Dej mi své jméno

• Itálie

Chiamami con il tuo nome

• Francie

• Kanada

• Austrálie

Drama / Romantický

USA / Itálie / Francie / Brazílie, 2017, 132 min

KLUB NÁROČNÉHO DIVÁKA: Vybráno kvůli 4 nominacím na Oscary... Jak to dopadlo? 132 minut naplněné až po okraj nudnou uměleckou estetikou. Každý obraz by se dal považovat za umělecké dílo, a to se zde ještě citují filozofická díla a hraje klasická hudba. Jen tak jakoby bez zaujatosti tu probíhá romantická linka mezi hlavními hrdiny, kde mladičký Timothée Chalamet dokazuje, že umí hrát. Armie Hammer, protřelec Hollywoodu nestíhá a působí, jako by ho to ani nebavilo. Do toho se tu lepí vlhké letní sny, a celá ta patina dává vzpomínat na letní časy, a i teď, uprostřed zimy, přináší závan letní pohody, kdy se nemusí dělat vůbec nic. Horké dny, střídají ještě teplejší noci, ve kterých se jen sledují rozpálená (mužská) těla. Pro normálního diváka to bude bolestných 132 minut, ve kterých se neděje prakticky vůbec nic. Jen tu kouká na jakousi pseudouměleckou romantiku u jezírek i rybníčků a příliš nudný scénář jen ukazuje, že je to nic extrovní drama z 80tek. Po krátké době již další podobný film. Tenhle je však opticky bolestnější a ještě více nesnesitelnější než předchozí naturalistické běsnění z chladných anglických kopců. 55%(18.2.2018)

Letní romance ze severní Itálie roku 1983 stojí na výborně vybudované atmosféře a perfektně vystavěnému soundtracku. Mladý Elio si nejdříve začne románek s krásnou Marzií, ale vzápětí ji začne podvádět s americkým studentem Oliverem. Zatímco sex s Marzií nám kamera dovolí vychutnat (Esther Garrel je fakt krásná), jak dojde na Olivera, následuje odjezd kamery na pohled z okna. Takže nakonec asi nejpřijatelnější homosexuální romance pro heterosexuální diváky. Možná ale mohla být trochu kratší (70%).(19.3.2018)

Hele... ok film, který je přesně takový, jaký čekáte, že bude. Vůbec nechápu, jak jde u něj cítit nějakou větší emocionální účast. Ale dobře, je to příjemně plynulé a otcův monolog ke konci je slušný kus scenáristiky. Jinak kdybych tu měl něco řešit: Že Chalamet tu má být mladší, než kolik mu je, mi došlo - ostatně i o něco mlaději vypadá, takže dejme tomu. Ale že Hammerovi má být 24, to by mě nenapadlo - a je to celkem zásadní, protože jestliže se tu rozdávají karty vášnivé tajné lásky, tak je celkem rozdíl, jestli je hrdina dvacátník, nebo třicátník - to je prostě jiný očekávaný set vlastností, jiné očekávané vzorce chování... Celou dobu jsem nechápal, proč Hammerova postava tak divně trčí, proč s ní všichni (předně samotný protagonista) jednají tak podivně familiérně, aniž by se znali. Myslel jsem si, že to má být otcův kolega, tedy pro Chalameta něco jako "strýček", a ne student a pro hrdinu spíš starší vrstevník. Náhodou jsem teď viděl dva filmy skoro za sebou (druhý jsou Kings of Summer), kde věk herců neodpovídá věku postav, což zasahuje do vnímání příběhu. A to se prostě musí brát v potaz. Doufal jsem, že doby, kdy dvacátníci hráli středoškoláky a třicátníci vysokoškoláky, jsou dávno pryč a režiséři už jsou ochotní dát si tu práci s hledáním adekvátních mladých herců - jasně, musí se většinou vypsat konkurz, chce to víc času a víc prostředků, ale notak... Někdy to nevadí a člověk si třeba neuvědomí, že o víc než dekádu nesedí věk McDormandové ve Třech billboardech, protože logika příběhu na tom nezávisí - ale pak jsou tu přesně opačné případy jako tohle. I když neříkám, že to nějak zásadně zkazilo můj zážitek, ten by byl "mdle spokojený" nejspíš i s adekvátním castingem... ale možná... možná... 70 %(11.1.2018)

Ať už to byly oscarové filmy jako Zkrocená hora, Single Man či vítězný Moonlight z minulého roku, pokaždé jim něco chybělo, aby mě zcela vtáhly. Příčinou rozhodně nebylo to, že milostnou dvojici tvořili dva muži, díky čemuž se film staví do pozice, kdy může dostat diváka mimo komfortní zónu. Sama nedokáži říct, co tedy filmům scházelo, ale po dokoukání Call Me by Your Name musím vítězoslavně zvolat, že ať už to bylo cokoliv, zde to konečně bylo. Možnou odpovědí se nabízí fakt, že se film nezabývá okolím. Společností, která by dvojici pro jejich odlišnost mohla odsoudit. Zkrátka staví příběh jen na odkrývání tužeb a následné lásce tak, jak ji prožívá každý. Okolí jde v takovémto nepopsatelném stavu do pozadí. I když v tomto případě si i ta kulisa sama říkala o pozornost. Krása Itálie je jako stvořená pro zrod milostného příběhu. A přirozená stejně jako herecké výkony, jenž mě dostaly totálně na kolena. Fenomenální! Jsem strašně zvědavá, jak si film povede na letošních Oscarech, jelikož si myslím, že se akademici minulý rok trošku uspěchali. Moonlight je poloviční.(14.1.2018)

• tobykout

Odehrává se to v pěkném prostředí, a to je tak všechno. Co je ale na tomto filmu tak jedinečného a skvostného, to opravdu nechápu. Příběh je totiž neskutečně rozvleklý a přitom vlastně o ničem - za hodinu se zde toho stane tolik, co by se dalo stihnout během pár minut. Kdyby byl film o heterosexuálech, jednalo by se o naprosto obyčejný milostný příběh, navíc plný nepotřebných nechutností a celkově by to tak daleko rozhodně nedotáhl. Takhle jsou ale kritici opravdu nadšení. 25%(12.6.2018)

• - V čase cca 1:17:30 se ve filmu objeví pár mužů a jedním z nich je samotný autor knihy André Aciman. (tom.new52)

• - Natočené na 35mm film. (dwdb)

• - Timothée Chalamet (Elio) sa kvôli svojej postave naučil hovoriť po taliansky a hrať na klavíri. (dwdb)