Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

Sharleen

Takže za najväčšiu jadrovú katastrofu v doterajších dejinách môže ľudská debilita a chamtivosť, aké "prekvapivé".. Napriek tomu aj tak človeku nad detailami, ako k tomu došlo, rozum zostane stáť. Tomuto seriálu nemám čo vytknúť.. scénár, herci, réžia, kamera, atmosféra, exteriéry.. skutočné depresívne majstrovské dielo. A Stellana Skarsgarda si týmto definitívne dávam na piedestál. ()

Lkn

Tezko se mi hledaji slova. Uz od puberty me tato udalost zajimala a kdyz jsem se dozvedel, ze se chystat tato miniserie byl jsem u vytrzeni. Ale kdyz to clovek dokouka musi mu padnout brada! ()

smatana.sk

Ak by ste mali tento rok vidieť iba jedno filmové dielo, vyberte si minisériu Černobyl. Štyri diely sú otriasajúce, a ten piaty dopadne ako kladivo a nastane katarzia. Černobylský reaktor bol vlastne najpresnejšou metaforou Sovietskeho zväzu, toho desivého systému, ktorý sa nakoniec zrútil sám, pretože mal konštrukčnú chybu, bol prevádzkovaný násilím a každý v ňom klamal každému. Nasledovný článok Mashy Gessen vysvetľuje, v čom bola filmová miniséria HBO odlišná od reality. Nie, nebolo to zobrazenie špinavej, pochmúrnej a zanedbanej reality Sovietskeho zväzu: oblečenie a vybavenie bytov a vzhľad ulíc boli také presné, že ľudia narodení v Sovietskom zväze pri sledovaní filmu zažívali flashbacky. Nepravdivosť spočívala v tom, že americkí filmári si pomery v Sovietskom zväze ZIDEALIZOVALI. Žiadny vedec s vlastným laboratórium by nemohol nechápať, ako funguje mocenský aparát: keby to nechápal, nemal by laboratórium. Žiadny aparátčik by sa nemusel vyhrážať vedcovi zastrelením: v osemdesiatych rokoch už režim fungoval bez potreby strieľania. Film tiež zotrel existenciu spoločenských vrstiev v ZSSR - byt vedca z Akadémie vied nemohol byť rovnako biedne vybavený, ako byt požiarnika. Žiadny súd, kde odvážny vedec odhaľoval pravdu verejnosti a svojim vedeckým kolegom, sa v celých dejinách Sovietskeho zväzu nikdy nekonal. Žiadna vedkyňa nemohla podnikať výskum na vlastnú päsť, ocitnúť sa vo väzbe a o pár dní sedieť za stolom s Gorbačovom: systém bol nastavený tak, že takéto "kovbojské" hľadanie pravdy bolo vylúčené. Skrátka, realistický film o pomeroch v Sovietskom zväze asi ani nemohol byť natočený, pretože by sme sa na tú ubíjajúcu nudu a netvorivosť a tupú poslušnosť nedokázali pozerať.: https://www.newyorker.com/news/our-columnists/what-hbos-chernobyl-got-right-and-what-it-got-terribly-wrong?fbclid=IwAR3hmS3ewl4emjZzWcGRWdcrr3pEZBRpWW9x2qwxzE6VRWA2PkZsjDJ0Nas ()

Mamlas

Hodnocení po dílech v hvězdách: 2, 3, 2, odpad, 4. Průměr cca 2. Vlastnosti: autentické, dobře natočené, dlouhé, pomalé, v některých dílech výrazně zaměřené na vlastně nepodstatné lidské příběhy místo hlavní linie. Film těží zejména z toho, že je podle závažných skutečných událostí, jinak by to byl jen podprůměrný brak a bez výraznějších herců. Naprosté většině hodnotících to očividně stačí, aby z toho čůrali blahem. Pozor, hodnotit máte film, nikoli šokující historickou událost... ()

Mire

Krátka, ale strhujúca miniséria o jednej z najväčších katastrof spôsobených nedbalosťou a priam až aroganciou človeka. Neviem povedať či ide o najlepší seriál aký bol kedy natočený - na to je ešte priskoro. Ale po poslednej spackanej sérii istého televízneho fenoménu z krajiny Westeros sa HBO nenormálne vytiahlo. Jediný trochu slabší diel bol len štvrtý, inak to bola fantastická jazda. Jednoznačne maximum! P.S.: na angličtinu som si nakoniec zvykol, ale keby sa tam hovorilo ukrajinsky/rusky, tak by to predsa len bolo o riadny kus autentickejšie. Ale tak čo už, výborné to bolo aj tak. ()

Kimkong

Dobře zpracovaný dokument o jedné z největších katastrof posledních desetiletí. Už jen čekat na druhou řasu z Fukušimy. O havárii jsem kdysi psal Bakalářskou práci, a když to srovnám, autoři seriálu si s tím dali větší práci :) ()

adamix

Po niekoľkých filmových i seriálových dekádach a veľkej aféry ohľadom strácajúcej kvality jedného masového seriálu sa tu z ničoho nič zjaví táto skromná miniséria o černobyľskej tragédii, zburcuje všetkých svojich konkurentov a ponechá ich len minulosťou (trochu preháňam, ale ono to v podstate tak aj dosť pôsobí). ČERNOBYĽ je dôkazom toho, že aj s neznámym osadenstvom (nepočítam Stellana), precíznou štúdiou histórie a zmyslom pre detaily sa dá natočiť slušná podívaná, ktorej hlavným cieľom nie je honba za obrovskými prachmi, ale sprístupnením čistej pravdy. V seriály je dobre zachytený obraz totalitného režimu, rovnako tak všetky potrebné detaily a atmosféra. Všetky postavy, či už záporné alebo kladné, sú zahrané perfektne. Miestami som mal pocit, akoby som skrz obrazovku cítil tú radiáciu. I keď je seriál takmer bezchybný, nájde sa tu istý hendikep a tým je práve tá angličtina, ktorá vzhľadom na čas a prostredie bije do uší. Lepšie by mi vyhovoval originálny jazyk. Cez to sa však musím preniesť a napriek tomu dávam 5*, pretože si to zaslúži. Myslím, že už nikdy nebude nejaká historická udalosť tak dobre sfilmovaná ako táto, stále však dúfam, že podobných rovnako dobrých projektov bude stále viacej a viacej. ()

DoubleJack

Bylo 1:23:04, když začal experiment, který měl jednou provždy změnit historii lidstva. Černobyl ukazuje, jakou cenu má pravda ve světě, kde jeden život znamená jen položku na seznamu. Ukazuje nejen jak fungoval tehdejší Sovětský svaz ve své absurditě, ale ukazuje i lidskou rovinu, ve které si uvědomíte, že i na té "druhé straně" existovali lidé, kteří tváří smrti neváhali položit vlastní život za záchranu milionů. Obdivuju historickou přesnost, kterou se seriál snaží docílit a nejen proto si bezesporu zaslouží titul nejlepšího seriálu roku 2019. ()

iz67

Vzdycky mi u dila s podobnou tematikou prijde dulezite, jestli ho tvurci vyuzili (snaha vyvtvorit realite se blizici kus) nebo zneuzili (vydojit z divaka co nejvic citu). A tady mi prijde, ze vetsina se drzi u prvni varianty. A zprava, ktera mela obsahovat 2 hlavni informace, tedy ze jadro je za urcitych okolnosti nepochopitelna a nezkrotna sila a kultura prostoru tehdejsiho Sovetskeho Svazu a dnesniho Ruska je s tou zapadni v zasadnim rozporu. Neresim, jestli postavy mluvi rusky nebo anglicky, prehlizim nektere nastesti necaste citovky, a uzivam si hruzu z celkove situace docela zdarile podporenou pribehy jednotlivych postav. ()

tartan

Černobyľ je seriál, ktorý v tom lepšom prípade zoberie svojmu divákovi dych a v tom ešte lepšom ho obrazne rozloží na atómy. Najhoršiu jadrovú katastrofu v ľudských dejinách, výbuch jedného zo štyroch reaktorov černobyľskej atómovej elektrárne, ku ktorému prišlo 26. apríla 1986, po 33 rokoch opäť bez dychu sledovali milióny divákov po celom svete na televíznych obrazovkách. Pri tomto seriáli sa naozaj nedá šetriť superlatívmi. Okamžite po svojom odvysielaní vyletel na prvé miesta filmových databáz ako najlepší seriál v dejinách. Je to úspech o to šokujúcejší, že na televíznu spoločnosť HBO, ktorá ho produkovala, sa tento rok upierala veľká pozornosť hlavne kvôli vyvrcholeniu epického fantasy seriálu Hra o tróny. Vášnivé, ale skôr rozporuplné reakcie, ktoré finále ostro sledovaného seriálu vzbudilo, vzápätí vystriedal úžas zo seriálovej novinky, o ktorej nikto veľmi nič nevedel a od ktorej nikto (možno aj vrátane jej vlastných tvorcov) asi ani veľmi nič nečakal. Päťdielna miniséria Černobyľ však doslova vybuchla medzi divákov po celom svete. Je zbytočné sa rozpisovať o jej kvalitách, mrazivo dusnej atmosfére, brilantných hercoch a pohlcujúcom napätí aj pri scénach, kde sa vysvetľujú také technické detaily, že by pritom väčšina ľudí za normálnych okolností dávno vypla obraz i zvuk. Treba si to jednoducho pozrieť. Až na pár drobností a umeleckých skratiek je to prakticky dokonalá rekonštrukcia historickej udalosti, ktorá je veľkým mementom z množstva hľadísk. Černobyľ je veľmi silný a nesmierne dôležitý seriál a umelecký počin, zvlášť v dnešnej dobe, keď sa sila faktov a vedeckého poznania spochybňuje snáď na všetkých frontoch. Kam až môžu nevedomosť a klamstvá zájsť, je v zničujúco desivom podaní možno vidieť práve v tomto seriáli. Veľká vďaka zaň. ()

Brano

Bravúrne natočená rekonštrukcia skutočnej udalosti. Už dlho ma niečo tak nezaujalo, aby som si to musel pozrieť v priebehu týždňa dvakrát. Klobúk dole pred tvorcami. Po technickej stránke to bolo priam dokonalé. Jediné čo by som vypichol je možno trochu hluché miesto vo štvrtej časti, dejová línia kde čistili mesto od nakazených zvierat ma až tak osobné nezaujala, no ostatné časti si u mňa vyslúžili najvyššie hodnotenia. Skutočne človeka až mrazí pri niektorých scénach, čo samozrejme umocňuje hlavne fakt, že toto sa skutočne stalo. Herci boli tiež výborní a skvelá atmosféra je podčiarknutá priam ,,hororovou" hudbou. Seriál núti človeka premýšľať, rozhodne po dopozeraní som mal dosť zmiešané pocity. ()

donnovann

Výborná minisérie s tak skvělou atmosférou, že jsem Černobyl shlédnul téměř na jeden zátah. Do paměti se mi hlavně zaryly scény tj. samotný výbuch v úvodu, výpovědi hasičů a pracovníků elektrárny krátce před smrtí, soudní proces ovšem jednoznačně nejlepší scéna je natočena na tom nejnebezpečnějším místě na světě při úklidu grafitu, tahle 90 vteřinová sekvence je neskutečná. ()

marek29

Ano, ten hype je zasloužený. Mrkněte sami - 5h 11min života za to stojí! Absolutně nikým a ničím nezpochybnitelných 5 hvězd. Maucta ()

Stejšn

Tady s hodnocením vůbec neváhám. Pokud to takhle nějak bylo doopravdy (a já se obávám, že skutečnost byla ještě mnohem horší), pak byl Valerij Legasov neuvěřitelně statečný muž. ()

PlayEasy

HBO se po rozporuplných (GoT - série 8) a kontroverzních (Leaving Neverland) kouscích opět vzpamatovalo a přišlo s totálním hitem, který během několika dní obletěl celý svět a nyní (06 2019) je nejpopulárnější věc v celém filmovém světě! Celý serál výborně vysvětluje výbuch reaktoru 4 v Černobylské jaderné elektrárně jak z hlediska chemického, tak následky (rakovina, popáleniny,...) a samozřejmě politickou stránku. Navíc je celý seriál výborně vsazený a stylizovaný do (škaredého) SSSR okolo onoho osudného roku 1986. Lépe by to asi nepopsal ani přímý svědek dějství a to je důvod, proč je seriál zde, na ČSFD 2. nejlepší, to je důvod, proč se tato "pouhá" pětidílná minisérie líbila celému světu (snad až na bolševiky). Výborné výkony ještě drobné nedostatky krásně doplnili. Tohle bude jasný Glóbus za nejlepší seriál nebo minisérii! E01: 90%, E02: 95%, E03: 80%, E04: 85%, E05: 100%.... Závěrečné titulky poslední epizody s námi také zalomcovali stejně jako celý seriál! ()

Micoldee

Tak opět jsme si uvědomili, jak se v Rusku vysoce postavení a hrozně důležití jedinci chovají. Podobně jako po filmu Kursk. ()

oasismanik

Poctivá práca, možno nie druhý najlepši seriál všetkých čias, teda určite nie, ale to určite trošku klesne, keď opadne ten hype. Za mna bola najlepšia prvá časť. edit: tak nie, momentálne je prvý najlepší, ale tak why not :) ()

kubilov

Vynikající záležitost, technicky naprosto bezchybná, děsivá a nekompromisní. Britové se opravdu překonali a natočili jednu z nejpozoruhodnějších minisérií v dějinách televizní tvorby. Kromě všeobecně zmiňovaných kladů hodnotím Černobyl mimořádně dobře i kvůli nesmírně chytré kruhové kompozici, která využívá možností pětidílné minisérie - v prvním díle vidíme zkratkovitě jednání pracovníků řídícího centra těsně před výbuchem a po něm, zatímco v poslední epizodě, kdy se celá havárie u soudního přelíčení vysvětluje, jsou divákům jednotlivé chyby prezentovány na větší ploše a navíc důkladně vysvětleny. Za mimořádně dobře vymyšlené považuji rovněž dávkování vysvětlujících informací pro diváky, kteří o jaderné energetice a fyzice vědí buď málo, nebo nic. První díl je nechává ve zmatku, zatímco ve druhém a třetím jsou laické a "hloupé" postavy prostředníkem, skrze kterého se divák dozvídá bazální informace, na základě kterých má po zbytek série alespoň představu o tom, k čemu vlastně v jaderné elektrárně došlo a co to znamenalo. Chápu, že ze scénáristického a dramatizačního důvodu bylo potřeba najít kromě poněkud složitě uchopitelného záporáka v roli ÚV KSSS ještě někoho, šéf směny Diatlov z toho ale vyšel opravdu hloupě, byť tomu tak ve skutečnosti tak úplně nebylo. To už je ale jen detailní výtka. ()

MyrnaAlec

I přes malé nepřesnosti bezesporu jedna z nejkvalitnějších věcí. Fascinující i děsivá síla. Ruský šlendrián a pár statečných. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD