Dramatický příběh vznikl podle stejnojmenného autobiografického bestselleru Lorenza Carcaterry a představuje kontroverzní vyprávění o událostech, které nemilosrdně ukončily dětství čtyř chlapců a uvrhly je do světa nejhrubšího násilí. Ani po mnoha letech bolestivé vzpomínky nelze vymazat: svět Pekelné kuchyně jim nabídne možnost vyrovnat staré účty... (Universal)

joker.george

Opravdu skvělé dílo, kde opěvuji výpravu, ztvárnění a ,,autentický'' pohled. Silným aspektem filmu jsou rozhodně všichni zúčastnění herci bez výjimek, z nadprůměru ovšem vystupuje De Niro, kterému jsem těžké situace a obtížná rozhodnutí nezáviděl. Takže opravdu budete několikrát zaskočeni a nezůstanete netečnými. Obdivuji, s jakou lehkostí se film dokázal přehoupávat přes žánry, od ,,idealistického'' popisu dětství hrdinů, přes kruté vězeňské drama, až po soudní pře, které byly napínavé a detektivní pátrání a plánování pomsty, zároveň nechybí romantika, která ale nepůsobí rušivě. ()

BarryLyndon

Výborná věc. *:+* Těžko říct, proč mi to tak dlouho unikalo. A z dnešního pohledu docela fajn kombinace áčkových hvězd a béčkových herců a taky fajn slepenec dvou žánrů. 9/10 ()

cubajz

silný příběh o bezmoci, traumatech z dětství, pomstě a nezdolné síle přátelství. Herecký koncert všech zúčastněných, brutální scény v káznici, při kterých si uvědomíte s jakým vztekem a bezmocí museli chlapci bojovat a na základě nichž pochopíte vraždu, která dostane hrdiny před soud. Samotný proces je pak radost sledovat, protože ho obě spřátelené strany mají promyšlený do posledního detailu a jen hrají na soudce a porotu divadlo o vzájemné rivalitě. Zaujala mě postava alkoholického právníka v podání Dustina Hoffmana, jeho pohovor v Bennyho restauraci je asi jedinou vtipnou scénou filmu. Na konci jsem se zamýšlel jestli by pro oba vrahy nebylo lepší vězení, protože na ulici to stejně do roka "schytali", jak se dozvíme v závěrečném epilogu. Hodnotím něco mezi čtyřma a pěti hvězdama ()

starbrejkr

Strhující film, který nakousává hned několik témat, z nichž každé by stačilo na výborný film. Nostalgické vzpomínky na dětství na newyorské perferii (tady je strašně cítit King), vězeňská story a traumata ze zdejších zkušeností a následná ukázka, jak jde s pomocí vlivných přátel zkonstruovat proces. Hlavním tématem jsou ale ony traumata, které se vinou celým filmem a přestože zdánlivě končí dobře, u poloviny kluků traumata vítězí. K tématice si přidejte ještě dokonalé obsazení - fantastický je hlavně Kevin Bacon jako sadistický a úchylný strážný. Když se na konci filmu zjevil dovětek, nemůžu jinak než za 5. ()

exitak

Ten scénář, ten celý příběh má v sobě strašný potenciál a sílu. Ale ten film byl místy jak když se čte kniha ale tohle není kniha, to je film a z filmu na takovéto téma musí úplně sálat emoce a na to je třeba dobré režie a hereckých výkonů, které mě bohužel až tak úplně nepřesvědčili. Mohl to být výborný nezapomenutelný film, takto je to pro mě jen dost dobrý film. ()

JohnRambo

Prvá polovica bola skvelá, druhá trochu stratila šťávu a začala sa topiť vo všetkých tých súdnych procesoch ale keď to všetko zhodnotím tak veľmi slušný film, ktorý ťahal hlavne skvelý Robert De Niro. ()

wohna

Podle mého nejlepší film Barryho Levinsona.. I přestože natočil Rain Mana, tak já Spáče zbožňuju.. 4 kamarádi kteří se chtějí pomstít lidem za to, co jim dělali, když byli v nápravném ústavu.. Přemýšlím o tom že si přečtu knihu.. Věřím, že se nebudu nudit, jako u filmu.. ()

tomtomtoma

Poutavý dramatický příběh, plný pošlapávání dětské duše, která si nese trvalé následky v pozdější životní etapě. Příběh čtyř kluků, kteří se díky poslední klukovině dostávají do spárů lidských netvorů v pláštích ctihodných občanů. Výchova v dětském nápravném ústavě, která zanechává trvalé následky v dalším životě. Mučení, ponižování, zneužívání jako výraz zneužití moci, jejíž opojná chuť nutí vládce k dalším a dalším ukrutnostem. Pomsta a odveta jako výraz spravedlnosti, která i když pozdě, tak přeci zasáhne pachatele ukrutností. Čtyři přátelé: novinář Lorenzo 'Shakes' Carcaterra (Jason Patric, jako mladý Joe Perrino), státní zástupce Michael Sullivan (Brad Pitt, jako mladý Brad Renfro), a kriminálníci a vrazi John Reilly (Ron Eldard, jako mlady Geoffrey Wigdor) a Tommy Marcano (Billy Crudup, jako mladý Jonathan Tucker), jejich krásné dětství, pekelná náprava a nesmlouvavá cesta po pomstě. Z dalších rolí jsou to vrchní arcilotr Sean Nokes (dobrý Kevin Bacon), dozorce v dětském nápravném zařízení, spravedlivý a chápající otec Bobby (Robert De Niro), duchovní snažící se o nemožné, Carol Martinez (Minnie Driver), dětská i dospělácká láska přátel, King Benny (dobrý Vittorio Gassman), autorita a vládce ve čtvrti čtyř přátel, právník Danny Snyder (dobrý Dustin Hoffman), opilec beroucí svoji šanci při obhajování Johna a Tommyho z Nokesovi vraždy, a Ralph Ferguson (Terry Kinney), další z ukrutných dozorců. O zrůdnostech, které vás poznamenávají. O odplatě, která vám vrací lidskou důstojnost. Více vlezlého sentimentu než by bylo nutné. A co kdyby to byla jen rafinovaná metafora o stavu společnosti? Jen ten závěr odplaty by zřejmě nebyl tak povedený. ()

C0r0ner

Parádní obsazení, parádní technická práce, parádní scénář (opravdu úžasný příběh), parádní gradace tempa a atmosféry. Parádní všechno až na stopáž. Proč jenom to muselo mít dvě a půl hodiny? Proč se nemohl režisér spokojit s dejme tomu sto třiceti minutami? Potom by to byl jasně žebříčkový film. Takhle se to místy dost táhlo. 85% ()

Flynn

Tenhle film jsem neviděl tak 10 let, takže byl pro dnešní shlédnutí krásně zavát tou hromadou času. Díky tomu jsem si ho mohl prožit skoro stejně silně, jako když jsem ho viděl poprvé. Herecké výkony v tomhle filmu jsou prostě skvělé. Příběh neskutečně vtáhne, místy běhá mráz po zádech. Myslím že i Brad Pitt s jeho kukučem zde zapadl skvěle, momenty kdy sedí v soudní síni a všechno má pod kontrolou a tváří se tak nějak kamenně s očekávím jestli klapne jeho scénář. De Niro je bez komentáře, skutečně brilantní snímek, všem doporučuju.....myslím že na něho v nejbližší době kouknu ještě ....pomsta v tomhle filmu je chladnější než kovový knoflík na kalhotách eskymáka. ()

zette

Dobry film s kontroverznim pribehem... Myslim si vsak, ze na ukor " detske " prvni poloviny se mel dat vetsi prostor soudnimu rizeni. Najdeme zde i nekolik klise, ktere tu byt nemusely. Na stranu druhou zde vsak mame moznost videt nekolik kvalitnich hereckych vykonu, sympatickou kameru, dobrou hudbu a slusny scenar. 75%. ()

Martrix

Některé zkušenosti jsou sice nepřenositelné ze 100%, ale dobrý vypravěč dokáže díky empatii diváka ...tzn. představivosti a soucitu, předat nejen spoustu informací, ale také emocí. A přestože se dal tak silný námět zpracovat lépe, Levinston jich na vás nakydá tolik, že zapomenete na děsivý český dabing, poněkud rozvláčnou první půli, nevyužitého Hoffmana a dokonce i na za vlasy přitažená místa ve scénáři. Druhá půle Spáčů je totiž natolik silná, že vás tahle nepravděpodobně složitá cesta za pomstou, stejně vtáhne. A jako každý dobrý příběh ve vás Spáči vzbudí potřebu diskuze. Tvůrci totiž hodili do placu nejen téma týrání dětí, ale také několik závažných a poněkud zapáchajících témat, týkajících se morálky. I s ohledem na nepřenositelnost traumat z dětství je jasné, že by šlo o diskuzi bouřlivou. Ovšem i po takovém konci mi zbývá dost drzosti na kritiku: i když má film téměř tři hodiny, dost mě mrzí nedotaženost v případě kněze; máte k dispozici DeNira, navíc v takové roli....jen jeho linka s dilematem kterému čelil, by vydala na celovečerák. Škoda. Stojím si za tím, že Spáči mohli být v rukou lepšího scénáristy, extra filmem. ()

c.tucker

Barry Levinson prostě umí, je to psáno podle dejme tomu pravdivé události a už jako malého chlapce mě to uchvátilo natolik, že jsem byl opravdu zdrcen, co vše jde a nejde. Jestli to byla opravdu pravda, tak potěš Pán Bůh. ()

BoXBe

Sleepers disponují herci s velkým H a režisérem profesionálem. Příběh je nalajnovaný jako zápas okresního přeboru. Musí dojmout a jednotlivé dílky do sebe musí zapadat. Co na tom, že svědci vypovídají podle přání scénáristy, co na tom, že tvůrcům "hry" vychází všechno. Pomsta je sladká a nevyhnutelná. A proto po letech při druhém setkání se Spáči snad, přemáhá mě nutkání posouvat děj kupředu a to se mi nestává často, ani u mnohem prázdnějších filmů. Plytkost, schématičnost a jednoduchost ve vyobrazení všech sociálních nešvarů předměstí a lidí bez splněných snů, i ten přímý motiv výchovného ústavu, to mi ubírá na zážitku. Nemůžu si pomoct. Ani ten Niro to tou svou bleskovou spásou nespasí. ()

campix

Zprvu mi Spáči připomínali Mafiány, ale kde se v Mafiánech začíná projevovat mafiánské krimi, tak zde se vše přehoupne do drsného dramatu jehož první část je velmi citově intenzivní. Prostřední nápravného střediska je dosti ponuré a drsné. Poté následuje taková klidnější a zřejmě asi nejnudnější část celého snímku, takové pozvolné intermezzo. V závěru objevíme další linii a to perfektní soudní drama. Aby vše fungovalo musí zde být spousta skvělých herců a ti tu jsou (Bacon, Crudup, Pitt, De Niro nebo třeba Hoffman). Rozhodně skvělí snímek. ()

PanZahadnyCZ

Perfektní příběh, perfektní hudba, a vlastně celé je to perfektní celek. Strašně se mi líbila úvodní hodinka "z dětských let". Události před polepšovnou (silně připomínající vyprávění z filmu Příběh z Bronxu, inspirace je možná), ale hlavně drsně vystižené události z ní, ve kterých nejvíce figuroval Kevin Bacon, který zahrál velmi zápornou postavu, která se mi asi vždy spojí s tímto filmem, když o něm někdy uslyším, a doufám, že uslyším. Barry Levinson by si zasloužil místo alespoň v těch TOP 200 režisérů na ČSFD, ovšem problémem je, že není známý on, ale především jeho filmy. ()

mortak

Na jednu stranu velmi silné téma, a to i přesto, že zrovna tento příběh je vymyšlený. To, že se takové věci děly, na to existuje mnoho a mnoho svědectví, a proto je nutné je vyprávět. Bohužel, Levinson zvolil cestu nejmenšího odporu a stvořil generické hollywoodské melodrama se všemi možnými klišé, až film vypadá jako příručka politické korektnosti. Paradoxně je dětská část daleko silnější než hvězdně obsazená dospělácká. v ní totiž všudypřítomný voiceover tak nevadí, i když vetšinou kopíruje dění a nic nového k němu nepřidává. Noční můry všech hrdinů jsou odbyty jednou větou (Pořád na noc nezhasínáš?) a všechno to směřuje lineárně a bez překvapení k závěru. Chtělo to trochu víc diváka hladit proti srsti, nechat ho prožít celou tu hrůzu, jenže Levinson obrousil všechny hrany, aby se divák nemohl zranit. Škoda tak silného tématu. ()