Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

filipm

Skvěle natočené drama, které se (až na pár detailů) i reálně stalo. Herecké výkony bezvadné, lokace a práce s detailem prvotřídní. 5 hvězd zcela zaslouženě. ()

arianasko

Heh zase jsem brečela... No a co... Dokonce si dovolím tohle označit za nejlepší dramatický počin, co vznikl. Hele, ono je to 30 let zpátky... To není až tak vzdálená minulost. Což mě asi děsí o to víc... Je smutné, co jsou lidé schopni udělat, co jsou schopni zapřít a kolik jsou schopni obětovat životů, jenom kvůli vlastní moci... Seriál vykresluje snad skoro všechny části i časové úseky, které šly. Ať už stěhování a emoce rodin, politické dramata za zavřenými dveřmi či lidský hyenismus na vyšších místech v kontrastu s lidskou dobrotu ''obyčejných'' lidí... A všechny je vykresluje sakra dobře. Možná, kdyby v té době existovala v SSSR nějaká sebereflexe, mohlo zahynout opravdu jen 31 lidí a možná by se zabránilo i výbuchu... Nevím... Byla to náročná podívaná, nedokážu si představit, co museli ti lidé zažívat, cítit a jaké bolesti prožívali... Jsem ráda, že jsem to viděla a že aspoň díky této minisérii jsem mohla prožít tolik emocí a uvědomit si spoustu věcí... „Celý život jsem bojoval za to, abychom elektrickou energii získávali pomocí jaderné reakce. Teď si myslím, že jsme to dělat neměli… Nepřítel není ukryt v technice. Nepřítelem není typ letadla, typ jaderného reaktoru, typ energetiky. Hlavním nepřítelem je samotný způsob utváření a řízení energetických procesů, způsob plně závislý na člověku. Nejdůležitější je tedy lidský faktor. Zatímco dřív jsme se na bezpečnost dívali jako na ochranu člověka před vlivy techniky, dnes je situace zcela jiná. Dnes musíme techniku chránit před člověkem." - Valerij Legasov ()

Camel91

Nejlepší seriál jaký jsem kdy viděl i když je to trochu jiný žánr než člověk běžně sleduje a to je právě na něm to nejlepší, nemusíte o katastrofě vědět nic a přesto vám seriál dá víc než dokument, zpracování, autentičnost, příběh, napětí, casting ()

Tezuka

Za tuto sérii jsem neskutečně vděčný. Právě katastrofa v Černobylu 26. dubna 1986 a později i ve Fukushimě Daiichi 11. března 2011 nastartovaly můj zájem o jadernou energii. Obě tyto katastrofy byly hodnoceny nejvyšším stupněm 7 a obě dlouhodobě paralyzovaly a otrávily velké oblasti, a také změnily život statisícům až milionům lidí. Přesto všechno jsem pevně přesvědčen, že by se na jadernou energii nemělo zanevřít, akorát si musíme uvědomit její moc a přistupovat k ní s maximálním respektem a opatrností. Mějme na paměti, že se jedná o prakticky čistý zdroj energie, jehož výpadkem bychom museli nedostatečnou energetickou kapacitu vykrýt energií z uhlí a plynu, která jak známo přispívá k znečišťování ovzduší. Katastrofa v Černobylu byla zaviněna mnoha faktory, od technických nedostatků na reaktorech RBMK, zejména grafitových zakončení regulačních tyčí, až po selhání lidského faktoru a špatně nastavený žebříček hodnot sovětského režimu, kde se raději bezohledně porušují pravidla a doporučení, než aby se uznala chyba a hledala náprava. V případě Fukishimy Daiichi se zase jednalo o naprostou laxnost japonské energetické společnosti TEPCO, která provozuje jadernou elektrárnu v geologicky nestabilní oblasti Tóhoku, kde se zemětřesení nad 8 Richtera vyskytují od pradávna, a na ochranu před přílivovými vlnami postaví vlnolamy, které dokáží odolat vlnám o maximální výšce 5 m. Co se nestalo? Přišla vlny o velikosti 10-15 m. Zatopily celý komplex elektrárny, včetně úložiště záložních generátorů, které pak nejsou schopny nahradit energetický výpadek samotné elektrárny, a tudíž všechny bezpečnostní systémy v elektrárně nemohou fungovat, včetně chladicího systému, který brání přehřátí reaktoru. K tomu všemu až neuvěřitelnou shodou náhod selže několik bezpečnostních systémů naráz. Výsledek je tedy takový, že se nakonec některé reaktory přehřály a roztavily. Člověk se od pradávna učí svoje chyby využívat k tomu, aby svoje technologie zdokonalil natolik, že se stanou spolehlivějšími a bezpečnějšími. Bohužel u jaderné energie je každá chyba drahá a je potřeba počítat i s těmi nejméně pravděpodobnými možnostmi, aby se něco podobného neopakovalo. Určitě není řešením se kompletně jaderné energie zbavovat, např. jak to teď dělají Němci a Švýcaři v Evropě. Dnes je na světě v provozu asi 225 reaktorů v 50 různých zemí. V procentuálním využítí jaderné energii jasně dominuje Francie, kde 23 jaderných elektráren produkuje asi 3/4 celkové energetické potřeby země a funguje to. Ale zpět k seriálu a jeho hodnocení. Vřele jej doporučuji ke zhlédnutí každému, kdo chce vědět, co se tam tehdy skutečně odehrálo a jaký to mělo celkový dopad na lidi, včetně hasičů, záchranářů, pilotů, pracovníků v elektrárně, a dokonce i na místní zvířata. Atmosféra je naprosto strhující až temně děsivá. Z mnoha záběrů člověku úplně zatrne či stoupnou chlupy na těle. Výhodu budou mít ti, co o této katastrofě mají povědomí a rozumí fungování jaderných elektráren, protože pak vám vše do sebe krásně zapadá jako puzzle. Jednoznačně nejlepší real life drama seriál, co jsem v životě viděl a právem takto vysoce hodnocený. Na IMBD je dokonce první a nevypadá to, že se to bude měnit. Souhlasím s názorem mnoha diváků, že ke vší dokonalosti tomu chybí jen ruský dubbing, ale mně samotnému tam ta angličtina vůbec nepřekážela. Třeba si to v Rusku předabují, a pak budeme mít i cover. Přál bych si, aby něco podobného natočili i o Fukushimě, třeba v hlavní roli s Kenem Watanabem. () (méně) (více)

EasternJoe

Čekal jsem na poslední díl s hodnocením. Domnívám se, že 5* z 5 je velice málo. Černobyl jako seriálový počin, je naprosto brilantním dílem, které má jen velmi málo obdob. O Černobylu byla natočena řada dokumentů, dokudramat a filmů, ale nic nedokázalo tak silně zaujmout a oslovit člověka a diváka, který byl v tomto nezainteresován, jako právě Černobyl od HBO. Asi nejsilnější stránkou celého seriálu je téměř dokonalá rovnováha mezi lidskými osudy, obžalobou tehdejšího režimu lží a technickým pohledem celé události. Umělecké licence jsou přítomné, ale velice decentní a přijatelnou formou. Není v tom žádná protijaderná agitka, je v tom žaloba na neschopnost, diletantství a zbabělost vládnoucích elit, lajdáckost a obětování nevinných. Obrovský hold tomuto seriálu patří i za to, že oslovil statisíce lidí na Západě, kteří o tomhle měli jen malé, či nijaké povědomí, dokázal je zaujmout, upoutat a vtáhnout do osudových událostí dubna 1986. Jak říkám, pět z pěti je málo. ()

platzman

Ani nevím, proč je to taková pecka, ale je. Věděl jsem, že má vysoké hodnocení - nezklamal. Geniálně vystavěné pro pátý díl, kdy .. no spoilers, fakt to musíte nejdřív vidět. ()

Radaya

Moc sem toho tady nikdy nenapsal. Černobyl,a tím myslím ten seriál, je skvělá studie a i možná rekonstrukce toho všeho. Mám jedinou a myslím že i pár z vás také. Mělo to být prostě v ruštině... Jinak tam není nic špatně dle mého názoru. ()

HororSamael

Maximální spokojenost. Je neuvěřitelné, jak výrazně došlo ke spojení osudů, informací, postupů a dalšího a jak náramně to spolu ladilo. Opravdu jsem rád, že jsem měl možnost vidět. ()

Accuphose

Pro mě v rámci žánru absolutorium, výtky můžu hledat maximálně s časovým odstupem a to se mi vlastně ani nechce... Konečně vím, proč to bouchlo a jak :-) ()

vladi3

Absolutne skvostny serial. Prvy diel je azda najslabsi, ale potom to naberie rychlost a vrcholi to poslednym dielom. Klobuk dolu pred vsetkymi, ktori na tomto fantastickom diele spolupracovali. Vsetkym velke DAKUJEM. ()

UncleMorty

Dokument, který je natočení tak realisticky, až z toho mrazí... ne počkat... ono to takhle fakt vlastně bylo. Jestli něco serie Chernobyl ukázala, tak je to tvrdá skutečnost a realita doby, kdy si komouši hráli (a dodnes hrají) na něco co nejsou. Zpracování serialu je na jedničku, výkony taky a celý ten náhled do havarie v Chernobylo, je jasným poselstvím i pro generace, které u toho tenkrát nebyly. Co snímek odráží nejlíp je to, jak to v SSSR fungovalo a je to až k histerickýmu smíchu, že se něco takovýho nestalo už dřív. Soustavný lži a krytí si vlastní zádele způsobilo málem jednu z největších katastrof 20. století a to ani nemluvím o tom, že to zas tak dávno nebylo. ()

elEStet

Atmosfericke to je. cloveka to udrzi.....ale Chomjukova, "hrdinski ruski banici", akysi cudny pokus o vtip a ine vymyslene veci, a to strielanie psov 20 minut hoci sa tam robili aj ine veci mi pride odveci. Keby toto zobrali ako skratenu verziu a urobili poriadnu tak by to bolo cosi.... Inak ludia na tom moste ako sa tym kochali 1km od reaktora vraj vsetci pomreli, dostali kvantum radiacie preto sa to vola most smrti... A Dana Drabova predna ceska odbornicka tvrdi ze ich spad minul o 500 metrov. Dalsia velka nezrovnalost Dana Drabova a tento serial tvrdi aj ze ti 3ja potapaci prezili (teda 2ja z 3), pricom internet uvadza ze zomreli po tyzdni?! Inu informaciu som prakticky ani nenasiel. Tak comu verit?! Ale pacilo sa mi ako tam Legasov na konci vlastne polopatisticky vysvetlit tu "nehodu" a to ze Akimov a Toptunov v podstate chapali ze to vedie k nehode, ale chybala osobna statocnost stlacit proste AZ5 kym sa este dalo... alebo obnovit chladenie...Proste ked chcete urobit z reaktora atomovu bombu sledujte tento postup :D ()

ydenbroy

Síla. Zpracování, atmosféra, hudba, osoby a jejich charaktery.... a kolem toho jedna obrovská katastrofa, která se transformuje i do politické zoufalosti komunistického režimu. Do režimu lží, srabáctví, prospěchářství, které pohrdá obyčejnými lidmi. pro Česko jaksi víc aktuální, než si chceme připustit. Každý díl jsem sledoval s otevřenou pusou a v lehkém šoku, co vše je možné. ()

michalkop

Za mě v současnosti jen krátký komentář - celkem mě zklamal poslední pátý díl, který to všechno bere jen velmi hopem a co nestihl během těch 60 minut, říká v závěrečných titulcích. To u mě dost sráží výsledný dojem z celého seriálu. Slabých 70%. ()

everything

Nádherné, dechberoucí a napínavé jak trenky... Jen jak tady čtu hejt na komouše, tak si osobně myslím, že v období studené války by to podobně vypadalo i na druhé straně, kdyby se něco takového stalo... Nikdo z nich si to nemohl dovolit... Seriál si zaslouží své první místo! ()

MartinSTFC

Tento seriál je naprostým skvostem ve filmové tvorbě. Nejen, že zcela do detailu popisuje skutečné, velmi dramatické události Černobylské nehody, ale popisuje je tak věrohodně a mrazivě, že mě to donutilo zamyslet se nad lidstvem jako takovým. Pakliže dokážeme vyvolat takovou katastrofu, aniž bychom to sami chtěli, co vše bychom pak mohli dokázat, kdybychom to zamýšleli? Je otřesné, jak jeden režim dokáže popřít něco tak závažného, tak fatálního, jako byl Černobyl a nechat umírat statisíce lidí na následky ozáření, jen kvůli strachu o prosáknutí pravdy napovrch. Podle expertů na jadernou fyziku se sice v seriálu objevuje pár nadnesených scén a nepřesností, nicméně se dle mého názoru jedná o nejlepší dramatický seriál, který byl kdy natočen. Neskutečně reálné herecké výkony vše hlavních postav. Myslím si, že jaderná havárie v Černobylu, na kterou se umírá dodnes a ještě mnoho let po nás se na ní umírat bude, nemohla najít vhodnějšího filmového ztvárnění a rozhodně tímto počinem vzdali filmaři i hold a vzpomínku všem obětem havárie, i těm budoucím. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD