Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

KraLuban

Děsivé...a asi i pravdivé. Těžko hodnotit 5* pravdu, ale ztvárnění seriálu je úžasné. Hodně silný zážitek. ()

argus123

Konečne po tych rokoch sa podarilo natočiť poriadny film o Černobylskej katastrofe. Velke plus za historicke vyobrazenie, scenar, herecke výkony aj kameru. Každa epizoda udržala diváka v napätí. Je jasne že nie všetko bolo podrobne ukazane, hlavne práca černobylských kameramanov bez ktorých by sme si ťažko spravili prestavu ake to tam bolo. A je velka škoda že títo dokumentaristi a ich práca nebola vo filme spomenutá. Taktiež okolnosti padu vrtulníka boli dosť pozmenené, hlavne dobou havarie, v skutočnosti spadol v dobe kedy už bol reaktor uhasený. Černobylmánia však nekončí, po seriali od HBO, internetových mémov nás ešte čaka odvysielanie Ruskeho projektu Černobyl ktory zakončí túto ságu o najväčšej jadrovej katastrofe na svete. Rozhodne bude sa na čo pozerať. Moje hodnotenie je za plných 5* tu nieje čo riešiť. ()

90125

Oficiálne stanovisko UV KSSZ je, že nukleárna nehoda je v Sovietskom zväze nemožná. Proste sa to nemôže stať. Slepým presvedčením, sovietskou hrdosťou a hlavne strachom hnaná myseľ papalášov a straníckych aparátčikov, ich snaha zamiesť udalosť pod koberec a klamať, že sa nič nestalo a predstierať neomylný úspech socialistickej revolúcie, to je hlavný horor Černobylskej mini-série. Niet divu, že sa séria nepáči tým, čo by radi oživovali sentiment z čias socialistických. Škoda, že je Černobyl seriál a nie jeden hutne pojatý celovečerák. Tak ako to v seriáloch vždy býva, udalosti sú zbytočne rozťahané, vyplnené vatou (diely 3 a 4) a tým strácajú spád. Prvý diel je výborny, ale potom to ide dolekopcom. Gule to chytí zase až v závere, keď Legasov obviní sovietsky systém pracujúci na principe lži. Je tu ale aj väčší problém, ktorý sa mi nepodarilo celú dobu prekusnúť. Anglicky hovoriaci herci tu fuckujú a žonglujú s ruskými menami a názvami ako s horúcim zemiakom v ústach. Názvy na tabuliach sú rusky, výzvy cez mestský rozhlas sú rusky a zrazu drb ! Rusi sa medzi sebou rozprávaju po anglicky. Autenticita, teda dôveryhodnosť, to je základ všetkého. Černobyl mal byť jednoznačne natočený s ruskými hercami. A vraj aj bude. To ale isto bude celkom iný príbeh. Tam bude isto na vine prehnívajúci kapitalizmus. 74 % ()

ellysium

HBO popsalo v pěti dílech realitu sovětské nabubřelosti a lhostejnosti.Seriál je odstrašující rekonstrukcí událostí, které navždy zústanou v myslích lidí, jako nejhorší jaderná katastrofa v éře lidstva.Rusáčkům se samosebou počin HBO pranic nelíbí,tak natočili,nebo natáčí vlastní verzi s americkýma agentama v Černobyle a podobnýma nesmyslama,kterýma nás hodlají krmit.Tahle verze aspoň pro mě úplně postačuje a "cover" verze v Ruským podání už budou jen jakýmsi odvarem na skutečné události samozřejmě s viníkama amerického původu,který ovšem nikdo nechytil a nikdy nechytí. ()

JCS

Brrr... kousek od ještě většího průseru, než se zdálo, otázka je, jak to skutečně bylo ... tohle je údajně ta nejpřijatelnější verze... toliko nekompetentních rozhodnutí a tolik životů ... :( ()

Bobik71

Působivé. Temná, hustá atmosféra. To HBO umí. Je zde vidět ovlivnitelnost lidí skrze ideologii, ať už je jakákoliv. Škoda té angličtiny. Ta tu působí nepatřičně. ()

Drussus odpad!

Umně zpracovaná propaganda v akci jakékoliv hovno najdeš směrem na východ ho hoď. Tušíte alespoň, že havárie Fukušimi v Japonsku byla a je mnohem horší? A že nám to i časově sedí, že? Premiéra seriálu Chernobyl, pár dní poté smrt několika ruských námořníků při likvidaci jaderné poruchy na ponorce, pak ta raketa, že? Nepřijde vám to divný? Neviděl jsem a neuvidím - za pravý záměr seriálu dávám co si zaslouží - propagandistický odpad. ()

Kivis

Vynikající zpracování, parádní hudba. Akční, napínavé, těžko uvěřitelné, byť z velké části pravdivé. Dostavil se i efekt, kdy jsem po posledním díle pár hodin dohledával informace, které v seriálu nebyly (jakou hodnotu mělo 800 rublů, které dostali "čističi střechy", jakou podporu dostali všichni vystěhovaní,...). Perfektně odvedené řemeslo, k pěti hvězdám mi však chybí nějaký faktor X, kterým by se Černobyl zapsal do seriálových dějin. Takový faktor X má třeba Sherlock od BBC (byť k němu mám zase jiné výhrady), který podle mě opravdu změnil seriálový svět a stal se po právu kultem. A jsem rád, že jsem se na seriál díval s moji študovanou polovičkou, takže mi některé procesy v jaderné elektrárně mohla hned tlumočit, jinak bych se asi občas docela ztrácel. ()

ollie24

Nesmírně silný vhled do událostí obklopujících nechvalně slavnou tragédii v Černobylu. Způsobu podání se sotva dá cokoliv vytknout a titulky závěrečného dílu musejí být snad ty nejmrazivější za hodně dlouhou dobu. Děti pamatujte: komunisti byli, jsou a vždycky budou hnůj a odpad lidstva. A kdo to nechápe, ať si pustí Chernobyl. ()

Eric.Kosar

To je tak když mě bolí huba z toho, jak jí mam furt rozevřenou. Páni. Přesnější vyobrazení všeho toho strachu, napětí, odvahy a té černobylské atmošky už asi nikde jinde nenajdete. Sice už to jsou asi 2 měsíce co jsem to viděl, ale na tohle ještě dlouho nezapomenu. ()

Tanulin

Výborně zpracované téma skutečné události. Bála jsem se, aby neznalý divák "pochopil", ale bylo srozumitelné i laikovi a tak netížilo nevědomí. Skvělá hudba, masky, výprava. Jednoznačně si tahle série zaslouží plný počet. ()

thf/42

Vytnknul bych docela nudnou epizodu se střílením psů. A historické nepřesnosti, např. scéna s vrtulníkem. Jedna hvězda dolů, přísné ale co se dá dělat. Na to že to má jen 5 epizod tak by tu být hluché místo nemělo. ()

Chlo0opek

Strhující, snažící se objasnit do detailů, co se vlastně stalo a jak vše probíhalo, místy (a to vlastně dost často) běhá člověku mráz po zádech, jakou katastrofu může zapříčinit jeden arogantní hňup tolika lidem:(((. Asi se najde jen málo lidí, kteří ho po shlédnutí tohoto seriálu nezačne nenávidět. A stejně tak i podivná rozhodnutí a tvrzení vlády, no zkrátka filmově hodně zdařilý projekt, který je shopen odhalit i široké veřejnosti srozumitelným způsobem (ač se to z počátku tak vůbec nejeví), co se vlastně toho strašného dne stalo. Tenhle seriál skutečně stojí se na něj podívat a prožít strašné osudy opravdových hrdinů. ()

Tak.normal

Bylo to strašné, u spousty scén jsem brečela, řvala, nadávala, bylo mi špatně, na zvracení. Z toho popírání, zapírání, lhaní, konstrukcí. Herci (Skarsgärd a Harris) předvedli skvělý výkon, hlavně při soudním přelíčení. A na Táňu, Ninu a hlavně Mášu budu ještě dlouho spolu s celým světem vzpomínat. ()

NeOn1702

Dokonalost sama. Psychologie postav, osobní příběhy, drama, charakteristika režimu sovětského svazu ("propaganda number"), vše. Vše dokonalé, navíc stupňující se napětí s každým dílem. Závěrečný díl je pak fyzikální přednáškou s přehledem socialistické neschopnosti. ()

baron156

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl a jak se to komunisti snažili ututlat. Depresivní, temné a mrazivé v jednom :) Řada známých herců ve výborných rolích. ()

maco19

Neskutočné. Musel to byť fakt masaker. Neviem si to predstaviť a ani nechcem. Klobuk dole pred tvorcami a odkaz pre debilov je to seriál založený na pravdivých skutočnostiach a nie dokument od A po Z. ()

Rouman.

Nikdy jsem se o Chernobyl nějak extra nezajímal, pominu-li herní zpracování, ale tato minisérie je natočena tak skvěle a poutavě, že bych nejradši sbalil kufry a vyjel si tam na výlet. Nebo si alespoň přečetl víc o této světoznámé havárii. Nic z toho nejspíš neudělám, ale už jen to značí, jaký zájem tento počin dokáže vyprodukovat. V pouhých pěti dílech se dovídáme, proč, jak a co se vlastně tehdy stalo. Atmosféra se dá krájet a ačkoliv je provedeno několik změn od skutečnosti, nejsou nijak zásadní a nijak neruší. I tak si ale myslím, že ruština by této minisérii seděla daleko víc než originální anglické znění, i tak je to ale špička seriálové tvorby minimálně tohoto roku. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD