Reklama

Reklama

Dobrodružství Sherlocka Holmese

(seriál)
  • Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

(více)

Recenze (56)

Ernie_13 

všechny recenze uživatele

Niet lepšieho predstaviteľa Sherlocka Holmesa ako akým bol Jeremy Brett. V roku 1984 začala úžasná séria filmového spracovania dobrodružstiev a prípadov slávneho detektíva z pera Sira Arthura Conana Doyla a zastavila sa predčasne až v roku 1994. Nebyť predčasnej smri hlavného predstaviteľa, tak by boli spracované všetky príbehy Sherlocka Holmesa, tak ako sa plánovalo. No aj napriek tomu sa Jeremy Brett navždy zapísal do podvedomia môjho a aj mnohých divákov ako človek čo dal tvár slávnemu detektívovi. ()

Osvícený 

všechny recenze uživatele

Když jsem takto již potřetí četl sbírku nejlepších Doylových povídek zasnil jsem se, jak by asi vypadaly zfilmované. Ztvárnění s Robertem D. juniorem mi připadá velmi přepísknuté, a BBC Sherlock s Cumberbatchem je super, ale pouze první dvě řady a pak už se to jen przní. O pár dní později, když jsem brouzdal internetem za účelem zakoupení dalších povídek, na mě vyskočilo: Z archivu Sherlocka Holmese, Strakatý pás. Okamžitě jsem se na to podíval, a pocity jsem z toho smíšené. Představitel Holmese je dokonalý, Watson v pohodě, ale trochu mi vadily nesympatické vedlejší postavy. Také bych uvítal, kdyby se rozšířily řady českých dabérů, často se opakují. Ale velmi se mi líbí, když Holmesův dabér přehrává. Také jsem v jednom díle zaznamenal, že děj povídky zde začal až v polovině dílu, a to co se dělo do té doby bylo v knize shrnuto asi ve dvou větách. (Umírající detektiv) Ale to vše jsou pouze moje osobní vítky. Z archivu Sherlocka Holmese mám rád, a vždy se na nějaký případ rád podívám. ()

Reklama

KajunkaB 

všechny recenze uživatele

Jeremy Brett nehrál Sherlocka Holmese, Jeremy Brett byl Sherlock Holmes... Nedovedu si představit lépe výstižné a přesné zpracování Doylových povídek a lepšího Holmese, jakkkoliv obrovskou fanynkou BBC Sherlocka jsem. Brett je Holmesem tělem i duší, ač si do něj přenesl něco svého, jeho dokonalý akcent a přednes, osobitý smysl pro humor, nepřekonatelná mimika, prudká gesta, tikavý úsměv, nadšené pobíhání, lezení po zemi a po nábytku, profil s orlím nosem a bystrý pohled z něj dělají živoucí obraz nejslavnějšího detektiva. Nesmím zapomenout ani na oba doktory Watsony, z nichž mám sice raději prvního, ale oba hráli svou roli na jedničku. Tenhle seriál má neopakovatelnou atmosféru a vždy si ráda pustím jakýkoliv díl třeba jen čistě pro to, abych mohla obdivovat Brettovu genialitu. ()

Mapl 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poklad britské tvorby 80. a 90. let. Velmi věrná adaptace více než 40 povídek. Často doslovně s vynikající výpravou a skvělými dialogy. Kdo ale výrazně vystupuje do popředí je Jeremy Brett. Pro českého diváka nepříliš známý herec. Sherlocka Holmese zahrál jako nikdo jiný. Absolutně geniální - grimasy, řeč (v originále je to něco nepopsatelného). Tady se blížíme hodně do TOP10 seriálů, pokud v nich už nejsme. Díly jako  Strakatý pás, Ďáblovo kopyto nebo Tančící figurky jsou ukázkou klasické detektivky a navíc ve spojení s Brettem. Za mě někde nad 95 %. ()

DocBrown 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sherlocka Homese jsem měl dlouho rád, ale k Brettovu Holmesovi z dílny ITV/Grenada jsem se dostal až dost pozdě, naštěstí přímo v originálu (hned po příchodu do Anglie). Okamžitě mě uchvátila Brettova genialita a velmi přesné zpracování předlohy, často až doslovné dialogy. Naštěstí si tvůrci odpustili klišé jako loveckou čapku nebo neustálé volání "game is afoot" . Brett poněkud přehrává, typicky pro divadelního herce, přidává postavě značnou energičnost a temperament, ale nic co by bylo v rozporu s předlohou. Burkův Watson je také výborný, ačkoli v první sérii ještě trošku trpí častou snahou dělat z Watsona šaška. Že je Brett nejlepší Holmes bylo hned jednoznačné (o parník před druhým Rathbonem), ale zpracování ITV je navíc jediné, které je velmi často ještě lepší než samotná předloha. Brett je nenadabovatelný. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (15)

  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Na povídku „Poslední případ" v tomto seznamu zbyla bramborová medaile, skončila na 4. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Skandál v Čechách“ se v tomto seznamu nachází na 5. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Mrzák" se v tomto seznamu nachází na 15. místě. (PhillM.)

Reklama

Reklama