Vražedná pole

• Velká Británie The Killing Fields (více)

Kambodža, srpen 1973. Boje ze sousedního Vietnamu se přenesly i do této dosud neutrální země. Zuří tu občanská válka mezi vládními jednotkami, podporovanými americkou armádou, a partyzánskými oddíly Rudých Khmerů. Sydney Schanberg, zpravodaj listu New York Times, a Dit Pran, jeho domorodý průvodce a tlumočník, jsou jen dva z početné armády novinářů a fotografů, snažících se zprostředkovat světu informace o tom, co se v tomhle kdysi tak nádherném koutě světa děje. A je stále hůř. Rudí Khmerové získávají stále větší převahu. Všem je už jasné, že až se dostanou k moci, vypuknou hrůzy, jejichž rozsah si v tuto chvíli ještě nikdo nedovede představit. Kdo může, ten ve spěchu opouští zemi. A naděje těch, kteří musí zůstat, se rovnají nule...
Film, natočený podle skutečných událostí, zachycuje příběh přátelství, jež se za léta spolupráce vytvořilo mezi americkým novinářem a jeho průvodcem v době občanské války a po vítězství Rudých Khmerů (za jejichž více než tříleté diktatury zahynuly v zemi asi tři miliony obyvatel z celkového počtu osmi milionů). Tvůrci nechávají téměř bez povšimnutí společenské souvislosti, zaměřují své vyprávění na dopad, jaký tyto události mají na obyčejné lidi. Emotivní vyznění filmu výrazně podtrhují velkolepé hudební motivy Mikea Oldfielda i známé skladby, které zde zaznívají v působivém kontrastu s obrazem. Film, přerůstající v působivou výpověď o utrpení, jež si člověk na světě vytváří, ale jemuž také dokáže čelit, byl oceněn řadou mezinárodních cen. Proměnil tři ze sedmi oscarových nominací: za kameru - Chris Menges, střih - Jim Clark a za mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Haing S. Ngor, lékař, který skutečně prožil kambodžské peklo (a který získal mj. navíc i Zlatý glóbus, cenu BAFTA a řadu dalších). (oficiální text distributora)

Guran

Tak nevím. Legendární válečné drama mi to rozhodně nepřijde. Spíš herecky odfláknuté a scénáristicky špatně napsané. Podle mě Haing S. Ngor oscara rozhodně dostat neměl. Jak jsem již zmínil, herci zde byli katastrofální, stejně jako samotný film. ()

pestak

Novinář, za občanské války v Kambodži. Při práci mu pomáhá domorodý tlumočník se dostane do tábora Rudých Khmerů,kde na vlastní kůži pozná jejich praktiky a mučení. S námětem se tvůrce vypořádá poctivě, některé scény jsou drsné. Nutí k zamyšlení nad tímto období nedávné historie. ()

Pitryx

Je jasné že se s filmem „Devět kruhů pekla“ se srovnávat nedá. Především je zde vidět rozdíl ve výpravě a efektech. A v podání. Jedno velké ALE tu pro mne je. Zatímco do postavy doktora Toma jsem se dokázal vpravit, novinář Schanberg mi byl totálně u zadku. Ne proto, že novináře dost silně nesnáším, ale prostě celkově. Jeho mávání americkým pasem a řvaní že je novinář platilo možná zrovna na toho jednoho Kambodžana, o sto metrů dál by mu to mohlo být prd platné. Další velký rozdíl je v hudbě, ale zde dlužno uznat, že Mike Oldfield je jen jeden. Stopáž se mi zdála zbytečně přepísknutá, normální by stačila. ()

Blazkowicz

Velice slušný rozjezd, ale po scénách na ambasádě to absolutně ztratilo tempo. Pár výjimek potom nepočítám. Navíc to už pak sleduje víceméně jen osud těch reportérů a Khmerů moc ne. To byl samozřejmě cíl, na dokument musím jinam. Celkově ale jako drama docela slabé, nijak mě to nezasáhlo a ani jsem vůči postavám nic necítil. 3* ()

jack_scott

Film je zajimavou ukázkou, jak levice nemá ráda svoje extrémnější děti. Dobře totiž tuší, že "nezkažené" děti by s ní dělali to samé co děti v kambodže dělali lidem běžně.... Scénář filmu je celý naivní, na jednu stranu američané zabíjejí civilisty, a když zbaběle prchnou, rudí khmerové vlastně nejsou tak zlí, zabijí jen pár lidí....spíše vládních vojáků a představitelů. Hrdinové se samozřejmě dostanou na ambasádu, a když už byl Pran v lágru, uteče tak snadno...protože přece to nebylo nic strašného! a pak znovu.....a korunuje to Lennon. Jinak je snímek natočen řemeslně hezky, ale to je taky tak všechno. Doba vzniku ho neomlouvá, vědělo se o tom dost už tehdy,ale když se prostě vědět nechce....tak se to ukáže tak, jak se to chce vidět. Manipulace bez legrace. Mrtví nemluví,jistě. 60ˇ% ()

Virusman666

Rudí Khmerové, to je epizoda sama za sebe, krutost hloupost a naivita jdou ruku v ruce proti všem. Komouši je neměli rádi, protože si Khmerové přivlastnili jejich barvu, zbytek světa kvůli jejich krutosti, hlouposti a fanatismu, doporučuji shlédnout všem, kteří chtějí vědět, jak to asi v Kambodže bylo, pro mě tento film moc nebyl, na to mám příliš slabé nervy... ()

Jack.Pott

Vražedná pole mají velmi stísněnou atmosféru. A poutavě přibližují zvěrstva, kterých se v Kambodži dopustil fanatický pseudokomunista Pol Pot. Protože považoval města za výspy kapitalismu, obyvatele metropolí přesidloval do divočiny, často přímo do pralesa na "převýchovu". Děti byly odjímány biologickým rodičům, kterým musely říkat "strýčku" a "tetičko", zatímco všechny ostatní dospělé měly oslovovat "tati" a "mami". Pol Pot nechával pravidelně vraždit i regionální představitele komunistické strany. Částečnou nápravu zjednala až vietnamská armáda a vláda, která Kambodžu posléze okupovala a teror zastavila. Zatímco Vietnam byl totiž spojencem Ruska, Kambodža byla spojencem Číny, proto vzájemná nevraživost a odlišný pohled na "komunismus"... Levicový aktivista Roland Joffé sleduje mikrohistorii - osudy konkrétních lidí, a to se mu v jednom z jeho dvou špičkových filmů povedlo. ()

pafka

Ackoliv je to uz neskutecnych 28 let, co byl film natoceny, z jeho stylu vypraveni a poutavosti to nesebralo vubec nic. Dej o samovlade lidi, kteri nemeli schopnosti na nic jinyho, nez byt kruti a tak vladnout a vynucovat si strachem vsech svou autoritu a jedinecnost. Pocet minut me vubec neprekazel, smlsnul jsem to jako malinu. A jeste jedna vec mi utkvela v pameti - cesky dabing. Nevim, kdy to bylo dabovane, ale odhadl bych, ze jeste v minulem rezimu, nebot dabing byl naprosto skvely. Takovy dnes uz neni k slyseni. V dnesni dobe dabing temer nenavidim. ()

garry

Cesta do pekla bývá dlážděna těmi nejlepšími úmysly. Tak to dopadá když salónní levicoví intelektuálové, kteří prožili mládí v pařížských kavárnách, chtějí za několik měsíců vybudovat beztřídní společnost tím, že "jednoduše" přestěhují několik miliónů lidí z měst na venkov a zlikvidují "zpátečnickou" městskou infrastrukturu. ()

solisoli

Typicky americká cukrová vata pod nos, čo najlepšie zapôsobiť typicky americky , ku všetkému čo sa dialo v zadnej Indii. Na jednej strane pandrláci z novín, ktorí síce pre peniaze a slávu, čo to riskovali, ale veľmi dobre vedeli čo robia. Potrebovali len zábery, čo najdramatickejšie, aby boli mastné odmeny a sláva. To najdôležitejšie bolo pre nich, dodržať pravidlá voči protikomunistickej propagande, inak by ich SIA poslala voňať fialky. Chaotické a drastické scény mali rozvášniť diváka, aby sa mal na čom odbaviť , pri hrdinských fotografických kúskoch, ktoré boli absolútne nereálne. Jediné čo zaujalo, bol pôsobivý výkon Haing S. Ngora, ako aj jeho skutočný príbeh, výborný herecký výkon a ešte hudba M. Oldfielda. ()

Evbad

Skvělá ukázka dopadu velmocenské politiky na obyčejné lidi. Další z krvavých pomníků 20.století aneb jak byl ráj na Zemi proměněn v peklo. A považte, ještě před pár lety to peklo stále naplno produkovalo svou krvavou vizi světa. ()

lepo

Aká asi bola skutočná realita, keď film sám o sebe, vďaka výbornej - oscarom ocenenej kamery, bol až neuveriteľne pravdivý. Brrrrrr... Vojna je hnus a toto nemalo spoločné nič, ani s vojnou. Hrubý stredovek v podaní červených khmérov bol asi nad ľudské pochopenie. Výborná autentickosť filmu je zrelá na 5*..... ()

jjjerry

Stopáž je příliš dlouhá, hudební doprovod je dobrý, ale občas tam jsou prázdná zbytečná místa co kazí film. Zajímvá je rozdělené dějová linie, která vznikne někdy po polovině filmu. Víc mně nadchal "česká verze utrepní v Kambodži" - Děvět kruhů pekla. ()

Leník

Velmi civilní a působivý příběh z doby vlády Rudých Khmerů, kteří v zájmu jakési ideologie vyvraždili téměř třetinu obyvatelstva Kambodži, což je dost šílené i ve srovnání s jinými "machry" 20. století. Podle některých komentářů je tento režim ve filmu líčen příliš okrajově, ale mně se i ten relativně krátký úsek ukazující několik scén a momentek z khmerského koncentračního tábora zdál dostatečně působivý pro popsání zvrácenosti tohoto režimu. Roli kambodžského novináře ztvárnil kambodžský lékař Haing S. Ngor, který je jeden ze dvou neherců, kteří v historii za svou roli dostali Oscara. Sám také prožil několik let v khmerském lágru, kde přišel o manželku, a vůbec měl velmi zajímavý osud: http://en.wikipedia.org/wiki/Haing_S._Ngor . ()

Winster

Velmi silný příběh o přátelství, žurnalistice a utrpení lidí. Možná nejsilnější příběh, který jsem kdy viděl. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno