Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Paity
  ****

  Julius Caesar ač natočen dříve než Kleopatra nebo Spartakus, je tak trochu ve stínu těchto dvou historických velkofilmů, ovšem tak trochu neoprávněně. Marlon Brando zářil a odrazilo se to také na celkovém výsledku, který je více než dobrý. Jen je téma na rozdíl od těch dvou zmíněných filmů méně akční a proto i možná méně známé.(31.10.2012)

 • elizabeth_ba
  ****

  Velmi zdařilé převedení Shakespearovy hry na filmové plátno. Částečně jsme nahlédli do niter Bruta i Cassia a Marlon Brando (Marcus Antonius) měl tehdy ještě velmi hezké rysy obličeje :-)) Nebylo to sice pojato tak velkolepě jako pozdější velkofilm Kleopatra od téhož režiséra a nebylo to ani v barvě (možná celkem škoda) a byla tam spousta dialogů (které já je pro změnu, narozdíl od Pohrobkovy středověké němčiny ;-), znám v podobě staré češtiny, stručný obsah hry pro zájemce zde), takže opravdu mohlo místy působit nudně, leč Sh. hry jsou na dialozích založeny, a tak i film na nich musí být postaven, proto čtyři hvězdy, i s přihlédnutím k době vzniku filmu. Obecně mě u Shakespearových her z antiky štvou ty převody jmen do angličtiny, osobu nazývanou Mark Anthony neznám... Marcus Antonius mi snad promine, že se k němu pod touhle transkripcí jména nechci znát, ale taky mu neříkáme Marek Antonín, že...(14.2.2012)

 • cheyene
  ****

  "Et tu, Brute?" Slavná věta jedné z nejznámějších osobností světových dějin, antických zejména. Snímek Julius Caesar má poměrně pomalý rozjezd, kde je dobře vylíčeno, jak se postupně začíná stahovat pomyslná smyčka kolem imperátorova života. Tahle pasáž pak vyvrcholí jednou z nejslavnějších vražd v historii. Zbytek filmu je pak ve znamení herecké dominance Marlona Branda coby Marca Antonia, jehož projev nad mrtvým Caesarovým tělem byl opravdu výtečně zahraný a také poměrně působivý.(22.3.2015)

 • Pohrobek
  *****

  Shakespeare. Tedy především skvělý dramatický zážitek včetně několika vypjatých monologů - takových, které se v "normálních" filmech příliš nenosí. Ústředním tématem je konflikt republika vůči císařství. Vláda jednoho muže vůči zachování moci Senátu. Rozpory Cassiovy (výborný John Gielgud) jsou motivovány spíše závistí, zato Brutova (neméně přesvědčivý James Mason) účast na Caesarově vraždě snad opravdu pramení z lásky k Římu. Brandův Marcus Antonius není patrně tou "nejhlavnější" postavou, nastupuje až v polovině filmu desetiminutovým sólem na Capitolu - tady ovšem předvádí dokonalý výkon, když se zcela přirozeně pohybuje od pláče k zuřivosti. Film založený na květnaté Shakespearově mluvě - ta středověká němčina, v které jsem film zhlédl, byla i na mě občas trochu moc.(8.7.2005)

 • bogu
  ***

  Pro mě spíše zklamání. Už Shakespearova hra trochu doplácí na přílišnou čistotu a přímočarost formy a když se tenhle rys spojí s jednotvárností obrazu a tempa filmové adaptace, je výsledek často téměř umrtvující. V Juliovi Caesarovi představuje 90% textu exhibice umění rétoriky, přesvědčování, argumentace, polemiky, atd. a aby toho Mankiewicz stihl do (pro Shakespeara dost těsné) dvouhodinové stopáže nacpat co nejvíc, nechal všechny herce řečnit ve zříkda kdy polevujícím tempu. To ale, jakkoliv v první, konspirativní půlce může navozovat atmosféru naléhavosti a napětí, rychle samo sebe odsoudí k monotónnosti. Možná by to vadilo méně, kdyby onen napětím obtěžkaný vzduch visící nad konspirátory nerozptylovala hlasitost s jakou spiklenci deklamují své záměry, jako by zapomínali, že nejsou na divadle, ale ve filmu, kde šepot může být stejně tak zřetelný. Bohužel největším provinilcem je v tomto ohledu John Gielgud, jeden z největších divadelních herců 20. století, pro kterého byl Caius Cassius první shakespearovskou filmovou rolí. Jeho projev by byl na pódiu jistě úchvatný, ale ve filmu jeho kraso-hlaso-malba působí strašlivě uměle a jeho rozechvělé vokály už prostě patří jiné herecké tradici. On ani nikdo jiný z ústředních hrdinů naštěstí nepostrádá charisma (paradoxně nejslabší z hlavní čtveřice je Louis Calhern jako Caesar – byl v tom záměr, že většinu času působí vyměkle spíš než autoritativně?). Marlon Brando boduje jako dravý, ambiciózní a chladnokrevný Antonius a jeho herectví je uvolněnější než herectví většiny jeho kolegů. Je samozřejmě pravda, že jeho řeč k římskému plebsu je strhující, ale je také třeba říct, že to je text, který se v podstatě hraje sám. Krátce po skončení Antoniovy one-man-show hře obvykle dochází šťáva a tenhle film naneštěstí není výjimkou. Závěrečná bitva je směšnou nápodobou indiánských přepadovek z tuctových kovbojek a konec Cassia a Bruta dosahuje sotva třetiny dramatického náboje Caesarovy vraždy (ticho, které ji provází, je mimochodem pamětihodné). Co se vizuální stránky filmu týče, černobílý obraz byl dobrou volbou: pasuje ke strohosti, jednoduchosti a tvrdosti předlohy, ale Mankiewicz v něm bohužel nedokázal vykouzlit ani zpola tak zajímavou poetiku jako Welles ve svém Macbethovi nebo Othellovi. Navzdory těm několika dílčím úspěchům téhle adaptace jsou moje tři hvězdičky pro Mankiewicze hodně odřené a rozviklané. // LEPŠÍ VERZE: Doporučil bych spíše Julia Caesara v televizním zpracování BBC (1979): nemá sice ani zdaleka tak velkou výpravu a hercům bohužel schází Brandovo, Masonovo a Gielgudovo charisma, ale jejich práce s textem je mnohem jemnější, pozornost k detailu (jak ve slovech, tak v gestech) znatelně větší; adaptace Stuarta Burge (1970) je trestuhodně nevyvážená a většinou spíše selhává, ale Richard Johnson jako Cassius a Diana Rigg jako Portia excelují.(18.2.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace