Oko

• Hongkong The Eye (více)

Když operatér Wag dovolí dívce sundat obvazy, začíná Mun znovu objevovat svět kolem sebe: svou tvář v zrcadle, předměty, lidi kolem sebe. Zároveň však zděšeně zjišťuje, že se z pozvolna se rozptylující mlhy vynořují i věci, které nevidí nikdo jiný než ona: stínové přízraky a události, jejichž smysl jí uniká a které ji stále trýznivěji pronásledují. Zdá se, že se scházejí všude tam, kde má někdo zemřít. Munin svět se mění v mučivou, nepochopitelnou noční můru. Když se Mun vrátí z kliniky domů, babička a sestra vše přičítají šoku z nové situace. Zprvu si to myslí také operatérův mladý synovec, psycholog Lo, který měl dívce původně pomoci adaptovat se na její "nový" smysl a který se do ní zamiloval. Mun ho však přesvědčí, že její problémy souvisejí s osobou neznámého dárce, který jí předal své přízraky a traumata. Stopa dívku a Loa zavede do thajského Bangkoku, kde vyhledají matku mladé ženy, jež spáchala sebevraždu a jejíž oči teď Mun nosí. Mun cítí, že je na dosah odhalení démonů cizí minulosti. Postačí, když znovu prožije tragické okamžiky ze života nešťastné vesničanky Ling Chiu Wai, aby získala právo na vlastní pohled na svět? (oficiální text distributora)

Crazer

Originální horor zachuchlený v asijském kabátu. Velice chladné prostředí, ze kterého mi občas naskakovala husí kůže. Asi nesilnější okamžik byl ve výtahu s hlavní hrdinkou. Musím ale přiznat, že jsem se bál více u jiných filmů, ale i tak zdařilé. ()

DDT

Možná malinko nadprůměrný psychologický horor, který nad tím průměrem drží výborná hudba a ruchy. ()

Astaroth12

Veľká podobnosť zo 6 zmyslom,je jasné,že ten je lepší ale aj tento je pozeratelný. Niektoré dialógy boli strašné scestné a herecké prejavy tiež neoslnili.Film je zlomený na dve polovice,jedna duchárska a ta druha detektívna.Ta prvá má v sebe atmosféru ale je potiahnutá takým nudnejšou formou a ta druhá je braná svižnejšie a prepracovanejšie.Je jasné,že film sa snaží byť niečim výnimočný ale scenár je nastavený len do priemernosti duchárskych filmov.Aspoň disponuje dobrým katastrofickým finále ale aj pri tomto logika vobec nebola nápomocná. ()

Terminus

Titulní hrdinka znovu nabyla zrak - a s ním i vidiny mrtvých lidí. Motiv, který byl pod vlivem Šestého smyslu nesčetněkrát kopírován, už mnohým leze na nervy. Filmu Oko se však umnou prací s atributy hororu i rozváděním příběhu daří udržet ho na dostatečně poutavé úrovni. Už samotné východisko obhajuje to, že protagonistka má problémy s chápáním toho, co vidí - vždyť s možností vnímat očima se teprve vyrovnává a stejně jako nepozná pouhým zrakem kancelářskou sešívačku, nemůžeme jí mít za zlé, že se jen tiše diví postavě muže stojícího uprostřed dálničního provozu. Narozdíl od hrdinky Oka 2 si však své prokletí záhy uvědomí a po prvotní letargii se s ním začne vypořádávat. Závěrečné hledání (zemřelé) dárkyně rohovky a katarze v podobě masové tragédie stojí mimo rámec (konvenční) hororové nálady filmu a je to dobře. Už proto, že tyto scény ospravedlňují některé z předchozích sekvencí, které by jinak mohly působit jako pouhá výplň mezi "bubáky". Ačkoliv v postavě malé Yin-Yin leží největší slabina filmu - její otevřené deklamace o kráse světa ani tak nedávají naději jako otravují - ve srovnání s druhým pokračováním filmu stojí "jednička" o několik tříd výše. Duchové vidění hlavní hrdinkou jsou dostatečně děsiví i podivní (žena vyplazující dlouhý fialový jazyk), práce s odkrýváním potenciálně nebezpečného prostoru excelentní, obligátní hrůzostrašné scény z výtahu dobré. Příběh graduje - znovu vidící hrdinka se potýká se zoufalstvím z toho, že ji potkalo prokletí vidin i z toho, že jí (vcelku pochopitelně) nikdo nevěří - škoda toho, že vyrovnání se s osudem přichází motivováno jen radou umírající holčičky, navíc je příliš explicitně oznámeno v jediné scéně. A nad tím všem mohou stát obecné otázky: je prokletí hlavní hrdinky "odměnou" za to, že si lékaři hrají na bohy a vracejí zrak? ()

LINKIN

Juchůůů, tak to byla jízda. Přišel sem ve 2 ráno po pár pivech dom a pustil sem si Oko. Po hodině a půl, když film skončil sem si pro jistotu osahal moji zadnici, jestli z ní náhodou něco nevypadlo. Po pár dalších minutách jsem se odvážil pohnout a vypnout závěrečné titulky. Potřeboval sem sice čůrat, ale ani za boha bych na záchod nešel... Druhej den sem si sice uvědomil, že herecké výkony jsou (až na hlavní hrdinku) velmi podprůměrné, že děj filmu je poněkud nedotažený a v tom nejlepšim film vlastně skončí a taky že scénář je vlastně řidký jak ranní průjem po páteční kalbě. Ale přesto všechno... Horor má za účel lidi vystrašit, donutit je k strachu a k tomu, aby se báli pokud možno co nejdéle po skončení filmu a já ještě dlouho nezapomenu, jak sem se onen večer strašně bál... ()

Cimr

Další variace na téma "vidím mrtvé lidi", tentokrát s nádechem orientu. Narozdíl od Šestého smyslu a Těch druhých si to Oko kazí natahovaným závěrem, ale jinak má hutnou atmosféru a s americkými kolegy si může podat ruku. Jsem spokojený - běhal mi mráz po zádech, bál jsem se... A pokud uvidím ve výtahu stát podivného starého chlápka čelem zády ke mně, tak asi uteču. ()

baribal

Je to nuda, zpracování je samo o sobě na vysoké úrovni, ale až na pár "lekaček" je to dost nevýrazné. Většina hororů z Asijské produkce má velmi dobrou formu, ale občas chybí strach a napětí. Americký remake s Albou bude pravděpodobně dost špatný, takže alespoň originál překonal remake. ()

Sandiego

Sympatický horor s originálním příběhem, který sice zapáchá mírnou tuctovostí (druhá polovina filmu), ale oproti ostatním hororům nehodlá prvoplánově děsit. SPíše než příběh mě daleko více zasáhla kompozice scén a podmanivá hudba, které dohromady vytváří neobvyklý emocionální účinek. ()

Popluh

Skvělý námět je podpořený dobrými hereckými výkony a mrazivou atmosférou, bohužel se mu ale nedaří řádně vygradovat a nejmrazivější scénu nabídne těsně před tím, než se začne blížit finální rozuzlení. To nemá takovou váhu, jaká by se dala čekat podle předchozího děje a v podstatě nabídne jen komorní smíření matky s dcerou, které následně vystřídá epické výbušné finále. ()

numi

Mohlo to dopadnout mnohem lépe, kdyby se režiséři nesnažili za každou cenu natočit horror. Určitě by stačilo vsadit na psychologický thriller s horrorovými prvky a divák by pak nemusel přetrpět samoúčelné "lekačky", které do snímku snad dovymýšleli později. Na konci si uvědomíte, že jste viděli další docela zajímavý horror asijské produkce, který však nevybočuje z řady. Nic překvapivého tady nenajdete. [červenec 2005] ()

Lum3n

Tohle není film ve stylu šestého smyslu, je to jen jeho matná a nevýrazná kopie. Opisování se nesnaží ani zakrýt a když jsem slyšel větu "Jak mi chcete pomoct, když mi ani nevěříte" tak jsem nevěřil já vlastním uším. Kopírování je jedna věc a druhá věc je, že oko nefunguje ani jako horor, protože mě to spíš uspávalo než děsilo, ani jako drama, protože jsem se nudil a nijak mě to nezasáhlo. Pro mě bohužel jen 2*, třetí jsem přidal kvůli úvodním titulkům, které byli děsivější než vše co přišlo potom. ()

raimi

Jsem moc rád, že jsem si jednu z nejlepších pangovek kdysi mohl vychutnat v kině. Byl jsem nadšen, takovéhle filmy se k nám na plátno moc často nedostanou. ()

kaylin

„Oko“ v hongkongsko-singapurském provedení je děsivější film, než je jeho remake. Jsou zde momenty, které jsou skutečně děsivé, a to nejen proto, že zde může být lekačka, ale hlavně díky tomu, jak dobře jsou některé scény vystavěny. To nakonec vede k tomu, že celkový dojem z tohoto snímku je nepříjemnější, což rozhodně v kontextu považuji za známku kvality. Tohle je horor, který funguje i po letech, a i přes znalost remaku. ()

jajinka

Velmi zajímavý námět a skvělé zpracování.. To jsem opravdu ods tohoto filmu nečekala.. :-) Trochu k zamyšlení a lehce "strašidelný". ()

Desperado

Originálny príbeh, mrazivé strašidelné scény, decentné herecké výkony. Ale dialógy sú nie vždy nabité potrebnou iskrou, scenár vedie príbeh do katastrofického a pre mňa za vlasy pritiahnutého konca, kde si tvorcovia neodpustili zbytočné naturalistické zábery, ktoré pôsobili na celkový dojem filmu ako päsť na oko. ()

L_O_U_S

Ovlivněn komentáři o tom, že je OKO děsivější než ŠESTÝ SMYSL a KRUH, skoro jsem se bál vložit tento film do přehrávače. Čekal jsem infarktové lekačky, ale dočkal jsem se pár mírně děsivějších scén, kdy mi přeběhl mráz po zádech. (Mimochodem si myslím, že nejděsivější lekačky jsou ty, které dokážete vytušit, ne ty "z ničeho nic".) I od té často citované scény ve výtahu jsem čekal více. Ze scénáristického hlediska mi přijde OKO nezvládnuté: řešení problému s posmrtným klidem dárkyně se mi zdá podivné až úsměvné a uprostřed filmu se nachází několik nepěkných zkratek. A závěr v koloně? Nezapůsobil na mě ani trochu. Ovšem abych jen nekritizoval, OKO disponuje skvělou hudbou a atmosférou. Nejspíš jsem od tohohle filmu čekal příliš, nebo jsem jen nebyl dobře naladěn. Škoda. "Neviděla jste moji záznamovou kartu?" (384.) ()

Aleee89

Hm, nebylo to špatné. Nebylo to vynikající. Já osobně horory nevyhledávám... Líbí se mi z toho žánru jen velice málo filmů. Tohle sice nebyl takový ten tupý vyvražďovací horor, ale taky mě nijak neoslnil a nenadchnul. Japončíci to s horory docela umí, nešlápli úplně vedle, ale těch hororů je už nějak moc a prostě to nenadchne. Najdeme zde jistě pár dobrých scén, herecké výkony nebyly špatné, ale celkově to nebylo ani nijak strašidelné, takže lepší průměr. Slabě lepší průměr. ()

Fanucci

U "Hadru na podlahu" - jak tady někdo nazval Šestý smysl - jsem se tedy bál o dost víc. Stejně tak u Kruhu...Hlavně druhá půlka Oka mohla být o dost děsivější. Na 4 to ale je. Za děsivý začátek, atmosféru a skvělé propojení hudby a zvuků s obrazem. Pang Brothers u mne zabodovali:-) ()

Suzana

Napinavé, ale určitě né děsivé. V mnoha ohledech mi to připomnělo 6.smysl, ale ten je pro mě stále hraje prim. Asi nejděsivější scéna byla ta ve výtahu - jinak jsem se skoro vůbec nebála a to je fakt, který mě dost zklamal. Nutno říct, že americký Kruh je jako horor povedenější, ale Oko má také velmi zajímavé téma. Hodnotím však nadprůměrně - atmosféra filmu a zachycení vnímání hrdinky, která najednou nikam nepatří se mi líbilo. Filmy by se ale neměl snažit za každou cenu lekat a děsit - mohl se spíše orientovat na to psychologické téma. Hvězdičku navíc rapidně ubral konec filmu - přišlo mi to trochu jako Deus ex machina....ale aspoň to bylo efektní :-) Od tohoto filmu zkrátka nečekejte mnoho, ale o slátaninu určitě nejde. ()

Nicole opět vidí „ty druhé“

Nicole opět vidí „ty druhé“

19.08.2007

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (více)