Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

Joachim36

Něco takto maniakálně dokonalého spatří světlo světa opravdu vzácně. Krom toho, že se TO stalo jsem o dané látce nevěděl vlastně nic a tvůrcům se podařilo zachytit okamžiky a následky takovým způsobem, že každý divák musí zírat s otevřenými ústy a zároveň celou tu komplexitu nukleární nehody pochopí. Seriál se přitom nedrží jen jaderné zkázy, ale jde opravdu na dřeň problému, čímž se dotýká nadčasové roviny celého vyprávění a přetavuje se tak úžasnou metaforu. Systém, který stojí na lži, dříve nebo později musí zkolabovat!!!. Zároveň ukazuje západním divákům, a nám dříve narozeným, jak fungoval a jak vypadal život v SSSR a jeho satelitech nejlepším způsobem EVER. Ve světle posledních dní, člověk opravdu nemůže pochopit, že po tomto světu se někomu může stýskat. Jedno z nejlepších filmových mement všech dob. Tak pozor, až zase uslyšíte svazácké blábolení, kterého nám dopřávají hojnost soudruzi ze všech spekter součané kulturně-politické fronty. ()

Updated_Cake

Upřímně jsem první epizody přemýšlel, proč to má tak absurdně vysoké hodnocení... Já na dokumenty moc nejsem, většina z nich je vážně nudná a knihy mají většinou větší výpovědní hodnotu o faktech. Tomuhle dokumentu (i když to technicky není dokument, já vím, ale blíží se to tomu víc než označení sci-fi seriál) jsem dal šanci hlavně kvůli jeho popularitě a počkal než opadne vlna nadšení, abych si na to udělal vlastní názor. No, seriál je docela tvrdý a vykresluje mnoho okamžiků, které se staly a já se o ně nikdy moc nezajímal. Po dokončení jsem se pochopitelně šel podívat, nakolik je ten seriál přesný, co se týče historických událostí, abych si o tom udělal větší přehled. A musím říct, že mě seriál v tomhle případě bavil víc než pročítání dlouhých dokumentů. Ty události jsou vlastně docela šokující a je to jen další důkaz, jak je východní blok ve většině prohnilé místo a zůstalo jím dodnes. Hlavně za každou cenu vše tutlat, popírat, i za cenu toho, že by se katastrofa mohla opakovat. Člověk si to normálně neuvědomuje, ale jaderné reaktory jsou dobrý sluha ale špatný pán. O Černobylu jsem pochopitelně věděl, základní informace a souvislosti, ale nikdy jsem nepátral a neměl vlastně ani potřebu pátrat po detailnějších informacích. A vlastně až teď mi dochází, jak velká časovaná bomba Sovětský svaz byl. Kdyby se věci vyvinuly trochu jinak a problém se tutlal dál, dnes by území bývalé SSSR mohlo být úplně jiné, třeba z poloviny neobyvatelné, pohřbené pod radiaktivním spadem... Taky se na tomhle dost dobře ukazuje, jaká pitomost je pokoušet se umlčovat vědce, kteří jsou dobří v tom, co dělají, nakonec to vyšší vrstvu, která o tom rozhodla, stejně dožene. Je to kousek, který by měl asi každý vidět a tohle by mělo být ve školách jako součást dějepisu (pochopitelně s vysvětlením, že ne vše tam je pravda). ()

Puxina

Seriál u kterého jsem si řekl "fajn podívám se na první díl a uvidím". Podíval jsem se a nemohl jsem přestat. Natočeno fakt parádně a drsně. ()

Gerwant_L2

Seriál pojednávající o největší jaderné havárii Chernobyl z roku 1986... Doslova Masterpiece... Seriál má vše zvládnuté tak dobře jako hry jako S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl, Metro atd.. Až z toho jak je to výborně udělané běží mráz po zádech... Atmosféra,hudba, a celkový dojem ze seriálu na mě působil velmi dobře.. 10/10 ()

Orbitus

Musím souhlasit, že seriál velmi věrně podává dění okolo havárie v černobylské jaderné elektrárně a je velmi kvalitně zpracovaný. Každopádně mně docela zamrzelo, že scénáristi zcela ignorovali existenci hasičů nebo pracovníků elektrárny, kteří tuto nehodu přežili. Např. z hasičů, kteří byli přímo u reaktoru a přežil např. Peter Khmel a dalších 37 mužů z 69 hasičů co byli přímo ve středu katastrofy přežili, v turbínové hale zase přežil Jurij Karnějev a další. Rozhodně neplatí, že kdo byl v těchto místech tak zemřel jak se to seriál snažil prezentovat. Z tohoto důvodu to pro mně ztrácí určitou míru objektivity. A to nic nemění na tom, že má matka pracovala na poli v době, kdy došlo k havárii a radioaktivní mrak se šířil přes Evropu. Pořád jsou jaderné elektrárny nejlepší zdroj elektrické energie pro celé lidstvo ať si environmentalisti žvaní co chtějí, tak nemají pravdu. Důležité je udržovat bezpečnost a zodpovědnost všech kdo v těchto elektrárnách pracují. Rozhodně je lepší mít jednu jadernou elektrárnu než zničit celý národní park větrnými turbínami, které prokazatelně narušují a doslova sprostě ničí ekosystém v dané oblasti. ()

flyer.nick

Hutný atmosférický příběh, který ukazuje asi tu nejšílenější dobu s nejšílenějšími lidmi. Občas se to trošku táhne, ale to jen podrthuje atmosféru, která tehdy nejspíš panovala. Perfektně se střídají ukecané a tiché místa, kde každé působí po svém a oboje pořádně silně. ()

Flashheart

Asi mě to taky ozářilo, protože tu kvalitu v tom prostě nedokážu nalézt. Extrémní snaha o efekt se teda u mě naprosto míjela účinkem a neustále jsem netrpělivě čekal, kdy tyhle scény budu mít za sebou. Samozřejmě to totálně pohřbilo pokusy o historickou adekvátnost nebo smysluplnost, půlka stopáže je snůška nesmyslů. Hudba ke zgrcání. Rekapitulace na začátku každé další epizody, když to stejně vydali vše na jednou a má to dohromady jen 5h, wtf? Titulky 3min v každý epizodě? Lol. Celý to je tak na hodinku dvacet roztažený zbytečně do pěti hodin. Mix angličtiny a ruštiny naprostý nesmysl. Mělo to i nějaké světlé chvilky a ty vydaly sumasumárum asi tak za 2 hvězdy. Jestli toto je vrchol dnešní tvorby, tak jsme tomu kolapsu už opravdu hodně blízko. ()

kojot.name

Špičkově natočený seriál, který úspěšně rozšířil mězi populaci obrovské množství mýtů a nesmyslů, často závěžných. Velmi rozporuplné pocity. BTW: Ne, zničení Evropy opravdu nehrozilo, člověka umírajícího na nemoc z ozáření můžete bez obav obejmout, historka s lidmi na mostu je urban legend, radiace nesestřeluje vrtulníky ani nezabíjí na fleku když máte dírku v atombordelu... Takže jako filmařsky pět hvězd, ale společenská zodpovědnost nulová a politické zadání jasné. ()

Simex_

Upozornění: Můžou se zde objevit spoilery! Nemám slov... Je to výborný americký seriál, který naprosto skvěle a důvěryhodně zpracovává obrovskou katastrofu, která se stala 26. dubna 1986 na Ukrajině. Kde se stalo, že při pokusu na 4. reaktoru došlo k jeho přehřátí, protavení a výbuchu, při kterém se do ovzduší uvolnily radioaktivní látky (Podrobnější informace jsou právě v tomto seriálu). O této katastrofě už vzniklo několik převážně dokumentů, ale některé jsou původem z Ruska, nebo také Sovětského Svazu, proto těmto dokumentům nemůžeme úplně důvěřovat. Každopádně bych řekl, že seriál Černobyl je 100% nejlepší zpracování této katastrofy. Je to jen pětidílný seriál, ale je toho v něm opravdu hodně. Hraje zde také Stellan Skarsgård, což je otec velmi známých herců původem ze Švédska. Jeho nejznámější herečtí synové jsou Alexander Skarsgård, známý z filmu Seveřan a Bill Skarsgård známý hlavně z filmu To, To: Kapitola 2. Jsou zde prostě a jednoduše nádherné efekty, autentičnost, hudba a samozřejmě atmosféra po které místy pobíhá mráz po zádech. Celkově seriál hodnotím na - 90%. ()

mdf

Škoda možná,že to nebylo v ruštině,která by ještě více podpořila autenticitu,ale jinak bravůrně natočená serie.Nejhorší na tom je ,že se to opravdu stalo. ()

Tobias18

Chernobyl je seriál, který v poslední době vzbudil pozornost lidí po celém světě, a tak jsem si to samozřejmě také nemohl nechat ujít. Ta hodnocení jsou opravdu velmi vysoká a tahle stránka je toho velkým důkazem. Jaký je tedy můj názor? Byl jsem naprosto odpálen. HBO to prostě umí. Když před pár týdny naprosto zničili jeden z nejlepších seriálů posledních let, museli si něčím zlepšit reputaci...a to se touhle minisérií maximálně povedlo. Nejenže je to krásně natočeno, doprovází to úžasná hudba, jsou tady nepředstavitelné herecké výkony (Stellan Skarsgård se tímhle u mě katapultoval do naprostého hereckého nebe), efekty a kamera jsou na vysoké úrovni, má to úžasně realisticky napsaný scénář, neuvěřitelně hutnou atmosféru a o samotné havárii to vypráví vážně zajímavě, nenudí to a nenechá vás to spustit z obrazovky oči, ale hlavně to má velmi silný sociální podtext. Je to vlastně skvělý, dosud nevyřčený příběh o lidských nedostatcích. Kdyby tehdy Sověti nedělali, co dělali nikdy by k havárii nedošlo, ale nemá to pouze kritizovat tehdejší SSSR. Je to jedno velké varování před námi samými, a seriál se snaží poukázat na neskutečnou nedbalost lidí, kterou se jednou můžeme sami zničit. Velmi silný zážitek, na který jen tak nezapomenu. A nejspíš si to v následujících týdnech musím pustit znovu, abych pobral úplně vše, co tahle naddokonalost nabízí. 1000%. ()

Pentapus

Černobyl přišel jako blesk z čistého nebe a nadělil mi přesně to, co potřebuji, skvělý, vypiplaný seriál v časech na kvalitní seriály přímo zoufalých. Respektive stále tady byla nějaká úroveň, ale rozhodně ne tohle. Skvostné herecké výkony, dechberoucí kamera, luxusní scénář, mrazivá hudba, výborně zvládnutá režie...Chyby se hledají opravdu těžko a i když tam jsou, nebijí do očí a lehce je pro vše ostatní přehlédnete. Rozhodně stojí za to. Takhle by se měl vyučovat dějepis na školách!!! ()

Caesarion

Těžko najít slova. Opravdu bolavi zážitek. Skutečně natočené tak, aby vše bylo děsivé, silné a plné pravdy. TOHLE je opravdu zlé tak aby to bylo dokonalé. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD