Dokud nebudeš ležet bradou vzhůru, musíš bojovat! ... Kapitán John Yossarian je bombometčíkem u 256. letecké eskadry americké armády umístěné na základně u Itálie, která odtud pomáhá při osvobozování Evropy od fašismu. Vlastně měl už být dávno doma, protože vojenským zákonem nařízený limit třiceti misí dávno překročil. Jeho velící důstojník, cynický plukovník Cathcart má však nedostatek pilotů, a tak počet povinných letů neustále zvyšuje, aby žádný z nich nemohl z letky odejít. Yossarian se proto snaží přimět doktora, aby jej z další služby osvobodil kvůli špatnému psychickému stavu a vydává se za cvoka. V cestě mu však stoji „maličkost“. Podle Hlavy 22 musí na své bláznovství upozornit blázen samotný, podle stejné směrnice je takový člověk v pořádku, protože blázen si nepřipouští, že je blázen. A tak je Yossarian lapen v absurdní válečné mašinerii, jež nikoho dobrovolně nepustí, dokud jej nesemele na prach… Film, který natočil legendární režisér Mike Nichols vznikl podle stejnojmenného, úspěšného románu spisovatele Josepha Hellera. Přesvědčivě vypráví o nesmyslnosti válčení a tuposti těch, kteří cynicky nasazují cizí životy pro vlastní cíle. Dodnes patří mezi nejlepší a nejpůsobivější protiválečné filmy. Hlavní postavu Johna Yossariana vytvořil Alan Arkin, jeho nadřízeného, Cathcarta představuje Martin Balsam. Legendární režisér a herec Orson Welles ztvárnil úlohu generála Dreedlea, známý člen popového dua Simon a Garfunkel, zpěvák Art Garfunkel hraje kapitána Natelyho. (Česká televize)

Blacks

Nedoporučuji se na film dívat pokud máte špatnou náladu. Někomu to možná přijde jako komedie, na mě to naopak působilo hrozně depresivně. ()

lennyd

Kapitán Yossarian se během druhé světové války snaží vyhnout letecký misím, hraje to na to, že je vlastně šílený (doktor mu ale vysvětlí, že šílený by byl kdyby létat chtěl :)... Filmová adaptace slavné knihy Josepha Hellera (bohužel jsem ji nečetl, i když nás k tomu ve škole chtělí donutit - ale po shlédnutí filmu bych si ji docela rád přečetl) je spoustou malých i velkých příběhů (samotné šílenství Yossariana, obchodní společnost MM Enterprise, která se více než válkou zabývá absurdním obchodováním mezi jednotkami, atd, atd). Zajímavý (a chvilkama i zábavný) pohled na druhou světovou válku - trochu z jiné stránky, bohužel chvilkama "zplácaný" do kupy. Možná po přečtení knihy to bude jiné... ()

kurcatovium

Povinnost pro čtenáře knihy! A pro ostatní taky... Ale spíš pro ty, kdo tu knihu četli... I když... Každopádně je to výborný film! Ale opravdu to chce mít alespoň základní ponětí o čem ta kniha je a hlavně jak je napsaná... Dobrý film! Všem doporučuji! Yossarian rulez! ()

danoo

Adaptácia najslávnejšieho protivojnového románu vôbec nedosahuje kvality svojej literárnej predlohy. Predovšetkým grotesknosť, na ktorej je postavený Hellerov román v Nicholsovom filme chýba. ()

progression

Výborné absurdní tragikomické válečné drama, které sice nedosahuje kvalit knižní předlohy, ale "zelené mozky" mapuje velice výstižně. Kvalitní herecké obsazení (Arkin, Voight, Balsam, Welles), v menší ale nikoliv nepodstatné roli Art Garfunkel (na Paula Simona už role nezbyla :-) Drsná obžaloba hrůz války podaná s ironickým nadhledem ani po skoro 50 letech neztratila nic ze své ůčinnosti. ()

dANo

Na filmovom spracovaní som sa zabavil rovnako dobre, ako na kultovej knižnej verzii. Trochu som sa obával toho spracovania, ale vôbec som sa nemal čoho... ;o) ()

cubiculla

Sice bych měl být na film natočený podle mé nejoblíbenější knihy přísný, ale nebudu a uděluji plný počet. Oproti knižní předloze mi chybí důkladnější charakteristika a vykreslení některých postav. Ale chápu, že natočit film podle této knihy patří určitě mezi těžší úkoly a film mi, dá se říci, nabídl to, co jsem očekával - bláznivý a absurdní humor, který ale pokaždé má nějakou myšlenku. Bavilo mě také to střídání nálad... ()

JohnSmith

Parádní válka naruby. Snaha letců dostat se z vojenský mašinérie je až neuvěřitelná, stejně jako jejich lhostejnost. Jinak vynikající výkon Alana Arkina a Jona Voighta ()

Narya89

Tento snímek bohužel selhal v zobrazení své knižní předlohy, proto ho také takto hodnotím. Není to jakýkoliv film, ale film, který vystupuje jako zobrazení knihy, na kterou zdaleka nestačí. Přijde mi tedy potom líto, když někdo třeba místo knihy zhlédne tento snímek, protože mu z mého pohledu poskytne stejně informací, jako kdyby si přečetl základní děj na wikipedii. Spousta věcí je zde nevyřčena, takže chování postav bez znalostí z knihy působí nelogicky, není umožněno pochopit jejich uvažování a ze začátku se v nich ani vyznat, atd. Podobně také spousta vtipů vyznívá hodně vynuceně a násilně. Celkově mám pocit, že se tato kniha možná ani zfilmovat nedá, tak proč se o to snažit? ()

Master19

Opravdu složitý film na udržení pozornosti. Nicméně odměnou za ní je zvláštní zážitek. Jestli mi máme Švejka, tak američani mají Yossariana. Mrazivě černý humor a spousta unikátních leteckých záběrů, proto se vyplatí tento film shlédnout. ()

jitrnic

Alan Arkin není úplně dobrý Yossarian a konec mi nepřipadl zdaleka tak silný jako v knize, ale pořád je to velmi dobré zpracování. ()

D28

Určite je veľmi ťažké sfilmovať takýto typ knižky s nechronologickým dejom a opakujúcimi sa scénami.Posolstvo o absurdite vojny /a armády?/ bolo zachované, ako aj profily hlavných hrdinov.Priznám sa, neviem, čo presne spôsobilo to, že film mi stačilo vidieť raz a ku knihe sa vraciam stále a vždy zrejme budem.Je nás takých väčšina a to ma upokojuje, ako i fakt, že Yossarian tiež nie je jediný zbabelec a "cvok" v mojom reálnom i virtuálnom okolí. ()

WincKruspe

Tak na tenhle film sem se podíval jen kvůli povinné četbě a myslel jsem si, že se budu nudit jako u většiny filmů, na které jsem se díval jen kvůli povinné četbě. Musím říct, že docela povedý film podle knižní předlohy. Byrokracie, absurdno, cynismus a neustálé slovní obraty působí velice vtipně, i když se to odehrává za války a smrt je všude kolem. Člověk se z toho musí zbláznit - a oni se zblázní :) ()

Autogram

Vo vojnových filmoch nebýva priestor na pekné dievčatá a tie ma tu akosi prebrali z nudy okrem ešte niekoľkých podarených vtipov. Veľmi som sa strácal v absurdnosti situácií a nesúvislosti až popletenosti deja. Akoby mi niekto vystrihol scény z dlhého seriálu, tentokrát asi išlo o vystrihnuté stránky z knihy a zvyšné sa do dvoch hodín nezmestili. Dosť som sa na film tešil a nakoniec ma zväčša sklamal. –––– Tu hlavu vymyslel někdo přímo hlavou. – Jo, pomazanou. –––– Jste velice zvláštní člověk, Yossariane. ()

S_M_Lomoz

Film pochopitelně nemůže být úplně jako jeho předloha. Je to trochu jiné, ale vynikající. Aarfy Aardvark přetínající v půli Hladovýho Joa mě strašil ještě pěkně dlouho. A Milo Mindebender je moje oblíbená postava vůbec... Proč já to jenom kdysi přemazal? ()

Aqualung

Nesmírně silný protiválečný, a taky obecně protivojenský film, který je účinný nikoliv násilným antimilitaristickým fanatismem, ale geniální komičností, která daleko převyšuje něco takového jako jsou třeba Černí baroni.Geniálně je tady vypíchnuta stupidita války, a také věcí kolem ní i v ní.Film uvozuje vražda hrdiny a také touž končí.Absurdita plynule přechází v komické scény a surreálné obrazy.A z toho všeho trčí lidskost kpt. Yossariena v davu bizarních figurek. Za zmínku stojí parádní výkon pana Perkinse v roli kaplana přičemž vrcholem je jeho monolog v němž se snaží předat Yossarienovi způsob návštevy nepřítomného důstojníka.V tomhle je vše! No a narážka na éru "mccarthysmu" v 50.letech je v roli, kterou stvárnil Orson Welles více než zřejmá.Nicméně film přesně ukazuje na pitomosti, které mohou nastat v příkazových institucích mezi které armáda nesporně patří.Útok na bezbranné a nevojenské město s následným bombardováním čistého moře.Ojezd vysokých důstojníků od právě havarovaného bombardéru, či příchod nahého pro vyznamenání, anebo výměna lahve s močí za láhev s krví.No to je snad pekelný obraz zelené džungle, a to vše je završeno odplutím hrdiny kamsi na moře, snad do Švédska?Umí si snad někdo představit podobné situace v životě? Já tedy ne! Alespoň ne ve střízlivém stavu. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin