Akta X - Návrat

(série)
Trailer 1
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA, 2016, 4 h 18 min (Minutáž: 42–44 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Joel Ransom

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Lauren Ambrose, Robbie Amell, Joel McHale, Annet Mahendru, Annabeth Gish (více)

VOD (1)

Epizody(6)

Téměř 14 let po odvysílání původního seriálu se otevírá další strhující kapitola Akt X v šesti epizodách, za kterými tradičně stojí tvůrce a producent Chris Carter. V hlavních rolích slavných agentů FBI, Foxe Muldera a Dany Scullyové, se opět představují David Duchovny a Gillian Anderson. V roli Waltera Skinnera, náměstka ředitele FBI a nadřízeného obou agentů, který zručně balancuje na hraně mezi loajalitou k oběma detektivům a odpovědností vůči nadřízeným, se jako obvykle objevuje Mitch Pileggi. Užijte si návrat jednoho z nejdéle vysílaných sci-fi seriálů v televizní historii, popkulturního fenoménu, který se může pyšnit cenou Emmy i Zlatým glóbem. (Magic Box)

Trailer 1

DaViD´82

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Návrat kultu, legendy a formujícího zážitku celé jedné generace v podobě, která fanoušky potěší (a nové diváky nepotěší) tím, že se nesnaží o nový začátek, spoléhání na nostalgickou vlnu, modernizaci či něco takového, ale prostě navazuje tam, kde se před lety skončilo; dějově i stylově. Nese to sebou značné riziko rozčarování "co fungovalo v devadesátkách, mělo zůstat v devadesátkách", které jistě mnohým reálně hrozí, jelikož přeci jen televizní tvorba za tu dobu prošla překotným vývojem, čili co tehdy sledoval každý, bude dnes záležitost spíše pro skalní fanoušky. A nenechte se mýlit, tohle je fanservis par excellence; i ty tužky ve stropě po více jak dekádě zůstávají zabodnuté. Pokud je (myšleno Akta X) či ji (myšleno Gillian Anderson) milujete, tak není co řešit. Pokud ne, tak vězte, že navzdory všem těm letům je vlastně vše při starém; se všemi klady (a že jich je) i zápory (a těch také není málo). Berte nebo nechte být. ()

akisha

Nechápejte mě špatně, jsem absolutně pro, aby se Akta X vrátily do TV a pevně doufám, že to nekončí touhle šestidílnou sérií, zatím mi ale přijde dost zvláštní a totálně roztříštěná. První dva díly na sebe navazují, pak zničehonic ten bizarní (ale fakt dost vtipnej) díl s plazem, pak zase nenavazující drama díl a teď takovej podivnej polo-humornej polo-vážnej (nejlepší scéna rozhodně Mulderův trip, ten chlap sakra vááálí). Dost by mě zajímalo, jak tohle hodlají inteligentně uzavřít. Nejlíp, kdyby se rovnou pustili do plnohodnotný série. Rozhodně jsem z toho ale dostala chuť začít se zase koukat pěkně od začátku. ()

maddy

Akty-X sú spať! Tiež som z tohto návratu najprv jasal, v 90. rokoch sme ich totiž sledovali kompletne všetci. Doteraz spomínam na časy ako som ani nie osemročný sadal k televízii a nechal sa tých štyridsať minút strašiť mimozemskými teóriami. Akty-X sú zaslúžený kult, ktorého povesť nedokázali zmariť ani dva nie veľmi vydarené celovečerné filmy (hlavne ten druhý). Návrat na televízne obrazovky som si tak prvé minúty užíval, opäť počuť úvodnú znelku, aj vidieť Muldera a Scullyovú pohromade vyvolali tie správne nostalgické pocity. Bohužiaľ, tu všetka tá radosť z návratu zároveň aj končí. Ďalej už nasledovali iba rozpačité pocity. „Nové“ Akty-X sa v tej nostalgii totiž akoby zabudli. Je dobré, že sa snažia zavďačiť starým fanúšikom, ale zároveň sa v nostaligii utápajú aj čo sa týka deja. Od deväťdesiatich rokoch sa totiž ich dvorný režisér a scenárista Chris Carter vôbec nezmenil. No to čo fungovalo pred nejaký dvadsiatimi rokmi už v roku 2016 nezaberie. Seriálová tvorba je trochu inde a Akty-X sú tak síce nostalgickým návratom do tejto doby, ale v dnešnej dobe už možno až priveľmi naivným návratom. Carterovi už celá tá mytológia veľmi nefunguje a aj keď hneď v úvode namiesto zápletky s mimozemšťanmi (ktorá by už dnes pôsobila až nepatrične) rozohráva skôr konšpiračnú zápletku s vládnym spiknutím, tak na dnešnú dobu to je celé až priveľmi naivné, nehovoriac o tom, že to popiera celú v predošlých sériách vybudovanú mytológiu a ani to nedáva veľký zmysel. Navyše oproti deväťdesiatkam sú celé nové Akty-X podivne uhladené, zmizla z nich tá hororová atmosféra a lacné CGI to skutočne nezachráni (taký pád UFO v prvej epizóde je po technickej stránke vyslovene katastrofálny). Chémia medzi Duchovnym a Anderson stále funguje na výbornú a celé to tiahnu hlavne oni ako dvojica, no vzhľadom na to, že obaja si v seriáloch vybudovali slušné renomé aj mimo Aktov-X (Duchovny výrazne v Californication a Anderson možno menej výrazne čo sa týka popularity, ale zato kvalitatívne lepšie v Hannibalovi alebo menej známom, no taktiež vynikajúcom The Fall) nemám pocit, že tento návrat mali herecky zapotřebí. Skalným fanúšikom bude určite návrat v tejto podobe dokonale stačiť, ale pre ostatných divákov budú nové Akty-X na dnešnú dobu už nijako zvlášť zaujímavým alebo ojedinelým seriálom ako tomu bolo kedysi. Ono by to chcelo lepší scenár, vsadiť opäť na znepokojivú, jemne hororovú atmosféru, než stavať na tej chabej mytológii a naivnej konšpirácii a iba nostalgicky spomínať v každej scéne, kde na to ani nie je dôvod (viď ceruzky zapichnuté v kancelárii o strop aj po štrnástich rokoch). Po prvých troch epizódach, respektíve po polovici novej (mini-)série tento návrat vo mne zanecháva skôr rozpačité pocity. Ale možno bolo aj odo mňa naivné dúfať, že po I Want to Believe by sa to mohlo práve v seriály nejako zásadne zlomiť. Do dnešnej doby sa tie Akty-X v podobe v akej ich servíruje Chris Carter už jednoducho nehodia. A pochybujem, že to zostávajúce tri epizódy nejako výrazne doženú, tobôž keď ich majú na starosti tí istí tvorcovia. / po celej sérii CELKOVO: 2,5* (5/10) () (méně) (více)

Shakers

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

10.séria - 75%. Tešil som sa Návrat, pretože duo Mulder a Scullyová, ma jednoducho bavia už niekoľko rokov. Návrat ponúkne iba 6 dielov, niektoré sú slabšie, iné (tie mimozemské) sa znova vracajú ku koreňom, ktoré Akty-X tak preslávili. Bavil som sa, medzi Davidom a Gillian to furt klape. Navyše Scullyová je stále celkom kosť. Poznámka na okraj: v treťom diely, na náhrobnom kameni, pri ktorom leží Mulder, je napísané Kim Manners. Ide o jedného z režisérov Aktov-X, ktorý umrel v roku 2009. Od roku 1993 režíroval najviac epizód - 51. ()

Lucasion

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"They police us, and spy on us, and tell us that makes us safer... We’ve never been in more danger." The X-files is re-opened! Ano i já se řadím k lidem, kteří chtějí věřit. Kteří STÁLE chtějí věřit. Jsem ten, kterému se klepe srdíčko, když slyší známou melodii. Jsem ten, který má husí kůži, když se ve tmě protnout dvě baterky. A dokonce jsem i ten, který když vidí Duchovného a Anderson spolu, tak má na tváři úsměv. Prostě jsem se na tohle těšil. Šestidílný revival je skutečný narozeninový dárek pro fanoušky seriálu. Máme tu mytologii, máme tu odkazy, máme tu příšery a dokonce máme zpátky i morbidní a sebeparodující humor. David s Gillian vypadají, že nezestárli ani o den a obleky jim stále padnou jako ušité. Carter trošku přitvrdil na nechutnostech, respektivě se s tím moc nemaže. A tak nevadí, roztrhané, spálené nebo sešité torzo. V první epizodě jsou zpátky zelení mužíčci, ve druhé paranormální jevy, ve třetí se dočkáme pověstné humorné epizody. Která je mimochodem naprosto skvělá! Vidět Ducháčka jak místo pistole pronásleduje monstrum se smartphonem je bomba. Nebo když mu začne zvonit mobil znělkou ze seriálu. To prostě ocení jen fanoušek! V páté epizodě se pro změnu dočkáme Davidova tanečku na parketu. No já se prostě musím smát. Chápu, že ten kdo očekával mrazivé napětí, tak je to možná zklamán. Ale Akta X vždycky byly kombinací humoru a temnoty. Jen škoda, že to tak rychle uteklo. Šest epizod je holt šest epizod. Já si svůj narozeninový dárek rozbalil a jsem moc potěšený, co jsem vlastně našel. Pokračování mého oblíbeného seriálu. Jediné, co mohu vytknout seriálu je ten konec. TEN KONEC CARTERE! CO TEN KONEC! (100 %) ()

• Ve 22. minutě dojde k vypnutí ventilátoru (umělé plicní ventilace) sestrou, hodnoty se změní a dojde k zástavě srdce. Během chvilky vstoupí do pokoje dva agenti, sestra ventilátor opět zapne a pacient je během vteřiny opět stabilní, což nedává smysl. (Winster)