Dokud nebudeš ležet bradou vzhůru, musíš bojovat! ... Kapitán John Yossarian je bombometčíkem u 256. letecké eskadry americké armády umístěné na základně u Itálie, která odtud pomáhá při osvobozování Evropy od fašismu. Vlastně měl už být dávno doma, protože vojenským zákonem nařízený limit třiceti misí dávno překročil. Jeho velící důstojník, cynický plukovník Cathcart má však nedostatek pilotů, a tak počet povinných letů neustále zvyšuje, aby žádný z nich nemohl z letky odejít. Yossarian se proto snaží přimět doktora, aby jej z další služby osvobodil kvůli špatnému psychickému stavu a vydává se za cvoka. V cestě mu však stoji „maličkost“. Podle Hlavy 22 musí na své bláznovství upozornit blázen samotný, podle stejné směrnice je takový člověk v pořádku, protože blázen si nepřipouští, že je blázen. A tak je Yossarian lapen v absurdní válečné mašinerii, jež nikoho dobrovolně nepustí, dokud jej nesemele na prach… Film, který natočil legendární režisér Mike Nichols vznikl podle stejnojmenného, úspěšného románu spisovatele Josepha Hellera. Přesvědčivě vypráví o nesmyslnosti válčení a tuposti těch, kteří cynicky nasazují cizí životy pro vlastní cíle. Dodnes patří mezi nejlepší a nejpůsobivější protiválečné filmy. Hlavní postavu Johna Yossariana vytvořil Alan Arkin, jeho nadřízeného, Cathcarta představuje Martin Balsam. Legendární režisér a herec Orson Welles ztvárnil úlohu generála Dreedlea, známý člen popového dua Simon a Garfunkel, zpěvák Art Garfunkel hraje kapitána Natelyho. (Česká televize)

joker.george

Ta póza a tvář mě na jednu stranu přitahovala, ale zároveň jsem jim nedokázal úplně uvěřit, že jsou přirozené, nenásilné a dokáží ladně vyplynout ze situací. A že výraznější momenty rozhodně nechybí, ale zase mi nepřišlo, že by byly spojeny tak, aby nebyly vidět propasti mezi nimi. Každopádně si cením navážení se do válčení a třeba takové znění Hlavy 22 stojí za zapamatování. ()

ad

Znalost knihy nevadí, a ani není nutností....hm, to se mi stává málo, že po přečtení knihy se mi následně zalíbí i film (i když místy zdlouhavý, trochu více střihu by nevadilo). Výtečný je Orson Welles a i Jon Voight...ostatní víceméně úspěšně slouží výborné předloze. ()

starbrejkr

Hlava 22 i leží už hezky dlouho v poličce a já se furt ne a ne do ní pustit. Film mě v tom rozhodně nijak nepopohnal. Bylo tam až moc pasáží, které mě nebavily (při koukání "online" jsem dokonce usínal, a tak jsem radši zbytek nahrál) a opravdu zábavných (myšleno hlavně černohumorově) scének moc nebylo. Výrazný zlom přišel až v poslední třetině, kdy byla situace po náletu na vlastní základnu vyvedena do absurdna. Procházka ulicemi města plnými všeho možného hříchu byla vyloženě lahůdková. Konec byl také dost poetický, přesto to u mě stále není víc než lepší tři - škoda zejména roztahanější první půlky. Na závěr musím také vyzdvihnout zvláštní (ne)výskyt hudby ve filmu, který nejvíc praští do uší v úvodním pohledu na zemi, kdy si uvědomíte, že tady "něco" chybí...pro danou situaci je to ale použito skvěle. ()

C0r0ner

Na to, že to měla být legendární satirická antimilitaristická komedie, tak jsem se smál méně, než když padá slepec ze schodů. To je vlastně blbost. Když padá slepec ze schodů, tak mi tečou slzy smíchy. Hlavu 22 jsem tak nějak prozíval a jediné, co mě vytrhlo z nudy, byl jednou za patnáct minut nějaký povedený vtip. 50% ()

Cheeter

Film je určitě výborný, akorát je škoda že některé momenty nejsou více podle knihy. Současně mi ale přijde, že je tu dobře vystižena její atmosféra. ()

zette

S hlavou 22 mam problem, at uz v knizni ci filmove podobe. Je zde sice nekolik vtipnych momentu, te nudy je vsude ale prehrsel. ()

pakobylka

Tragikomické absurdní drama, jehož obě polohy jsou dovedeny do krajnosti - a zároveň hluboce lidská výpověď nejenom o šílenství válečné mašinérie. Všeobecně platná hořká satira, jejíž pravdivost je nezpochybnitelná. ()

Dannysek4U

Nadprumerna adaptace vrcholovy predlohy, ktera vzdycky bude stat v poradi na konzumaci pred filmem. I tak je ale poslednich tricet minut vcetne bombardovani letiste infernalni zazitek. Laskavej humor neni v antivalecnejch filmech spatnej, absurdni ale sedi mnohem vic. ()

campix

Hlava 22 sice není tak zábavní jako MASH nebo ztřeštěná jako žhavé výstřely. Ale sympatický film je to dost. Pár scén je opravdu dobrých a vystřídá se před kamerou celkem velký plejáda známých herců. Dva již výše zmíněné počiny bych na satyru války doporučil více, ale Hlava 22 mě bavila a na několik otravných a stále se opakujících snových scén velmi dobrá. ()

TomPrusik1

Hellerovu slavnou knížku jsem tehdy na gymplu četl a moc mi neoslovila. Hrozně moc postav, chaotické vyprávění a že bych se smál tak, že bych se za břicho popadal, to říct nemůžu. U filmu to bylo ale mnohem lepší a řekl bych, že pro nezasvěceného diváka podstatně stravitelnější. Postav je zde poměrně méně a tak máte mnohem větší šanci se v nich zorientovat. A to hlavní, film je vtipný a satira na válku zcela funguje (takový pocit jsem z knihy neměl). Výborné jsou postavy Nately a jeho děvka, velicí důstojník Cathcart a Orson Welles v roli generála Dreedlea. O zábavu nebyla nouze, ale pak film ke konci až zbytečně zvážněl a veškeré absurdno a vtipno jako by zmizelo. Což byla velká škoda. Nejde zde o příběh, ten tu skoro žádný není ale spíše je snahou poukázat na absurditu a zbytečnost válečných konfliktů. Nesmyslnost válek, což je hlavní motto filmu/knihy je ale zvládnuté dobře a do očí bijící. Ale já mám prostě mnohem raději Haška a jeho Švejka. 7/10 ()

StanislachKo

Natočené vďaka ľuďom, čo sú leniví čítať. Ja som hlavu čítal dva krát a potešila ma táto jej vizualizácia. Porovnávanie je opäť bláhové (a ako tak pozerám opäť veľmi obľúbené). Ja si myslím, že ide o prvotriednu zábavu s absurdným humorom, ktorý nie je zase až takou samozrejmosťou. A navyše je radosť pozerať sa na "mladé" obdobie všetkých tých súčasných hereckých (dnes už) legiend. Mimochodom okrem MASHu a HLAVY sú ešte nejaké vojnové komédie? Neviem si žiadnu vybaviť, ale rád by som si niečo obdobné pozrel! ()

andrii

Ve válečném táboru čelíme náporu vážnosti, absurdity i humoru. Nabouráváme nesmyslnost stanov "rozumu." ()

Mol

WE'RE GONNA COME OUT OF THIS WAR RICH! YOU'RE GONNA COME OUT RICH. WE'RE GONNA COME OUT DEAD!!! Tenhle film obsahuje spoustu "why", "what" a "crazy" a tím by se dal i popsat celý příběh. Chvílemi zmatený a chvílemi úplné psycho. Ale přeci jen je nějakým svým zvláštním způsobem kvalitní. Především co se týče kamery. Ta byla zvládnuta opravdu na výbornou. Yossarian je celkem sympaťák a nechce umřít, ale taky nechce ze sebe dělat loutku a kdyby poslouchal Orra, tak už se mohl válet ve Švédsku s blonďatejma skautkama, dávno před kudlou do zad. ()

hans500

Výborně obsazený protiválečný film s dobrou režií a scénářem. Potěšily mě především role Anthonyho Perkinse a Orsona Wellese. Skvělý dramaticko-komediální film - takhle měl vypadat Altmanův MASH. Slabší 4*. ()

fantoci

Bylo zajímavé vidět budoucí herecké hvězdy (Voight, Perkins) v mladém věku. Krásný příběh, který mě opět dokázal nesmyslnost válek dotaženo ab absurdum. ()

Avathar

Po prečítaní som HLAVU 22 považoval za nesfilmovateľnú. O to viac ma prekvapilo, ako Mike Nichols zachoval pôvodnú atmosféru predlohy. Iste, mnoho vecí je vynechaných, mnoho detailov je pozmenených...Ale základnú myšlienku knihy, tento film tlmočí veľmi dobre. Pomáhajú tomu výborne obsadení herci a skvelý absurdný humor. Ide o skutočne dôstojné prevedenie legendárnej knihy na filmové plátno. ()

Kamkon

Pan Orson Welles sice jako postarší tlouštík, ale stále s podmanivým výrazem a pohledem a doprovodem z řad zástupců obou pohlaví, spolu s mlaďochy Jonem Voightem, tatínkem Angeliny Jolie či kaplanem Anthony Perkinsem, který se v první své scéně krásně usměje a vy víte, že si ho budeme pamatovat nejen jako pana Normana, ale i třeba díky rolím jako je tato. Vše to korunuje výborný humor, který sráží celou americkou armádou s jejími předpisy na kolena. Nezapomenutelné ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin