Temnotou budoucí minulosti kouzelník touží prohlédnout. Je pouze jedna cesta mezi dvěma světy... Ohni, se mnou pojď! FBI vyšetřuje vraždu Teresy Banks. Ukazuje se, že zločin v sobě skrývá ponuré tajemství, které nemůže rozluštit pouhá síla rozumu. Jeden agent beze stopy zmizí... Speciální agent Dale Cooper předpovídá, že vrah udeří znovu. Avšak kdy a kde? Twin Peaks je nevelké americké městečko poblíž kanadských hranic. Ovšem pod rouškou poklidné středostavovské idyly není nikdo tím, čím se zdá být. Nevinné tváře středoškolaček skrývají návyk na kokain a neuspořádaný sexuální život. Jedné z nich, Lauře Palmer, zbývá posledních sedm dní života... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

MrCreosote

Poslední dny ze života krásné, podivné, na kokainu závislé a brzy zavražděné Laury Palmerové. Zatímco ji pronásleduje přízrak jménem Bob a v ložnici ze zjevuje a zase mizí bílý kůň, Agent Cooper už dobíjí baterky do diktafonu a chystá se na svou dlouhou odyseu do městečka Twin Peaks, vysněného to města každého Američana. A když budete hodní, možná se ukáže i David Bowie. Sheryl Lee sice působí trochu moc vyšinutě a chvílemi to vypadá, že za ní mimo záběr stojí David Lynch a drží jí pistoli u hlavy, aby u ní vyvolal pocit zoufalství, nicméně to nakonec funguje na výbornou. No a Ray Wise, to je panečku herec, radost pohledět, od něj bych se asi nechal zabít taky. ()

Seabeast

Další z řady vynikajicích Lyncháren! Svým dějem předznamenává naprosto jedinečný seriál Městečko Twin Peaks a my sledujeme poslední týden ze života nádherné Laury Palmer, která nebyla žádné neviňátko. Mno a byla taky dost rajcovní, to se musí nechat! Film sice vzniknul až dva roky po seriálu, ale řekl bych, že když ho uvidíte jako první, tak se o nic nepřipravíte. Jen se musím přiznat, že bych si možná film tolik nevychutnal, protože bych asi nepobíral ty veškeré souvislosti a spletitost životních osudů Městečka Twin Peaks. Takže vlastně nedoporučuji s ním před seriálem začínat. Na Davida Lynche se jedná o jeden z jeho nejbizarnějších a nejděsivějších kousků. Každopádně náladě a atmosféře seriálu se velmi přibližuje, a to hlavně díky použití stejných hudebních motivů a prvků, které jsou nesmazatelnou součástí světa Twin Peaks. Ovšem i tak mi příjde, že je "nečím" maličko odlišný a jdoucí si vlastní cestou. Je to možná zřejmě tím, že zde Lynch měl mnohem více volnou roku a tento celovečerák působí víc Lynchovně než seriál Městečko Twin Peaks - pokud porovnáte s náladou jeho dalších záseků. To nic nemění na tom, že to byla jízda jako "poleno"! Díkybohu, že na něj Lynch taky nezapomněl. ()

JohnCZ

Veškeré záhady z původního seriálu zhuštěné do 2 hodin v hororovější, zvrhlejší a výrazně depresivnější verzi. Laura Palmer mi od začátku byla protivná a nemění se to ani tady, ale Fire Walk with Me tuhle postavu představil v té nejdrsnější a nejtragičtější možné podobě. Nevím, jak ten sled bizarních scén a surreálních výjevů bude působit na diváka seriálu neznalého (pravděpodobně jako nerozklíčovatelná přeplácaná chujovina pro artové pozéry), ale v kontextu původního pomalého a spíše náznaky nenápadně nadhazujícího seriálového Twin Peaks jsem teda vyjeveně zíral, co za interdimenzionální inferno se na obrazovce odehrává a občas to dává dokonce docela i smysl (ale fakt jen občas). A především se mnou lomcovaly přesně ty emoce, které poměrně střídmý seriál vydolovat za celou dobu nedokázal. ()

jahol

Spousta příspěvků se tu nese v (pro mne dosti pokryteckém) duchu "Nerozuměl jsem tomu (příliš), ale skvělé". Vzhledem k tomu, že podobně intenzivní pocit neporozumění jako tady mám tak u 0.1% filmů, mám snad právo se domnívat, že bude chyba nejen ve mně, ale v povýšené samolibé aroganci pana režiséra, který si nedal ani špetku práce, aby poctivým snaživým hledačům pravdy, krásy a inspirace (včetně té černé odvrácené strany) aspoň malinko pomohl. Dvě hvězdičky za filmařskou skorodokonalost, jedna navíc za zajímavou oscilaci na hraně incestu přerůstajícího v rozměr ďábla (nebo širší kompozici ďábla zhmotňující se v projevu incestu?) ale ani špetka víc za myšlenku. A názor - ona tam ta silná myšlenka v mnohavrstevnaté kompozici všeho možného i nemožného bude, protože je to Lynch, neberu. ()

Marek1991

Film ma vôbec nezaujal a nebavil, dosť ma nudil , niekedy zas nepríjemne vystrašil. Charaktery niektorých dievčat sú tam podané celkom zaujímavo, ale v konečnom dôsledku blbý horor pre mňa. ()

Cubinho

Hehe, celkem mě rozesmívají komentáře některých ukřivděných uživatelů, kteří si stěžují na to, že film nemá hlavu ani patu a viděli jen tupou psychedelickou kravinu. Inu, ono je důležité prvně vidět seriál, protože bez něj film opravdu tak nějak ztrácí smysl. Však se jedná o prequel dovysvětlující některé události k seriálu. K filmu samotnému... mnohé vysvětlil, do mnohého jsem se zase zamotal. Atmosféra úžasná - narozdíl od seriálu jen v thrillerovém (místy hororovém) duchu. Beru tento film jako součást seriálu a také ho tak budu hodnotit - jednalo by se o jednu z nejlepších epizod: 9,5/10 ()

Qasa

Obsah včetně závěru: Lynchovina. Skvělý obrazový a hudební útok na podvědomí. Halucinující, svým otcem zneužívaná, na koksu závislá Laura. Ze začátku vyšetřování smrti prostitutky, bývalá milenka Lauřina otce a jeho oběť, Laura zneužívajícího otce vidí v jiné, zchátralé podobě a neví zda to není jen přelud, nakonec je jím ve vagónu také zavražděna a dochází usměvavého klidu. ()

Astaroth12

Nevidel som seriál a to preto,že som viacej nadržaný na film ako na seriál. Lynch je fenomenálny blázon a prečo vysvetlím.Načo jednoduchý príbeh,keď ho môžem spraviť komplikovaným asi to si povedal pri raňajšej kávičke.V príbehu som sa strácal,niečo som po čase pochytil,niečo bolo vysvetlené na konci a niektoré súvislosti mi stále unikajú a srať na to.Určite len preto,že mi niečo uniklo si ho nepozriem znova a ako sa poznám už ho nikdy nepozriem.Ale nie,že by sa mi nepáčil ale už také psycho filmy má zas tak nebavia.Remeselne parádne zvládnuté,vizuálne tiež dokonalé a kamera bola úžasná.To sú tri vzorky dokonalého filmu a k tomu sa pridalo ľahké mysteriózno ale mne tam stále niečo chýbalo asi som už troška rozmaznaný. ()

ledzepfan

Krásné, děsivé a srdcervoucí--dokonalé doplnění twinpeaksovské skládačky. Nevím co víc napsat než že David je prostě jeden nejlepších(subjektivně možná vůbec nejlepší) a nejoriginálnějších filmařů a tohle je další z jeho genialit. ()

Krt.Ek

Čekal jsem vysvětlení některých otázek na, které se v seriálu neodpovědělo. Nenašel jsem je, ale myslím, že tam byly. Možná, že dokonce byly zodpovězeny už v seriálu. Nevím. Jediné co vím, že se mi toto dílo líbilo. Přesto mám radši jiné Lynchoviny ,proto je to tentokrát "jenom" za čtyři hvězdičky. 80% ()

Cimr

Z deníku jedné běžné středoškolačky... Zatímco seriál si střídali různí režiséři a scénáristé a kvalita tak byla dost kolísavá (občas připomínal až frašku), tento film si vzal pod své otěže už Lynch sám, a proto je to jízda od začátku do konce. Na žádné šaškování není ve dvou hodinách prostor; film je mnohem otevřenější (nahota, drogy), záhadnější a také více šokující. Sází spíš na mysteriózní scény, i když i humor se tu najde. Nevím, proč mají někteří lidé potřebu řešit, že se ten film nedá pochopit, a pak hodnotí ve smyslu rovnice ,,čemu nerozumím, to není dobré". Už od Mazací hlavy není žádným tajemstvím, že s normální logikou u Lynche nepochodíte; svými filmy útočí spíš na pravou hemisféru. Skrz různé hudebně-výtvarné metafory otevírá frustrace lidí přelomu tisíciletí. Vrhá světlo na naše strachy - z terorismu, drog, ze ztráty identity a intimity... Pokud dávám jen čtyři hvězdičky, je to jednak proto, že tempo je i na mě, velkého Lynchova obdivovatele, trochu pomalé, druhak proto, že vím, že tento pán umí fascinující světy nočních můr podat ještě mnohem lépe. ()

zdepapepa

Nedokážu si moc představit, že by to fungovalo jako samostatný film. Viděl jsem v tom klasický prvek televizních detektivních seriálů, kdy na konci dílu je vždy obrazová rekapitulace, jak byl ten konkrétní zločin spáchán a kým. Stále je to ale Twin Peaks se vším všudy, s tím dobrým i s tím špatným. Na začátku si ze sebe i Lynch hezky dělá srandu, resp. z fanoušků, kteří se snaží vydolovat symbolismus všude - konkrétně mám na mysli tanečnici v červeném Lil. Jestli si někdo zasloužil takovýto prodloužený speciál, rozhodně to byla Laura Palmer. ()

Tayen

Ukamenujte mě, ale neviděla jsem seriál. Neviděla jsem seriál, a viděla jsem tento skvělý film. Bojím se pomyslet kolik detailů a souvislostí mi uniklo a ani na to myslet nechci. Ve mně zůstává dojem z oněch psychadelických snových výjevů, hudby, deprese a bezútěšnosti, jak to jen dokáže nabídnout jedno obyčejné americké městečko (ne že bych osobně nějaké znala :-) ). Pokud jsem si dala nějaké předsevzetí, pak je to pustit se do seriálu. ()

E..

Lahůdka. Pouštěla bych si pořád dokola, pořád bych tomu nerozumněla a pořád by to bylo jako nový. Úžasný. ()

kobejn

Duchem to jde zcela proti seriálu, je to prostě jiná chapter, Twin Peaks is dead. (po letech) Filmu šíleně uškodilo to, že ho Lynch musel (?) napěchovat do "přijatelný" dýlky dvou hodin a kousek. Poté co sem viděl vystříhaný scény (další hodina a půl) tak musim napsat - jaká škoda, že ty scény musel Lynč vyndat, raději bych viděl Twin Peaks v délce skoro čtyř hodin než tendle dvouhodinovej "klip" - fakt děsná škoda, že Fire walk with me je takovej hybrid a "paskvil". Kdyby měli tenkrát producenti odvahu a nechali ten film v uncut verzi, bylo by to mistrovský dílo - takhle to sou bohužel dva filmy a oba zmrzačený - ten oficiální je z roku 1992 a ten neoficiální vydali letos - přitom to obojí patří k sobě! ()

Laxik

Filmy nás mají přimět něco cítit. Po tomhle filmu se cítím jako pytel sraček utopený v hnoji. A jde to prosím i bez zkušeností se seriálem. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Kultovní Městečko Twin Peaks čeká 3. série

Kultovní Městečko Twin Peaks čeká 3. série

07.10.2014

Po zrušení se vrátila zpět na televizní obrazovky jen hrstka seriálů. A ode dneška patří do téhle elitní skupinky také Městečko Twin Peaks Davida Lynche (Mulholland Drive, Lost Highway), jehož třetí… (více)