Šílený Max: Bojovník silnic

• Česko Šílený Max 2 (více)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

tranquill

Zde už ta postapokalyptická atmosféra nechybí. I Mel je drsnější. Ale především kamera, zde producenti jistě investovali a vyplatilo se. Perfektně nasnímané silniční bojové scény a ta bizarní vozítka dávají filmu punc nesmrtelnosti a kultu. A i díky špetce humoru nelze hodnotit jinak. ()

bararich8

Hodně zajímavé, na datum vzniku, si to celkem nebere servítky a leckterý dnešní výtvor mu může závidět. Je to jakýsi dospělejší a brutálnější vodní svět. Vizuál je moc dobře zpracovaný (i na dnešní dobu), příběhu tam je pramálo, ale zato se stále něco děje, takže není problém. 4* a moc se těším na letošní nášup. ()

PEZ

Filmárske absolutorium. Nechce sa mi veriť, že je film natočený 35 rokov dozadu - je neskutočné, ako dokázali nadčasovo George Miller a kamerana Dean Semler natočiť tento kus. Videl som remastrovanú Bluray verziu a tá ostrosť, farby a tie šialené zábery a vôbec celý ten šialený svet pretavený na plátno. No wow. Ku koncu som pri niektorých záberoch krochtal blahom. Mel Gibson sa musel naučiť až 16 riadkov scenáru a že mu to teda išlo! :) Skvelo skvelé, toto je tá pravá Mad Max esencia. Aké paradoxné, že prvý diel bol jeden z najlacnejších australských filmov kedy natočených a jeho pokračovanie bolo naopak dovtedy najdrahším filmom natočeným v Austrálii - a bolo to vidieť. Paráda. ()

Biopler

Zásadný posun oproti jednotke a dobrým smerom. Postapokalyptická budúcnosť je na pustatine celkom depresívna a Miller nám už predostrel aj celkom fajn príbeh, dokonca aj so zvratmi. Nevyhol sa však tomu, že film sa hlavne v prvej polovici slimácky vlečie a hrdinovia kvôli slabšiemu scenáru nemajú čo utrúsiť. Už to našťastie nie je tak strojené, autonaháňačky sú prehľadnejšie natočené a film je obstojne zakončený, ponúkajúci možnosť ďalšieho dielu. ()

NerdmanJarda

Bojovník silnic, co k tomu říci. Rozhodně polepšení od jedničky, propracovanější scénář - jak jsem u jedničky říkal, že "postapokalyptický svět" je extrémně nedomyšlený, zde se to napravilo. Mel Gibson opět velmi dobrý, akční pasáže velice kvalitní i charaktery mi nepřijdou tolik ploché. Zajímá mě další díl, tenhle docela příjemné překvapení. Dávám 7/10 - 4/5 ()

junxi91

Pokračování dobrodružství bývalého poldy, který přišel o svou rodinu, ztratil řeč a toulá se postapokalyptickou pouští v Austrálii. Po světové válce, nedostatku ropy a ekocidě civilizace zkolabovala a svět se propadl do barbarství. Max jezdí se svým přeplňovaným černým V-8 Pursuit Special po divoké poušti a shání jídlo a benzín společně se svým australským honáckým psem. Povede se mu uniknout malé skupince motorkářů, vedené Wazem, pomocí svých řidičských dovedností a upilované brokovnice. Ukradne trochu benzinu z nabouraných vozidel a prohlédne si nabouraný návěs s tahačem. Pak chce sebrat benzín také ze zdánlivě opuštěné gyrokoptéry, ale je přepaden jejím pilotem. Max jej se svým psem přemůže a ušetří jeho život výměnou za to, že mu pilot ukáže osadu s fungující ropnou rafinérii. Společně si rafinérii prohlížejí z útesu, když na ni zaútočí motorkářský gang, ve kterém je také ten šmejd Wez. Další den Max sleduje, jak několik aut opouští areál a je pronásledováno nájezdníky. Max zachrání před motorkáři jediného osadníka Nathana, který je těžce zraněn, a výměnou za jeho návrat do osady chce palivo. Nathan však záhy zemře, dohoda přestává platit a Max je podezříván, že patří k motorkářům. Osadníci jej chtějí vyhodit a vezmou mu auto, ale motorkáři se vrátí k jednání. Divoké dítě s bumerangem zabije Wezova partnera a pak se schová do tunelu, a Wez požaduje odplatu. Ale vůdce gangu, svalnatý a maskovaný muž "Lord Humungus" nabídne, že nechá osadníky žít, pokud "prostě odejdou". Několik osadníků tomu však moc nevěří. Max nabízí, že jim přiveze náklaďák, který předtím viděl, aby mohli odvézt svůj tanker s ropou, pokud za to dostane zpátky své auto a palivo. Max se proplíží kolem motorkářů a nese palivo do náklaďáku. Potká se s pilotem gyrokoptéry a přinutí jej, aby s ním odletěl k náklaďáku, který se dá nastartovat. Max s náklaďákem projíždí osadu motorkářů a ti jej trochu poničí, ale povede se mu dostat zpátky do osady, společně s gyrokoptérou. Jedná se o úspěšnou misi a vypadá to dobře. Ale Max je samotář a chce jen své auto, palivo a potulovat se po poušti. To mu ale moc nevyjde, protože jej chytí Wez s pomocí Humungusova vozidla poháněného oxidem dusným. Max má na mále, ale zachrání jej pilot gyroskopu a vezme jej zpátky do osady. Vše je připraveno pro závěrečnou akci, únik z osady s tankerem plným paliva a cesta směrem do 2000 mil vzdáleného ráje. Oproti jedničce se mi to zdálo méně stupidní, příběh byl více propracovaný a ti motorkáři působili fakt dost děsivě až hororově, jejich ksichty odrážely jejich zkažené povahy a chuť vraždit nenasytná. Pro milovníky postapo žánru je tohle povinnost!  ()

Titus

Vynikající postapokalyptické akční drama. Nádherná vize z tohoto světa, kdy je benzín dražší než život a kde vás zavraždí pro tkaničky do bot. ()

LordMysti

Hodnocení dávám stejné jako prvnímu dílu, i když už to není ono, už to není to staré dobré... Je to drsnější, více postapokalyptičtější a není to rozhodně špatné. ()

Wencek

Super, super, super. Ano tak má vypadat svět budoucnosti. Tento film má ještě radši z důvodu hry fallout, která se očividně inspirovala tímto filmem. Super jízda celý film. Neodolatelný Mel a velice divný padoucha jeho nohsled. A chlapec s bumerangem je též super. ()

SPDB

Postnukleární steampunk. Daleko svižnější než jednička. Gibson brání poslední zbytky ropy před kanibalskými nájezdníky a role osamělého hrdiny jako jezdce pouště se mu spolu s prachem cest zarývá do jizev. Skvěle vymakané buginky postavené z odpadu by dnes všichni řešili digitálně a přesto že mrtvoly na nárazníkách hnijí několik dní, vyvolávají mi na tváři úsměv. Po závěrečných titulkách si člověk přeje ještě jednu jízdu pouští.. ()

donkocicak

Daleko lepší než jednička. Dvojka mě bavila, i když v podstatě jde o totéž, o co v předchozím filmu. Šílený Max bojuje proti "pirátům silnic", stal se z něj vyprahlý muž po ztrátě rodiny ( viz. jednička ), obstará si psa jako společníka, kterého mu zabijí ( stejně jako prvního pejska v prvním díle ), bojuje o přežití a záchranu vlastního života ve zkrachovalé společnosti, ve které je nejcennější benzin. Aby si vyrovnal účty s šílenými barbarskými motorkáři, rozhodne se pomoci malá osadě lidí, která je jimi terorizována. Nic závratného, ale ne nudného. Byl jsem napjatý od začátku až do konce. Závěr překvapivý, divák si jej dobře vychutná. Ne jako v prvním díle. Šílený Max 2 a ani 1 nejsou špatné filmy, ale nepůjde o snímky, ke kterým bych se vracel. Jednou je vidět mi stačilo... Nicméně po shlédnutí jedničky jsem byl zvědavý na dvojku a po druhém díle i na třetí :) záměr autorů se myslím podařil, přilákat lidi k obrazovce ( dříve do kina ). ()

Jaxx84

Upřímně nechápu proč se to jmenuje Šílený Max, podle Gibsonova hereckého projevu a mluvy by to měli nazvat spíše Flegmatický Max =) Ano bezesporu lákavé a líbivé téma post katastrofického světa, kde je každodenním chlebem boj o životodárnou tekutinu, tedy ropu. Ano výborná volba prostředí, výborná dramatičnost (především hudbou - aplaus - a kamerou). Ale...jedno velké ALE. Chybí mi tu prostě herecký výkon...jakýkoliv u kohokoliv, žel bohu jsem ho zde nenašel. Nehledě na (v češtině) bezduché dialogy, víc než 1A4 textu tu asi nebyla i když množství zde není problém...Plus i ty kostýmu ve stylu dnešních Slipknot či Rammstein byly místy úsměvné i když trefné...No chvílemi se mi to líbilo na 2 hvězdičky, místy na 4, takže kompromis...Za zhlédnutí to určitě stojí, hodinka a půl uteče jak nic. ()

Chrizo

Pomalu víc Falloutovská atmosféra než ve falloutu. Drsný a stylový svět ve kterém přežili jen samí pošahanci nebo zlomení lidé. Beznaděje se táhne už od prvních metrů filmů a nevybočuje ze silnice. Jen kdyby občas nedošel ten benzín když přijde na dialogy. ()

Forty-

Tak Max v plnej parade! Jednoducho paradne postapo, sablona pre buduce projekty. Takto to ma vyzerat, este teraz citim vonu benzinu a kozenej bundy. Silna inspiracia pre najlepsi postapo pocin vsetkych dob - herny Fallout. ()

Kingjiri

U druhýho dílu se nezvětšil jenom rozpočet, ale díky scénáři to byla i mnohem větší zábava oproti nevýzraný a nudný jedničce a Mel Gibson vypadal mnohem drsnějc. K tomu se ještě přidala perfektní postapokalyptická atmosféra spolu se závěrečnou honičkou a kultovní akční scifi béčko bylo na světě. Jestli někdy vznikne čtvrtej díl, tak to bude určitě slušnej nářez. PS: Obávám se, že jde možná o trochu vizionářskej snímek, protože jestli pudou ceny ropy pořád nahoru, tak za chvíli budeme bojovat o benzín podobny způsobem taky:) ()

Matt007

Nejlepší díl Maxe, krásně zpracovaný postapokalystický svět, ve kterém by asi nikdo z nás žít nechtěl:) Skvělá ponurá atmosféra a brutalita. Kultovní záležitost ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (více)