Temnotou budoucí minulosti kouzelník touží prohlédnout. Je pouze jedna cesta mezi dvěma světy... Ohni, se mnou pojď! FBI vyšetřuje vraždu Teresy Banks. Ukazuje se, že zločin v sobě skrývá ponuré tajemství, které nemůže rozluštit pouhá síla rozumu. Jeden agent beze stopy zmizí... Speciální agent Dale Cooper předpovídá, že vrah udeří znovu. Avšak kdy a kde? Twin Peaks je nevelké americké městečko poblíž kanadských hranic. Ovšem pod rouškou poklidné středostavovské idyly není nikdo tím, čím se zdá být. Nevinné tváře středoškolaček skrývají návyk na kokain a neuspořádaný sexuální život. Jedné z nich, Lauře Palmer, zbývá posledních sedm dní života... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

beran-ek

Vrchol příprav na novou sérii The Return (2017). Fire Walk with Me plno věcí vysvětluje a odhaluje, ale zároveň tak trochu kazí to tajemno a neznámo v původním seriálu. Děj je časově před seriálem, ale rozhodně se na to v tomto pořadí nedívejte, pokud jste neviděli původní seriál a nechcete si ho zkazit. 7/10. ()

Toj

Tak konečně mám za sebou maraton Twin Peaks zakončený tímto filmem. Twin Peaks jsem viděl už kdysi předtím, ale unikly mi poslední díly. Lynch zde prezentuje nádherný a bizarní vesmír fantazie, absurdnosti a šílenství. Seriál je naprosto strhující, silný a má neuvěřitelné vlastní kouzlo, ale nikdy nebyl důstojně zakončen a spoustu otázek zůstalo. Člověk se pak logicky upíná k tomuto filmu. Čeká odpovědi, přestože tuší, že tohle mělo jen odstartovat něco nového. Pokračování konce seriálu bylo ve filmu jenom nenápadně nakousnuto a já bych uvítal, kdyby Lynch někdy dal dohromady ten pětihodinový sestřih. Tohle se prostě neomrzí a přestože Lynch je vlastně taková pěkně zabalená popíková "alterna" pro středoškoláky, kteří "objevují svět", tak mu nelze upřít talent, kreativitu a schopnost vytvořit vlastní velmi intenzivní atmosféru. Mě to osobně hrozně baví. Ta rozbitost narativní osnovy je vlastně kouzelná, Jednotlivé části se neuvěřitelně liší - jako by se něčím stále připomínala televize a tedy kořeny Twin Peaksu (viz první záběr filmu). Paradoxně nejfilmovější se pak stává část odehrávající se v Twin Peaksu. Divák nemá pokoj, je neustále provokován, vyrušován, maten. Pravidla hry se v průběhu mění. V jeden moment vidíme postavy převážně v celcích v křiklavém oblečení, groteskní pózy, nepřirozené herecké projevy a v druhý moment poznáváme důvěrně známý svět městečka skrze detaily a úchvatný herecký projev Sheryl Lee, který zobrazuje vnitřní peklo postavy. Zdánlivě nesnesitelné scény do sebe pohltí a člověka pak strašně mrzí, že tímhle to všechno končí....... Ještě se přidám do diskuze "se seriálem / bez seriálu". Samozřejmě že film sám o sobě vytváří jednotný celek, který je sám o sobě podobně pochopitelný jako nepochopitelné Lynchovy filmy. Nicméně film se neustále vztahuje k seriálovému kontextu. Tahle intertextuální rovina není problematická kvůli pochopení filmu, ale výrazně prohlubuje zážitek, A vůbec.. Jaký je důvod, že se někdo odmítá kouknout na seriál? ()

K.B.L.

Bylo velmi příjemné doplnit si mezery o Twin Peaks před Lauřinou smrtí, ale čekala jsem od toho více. Velké mínus je herecké obsazení Dony. U detailisty, jako je Lynch, mi to nesedí, ale asi to nešlo jinak. A vzhledem k tomu, že seriál jsem již viděla, nebyl pro mě příběh filmu příliš napínavý. ()

Aleee89

Není to můj první film Davida Lynche, takže jsem moc dobře věděla, do čeho jdu. A opět můžu trvdit, že moc nechápu... Seriál pochopitelně znám, ale nedívala jsem se na něj, tudíž srovnávat nemůžu. Tento film mi hodně dal i přesto, že je to prequel seriálu a někteří tvrdí, že to je jenom pro znalce seriálu. Myslím, že není a tento film si užijí i neznalci. Jako u typické lynchovky máte husí kůži, namožený mozek od věčného přemýšlení, sem tam hrůzu v očích a nakonec stejně musíte smeknout a říct, že nechápete... Takže po scenáristické stránce výborné, takový propletenec událostí nevymyslí jen tak někdo. Herecky také zdařilé, ač trochu delší film, nenudí, ale naopak napíná... ()

Dont

Temnější než pilot k seriálu z roku 1990, a také s daleko více znatelným rukopisem autora Davida Lynche, právě proto bylo pro mě obtížnější vstřebat tento „doplněk“ vysvětlující události před klíčovou vraždou. Film má však stoupající tendenci, s každou další minutou atmosféra houstne až do strhujícího finále. ()

fmash

Absence humoru, který oproti seriálu skutečně chybí, podporuje hustou atmosféru dekadence a skrytého zoufalství. Škoda, že se větší část filmu nenesla v duchu úvodu, protože Isaacův zvláštní agent Chester Desmond by to snad svedl vytáhnout až k úrovni z. a. Coopera. Zvlášť se vryje do paměti také scéna se sladce nevinnou Moirou Kelly (takto novou Donnou), upadající do spárů neřesti. Film jako celek na seriál sice nemá, přesto je výjimečný a Badalamenti na tom má lví podíl. Doporučeno zhlédnout až PO seriálu. ()

dyfur odpad!

....David Lynch je mnohými ospevovaný režisér - ja to tak nevidím - áno má také svojské videnie i typickú kameru,ale k čomu to keď dej nemá logiku,konči bez nejakého zmysluplného vysvetlenia-záveru,scénka za scénkou sa strieda- je len preto,aby bolo nejaké aranžmá -nesúrodý kaleidoskop postavičiek.....- proste NUDA jak sviňa a tých vyše dvoch hodín pozerania bolo ozaj za trest.Ziskovosť filmu tiež neodzrkadluje kvalitu filmu,ale filmy D.L. boli skoro všetky neziskové resp.minimalny zisk...asi nie náhodou.Poznámka pre seba:viackrát nepozerať. ()

BitlDjus

No, to co jsme čekal jsem také dostal. Bylo mi jasné, že se mohu těšit na další úchylárnu od Lynche, který se zde kvalitně vyřádil. Atmosféra městečka je výborná, první část s agenty je velice povedená a na temnosti se prosadila druhá část, kde vlastně Lynch nechal plynout svoji fantazi. Bylo to zajímavé, byla to prasečina a tak to má u Davida být. ()

BoredSeal

Film má kromě zbytečného asi 20min nudného úvodu (případ Theresa Banksová) a jiné herečky v roli Donny problém s tím, co už fanoušci seriálu mohli vytušit - Laura není žádná sympaťačka, je to fetující coura na odstřel a tím pádem její poslední dny sledujete s určitým nezájmem, jako by přívětivá část městečka Twin Peaks někam zmizela a zůstala jen špína a zkáza. S vyjímkou blízkých Laury se pár známých postav snímkem jen symbolicky mihne a je nám poskytnuta drobná bizarní vysvětlivka ke konci seriálu. Jasně, Lynch ovládá svoje řemeslo nadprůměrně a ví, jak navodit strach a temnou atmosféru, ale mám pocit, že se v případě tohohle filmu těšil na to, jak se po televizních metaforách utrhne z řetězu a užije si doslovnost incestu, násilí a orgií, které seriál zpětně jen naznačoval. Trochu zklamání, ale souvisí to s očekáváními, která jsem měl. ()

4ward

Zápis do deníku, 12.5.2009 Přehrávám si na televizi první DVD s filmem od jakéhosi Davida Lynche. Vybíral jsem kvůli mysterióznímu žánru a obálce. Vůbec netuším, že filmu předcházel seriál a nerozumím tomu, co vidím na obrazovce. Ovšem okamžitě mě uchvacuje tajemná mytologie, expresivita a kontrast agresivity s naivitou. Šokují mě herecké výkony a nepředvídatelnost vývoje situací, fascinuje mě svícení. Během následujícího roku skupuji vše od Davida Lynche, co v obchodech a na internetu najdu a následně zkouším podle vzoru těchto filmů - a manifestu Poznámky o kinematografu od Roberta Bressona - natočit svůj vlastní film. Zápis do deníku, 7.9.2017 Přicházím na projekci filmu v kině Porepo. Lynchovy filmy jsem již nejméně přes rok zcela zanedbal. Až při ztlumení světel a úvodních titulcích mi dochází, na jaký film jsem to vlastně zašel. Oživují se mi vzpomínky a každý obraz a zvuk mnou projíždí jako rána bleskem. Sedím zamáčknutý silou filmu do sedačky od začátku do konce. Každá změna rakurzu, svícení, každý tón a pohyb či slovo herce vnímám všemi smysly jako součást jedné velké symfonie. Konečně vnímám film izolovaně od celého popkulturního kultu kolem Twin Peaks. Fire Walk With Me využívá téže mytologie, ale jedná se o samostatné dílo. Pochopitelně. Osobní zpověď autorské obsese, vnitřních démonů, které formou arteterapie tvůrce promítá na plátno s maximálním citem pro pravidla filmové řeči a surrealistické principy organiky materiálů a antropomorfie. Ne nadarmo mne film před lety oslovil. Inspirace mě opět prostupuje a tak nyní musím zahánět vlastní autorské démony. ()

Joe321

Zvedám na pět. Potřetí to mělo ještě silnější dopad zřejmě díky znalosti více věcí. Některé scény se světlem a hudbou jsou čistá genialita zanechávající dlouhou ozvěnu. -"I'm gone. Long gone. Like a turkey in the corn." ()

/Pablo

Klasická "správná Lynchovina" se vším všudy co k tomu patří. Vyzdvihl bych démonický výkon Raye Wiseho. ()

Martin741

Aj ked doposial netusim, kto zabil Lauru Palmer, a vobec neviem o com to bolo, dve veci viem iste. Ani na 4 - 5 X som to nepochopil ale nemohol som sa odputat od deja, tak sa mi to pacilo. 92 % ()

honajz2

No teda, wow. Upřímně, na tohle jsem v seriálu čekal celou dobu, přesně tohle mi u něj chybí k spokojenosti. Na mě je ten seriál s tou mystikou prostě příliš mírný, aspoň co jsem zatím viděl. Mírný a pomalý, věnuje se spíš dialogům a podivnosti jsou tam jen občas. Zato tady, tady jde nějaký větší děj stranou a podivnosti a mystika tomu vládne. K tomuhle ani nejde pořádně napsat obsah. Je to totální psycho a je to přesně to, co jsem chtěl (a nedostal) od Mazací hlavy. Jenže i když tady vlastně jenom poznáváme Lauru Palmerovou, i tak se dozvíme hodně a já mám dojem, že už mi je jasné, jak se to s Twin Peaks má. A ano, opět jsem to nějak pochopil, takže tady se v nechápavosti opět topit nebudu. A přesto mám Lynche rád. Ok, tak si to pojďme shrnout. JAK JSEM FILM POCHOPIL JÁ - Úplně na začátku se dozvídáme o vraždy nějaké Teresy Banks, kterou vyšetřují dva agenti. Na nic nepřijdou, místo toho jeden z nich zmizí a najdou podivný zelený prsten. Ten bude ještě v příběhu důležitý. V centrále FBI mluví Dale Cooper se šéfem (hraje ho David Lynch) a baví se o tom, že má divné sny, avšak šéfa to moc nezajímá. Aspoň se to tak zdá. Ve skutečnosti totiž ví, že jeho sny něco znamenají, že se prolínají s realitou a že vlastně ví (i když Dale Cooper o tom neví) o Mezisvětí. Na to si šéf vzpomene při podivném příchodu Davida Bowieho, který hned zase zmizí (btw, to je super scéna, jak film s příchodem Davida Bowieho začne zrnit a objeví se skřet a nějaký divný chlap s maskou ptáka). A teď už se začíná film věnovat Lauře Palemerové, hvězdě místní střední školy, bohužel, Laura jede na kokainu, díky čemuž má podivné vidiny a představy. Jenže Twin Peaks v sobě skrývá jedno velké tajemství. Náš svět není jediný. Je jich víc. Nejmíň dva. Dostat se do toho druhého lze hlavně v Twin Peaks, jelikož tu je, řekněme, takový centrální portál. Lidem odepřený. To ty bytosti z toho druhého světa si vás většinou vybírají sami (divná babička a divný vnuk) a tentokrát si vybrali Lauru. Je to naprosto ideální - má vidiny z kokainu, ale do toho jí začne pronásledovat tahle skutečnost, kde je tedy vidina a kde realita? Laura neví. Objevují se divné postavy z toho druhého světa, včetně skřeta. A na scéně se objeví i ztělesnění zla - Bob. Ten totiž Lauru v noci znásilňuje, ona ho vždycky v noci vidí, ale Bob údajně neexistuje. Co se teda Lauře děje? S každým dnem se její stav horší, ona propadá šílenému sexuálnímu životu, kokain bere stále a divné věci se stupňují. Ovšem, je Bob skutečný? A co ty sny, z onoho druhé světa, kde se objevuje ten divný zelený prsten, který ji skřet nabízí a Dale Cooper ji varuje, ať si ho nebere, což Laura nechce, jak moc jsou reálné? Všechna vysvětlení začnou, když se dozvíme, že její otec Leland měl sex s Teresou Banksovou a hned po tom ji zabil. Později se dozvídáme, že on znásilňuje v noci i svoji dceru Lauru. To on je ten Bob, který v našem světě vlastně neexistuje, to on vždycky Lauru v noci znásilňuje. A Leland se jí nechce vzdát. Laura je připravena utéct, snaží se zachránit svého přítele Jamese, aby se nestal Lelandovou obětí a místo toho se snaží všechno hodit na svého falešného přítele Bobbyho. Jenže Leland jí pronásleduje, najde místo, kde to spolu dělají a snaží se ji dostat za každou cenu. Což se mu taky povede a tak vláčí Lauru (a ještě jednu holku, co tam byla s nima) kamsi do nějakého vlaku, avšak ona se snaží bránit. Jenže není úniku. Na scéně se objevuje Mike, který se snaží Lauru zachránit. Dostane se až k vlaku, ale ten je zavřený. V tom vlaku Leland opět útočí, Laura se snaží bránit, avšak Leland zuří a plánuje ji zabít. V tom uvidí zelený prsten. Je to cesta pryč. Cesta pryč z jejího hrozného života, kde si až teď uvědomujeme, jak ta holka strašně trpí. Zelný prsten by ji měl dostat kamsi do toho druhého světa (což je to Mezisvětí). Je jí fuk, co tam je, horší než tohle už to snad být nemůže. Laura si prsten nasadí a v tu chvíli ji Leland zabije. Laura je mrtvá. A my víme, že ji zabil její vlastní otec. Její tělo hodí v tom pytli do rybníku, to už známe. V úplně posledních scénách se dozvídáme, co je Mezisvětí zač. Je to místo mezi rájem a peklem, takže se to objevují jak bytosti dobré (Mike, skřet) i ty zlé (Bob). Skřet jí očividně chtěl ve snu nejspíš pomoci, jelikož by možná vše dopadlo jinak, kdyby si prsten nasadila dřív, než když zemřela. A pomoci jí možná chtěla i ta divná babička s divným vnukem. Co se Laury týče, ocitá se zase kdesi v červené místnosti, sedí na gauči a u ní je Dale Cooper (takže ve snech nějak chodí sem). Jaký bude osud Laury? Když odejde za závěsy, bude to ráj nebo peklo? Soudě podle bílého anděla to vypadá na ráj, z čehož je Laura pochopitelně šťastná. A Dale Cooper zas nic nechápe, divák, tak divák možná taky ne, ale já jo.KONEC VYSVĚTLENÍ. Ty vole, já tu vypsal hotový román, stejně jako u Inland Empire. Ale když to porovnám, Inland Empire mi pořád přijde geniálnější a promyšlenější, avšak některé scény tady jsou funkčnější. Přesto si ode mě Twin Peaks: Fire Walk with Me odnáší čestné druhé místo z Lynchových filmů. 5* () (méně) (více)

cariada

Seriál neznám a tak tenhle film je pro mě něco nového. Je to v duchu Davida Lyncha velice nádherně natočné ,ale co si budem nalhávat řežisér to opět tak zamotal ,že v tom spousta lidi má zmatek asi tak jako já. přesto od začátku do konce zní taková hučivá hudba ,z které mrazí a člověka to nenechá vydechnout. ()

Rodriguez

Seriál jsem zatím neviděl (a z bonusů se toho taky moc pobrat nedá i když se ve zkratce snaží) a tak film mi toho moc neřekl, bylo to takové nemastné neslané - 30%. ()

MCZ

Úvod vypadal slibně, oželel jsem i nepřítomnost několika postav a s tím, že film ani náhodou seriál neukončuje, jsem se smířil ještě dříve než začal. Přišel mi ale příliš dlouhý a především mě zklamal (a taky vlastně naštval) v části, která měla být jeho hlavním trumfem, totiž v samotném finále, které je oproti nejedné scéně v seriálu těžká slabota. Nakonec je dobře, že Fire Walk with Me propadl a Twin Peaks nechali po tomhle pokusu už nadobro spát. 6/10 ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Kultovní Městečko Twin Peaks čeká 3. série

Kultovní Městečko Twin Peaks čeká 3. série

07.10.2014

Po zrušení se vrátila zpět na televizní obrazovky jen hrstka seriálů. A ode dneška patří do téhle elitní skupinky také Městečko Twin Peaks Davida Lynche (Mulholland Drive, Lost Highway), jehož třetí… (více)