Dej mi své jméno

• Kanada

• Austrálie

Drama / Romantický

USA / Itálie / Francie / Brazílie, 2017, 132 min

Academy Award 2018 nominee. Nejméně nápadný film letošních Oscarů, zároveň jeden z nejkrásnějších. Po tom floutkovi z Lady Bird mi pomohl vzít na milost Timothéeho Chalameta, který je jako citově a sexuálně nejistý puberťák skvělý. Naopak jsem měl potíže s Armie Hammerem. Jak tu všichni obhájci tohoto filmu píšou, že si zasloužil oscarovou nominaci za vedlejší roli, osobně mi přišel trochu prkenný a hlavně nevhodně starý, Chalamet klidně mohl hrát jeho syna a divný by mi to nepřišlo. Ale to je asi jediná výtka. Nádherná atmosféra léta v severní Itálii, přátelství, holky, kluci, antika, studium... prostě paráda. Ani mě nerušila stylizace do 80. let, není totiž nějak moc patrná, film se mohl klidně odehrávat kdykoli. A moc se mi líbila nenásilnost podávaného vztahu mezi oběma kluky, žádné tlačení na pilu, žádný homofobní prvek zdůrazňující mimořádnost queer tématu - je úplně jedno, jestli to jsou dva kluci, nebo kdyby šlo o dvě holky či kluka a holku. Dej mi své jménoje skvostný letní snímek, dějově nijak nevyčnívající, ale o to silnější - jednoduchý milostný příběh v tolerantním prostředí. Nic víc, nic míň. A jako takový za suverénních pět hvězd, protože sledování byla jednoduše pohodová paráda.(10.3.2018)

Krásně natočená romance, která je bohužel teplá. Fakt mě to bavilo do doby, než spolu začali šukat. Poté už je to jen jedna homo či broskvo sexuální scéna za druhou a já naprosto ztratil zájem. Třeba když je rodiče vyslali na ten výlet a jeho matka pak pozvala jejich holky na večeři, tak bych mnohem raději viděl, co se odehrávalo tam, než zamilované tajtrlikování u vodopádu. Zmínit musím ještě hypertolerantní rodiče. Až to zavánělo návodem, jak se chovat k případné gay ratolesti.(19.4.2020)

Popravdě vůbec nic zvláštního. Letní italský drama z osmdesátých let, jehož plus je určitě hudba, která z filmu dělá poměrně zajímavou záležitost. Po herecký stránce se ale nejedná o nic jedinečného. Téma Zkrocené hory zasazené do italského venkova podtrhnutého kulturou, památkami, plážemi a prvními láskami. Všechno je dobrý, jenom tu hlavní zápletku bych vynechal.(26.1.2018)

Ať už to byly oscarové filmy jako Zkrocená hora, Single Man či vítězný Moonlight z minulého roku, pokaždé jim něco chybělo, aby mě zcela vtáhly. Příčinou rozhodně nebylo to, že milostnou dvojici tvořili dva muži, díky čemuž se film staví do pozice, kdy může dostat diváka mimo komfortní zónu. Sama nedokáži říct, co tedy filmům scházelo, ale po dokoukání Call Me by Your Name musím vítězoslavně zvolat, že ať už to bylo cokoliv, zde to konečně bylo. Možnou odpovědí se nabízí fakt, že se film nezabývá okolím. Společností, která by dvojici pro jejich odlišnost mohla odsoudit. Zkrátka staví příběh jen na odkrývání tužeb a následné lásce tak, jak ji prožívá každý. Okolí jde v takovémto nepopsatelném stavu do pozadí. I když v tomto případě si i ta kulisa sama říkala o pozornost. Krása Itálie je jako stvořená pro zrod milostného příběhu. A přirozená stejně jako herecké výkony, jenž mě dostaly totálně na kolena. Fenomenální! Jsem strašně zvědavá, jak si film povede na letošních Oscarech, jelikož si myslím, že se akademici minulý rok trošku uspěchali. Moonlight je poloviční.(14.1.2018)

Zo všetkých na tohtoročného Oscara nominovaných filmov sa mi tento páčil najviac.Nemyslím si,že človek musí byť homosexuál,aby dokázal oceniť úžasnú atmosféru tohto filmu,ktorý postráda akékoľvek predsudky a okrem neuveriteľne dobrých hereckých výkonov ponúka pohľad na prekrásne prostredie,ktoré mne osobne vyrážalo dych.Nádherný zážitok.(27.6.2018)

• - Vila Eliových rodičů, kde se natáčela řada scén, se nachází v obci Moscazzano, 40km východně od Milána. Broskvový sad zde ale nenajdete. V roce 2018 byl dům na prodej za 2,6 milionu amerických dolarů. (emkon)

• - Režisér snímku v rozhovorech o filmu zmínil, že dobové šortky Armieho Hammera byly tak krátké, že bylo v některých scénách nutné dodatečně digitálně umazat určité vykukující partie. (podoustev)

• - Natáčení probíhalo od 9. května do 20. června 2016 (Stoka)