Smrtihlav

• Francie HHhH (více)

Snímek Smrtihlav se od většiny předešlých filmových zpracování s tímto tématem liší. Z výrazné části se totiž zaměřuje také na opačnou stranu barikády na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film Smrtihlav i jeho život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky. (Bontonfilm)

curil

Na film jsem se těšil, ale byl jsem poměrně   hodně zklamán. Ačkoliv jsem většinou proti,   když někdo dává do souvislosti skutečné   historické skutečnosti a autorskou licenci   filmařů, tentokrát souhlasím. Prakticky   každých pět minut jsem v duchu protestoval   proti předváděnému příběhu. Nelze do   krátkého komentáře vypsat spoustu lapsusů,   ale budiž: film je natočen a určitě žádný   trhák v zahraničí to nebyl. Jenom málo:   přistání parašutistů v Alpách, hymna s   roztomilým přízvukem, odbojová skupina Tří   králů dávaná do souvislosti s výsadkem   Anthropoid, výzbroj parašutistů (lehký kulomet   mají, ale bombu nebo granát musí primitivně   vyrábět), prostě je toho spousta. Při mučení   malého chlapce na Pečkárně? jsem si vzpomněl   na tu samou postavu Víti v podání Petra Olivy v   nepřekonatelném "Atentátu" Jiřího   Sequense (1964). Pro českého filmového fandu   je těžké srovnání Atentátu se Smrtihlavem.   Nedávno uvedený Anthropoid (2016) je alespoň   natočený ve spolupráci s ČR, ale nepochopím,   proč exteriéry Smrtihlava jsou natočeny v   Maďarsku ... ()

Fíma

Akčnější, jímavější, historicky nepřesnější. Toť stručná charakteristika a srovnání s Anthropoidem. První část pojednávající o Heydrichovi se mi celkem líbila. Jako s trochou nadsázky znalec historických reálií jsem se u toho ani moc nerozčiloval. Trochu zjednodušení a zkratkovitosti by se vyčíst dalo, ale zase nemůžu být úplný hnidopich. Možná jsem si to se znalostí Heydrichova životopisu vychutnal ještě víc, protože to pro mě byla taková pohyblivá ilustrace k jeho životopisu. Nevím, jak moc to zapůsobí na člověka, který o něm neví zhola nic, krom faktu, že ho v Praze picli dva paragáni. ... A teď nastává ta horší (pro mě určitě) část. Četl jsem tuším asi tři Heydrichovi životopisy, ale knížek o atentátu nepočítaně (ostatně je o něm obvykle i v těch životopisech). Krom toho československé/protektorátní reálie jsou mi logicky dost blízké na to, aby mi to rvalo oči. Těch nepřesností je tam na mě prostě přes míru (co ten Morávek na balkóně?!). Co mě ale nejvíc vytáčelo (zvlášť, když tam ta scéna byla na začátku, uprostřed i na konci) bylo místo atentátu. Výsadkáři si dali tak záležet, aby vytipovali vhodné místo bez lidí a filmaři to přesunou pomalu někam na tržiště. Boj o kostel a fakt, že v kryptě zůstal jen Gabčík s Kubišem už byl jen takový bonbónek. Jasně, chápu, není to historická rekonstrukce pro hraný dokument. Ovšem i když si toto odmyslím, mě druhá část filmu velmi zklamala. ()

swinevenca

Dvouhodinová sklenice byla na to množství zvolených ingrediencí malá a aby se tam všechny vešly, bylo nutné dát tam z každé jen kousek. Protřepat, zamíchat a je tu koktejl, v němž některý ingredience nehrajou s ostatníma, z některých tam byl odříznutý špatný kousek, u většiny byl ten kousek moc malý (takže nepustili žádnou šťávu) a některý ingredience se evidentně braly u špatného dodavatele. A to nejhorší - někdo zapomněl na vodu nebo jakýkoliv jiný pojivo. On to není koktejl jedné chuti, ale kašovitá kupka různých chutí a barev, nutně připomínající sračku jménem "Operation Daybreak". ()

Plaque

Mňa tento príbeh nikdy neomrzí a nikdy ma nenechá úplne chladným. Dávno viem, ako to celé dopadlo, ale aj tak čumím na obrazovku v najväčšom napätí. Napriek všetkým tým drobným chybám a mnohým zbytočným scénkam, nemôžem hodnotiť negatívne. Bavilo ma to a zároveň tam bolo dosť dobrých pasáží. Dokonca aj Gabčík a Kubiš pôsobili vierohodnejšie (vzhľadom na ich skutočný vek v čase atentátu), než Cilian a Jamie. Heydrich v podaní Clarkeho bol naozaj mrazivý a nepríjemný len škoda, že nedostal viac priestoru (myslím hlavne druhú polovicu). ()

DonBraso

Jsem rád,že tu jsou i tací,kterým Anthropoid přišel horší.Když to řeknu blbě,tak právem.Tady jde víceméně o zfilmované knižní zrno,kde miliony knih jsou si trochu jiné než byly dějiny.Tohle je viděno snad v každém filmu,že knižní předloha neodpovídá vždy realitě a Jimenez si to prostě natočil po svém a nehledal bohužel souvislosti což je ohromná škoda,protože tenhle film mohl být vážně pecka.Je to jasné a děje se to v každé zemi,kde se psali dějiny.To,že tam do oka jsou blivance je tristní,ale od začátku jsem si říkal,že vlastně tenhle příběh tak už znám,že ho nemusím vidět třikrát stejně.Anthropoid se natáčel v Praze a byl taky nepřeností protknut a úplně se vykašlal na Heydricha o kterým tenhle příběh bohužel taky je a považoval jsem to za naprostý zneúctění a film nudil až běda,protože neměl spád.Zde byl a zahrál ho sice ve vší počestnosti dobře Jason Clarke.První polovina byla vlastně o něm a nebyla vůbec špatná.Ano,vše a celý film je trochu zrychlený,nečeká a nesnaží se vůbec hledat kontexty a posílá vše na diváka rychlou kadencí.Výhru to v má v tom,že se prostě nemůžete nudit.Film má doopravdy švih,je i vcelku pěkně natočen,je tu česká hymna,slušná akce.Nepřesné reálie,Plzeň Alpy,zbraně a tohle už víme,ale přesto film se i přesto všechno drží hlavního příběhu.Já se popravdě určitě bavil víc než u již zmiňovaného filmu.Nechápu proč film nemá i mezi zeměmi Maďarsko,když tam hrálo plno herců a natáčelo se to převážně tam.Je to vlastně v tomhle zvláštní,ale jako filmový odpočinek to bylo parádní.Dokázal jsem odpustit historický nedodělky a nic dalšího jsem zde neshledal špatného.Nejhorší na tom je,když půlka zde ze sebe dělá historika.Rusáci a Němci co o nich vychází mraky filmů asi můžou vyprávět víc.Samozřejmě Atentát z roku 1964 nepřekonán.75% ()

pafka

Velmi poutave odvypraveny pribeh a vzestup Heydricha az k risskemu protektorovi u nas. Ten vzestup je neeotrely pribeh a tak funguje dobre. Je to hodne hopem, ale zdaleka ne tak hopem, jak druha pul, kdy se objevi na scene cesti parasutiste. Herci hraji skvele, J.Clark Heydricha dobre zvlada, verite mu hajzla, paragani jsou taky dobri. Pokud bych byl z Koreji, Brazlie, Francie atd, urcite bych byl ke vsemu obohacenej o neco, co jsem do ty doby nevedel. Jenze to neni nas pripad. My o tom vime vice a vice jsme taky videli. Zatim co v Anthropoidu vylozene kopiruji puvodni cesky etalon tohoto pripadu, tady si to tvurci premysleli tak, ze to skoro nepoznate. To je jedna z veci, ktera me u historickych filmu vadi - vitezstvi fantazie tvurcu nad historii. Neco jako v ceske Boheme. Jenze tady tomu neverite a to je ten kamen urazu. Je vam jedno, jak vam to tihle hosi predvadi a tak se dostavate do nadhledu a film je vam fuk. To je jeden problem filmu. Druhy je ten, ze vsichni mluvi anglicky, Nemci, Cesi (a ti taky zpivaji od srdce ceskou hymnu - peklo). Takhle se to dela u tech obycejnejsich historickych filmu. Zkratkovitost druhe pulky je strasna. ()

nemer odpad!

Ztráta času, unylé, bez jiskry, atmosféry, názoru, herci stojí taky za starou belu. Pusťte si radši český Atentát. ()

harycek

Trochu jiný , ale zajímavý snímek o atentátu na Heidricha, novátorská je první půle filmu , která mapuje život a kariéru Heidricha samotného i jeho ženy!!! ()

Mikecat

Nebolo to zlé, základná chyba je obsah k filmu, kde sa film práveže nezameriava na Heyndricha ale na prípravu jeho atentátu, aktérov atentátu a jeho dôsledky...Heyndrich sa zmienuje na začiatku a potom skoro vôbec, ďalšie dve tretiny filmu sa prepnú na mód Anthropoid 2, v podaní úplne inej verzie. Čo je chyba, lebo o Heyndrichovi ako o vedúcom vnútornej bezpečnosti Nemeckej ríše SS aké mal kontakty, špionov,,ako vykonávali odpočúvanie, donášanie sa dal vymodelovať veľmi zaujímavý pútavý menej finančne náročný a silný príbeh. Jeho práca je tu ukázaná ako: zoberiem ľudí, popravím, hotovo. Nikto sa tu nepozerá na pozadie a popredie vnútroštátnej polície, prečo z nej išiel strach, ktorý bol predovšetkým tvorený sieťou donášačov a spolupracovníkov ktorých predovšetkým rozkladali psychologicky, všetky razie a popravy bol iba klinec celej tejto mašinérie. ()

solisoli

Ako tuctový akčný film by to ušlo, ale vybrať si na to historicky významnú tému, asi ťažko. Taká udalosť, ako atentát na Heydricha je historicky významná, ako na Charles de Gaulla, Kenediovcov, Lincolna, Julia Cezara a ďalších, kde sa hodne popísalo a sfilmovalo. Málo spoločné s historickou autentickosťou, absurdná réžia a katastrofálne rozpracovaný scenár. Vôbec, či aj nejaký reálny záber v scénach sa zhodoval s Prahou v tom roku, kedy sa atentát stal. Tento atentát, ktorý si odniesli nie len Lidice, ale aj mnoho pozabíjaných a umučených Pražanov nie je ani zmienka. Proste akčný guláš pre Američanov, z ktorých mnohí ani nevedia čo je Československo. ()

papuchalk

Některý lidi prostě budou tento film kritizovat už jen proto, že Kubiše s Gabčíkem nehrajou skutečný Kubiš a skutečný Gabčík, čili je ten film historicky těžce nepřesný. Jinak ta předloha je poměrně netradičně psaná, ostatně i proto obdržela nějaké ty ceny. Kapitoly jsou velmi krátké, a tematicky i časově velice přeskakují. Asi to vyhovuje i dnešnímu modernímu člověku z paneláku, který je zvyklý číst informace sice intenzivně ale pouze po dobu tří minut, a tematicky taky přeskakuje, neboli "proklikává". Ze začátku jsem k tomu stylu měl tedy nějaké výhrady, ale ta knížka je tak neuvěřitelně čtivá, že to prostě přečtete jedním dechem. V knize se mi líbí, že autor často upozorňuje na to, že následující obsah je čistě autorova fantazie. A důvod? Kdo by náhodou mohl vědět jak to přesně bylo, protože mu o tom samotní paragáni mohli ještě vyprávět, byl popraven pár dní po atentátu. Každý kdo byl jakkoliv na ně napojen, byl zatčený a ukončený včetně celé jeho rodiny. Není tedy odkud se dozvědět víc. Nejvíc informací stejně víme jen z německého vyšetřování, které se hlavně snažilo rozkrýt síť odboje, a jestli jel Gabčík na kole nebo jel vzducholodí jim nepřipadalo tak důležité, aby to do spisu vůbec napsali. Proto se mi líbí ty kritické komentáře, že takhle to přece ve skutečnosti nebylo. To určitě, chytráci.. Kromě základních faktů toho víme strašně málo, proto je tento příběh tak vděčný pro autory s vlastní invencí. I samotná předloha je daleko víc umělecká, než dokumentární, a to samé se dá říct o filmu. Škoda, že se do filmu nedostala ta kapitola popisující Heydrichovo nouzové přistání v jeho stíhačce na území sovětského svazu, a jak se zpět do základny vydal pěšky. Jednak mě dost pobavila a zadruhé dost vystihla Heydrichovo neohrožené, možná až namyšlené chování. Jemu se přece nemohlo nic stát. Prostě Suverénní bezcitná svině. No asi v rozpočtu filmu nezbylo na stíhačku a scénku toho přistání. ()

K1NGSLAYER

Nevím, co si o tom pořádně myslet. Na jednu stranu je dobré vidět ve válce i tu zlou stranu (tedy Německo), přesněji pohlédnout do zákulisí Heydrichova osobního života, ale za jakou cenu? Některé části filmu extrémně nudné a zdlouhavé, jak tomu už klasicky bývá. Naopak pár scén bylo ale opravdu povedených, to se musí nechat. Ten scénář mi opravdu moc nesedl. Kdyby to bylo trochu jinak zformulované, dalo by se to ohodnotit rozhodně lépe. Finále mě ale velice překvapilo. Proč takto podobně neprobíhal i zbytek filmu? Nepochopím. Celkově to na mě mělo docela zvláštní dojem. Netuším, o co se režisér snažil. Přišlo mi to jako lepší béčko, při kterém se chcete prospat, ale na druhou stranu čekáte, kdy se stane něco zajímavého (když už je to tedy ten Akční žánr). Dávám tomu silnější 3 hvězdy. ()

blondboss

Veľmi slušný snímok, ktorý civilne, drasticky a bez okolkov zobrazuje život jedného z nacistických pohlavárov, ktorý nakoniec skončil, ako skončil. Porovnanie s Anthropoidom asi naozaj zbytočné, keďže v tomto prípade ide o rýdzy životopis, ktorý zobrazuje povahu Heydricha a jeho pohnútky v živote. To, že tvorcovia detailne zobrazili aj toľko známy atentát už bola podľa mňa asi zbytočnosť, lebo to sme už videli v samotnom spomínanom Anthropoide a iných snímkoch. Každopádne ale Jason Clarke perfektný herecký výkon a Jimenez určite nesklamal. Mne sa to páčilo. 75 % ()

Neklan006

Film nabitý nesmysly - ty velehory hned za Prahou jsou asi nejlegračnější. Občas povedený vtip českých kulisáků, např. plakát "Stréček Křópal se stal poslancem". Ale jinak fakt hrozná slátanina. Ovšem pro nenáročné západní diváky tohle asi bohatě stačí. ()

husak_k

Kde vzali Gabčík s Kubišem zásobu amerických zbraní pro celý prapor by mě fakt zajímalo. Historicky nepřesné a na válečný film i dost bez emocí. První část s Heydrichem byla o trochu lepší. ()

holka218

Sice jsem toho od filmu moc nečekala, ale nakonec to byla mnohem větší katastrofa, než jsem čekala. Během sledování jsem dost srovnávala s Anthropoidem, jinak to nešlo. První část je něco jiného, než můžeme vidět v ostatních filmech. Ani popis Heydrichova vzestupu není nic závratného a obešla bych se bez toho. Přišlo mi, že film vlastně diváka nutí, pochopit Heydrichovo myšlení a to, co dělal. To rozhodně není dobrý. No a po průměrné první části přijde na řadu katastrofální část druhá. Opět se zde objevuje dost historických nepřesností, ale ty byly i v Anthropoidu. Tím, jak se film snaží obsáhnout větší časový úsek, tak se všem věcem věnuje jen okrajově a působil na mě necelistvě. Herci jsou takoví nijací a to taky nepůsobí dobře. Přišlo mi, že herci hrající Kubiše a Gabčíka vypadají dost podobně a Alenka....ano ale ne v tomto filmu. Velkým problémem je ve filmu prostředí. Jako pardon, ale kde ti parašutisté seskakovali? Myslím že s ohledem na prostředí seskočili v jiném státu. Praha rozhodně nepůsobí jako Praha a kostel.....to byla vážně katastrofa. Chápu, že cizincům je to asi jedno, ale když už se jedná o historický film, tak by prostředí mělo co nejvíce odpovídat. Tady s tím souvisí další problém. Film je z velké části o českých dějinách, ale Češi se na jeho tvorbě nepodíleli. No a cizinci některé věci opravdu moc neřešili. Hudba....to bylo taky něco. Jednu chvíli zněla jako z nějakého zábavného akčního filmu. A parašutisté chtějící odejít do Ameriky byl opravdu vrchol. Závěrečná scéna v kostele byla asi tím největším zklamáním. Působila hodně jednoduše, nepřesně a prázdně. Nezanechala žádný pocit. Jestli se chcete podívat na tenhle film, tak si to radši rozmyslete a pusťte si Anthropoid. ()

koza3

Zase trochu jiné zpracování než nedávno shlédnutý Antropoid. Trošku dvojfilm, kdy první půlka shrnuje události 10 let, druhá půlka 10 dnů. Úplně mi to nešlo dohromady, ale chápu, že ten závěr je asi nejdůležitější a národu nejznámější. Líbil se mi přerod Heydrycha z celkem normálního píchače na bledou svini bez páteře. Ustřihl bych filmu 30 minut a bylo by to na 4 hvězdy. ()

Rosamund Pike a válečná dramata

Rosamund Pike a válečná dramata