Vice

• Česko Muž v pozadí (více)
USA, 2018, 132 min

Režie:

Adam McKay

Scénář:

Adam McKay

Kamera:

Greig Fraser

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, Lily Rabe (více)

Příběh Dicka Cheneyho, nejvlivnějšího viceprezidenta, jehož politika významně ovlivnila průběh dějin. Životopisné drama Vice získalo osm nominací na Oscara včetně kategorie za nejlepší film. Christian Bale ztvárňuje Dicka Cheneyho v tomto epickém příběhu o tom, jak se obyčejný washingtonský úředník nepozorovaně dostal až po bok amerického prezidenta George W. Bushe a stal se nejmocnějším mužem planety, který zásadně změnil zemi i celý svět. V dalších rolích této temně komediální sondy do zákulisí americké politiky se představují Amy Adamsová, Steve Carell a Sam Rockwell. (Cinemax)

HenryIvan

Film, ktorý nám v podstate vraví, kto je zodpovedný za všetko zlo za posledných cca 20 rokov. No, ja by som to aj tak nebral až tak vo všeobecnosti. Záver filmu nám predsa len povedal, kto má pravdu. ()

Torgal

Hmm, toto už prekročilo hranicu medzi filmom a dramatizovaným dokumentom, samozrejme veľmi tendenčným. O tom, že by som dostal nejaký objektívny pohľad na Dicka Cheneyho nemôže byť ani reči, toto očividne točili ľudia, ktorí ho v láske nemajú. A dokument, ktorý ma chce zmanipulovať je nahovno dokument. Fyzická transformácia Balea je síce úctyhodná a pár krát som sa dobre pobavil (hlavne pri záverečných titulkoch v polovici), ale ten pocit z vymývania mozgu bol príliš. 5/10 ()

dalziel

Adam to mohol učesať lepšie,ale napriek tomu som spokojný.Hviezda dole len za priveľmi dokumentárny prístup.Keby to točil Oliver Stone bol by to hit. ()

tranquill

"Nikdo neukázal světu skutečnou moc amerického prezidenství!" Pomalu mne ty americké politické osobnosti a celá jejich historie přestávají bavit... "Takže pánové, můžete dělat svinstvo, jaké chcete!" ()

geek.ondra

S chutí zahrané, natočené i napsané. Nicméně jak už je u McKaye zvykem tak to ničím nevyčnívá z každoroční oscarové nabídky. 7/10 ()

Kofolacik

Adam McKay tu stylisticky pokracuje v hala-bala, funny/dark, style ktory urobil z The Big Short tak kvalitnu zalezitost. A hoci je premna tento styl entertaining, do Vice sa to az tak nehodi, a technicky je to az prilis rozpacite, niekedy to funguje, niekedy je to uplne 'flat', proste hit-and-miss. Carell je tu genialny, o Baleovi a Amy netreba ani hovorit, ale prave tu oproti Big Shortu chyba este par dobrych postav. To by mi ale nevadilo, overall je to velmi enjoyable film, hlavne ked uz poznate vsetkych key 'playerov'. To co mi tu vadi, je ze na moj moj vkus tu robi McKay az prilis velku politiku. Hoci je asi vacsina udalosti vo filme pravdou, a urcite niesom fanusik republikanov ani Bushovej vlady (Dick Cheney je war criminal), tak si nemozem pomoct ze az prilis tu citim dnesnu populisticku, ultra-liberalnu, demokraticku politiku, a ze zaver filmu nie je iba : Dick Cheney was a bad guy. Je tam namiesanych prilis vela zbytocnych podnetov, ktore nam maju (ne)napadne naznacit ze vlastne demokrati su the good guys, a vlastne za Obamu sa v jeho nastolenych praktikach nepokracovalo, a az teraz za Trumpa sme zas tam kde predtym. Prislo mi ze velmi underrated 'Fair Game' cely tento temat riesil z uplne ineho uhlu a inym zanrom, ale ovela lepsie. 7.5/10 ()

Maximilianus

Celkom ma tento film prekvapil a bavil, najmä vzhľadom na fakt, že ide o politickú tému, čo nie je moja obľúbená oblasť. Vďačiť tomu môže asi zobrazenie udalostí a postáv, ktoré väčšina ľudí pozná. Tu sa venujú pozadiu týchto udalostí, získavaniu moci, bratríčkovaniu. Možno pre mňa to trochu pôsobilo vykonštruovane a nie ako holé fakty. Celé sa to pokúšalo byť strašne kúl a moderné, ale pripadalo mi to skôr ako nepodarok Big Short alebo snaha o kopírovania Vlka z Wall Street. Čiže toto mi vadilo, spolu s tým, ako moc pôsobil tento film, že chce byť Oscarový. Christian Bale podľa mňa vôbec nemusel pribrať, pretože vyzeral ako keby nosil masku celú dobu a bol neprirodzený a podľa mňa hral zle a stále rovnako. Na druhej strane sa mi páčilo, že tvorcovia zakomponovali aj pár inovácií a tie (ne)záverečné titulky boli super. 7/10. ()

dawnie

Ještě nikdy mi nikdo takhle srozumitelně nevysvětlil what went down there. Chvilkama možná trochu roztříštěný, ale nic to pro mě nemění na tom, že to je prohnaně zábavný. Jo, a strašně sympaticky meta - SPOILER: poslední scéna o Killary a oranžovým Cheetos mě rozsekala. ()

ER

Sdělit závažná témata s patřičným humorem není jednoduché. Tady se to povedlo tak napůl. Asi největší problém je, že každých cca 15 minut filmu vypadá jinak, díky různým dějovým vsuvkám, střihu a hudbě. ()

Terminer

Své původní hodnocení musím trochu pozměnit, neboť po lehkém doplnění informací mi došlo, že tento film je zcela jistě nejotevřenější politický film v historii. Některé věci byly zjednodušené (např. chování George W. Bushe), ale technicky a herecky je tento film excelentní. Není to sice na čistých 5*, ale v tomto případě rád přivřu oko. Kéž by Češi natočili takový film o svých politicích. ()

J.e.r.e.c

Po geniálním Big Short natočil Adam McKay Big Dick, jen prohnilý svět financí vyměnil za neméně báječné kulisy velké politiky. Vice je po formální stránce newyorským dvojčetem předchozího snímku a musím říct, že do jeho zábavnosti mu zase tolik nechybí. Abych se při sledování filmu nahlas smál se mi moc často nestává, ale režisér tady evidentně zúročuje své dlouholeté zkušenosti ze Saturday Night Life a komediální tvorby obecně. Problém je ovšem v té druhé složce – zatímco Big Short bylo přese všechnu srandu do značné míry děsivým vykreslením sebedestruktivní chamtivosti lidské rasy, Vice v té vážné rovině tápe asi jako Jirka Ovčáček v hradní etiketě. Klipovitá struktura nedokáže úplně vtáhnout do děje a působí, paradoxně, mnohem rozháraněji a méně sevřeně, přestože tentokrát sledujeme pouze jednu linii příběhu a ne hned tři až čtyři najednou jako minule. Ještě větší problém jsem měl s dramatickou licencí, tedy tím, jak si režisér upravuje skutečné události k obrazu svému. McKay se snaží Cheneyho představit jako Palpatina, který třicet let dopředu plánoval hromadění moci, americkou nadvládu nad světem a stavbu Hvězdy smrti. Přitom je naprosto zbytečné viceprezidenta jakkoliv démonizovat – jeho zdokumentované činy byly dostatečně ďábelské samy o sobě, ale jejich přílišným přibarvováním a tlačením na pilu se vytrácí pocit realističnosti, který je při biopicu tohoto typu poměrně klíčový. K celkově rozpolcenému pocitu přispívá i to, že zatímco famózní Bale se snaží hlavního (anti)hrdinu v rámci možností docela polidštit, scénář mu v tomto úsilí hází talibanské atentátníky pod nohy. 75 % ()

Ewík

22.06.2022: Velmi umně zpracovaný film. Líbily se různé úhly kamery, hra se světlem, přesně padnoucí hudba na dané situace i na gradaci příběhu, hraní si s divákem a používání hravých režisérských technik (konec uprostřed filmu) a hlavně ty role, ta plejáda sociopatů/psychopatů (a nedělám si iluze, že by v politice nebylo tolik socio/psychopatů). Miluju intelektuální hrátky a vymazlené detaily/spojitosti/odkazy na další témata a toho mi film nabídl dost. Krása. Christian Bale je bůh, ty jo. ()

Mkartaylas56

Jak si tu tak pročítám komentáře k tomuto snímku, tak se jen nestačím divit, kolik hateu se nad ním snáší, protože můj názor je zcela opačný. Ano, neměl jsem ještě příležitost vidět The Big Short, což je podle všeho zatím zdaleka nejlepší zářez Adama McKaye a vlastně jsem od něj zatím neměl příležitost vidět vůbec nic a dost možná i proto se mi Vice opravdu líbil. Co se týče stylu režie, tak ten je zde opravdu unikátní a plný satirického pojetí a i když jsem u některých scén kroutil hlavou nad jejichž nelogičností a špatným uspořádáním, tak si vesměs nemyslím, že se jedná o špatný počin. I samotné vyzobrazení postavy Dicka Cheneyho se podle mě povedlo a i když jsem o něm před filmem slyšel jen málo faktů, tak si myslím, že ho ukázali takového, jaký prostě byl a nijak se ho nesnažili zlidšťovat. Teď se tedy v návaznosti přesunu ke Christianu Baleovi, jehož takřka neuvěřitelná proměna v Dicka lákala hned od prvních záběrů v trailerech a jediná otázka, která stále visela ve vzduchu byla, zda se mu mimo úžasné vizuální transformace povede svou roli také dostatečně kvalitně zahrát. No a alespoň mě si neskutečně získal, věřil jsem mu úplně všechno a určitě mu budu držet palce, aby právě jeho jméno zaznělo při vyhlášení ceny za nejlepší herecký výkon. Stejně tak ale rozhodně nezaostává třeba taková Amy Adams, která mě zde překvapila a i ona má dle mého i přes silnou konkurenci šanci na oscara. Co by se dalo snímku vytknout byla absence nějakých větších emocí, které sice byly upozaděny díky humornějšímu pojetí, ale stejně bych od snímku vyprávějícím o takto jinak vážných momentech historie čekal něco víc. No každopádně více pointů už o Vice asi nesesmolím a tak jenom na závěr řeknu, že si jsem vědom toho, že Adam McKay zde nešel moc do hloubky a že si vybral pro mnohé možná zbytečně moc komediální styl, ale mě to vůbec nevadilo, snímek jsem si užil a jsem zvědav, kolik zlatých plešounů na nedělním předávání urve. 70% ()

Kortexo

Komediální film z politického prostředí, který ukazuje některá zásadní rozhodnutí v dějinách USA a jejich dopad a smysl. Film, který je jasnou politickou kritikou tvůrců i herců a mnoha američanů na dřívější politiků USA.Jen 11. září do satiry rozhodně nepatří a je tady hloupě zneužíváno.Film má tolik témat, že by se bez problému obešel i bez ní. ()

curfew77

Obsahově zajímavé, herecky výborné, ovšem tendenční až běda. A všechny ty legrácky a pomyslné mrkání na diváka tady opravdu moc nefungují. Ta faktografická smršť mě bavila, podivné příklony ke komedii moc ne. 55 %. ()

Pete

Tenhle film je pro mě velmi milé překvapení. Vypadá jako House of Cards natočené Oliverem Stonem, ale s velkým nadhledem. Je to velmi zábavný, jistě trochu zkreslený životopis, originální tím, že tvůrci Cheneyho určitě nenávidí, a bojí se toho, co představuje. Ačkoliv se ve skutečnosti nezajímám o interní americkou politiku, Vice mě bavil od začátku do konce, a je to oproti Big Short pro McKaye další progres. ()

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

19.03.2019

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio… (více)