře napsané dialogy jsou hlavní devízou. Jako jedinou slabinu vidím absenci hlubšího psychologického prokreslení hlavních postav a jistou sterilnost celého snímku. Jako hraný historický dokument velmi dobré. Za mne 85%. ()

Endavour

Díky této podívané o bezesporu kontroverzní a nepříliš známe osobě jsem si zase mohl doplnit nějakou tu znalost, co se poválečné historie týče. Slušná záležitost a excelentní Macháček, který mi tímto potvrdil, že není jen hercem určeným pro komedie. ()

Majkak

Zajímavé jako hraný dokument. Není komu fandit a ani nikoho speciálně nenávidět.Přehlídka soudruhů, z nichž někteří mají před sebou posledních pár let života, ačkoliv si právě myslí, jejich pozice je neotřesitelná. Jak pravil Slánský „Teď nás čeká velká budoucnost.“ Soudruhů je mnoho a splývají do jednoho typu záporného kariéristy. Pro hlubší zážitek by musel být jejich počet výrazně snížen a přiblížena jejich lidská motivace. Např. Slánský a Clementis se od sebe dost odlišovali, a i další, byli mezi nimi skuteční zmetci, ale i zbabělci anebo troubové. Ženské postavy spíš jen ilustrují děj a nejsou dotažené, Pesla projevuje záchvěv lidskosti, když pátrá po své rodině, jinak je studená a ne příliš věrohodná. Náznaky Tomanova citu k asistence nefungují, můžeme jen domýšlet, zda ji potřeboval víc než na sex. Film je historicky přesný, ale neumožní proniknout aktérům pod kůži. ()

Vodny

Těžký film a pokud si vysloveně nemlaskáte u politických nechuťáren, tak těžko říct, jestli jej doporučit. Upřímně řečeno mě minimálně první půlka filmu nudila k smrti. To je tak, když to těm lumpům všechno pěkně vychází a já mám smysl pro spravedlnost a baví mě, když se to celé otočí a dotyčný lump začne doplácet na svoji chamtivost. Tady je to ale těžké jasně definovat, tu spravedlnost, protože ona tam vlastně žádná ani není. Je to spíš smutné až tragické konstatování faktu, že byli, jsou a budou mezi námi lidé, kterým jde na prvním místě o moc, peníze, společenské postavení a nějaká pomoc druhým, myšleno ta opravdová, bez nároku na odměnu, je nezajímá. Morálně jsou zkrátka tihle lidé shnilí na kost. Byla to hnusná doba, byli to hnusní lidé a není v tomto ohledu na co být pyšný. Je otázkou, jak jsme se od té doby posunuli a jestli ta naše politická demokracie náhodou nefunguje na sice mírnějších, ale v podstatě podobných principech - čili ty mě, já tobě, ale nikdy ne zadarmo a jen tak od srdce. Dobrou náladu rozhodně po Tomanovi mít nebudete a možná by nebylo špatné, kdyby se na snímek povinně kromě mládeže šla podívat také naše celá politická garnitura. ()

agassi68

Toto sa fakt podarilo. Toman ako neznámy vojak, o ktorom doteraz vedel málokto, na pozadí komunistického prevratu 1948. Napodiv mi neprekážal žiadny herec, udalosti vykreslené reálne. Rozhodne sa mi to páčilo viac ako Masaryk.. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+