Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

filmfanouch

Duna Franka Herberta je jednou z nejslavnějších sérii sci-fi románů všech dob, která se dočkala celkem 6 knih a velmi brutálně se dle všeho ní inspirovali třeba Star Wars George Lucase (Herbert chtěl údajně původně Lucase žalovat, protože žil v domnění, že ho Lucas doslova vykradl a to navíc bez jeho svolení). Jak to tak poté bývá, většinou se počítá s tím, že se úspěšná kniha dočká i pokusu o filmové zpracování. A kolem hrané Duny se motalo hned několik zajímavých jmen- Realizovat jí postupně mohli tvůrci jako David Lean (Most přes řeku Kwai, Lawrence z Arábie) Alejandro Jodorowsky (Krtek) nebo Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner). Šanci nakonec dostal David Lynch (Sloní muž), který kvůli režii hrané Duny odmítl režii Star Wars: Návratu Jediho a to i přes fakt, že ho George Lucas varoval, že Dunu nejde zfilmovat. Tehdejší plány už dopředu počítali s tím, že se Lynchova Duna dočká rozpracování do filmové trilogie, která bude fungovat jako Star Wars pro dospělejší publikum a půjde o parádní zpracování Herbertovy legendární předlohy. Jenomže se aktuálně píše rok 2020 a je velmi snadné dohledat si, že David Lynch svou Dunu bere jako své jediné selhání, film finančně zcela propadl a navíc nesklidil vyloženě nadšené reakce. Aktuálně se tak čeká na odloženou Dunu v režii Denise Villeneuva a doufá se, že právě Villeneuveův nový pokus bude stát za to a že se George Lucas pletl v tom ohledu, že Dunu zfilmovat nelze. Co je vlastně s Dunou Davida Lynche tak špatně a je to vyloženě špatný film? To je tak trochu složitější otázka, která si zaslouží trochu detailnější rozbor. Knižní předlohu Franka Herberta (zatím pouze první díl knižní série) jsem četl a pochopil jsem jak moc důležitá samotná Duna je. Knižní Duna je příběh, který má přesah a Herbert se do své legendární knižní série nebál zapojit faktory jako je politika nebo náboženství. Duna přitom není vyloženým vděčným materiálem a skutečně je takovou náročnější podívanou, která sice obsahuje atrakce, které by na velkém plátně mohli působit velkolepě (to dokáže zcela určitě právě i Villeneuveovo zpracování), zároveň ale obsahuje pasáže, které ocení jenom tak trochu vstřícnější diváci. I díky několika těmto faktorům je ovšem velmi těžké samotnou Dunu zpracovat a je to právě ten problém, který měl samotný Lynch a jeho adaptace má tudíž i díky tomu hodně daleko k dokonalosti. Tento film má dohromady asi 4 sestřihy a osobně jsem viděl tu, která trvá 137 minut. Jestli se něco Lynchovi nedá upřít tak je to zcela určitě jedinečnost jeho Duny, protože něco takového se už v té době jen tak nevidělo. Lynch si vždy uměl ohlídat svůj specifický vizuální styl a Duna tak nevypadá vyloženě obyčejně. Problém je ovšem v tom, že oficiální rozpočet filmu byl zhruba 40 milionů dolarů a projekt dostal na starost člověk, který do té doby točil pouze nízkorozpočtové snímky Mazací hlava a Sloní muž. Tehdy 38-letý Lynch byl tak hozen do provozu technicky náročné sci-fi podívané, která má následně problém s tím, že jsou její efekty strašné, kostýmy neatraktivní, výprava celkem nezajímavá a ve finále to ani audiovizuálně kdovíjaká sláva není. Lynch přitom nemá problém ve své Duně vystavět chvílemi velmi povedenou až osudovou atmosféru, ve finále se mu ale postupně spíše rozpadá pod rukama. A vzniká dost možná jeden z nejzvláštnějších filmových projektů všech dob. Lynch měl štěstí alespoň ve velmi fajn obsazení- Kyle MacLachlan jako Paul Atreides není vyloženě špatný, Patrick Stewart jako Gurney Halleck je celkem trefa do černého, Sting jako Fey-Rautha je WTF castingová volba, která ale zároveň není úplně bídná, Richard Jordan jako Duncan Idaho je super, stejně tak také Brad Tourif jako Piter De Vries. Minimálně ohledně castingu má tahle sci-fi adaptace vyhráno, protože se na ten casting vyloženě těžko nadává a ty herci se skutečně snaží. Problém je pořád v tom, že jak se možná mohlo zdát, že tahle sci-fi s hlubším přesahem bude pro Lynche ideální volbou, ukázalo, že se velký rozpočet a snaha o to realizovat projekt, který by měl především skutečně nastartovat novou filmovou sérii skutečně není pro něj. George Lucas by si ho možná u (tehdy) třetích Star Wars pohlídal, zde se to ale tak úplně nepovedlo a Lynchova Duna tak zůstává bohužel zůstává ideální ukázkou toho, že by někteří autorští režiséři skutečně neměli dostávat zakázky, které nejsou vyloženě pro ně. Na Lynche je to ve finále dokonce až příliš obyčejné. Chybí tam víc šílených vizuálních nápadů (šílené to je, ovšem ne zrovna osvěžujícím stylem), výrazných momentů a dechberoucích pasáží. Pasáž s červy se překvapivě povedlo natočit tak, aby nebyla vyloženě bídná a je skutečně dost povedená. Lynch zde navíc často sází i na vnitřní monology postav a většinu času tak vlastně kálí na klasickou zlatou techniku ´´Show, don't tell´´, protože Lynch zároveň pro tuto adaptaci Herbertovy knihy napsal scénář a dramaturgicky se mu ta Duna celkově tak trochu rozpadla pod rukama. Lynchova Duna se celou dobu bere strašně vážně, je ovšem strašně těžké brát vážně film, který celou dobu působí víceméně směšně. Lynch možná umí v Duně pracovat s dekoracemi, některými cool pasážemi a víceméně vedením herců, nedokázal ale zcela předvést hlavní kouzlo Duny. Nedokázal předvést specifičnost Duny, která tkví v tom, že jde skutečně o vyspělejší sci-fi podívanou s univerzálním přesahem. Duna tak i díky tomu do jisté míry působí chvílemi jako béčkový snímek (což je vzhledem k vysokému rozpočtu velmi smutný fakt), který se ale snaží být dílem áčkovým. Skutečně je tak Duna velmi zvláštně sešité dílo, které má pořád své specifické kouzlo a díky několika faktorům je velmi snadno zapomenutelná.... zároveň ale prostě a jednoduše zaostává za očekáváními a právem je tak víceméně velmi početnou skupinou nenáviděná (a pak se zase najde velmi početná skupina, která má film z nějakého důvodu velmi ráda). Lynchovi se alespoň daří nějakou dobu budovat slušná atmosféra, hudba od skupiny Toto stojí za to a některé vizuální nápady či sekvence se Lynchovi opravdu podařilo uchopit s grácií. Zároveň ale skutečně natočil dílo, které Duně neskládá tu největší a nejideálnější poctu. Natočil velmi zvláštní kombinaci snahy o realizaci velkého blockbusteru, která je křížena s filmařským uchopením nezávislého režiséra s velmi specifickým stylem a především jde o kombinaci, která se spojila u velmi těžko zpracovatelné adaptace. V některých pasážích by si Duna rozhodně zasloužila zkrátit, některé pasáže či motivy zase více prokreslit a prodloužit. Jedno je jisté- Duna Davida Lynche není ideální adaptace. Ale je to vlastně špatný film? Vyloženě ne. Je to skutečně pouze jen špatná adaptace, která je navíc obětí velmi pochybného zvolení tvůrce, kterému tahle látka skutečně souzena nebyla. Lynch se za svojí Dunu nemusí vyloženě stydět, zároveň ale skutečně musí uznat, že se jeho Duna dvakrát vyloženě nepovedla. Lynchova Duna má několik velmi fajn aspektů, zároveň ale též několik velmi bídných. Jedno je zcela jisté určitě- Villeneuve nám (snad konečně) příští rok dodá rozhodně lepší film. Těžko říct jak o moc, něco mi ale říká, že se mu Dunu podaří vystihnout lépe. A i kdyby ne..... minimálně vizuálně si už u nové Duny skutečně nebude na co stěžovat a myslím, že vzpomínky na ní budou následně o mnoho přívětivější než právě ty na Lynchovu Dunu.... () (méně) (více)

Jhershaw

Perfektní film, který vznikl, když se výjimečné literární předlohy chopil výjimečný režisér. Mnoho z knihy zůstalo zachováno a navíc filmu vtiskl Lynch svou unikátní vizuální stránku (včetně několika pro Lynche tolik typických "nechutností"). Možná zamrzí vynechání několika IMHO důležitých scén z knihy (souboj Paula a Fremena a následný Paulův pláč, zabití Paulova dítěte Sardaukary atd..), ale myslím, že tento film se nese přesně v duchu Duny. Ovšem je pouze pro "znalé". (BTW tu director´s cut verzi bych viděl velmi rád...) ()

JohnnyD

Najviac ma prekvapuje, že Duna neukončila Lynchovu kariéru, lebo toto je učebnicový (nechcene vtipný) trash ako od Rogera Cormana, ktorý zlyháva v úplne všetkých rozmeroch od scenáru, cez réžiu, hercov až po nevkusné kostýmy a kulisy. Chápem, že v roku 1984 muselo byť náročné adaptovať Dunu, ale urobiť z toho dobrý film sa dalo aj vtedy a aj v rámci jedného celovečerného filmu. Len na to bolo treba talent a poctivé remeslo bez skratiek, ktoré si Lynch môže dovoliť vo svojich surreálnych filmoch bez klasického naratívu. ()

sheen

Věřím, že ve své době z toho museli být fandové scifáren nadšení. Pro dnešního diváka to bude vypadat asi trošku komicky. Mě se to líbilo, hodnotím DC verzi. Za svých mladých let jsem propařil desítky hodin u her Dune 2 a posléze Dune 2000, srdcovka. Ještě si doplním komentář po dalším shlédnutí a také po středečním IMAX shlédnutí drého části od Denise. Lynch se drží více předlohy. ()

hippyman

tak tohle dunění ve mně veliké nadšení nevyvolalo... chtělo to špetku koření navíc, abych se nechal patřičně lynčovat depresivními temnými obrazy a vjemy, navíc jsem se coby neznalec knižní předlohy dlouhou dobu nemohl pořádně zorientovat, kdo je kdo a komu jde o co... možná by bylo bývalo lepší udělat z toho di/trilogii v dějovém rozsahu knihy... triky a výprava jsou dost nevyvážené, něco se hodně povedlo, něco působí dost pravěce (prostě v roce 1984 jde vykouzlení roku 10191 trochu ztuha)... hodnocení "krátké" verze tedy tříhvězdičkové - třeba se změní, až zabloudím do pouště na 177 nebo 190 minut... ale to bude chtít na cestu hodně tekutin! 60% ()

Rosomak

Duna je pro mě jedním velkým otazníkem. Sám Lynch se vyslovil, že natáčel film spíše z donucení, než že by byl o něm sám přesvědčen. A bohužel je to na tom hodně vidět... Dosti neosobité a dá se říci sterilně pojaté dílo, které trpí všemožnými neduhy... Bohužel, tímhle mě Lynch minul... ()

Pilda17

Ač se snažím jak chci, tak to prostě nejde. Jako sci-fi z roku 1984 je Duna povedená záležitost a efekty nejsou nejhorší. Jenže jsem nejspíš zhýčkaný dobou a nic mi to neříká. Není to nejhorší snímek, ale podle mého mohla být lepší zápletka, děj a hlavně se řeší hodně velké ptákoviny. David Lynch je skvělý režisér, ale v Duně mě o svých kvalitách stoprocentně nepřesvědčil. Přesto nejsem zklamán a milovníci sci-fi by měli tomuto dílu věnovat chvilku času... 6/10 = 60% ()

Disk

Lynchova Duna je z první poloviny zábavná a z druhé poloviny bohužel velmi uspěchaná. Ovšem atmosféricky je to super. Každopádně je jasné, že nová verze bude parádní, už jenom proto, že Timothée Chalamet je mnohem lepší herec než Kyle MacLachlan.__________Edit 01/2022: Napodruhé jsem Lynchovu Dunu schopný ocenit alespoň v některých aspektech, i když jako celek kvůli uspěchanosti nefunguje. Lynchova Duna má velmi zajímavou, byť dobově poplatnou, atmosféru, herecký casting (s výjimkou Harkonnenů) není úplně špatný, hudba od skupiny Toto je výborná a celé to má svůj půvab. Bohužel druhá polovina kvůli střihačské zkratkovitosti nefunguje, závěr je natočen výslovně naivně a představitelé hlavních padouchů nepůsobí strašidelně, ale maximálně směšně. Beru na vědomí, že produkce filmu byla náročná a že David Lynch se nejspíš dost urputně hádal se studiem Universal Pictures (důsledkem je brutálně zkrácená druhá polovina nedávající smysl), ale film na mě nepůsobí tak, abych z něho padl na zadek, to se povedlo až nové verzi s Timothéem Chalametem. Je to velká škoda a promarněná příležitost, ale v každém případě je dobré Lynchovu Dunu vidět a ocenit tu velkou snahu.________EDIT 03/2024: Lynchovu Dunu jsem samozřejmě viděl už dříve, tentokrát jsem ji ale poprvé viděl na Blu-rayi v parádním remasteru. Musím přiznat, že jsem si ji překvapivě užil, přitom předtím jsem si k ní hledal dlouhou cestu. Herci výborní, parádní výtvarná a scénografická stránka, soundtrack doslova magický. Jediná velká škoda je v adaptovaném scénáři a konečném (producentském) sestřihu, jehož výsledek je bohužel hodně zkratkovitý a je to poznat. Jakkoli David Lynch dodnes považuje svou verzi Duny za osobní selhání, za svůj tvůrčí vklad se rozhodně nemusí nijak stydět, protože výsledný sestřih už nemohl nijak ovlivnit. Na druhou stranu Villeneuvova dvoudílná verze vytvořená skoro o čtyřicet let později je mnohem lepší a právem bude považovaná za klasiku nejen v žánru sci-fi, ale také za klasiku moderní kinematografie jako takové. ()

Ruut

Jeden ze dvou jediných Lynchových filmů které uznávám a chápu smysl jejich vzniku. Duna v Lynchově podání je velice působivá a plná napětí. Nejlepší zpracování tohoto románu do filmové či televizní podoby. Doporučuju sehnat rozšířenou verzi. ()

Allien.9

(Viděla jsem klasickou verzi, tj. stopáž 137 minut.) Na jednu stranu bych si přála, aby knihy převáděli na filmové plátno pouze jejich fanoušci, na druhou stranu by to mohlo pokaždé dopadnout jako "Duna". Nenechte se zmást, i přes negativně vyznívající úvod nepatřím mezi hatery a striktně odmítám tvrzení, že Lynchova "Duna" nemá hlavu ani patu. Vyznat se ve jménech planet, ras, rodů a postav, které na nás scénář od začátku do konce chrlí, sice může dát neznalcům knižní předlohy pořádně zabrat, příběh a motivy jednotlivých postav jsou ale neustále (do)vysvětlovány. A tady nastává první kámen úrazu. Uvědomuji si, že narvat 600 nabušených stran do dvou hodin, je takřka nadlidský úkol, jen škoda, že si to neuvědomuje i sám Lynch. Ten se bohužel řídí heslem "všechno nebo nic", a tak se často stává, že na důležitý knižní moment zbývá sotva minuta. A protože by to za minutu nikdo nepochopil, jsou postavám opakovaně vkládány do úst (do)vysvětlující věty, které jsou mnohdy otravné a téměř vždy nucené. S tím souvisí druhý kámen úrazu, a to postavy. Je trošku ironie, že "Duna" selhává tam, kde bude o pár let později excelovat "Twin Peaks", ale minimum času znamená nulový prostor pro jakýkoli vývoj a nulový prostor pro sžití se s postavami. Jinými slovy, pokud postava zemře, je vám to vlastně fuk, protože jste ji viděli cca. dvě minuty / ve dvou scénách. A tím se dostávám k hercům, ke třetímu a poslednímu kameni úrazu, kteří (opět z nedostatku prostoru) nemají co hrát, a tak to málo v podstatě jen odříkávají... Ale abych obhájila ty 4*, tak Kyle MacLachlan je zlatíčko, líbí se mi hudba, MILUJU PÍSEČNÉ ČERVY a obdivuju věrnost předloze (ač místy hodně zrychlenou a zkratkovitou). Nechápu odpady!, za mě "Duna" je a vždycky byla typické osmdesátkové sci-fi. ()

HAL

Paradoxní. Točí to Lynch, podle geniálního psychedelického sci-fi, a přitom je to tak obyčejný film. Příliš málo Lynchovské, příliš málo Herbertovské, zato se sluníčkovým a upršeným happy endem, po kterém mi jako milovníkovi předlohy bylo vskutku blivno. Stejně jako z mnoha jiných hloupých odklonů od knihy, zkracování či přeskakování mnoha důležitých, a potenciálně velmi působivých scén, zato pak s přidáním mnoha jiných, zcela zbytečných a značně nesmyslných. Kyle ovšem, a i všichni ostatní herci, jsou zde luxusní. Možná jsem ale jen zahořklý, hlavně za to že svou vizi nemohl natočit původně na filmu pracující Jodorowsky, který by z toho udělal nejspíš nejlepší, nejepičtější, nejšílenější, a nejdražší film všech dob, jak ukazuje jeho filmu věnovaný dokument Jodorowsky's Dune - https://www.csfd.cz/film/312948-jodorowsky-s-dune/komentare/ ()

Idaho

Jako veliky fanoušek Franka Herberta musím dát pouhé tři, protože Duna je pro mě kultem a to kultem nenatočitelným. Díky ní jsem si vybral svůj nick. A oni mi s Duncana Idaha, Mistra šermíře, udělaji tlustoprda. :)) ()

2-Xtreme

Uf, snazil som sa a taka prva polhodka je zaujimava. V tej 177min verzii bolo na zaciatku pekne predstavene vsetko dolezite: planety, rody, korenie. No v porovnani s Villeneuveov verziu je to viac nez usmevne. Miestami sledovanie naozaj boli a to co dokazali herci bola neuveritelna tragedia. ()

Goldbeater

Po zhlédnutí 190 minutové prodloužené verze: O tom, zda Duna měla vzniknout už padlo mnoho slov, tak se o tom nebudu déle rozepisovat. Knihu jsem četl a je výborná, asi jedno z nejlepších sci-fi, které jsem měl tu možnost přečíst. Bylo jasné, že takový příběh lze těžko převést na filmové plátno (ovšem není to nemožné, záleží jen na tvůrcích). Je vidět, že Lynch se s tímto dílem popral ze všech svých sil, a stejně později litoval, že snímek kdy natočil. Komentáře a monology postav mi nevadily, příběh by se bez nich nejspíš neobešel, ale přítomnost animovaného prologu (?!) mi vrtala hlavou. Následuje první třetina filmu, která je dost utahaná a skoro nic se v ní neděje. Akce se objeví asi až po první hodině, od té chvíle se už ale snímek dostává do velkých otáček a finální scény jako jízda na červech nebo bitva jsou výborné. Efekty jsou na docela chudé (kromě těch skvělých červů), ale hudba vše vylepšuje. S herci jsem byl spokojen, jen mi místy vadilo mírné přehrávání, Kyle MacLachalan je však sympaťák a na svou první roli se ukázal v moc dobrém světle. Duna je jeden z těch mála filmů, u kterých bych uvítal remake. Snad se nějakej povede. Po zhlédnutí 131 minutové DVD verze musím říct, že se mi kratší líbila víc a připadala mi celistvější. Určitě neklesla na ději, začátek nudí méně a zbytek filmu plyne výborně. Hodnocení filmu někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. PS. Přečtěte si stejně ale raději nejdřív knihu, jinak film nepoberete! ()

k212

Nemohu si pomoci, ale Duna je pro mě fatální filmové zpracování knižní předlohy. Který jiný blázen než Lynch se mohl pustit do zpracování této fantasy ságy na ploše jednoho večerního bijáku než on (Mimochodem hodně mě potěšilo, že tu absentuje jeho -obvykle hodně žretelný- rukopis). Kdyby někdo chtěl vyjmenovat deset racionálních důvodů, proč tomu tak je, těžko bych je našla (hrozné triky, strnulí herci, přehršle "úchyláren" - to je jen pár negativ, které jsou často zdůrazňována). Duna je prostě osobité dílko -po formálně stránce kolísající na povážlivých hranách trapnosti- které však dle mého názoru rozhodně neznehodnotilo fenomenální literární předlohu a hlavně její vyznění a atmosféru, jak tomu v těchto případech obvykle bývá . ()

Rudovous

Pres vsechny chyby, je jich opravdu spousta, kde mam zacit ... ? Ne, jini uz tak za me ucinili. Zacnu v lete 1989, tenkrat jsem roman Duna poprve cetl. A byl to zazitek nad jine. Svet ktery Frank Herbert v me mysli inspiroval, byl poeticky, dobrodruzny, nekdy az metafyzicky. Nemohu rict, ze Lynchova verze tohota sveta se s tou moji dvakrat shoduje. Presto jeho zpracovani je v nekterych momentech tak uhrancive a silne. A s takovym hereckym ansamblem... . ()

dr.horrible

Niektoré chyby tam proste sú (to množstvo postáv a kam s nimi, voiceovery) a i cez ne ma “Lynchova” verzia (131 min) bavila viacej jak Extended Version (177min). A i tak ma obe bavili na 5*. Najväčším nedostatkom je strata tempa v prostrednej hodine. Ale má to neskutočné momenty, meditatívnu atmosféru, Sean Young, a je to o toľko iné a dospelšie ako Hviezdne vojny. Milujem to. Hlavne ten záver. ()

Legas

Lahůdková výprava, povedené triky, ale hlavně skvělý příběh a spousta nádherných, nezapomenutelných scén. Knihu jsem nečetl, ale mám obrovskou chuť to udělat. Troufám si tvrdit, že se snad adaptace vydařila. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!