Nad námi vlny

Above Us the Waves

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 1955, 92 min

• Lacike

Tentokrat ponorkovy film z Britanie. Skoda, ze som si dopredu neprecital o com to bude. Keby som vedel, ze to bude dobrodruzstvo nejakej zaprdenej miniponorky namiesto klasickej, tak by som do toho nesiel a urobil by som dobre, lebo film je strasne rozvlacny a nudny. Aj ked vdaka malym rozmerom tvori posadku len par chlapov, tak sa mi vsetci plietli, pretoze postavy boli nevyrazne a herci zamenitelni. Samotna misia mi tiez nepripadala dvakrat zaujimava. Jedine co ma zaujalo, bolo vycvikove stredisko so zaujimavou nadrzou. Ale aj tak som tentokrat dost sklamany. 4/10.(22.3.2016)

Takmer dokumentárny film natočený podľa skutočnej udalosti - útoku anglických trpasličích ponoriek na nemeckú bitevnú loď Tirpitz, kotviacu v Trondheimskom fjorde. O nejakej akcii sa dá len sotva hovoriť, pomalé, rozvláčne a pre niekoho, kto nepozná žiadne historické pozadie celého príbehu aj ťažko zrozumiteľné.(5.12.2008)

V roce 1955 nejspíše patřila tato akce k známým a provařeným historkám z WWII, takže se scénář nezabývá ani charakterizací jednotlivých postav (asi tehdy stačilo jméno a každý věděl, o koho jde) a bohužel ani nějakým vysvětlováním ohledně útoku. Chybí tu nějaký Dr.Watson, který potřebuje podrobný popis všeho odborného, aby se orientoval a pochopil (a s ním i divák). Takže pokud nejste odborníky přes miniponorky, druhou polovinu filmu musíte sledovat velmi pečlivě, jinak se rychle v ději ztratíte.(8.1.2010)

Spíše hodnotné kvůli stravitelně sdělovaným faktům, než jako film. Příběhu chybí, vyjma posledních deseti minut, napětí. Herci se těžko odlišují jeden od druhého, což způsobuje jejich nešťastný výběr, ale také nezájem o odlišnosti jejich osobností. Důsledkem je, že si člověk plete nejen chlapy, ale i ponorky.(27.12.2009)

Príbeho to nezaujalo natoľko, ako by malo. Drámatické situálcie boli len také povrchné, prípadne čisto zmarené neslanými humorom. Aj keď vzávam hold skutočným vojakom, ktorí to dokázali, na plátne to až tak dobre nevyzeralo. Techniká stránka filmu je viac menej v poriadku. Prakticky však nič, čo by si divák z filmu odniesol. Hodnotenie: 55%(1.11.2013)

• - Film bol natočený podľa príbehu "CET" Warrena a Jamesa Bensonovcov. (Svadbos)

• - Fraser (John Mills) nosí hodinky značky Jaeger-LeCoultre Reverso. (dyfur)