Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

Ace.A.T.L.

Tohle nepotřebuje komentáře. Je to prostě úžasně udělaný a natočený. Chvílema je člověku až špatně a smutno. Tohle by měl vidět každej. Za mě 100% 5* a ROZHODNĚ A NEKOMPROMISNĚ DOPORUČUJU ()

LencaN

Tato minisérie se člověku vryje pod kůži. Chvílemi jsem byla úplně ztuhlá a to hodnotím tak rok zpětně a pamatuju si to jako včera. Sama jsem Černobyl nezažila, ale i tak byl až nesnesitelně silný zážitek něco takového vidět. Sledovat, jak se to snažili ututlat, jak neudělat paniku, jak vinu svaloval jeden na druhého, jaké následky ten výbuch měl přímo na místě, ale i v okolí a na lidech. Hrůza. Určitě vzdávám hold tvůrcům této série a děkuji, že mi z bezpečné vzdálenosti zprostředkovali takový zážitek, ale podruhé to vidět už nechci. Filmařsky perfektní, plná palba hvězd. ()

Stan Borowitz

Zajímavý fenomén. Když natočíte totální hovadinu, dostanete hodnocení "odpad". Když natočíte totální hovadinu "podle skutečných událostí", pokud možno něco tragického a dostatečně významného (z koncentračního tábora, nějaká všeobecně známá katastrofa, atp.), vsadím se, že budete v "modrých číslech", protože "to se doopravdy stalo, spousta lidí zahynula, to je tak smutné/hrozné/mrazivé, ti lidé, ti byli tak odvážní/zlí/podlí, a oni fakt existovali, a z toho se musíme poučit, bla, bla, bla...". Dokonce bych věřil tomu, že když někdo natočí mdlý, roztahaný, filmovou kvalitou průměrný a z nudné šedi nikterak nevybočující seriál - třeba o výbuchu černobylské jaderné elektrárny - klidně se může (místo objektivních cca 50 %) vyšplhat i na 96 %. ()

kolly13

Jedinečnost hraného dokumentu umocňuje nejen preciznost prostředí, oblečení, příběhů, zobrazení následků (ne příliš, za to jasně a konkrétně) a neviditelné radiace. Doprovází je výborný hudební podkres, který bych ale využil více během celého snímku. K hercům a dialogům nelze nic vyčíst. Divák vše pochopí díky prezentaci na vysoké úrovni a zároveň není rušen od příběhu. ()

PanPyzamo

Téma Černobyl je prostě bezva a tak není divu, že se o tom točí různé dokumenty, v tomto případě seriál, který je vynikající. Má chytlavý příběh s bezva zápletkou, kterou ani nemusím vysvětlovat, pokud aspoň trochu víte, co se v Černobylu stalo. Seriál, ač má jen 5 epizod dokázal shrnout snad vše, co měl. Zkrátka vynikající seriál s luxusní atmosférou a bezva příběhem, který byste měli vidět. 10/10 ()

Misha.d

Jedním slovem bomba! I když se některé události od reality trochu liší, v podstatě to beru jako takový hodně povedený a dobře zfilmovaný dokument o událostech před, při a po této šílené katastrofě. Byl jsem naprosto nadšený a zároveň znechucený, otrávený a zděšený, když jsem to viděl poprvé. Do té doby jsem si totiž vůbec nedovedl představit, o čem celý ten průser byl, co mu předcházelo, proč k tomu vlastně došlo a co pak následovalo za "nápravná" opatření. Ve všech dílech z té obrazovky dýchá - co dýchá - přímo Vás objímá a obklopuje ta hrůza a bezmoc a beznaděj. Děj je vymyšlen natolik poutavě a je nabitý tak skvělými scénami, že se prostě od té obrazovky nebudete schopni ani odvrátit pro jídlo nebo pití, natož od ní odejít. Naprosto šílené jsou v jednom z dílů záběry na ty ozářené v nemocnici. To by tam skoro ani být nemuselo, protože to je fakt síla. Ale na druhou stranu to k tomu bohužel patří. Ve Skleněném pekle taky někdo musel hořet a v Titanicu se topit. Úplně stravující a srdcervoucí bezmoc a beznaděj zažijete při scénách, kde je vidět, jak fungovali komouši a KGB a jak se prostě člověk bál o holý život, když se jim nepodvolil a nešel jim na ruku nebo se jim nedej bože postavil. Stellan tu ztvárňuje úžasnozu roli nabubřelého, otravného a arogantního parchanta loajálního ke straně a režimu. Ale postupem času se z něj stane v podstatě kladná postava a budete ho mít rádi.  Při jeho úsměvu a větě: "Valeriji, vidím dobře úsměv?" jsem se málem roztál a měl jsem chuť ho obejmout :-)  Už proto, že to bylo asi podruhé za celou dobu, kdy se tam někdo usmál.. Abych to zkrátil a shrnul. Milovníkům katastrofáčů by tohle rozhodně nemělo utéct. A také těm, kteří se chtějí prostě jen poutavou formou v kostce něco dozvědět o této události. Za poslední dobu nejlepší katastrofický film (seriál), co jsem viděl! 5* nestačí. Bravo! A nakonec musím ještě upozornit a varovat: Po dokoukání posledního dílu, který je v podstatě takové resumé a kde se koná soud se zodpovědnými osobami a kde se konečně dočkáte podrobného vysvětlení příčiny výbuchu, budete asi ze všeho trochu naštvaní a znechucení! Ale nebojte, brzo to přejde a brzo si to pustíte znovu od začátku. ()

rado14

Vizuálně a hudebně skvěle vykreslena tehdejší atmosféra. Na člověka každou vteřinu doléhá ta tíha tehdejší doby. Dějově je to scénaristický majstrštyk završený závěrečnou přednáškou pro malé jaderné fyziky. ()

stanlyOu

5 hodinová depresia a herecká autenticita aká sa často nevidí. Vizuál ako by sa to točilo 30 rokov späť ale v 8K formáte. Nechápem kto tomuto môže dať horšie hodnotenie ako 4.  10/10 ()

Lendak

"You are dealing with something that has never occured on this planet before."______ Bez diskusie, jedno z najsilnejších a, dúfam že aj, jedno z najzásadnejších kinematografických diel na poli seriálu. To, s jakou gráciou a autenticitou to tvorcovia podali sa asi ani nikdy nevidelo. Toto je dielo, ktoré je tak silno podané, že je až cítiť, jak radiácia prúdi cez moje telo a zároveň z neho ide taká enormná hrôza, akú som nikdy u sledovania nejakého takého diela nezažil. Jednoducho geniálne majstrovské dielo z hľadiska dramaturgie, výpravy, hudby, hercov, kamery, efektov, zvuku, réžie a mohol by som pokračovať donekonečna. Neopísateľne dych berúci zážitok, ktorý sa musí zapísať do kroník, análov, všelijakých zoznamov, ako veľdielo, ktorý ukázal že ako sa majú točiť historické počiny. Nezabudnuteľných 5 hodín v živote, ktoré už nikdy nechcem vidieť, ale s istotou sa ku tomu vrátim. ()

xkepi

Silný zážitek, realita bez příkras. V seriálu je navíc mnoho podnětů k zamyšlení, které neztrácí na aktuálnosti.  "Každou lží si děláme u pravdy dluh. Dříve nebo později musí být dluh splacen." Jj, lež je pouze odmítání reality,... ale pravda tím nezmizí, stále existuje, i když se někomu nehodí. ()

Scaevola

Že to tam soudruzi více než strašidelně pokakali, je zřejmé a nebudu se pouštět do jakýchkoli politicko-válečných aktualizací, takže přede mnou leží umělecké dílo bez vztahu k realitě: Vypointované epizody vždy řeší něco či někoho okolo, ale zároveň sledují jasně danou dramaturgickou linku, jež vrcholí ve finálním procesu. Skvěle zpracovaný dějový oblouk je působivý, stejně jako herecké výkony přesně sedící žánru i stylizaci. Konečně souboj s vědomím národa i vlastní osoby tluče emoce i napětí. Vlastně tedy není co vytknout, ale přesto ve mně zůstává pocit, že bych si sérii znovu nepustil. Snad je to způsobeno "realistickým" spádem a nízkou sympatičností postav, jako by se autoři nedokázali či nesměli rozhodnout, zda točí dokument, nebo dramatické fikční dílo. Smekám tedy a snažím se soucítit, leč o absolutní zážitek se v mých očích nejedná. ()

Proso

"That is how an RGMK reactor explodes. Lies." Je až úsměvné, jak neskutečně ironických posledních 15 minut poslední epizody je, když vezmeme v potaz jak moc si tento vpravdě fiktivní seriál překrucuje realitu. Hlavně postavy naprosto zfalšovaného Diatlova a vymyšlené Khomyuk jsou jako zloduch a morální hrdina ze superhridinských komiksů z minulého století. Ústřední dvojice Legasov a Sčerbina tento problém nemá a jsou skvělí, scénář má své mouchy ale funguje a graduje ve správných chvílích, o práci zvukařů a kameramanů není nutno diskutovat. Ale ta snaha překroutit celý tento příběh do boje dobra vs zla a nějakého morálního dilematu, který Khomyuk plive divákovi do obličeje pokaždé co se objeví na obrazovce, to je prostě zbytečnost a podkopává to úžasnou práci zbytku celé výpravy. ()

Kral.Prdlin

Musím uznat, že toto bylo úžasný. Už od první epizody vás to pohltí, protože je to sakra dobře natočeno. Spousta momentů, při kterých vám běhá mráz po zádech, dechberoucí záběry a perfektní režie. Opravdu skvělý seriál. Poslední díl mi zanechal slzu na tváři, jak vlastně to celé špatně dopadlo pro hlavní postavy. Skvost. 90% ()

Kecana

Poutavé podání havárie v Černobylu, které mě opravdu překvapilo. Člověku se otvirala kudla v kapse, jak se to soudruzi snažili všechno zlehčit a utajit. Seriál určitě v každém vzbudí emoce, už jen proto, že téma je nám blízké. 10/10 ()

exe.

Videl som 3 alebo 4 filmy o Černobyle (nerátam Chernobyl Diaries) a musím uznať, žiadny nesiahal tomuto seriálu ani po členky, už iba z toho dôvodu, jak to je natočené, precítené a vlastne celkovo podávanie príbehu havárie má svoje čaro. Musím pochváliť casting, výpravu, kostýmy, ale ja hudbu, ktorá dosť pridávala na atmosfére, hlavne sa mi páči, ako sa postavy vžili do danej role, ktorá je podávaná dosť realisticky a vie si získať priazeň a sympatie divákov. Taktiež urobili dobre aj to, že dali rozhovor s ožiarenými, čo diváka obohatilo o nové poznatky, ale hlavne o popis danej situácie priamo na pracovisku. Je neskutočné, čo museli ľudia v danej chvíli zažívať, zvlášť zarážajúce je to, že vláda o tom celom vedela, vedela o následkoch, ale nechala v radiácií žiť ľudí ďalej, až neskôr začali konať, keď už bolo neskoro. Za veci, ktoré seriál spracoval a naservíroval si rozhodne zaslúži 5 hviezd, zaslúži si aj takéto hodnotenia a takých kvalitných seriálov je veľmi málo, čo robí tento seriál ešte výnimočnejším. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD