Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

faraoon

Já fakt nevím, co s tím ?!?!?! Vcelku a kupodivu obratně vyrobený hraný dokument, který pro neznalé mapuje poměrně věrně a pro znalé i téměř pravdivě diskutabilní hrdinný úsek života vrahů Mašínů. Jejich zdánlivě nedůvěryhodné štěstí při plánování a realizaci jejich útěku za hranice přelstěním tupých estébáckých kriminalistů a zhanobením na dvacet tisíc !!!!!! východoněmeckých vojáků a policistů je činem světově nevídaným. Avšak aby té české krve nebylo příliš obelstí režisér scénář pouze slovní zmínkou o jedné kontroverzní a zbytečné vraždě. A přesto bratrům rejža s opatrnou spravedlností nepřipíná na klopy metály za statečnost a moudře nechává diváka vycukat v poutech nerozhodnosti nad mírou charakternosti Mašínů. Likvidační následky jejich sobeckých povah pro zbytek rodiny totiž nelze omluvit abstinenční touhou po dobrodružství ani důkazem naplnění odkazu jejich otce. Film dále klopýtá s jistou dávkou příjemného napětí, režisér nepřibarvuje, nedémonizuje, moudře, pragmaticky a syrově dokazuje jen to, co bylo prokázáno, ale finále není ani dechberoucí ani jednoznačné a Oskarové dynamiky se věru nedostává. A já si myslím jedno, že chytří lidé dosáhli téhož cíle beze ztrát životů. Přívětivé pro konzumenta je jasně to, že u filmu neusínáte, neposouváte ani nevaříte a dokonce jej dojedete až do konce. Za mě za více než chvalitebné tři. ()

hrumsrt

Ať už máte na aktuální stav české kinematografie nebo samotné ústřední postavy názor jakýkoli, tenhle film stojí za zhlédnutí... Nelze upřít, že když se někdo opře o naší bohatou historii, má šanci na to natočit povedený film. Kdo už před projekcí usedá s vlastním názorem a doufá v jeho utvrzení, případně že ať uvidí cokoli, jeho postoj se nezmění, nemá to cenu.. Film je odjakživa forma projevu a nedá se natočit nestranným způsobem a na to, aby se tvůrci pokoušeli o nějaký vícestranný Rašomón efekt, zase není dost času a současně na to ani není divák zatím připraven. Proto tohle berme s rezervou, nejde o obhajobu vrahů a ani o ukázku čisté objektivní pravdy, pod kterou se každý musí podepsat... Tomáš Mašín si vzal svoje jméno jako příklad a s pořád žijícím Josefem Mašínem se pokusil představit jejich životní výpověď, kterou dává divákovi na posouzení... Osobní příběh dvou bratrů, kteří nepoznávají svoji vlast, a tak se ji rozhodnou opustit a celý komunistický režim nechat za nimi. Jsou ochotní svého cíle dojít za každou cenu a žít celý život s vinou, že jejich nejbližší pravděpodobně čeká utrpení.. Takových jako jsou oni tu bylo několik a nejsou ničím výjimeční, ale možná právě pro svoji rodinnou historii jméno Mašín rezonuje o tolik více.. A i když by Tomáš Mašín možná nechtěl, tak natočil poněkud tendenční oslavu svých předků a na základě vzpomínek mladšího z bratrů Josefa představil jejich příběh takovým způsobem, že rozhodně není nestranný.. Určitě by se dalo ubrat na stopáži, ale když dojde na akci, tvůrci ví, co dělají.. Což nakonec vrchovatě podtrhávají závěrečnou "útěkářskou" třetinou, kdy na hranici survivalu předvádí intenzivní a působivou podívanou, která se divákovi dostane pod kůži.. Jen tohle Akademie nemá šanci pochopit, i proto bych jim poslal něco odlišného, ale už jen každá připomínka nechutných 50. let má svoji cenu. P.S. Dnes si jejich sestra převzala státní vyznamenání za rozvoj demokracie a humanity... /viděno v kině/ 70% ()

MyrnaAlec

Největší příběh studený války zfilmovat fakt nejde. Tohle byl dobrý pokus nějak to uchopit. Za mě tam bylo příliš zlých komunistů vyslýchatelů a zdůrazňování jejich špatnosti ničením domácnosti a pojídáním salámu z papíru. To snad všichni víme a viděli jsme to stokrát. I toho klavíru mohlo být míň. Ta postava čechoněmce tam byla proč ? Naopak Josef a Radek v podání Oskara a Honzy super, věrohodný mladý namachrovaný kluci. Sám útěk byl trošku zkrácený, i když reálně seděl. Hudba parádní, kamera taky. Kdo čekal, že se tam vejde i morální apel a přesah, tak se nedočkal, ale to ani nešlo. Jako film to pohromadě drží a povedl se. ()

fredi

Úžasný film, který si pustit k vaření! Naprosto oddechový film, u kterého je dobře nemít očekávání. Film nemá žádnou atmosféru. Drama se objeví a hned zmizí. Technicky dobře zvládnuté řemeslo se svými chyby. Ale jinak nijak nezáživné. Na Oscara opravdu NE! Veliké zklamání jsem si odnesla z kina. :( ()

borohub

Co musím hlavně ocenit je nestranné zpracování hodně kontroverzního tématu (až si říkám, že by si z toho měli vzít příklad i ostatní filmy, ve kterých musí být za každou cenu vnucována ta jediná a správná pravda), které nenadržuje ani jednomu názorovému táboru a drží se skutečností. Já vlastně od tohoto filmu příliš mnoho nečekal, takže jsem nemohl být ani moc zklamaný, ale i tak si myslím, že se jedná o poměrně zdařilý snímek, popisující vysněného útěku na západ. 75% ()

subic

A skutečně to bylo takhle? Filmařsky asi v pořádku, ale mám-li to brát jako fakt že to tak bylo, tak to nepřekousnu. ()

Klat

Dead communist, good communist...asi tak? Film Bratři bohužel skončí ve škatulce okoukatelných totalitních dramat. Filmařsky slušný, postavy bratrů jsou ploché a film zachraňuje fiktivní postava vyšetřovatele Kollera. ()

iz67

Snad to může fungovat pro ty, kteří o Mašínech mnoho nevědí. Pro mě, který je silně nasraný tím, že už dávno nejsou uctívanými hrdiny a namísto toho půlka národa řeší, jestli se při teroru a občanské válce (byť ji vede jen pár kluků) proti němu může zabíjet, to přišlo moc ploché. Nejen bez nějaké hlubší výpovědi, ale vlastně i bez vzruchu. Stejně je dobře, že to Mašín udělal. Dobré vyzdvihnout ženské role a jejich představitelky. ()

frxXx

Skupina mladíkov, ktorá si mohla viesť spokojný a možno aj úspešný život, keby ich totalitne režimy nedotlačili k extrémnym činom. Často zaznieva ich kritika že, boli iba bezcitní vrahovia, ktorí vystavili svoju rodinu nebezpečiu. Ano ? Bol život ich rodiny dovtedy bezpečný? Nevychutnával si snáď režim mučenie ich rodiny ? Prečo ich oni nenechali normálne žiť a popravili celú skupinu? Totalitným režimom najviac vyhovuje, keď ľudia sa len boja a prizerajú ich ohavným činom, keby viac ľudí malo odvahu ako títo protagonisti boľševik a fašista by nikdy nenabral toľko sebavedomia na svoje ohavné činy. Spracovanie mohlo byť asi aj lepšie tak silnejšie 3*, 70%. ()

RafaKrakal

Nejlepší český film za hodně dlouhou dobu vykreslující osud rodiny Mašínů a dalších participantů na jejich "operaci" v plné nahotě. Ano některé historické události ve filmu chybí, ale v rámci časové dotace dokázali Bratři vytěžit maximum. Navíc je film poměrně historicky přesný a dává skvělý vhled do toho jakým těžkostem museli Mašíni a jejich spolubojovníci při útěku čelit a jaké nelidské zacházení pak čekalo jejich rodinu. Pro všechny, kdo se chtějí o této etapě českých dějin dovzdělat by měli být bratři absolutní povinností. ()

SAINTS

Na počínanie bratov Ctirada a Jozefa Mašínovcov, ktorí na úteku na Západ zabili niekoľko ľudí, sú rôzne pohľady. Dokonca sa tento problém vtesnal do známej skratky: vrahovia alebo hrdinovia? Film Tomáša Mašina Bratia sa vracia k udalosti 70 rokov odvtedy, čo sa udiala a v trochu inej podobe, než sa doteraz o Mašínovcoch hovorilo. Ide o umelecký film, ktorý konkrétne dianie zmenil na svojbytný príbeh s vlastnou estetikou a so všeobecnejším poslaním. Film rozkrýva dramatický osud rodiny, všetko síce presakuje hrôza doby, ale vďaka umeleckému vykresleniu charakterov a osobným linkám pôsobia Bratia románovo a niekedy až rozprávkovo, ako keby princovia bojovali s drakom. I tak film zostáva rozbuškou a nezjednotí publikum. ()

kubas369

6/10. Nevím, dost prázdný film. Nic to ve mne nezanechalo, je to prostě takové nijaké, až moc rutinérské. Ani nevím co psát, kromě Dykové tam vlastně ani nikdo nehraje, jen tam jsou přítomni a odříkávají repliky. Potom co Ctirad podřízne policajta v bezvědomí tak jemu fandit nemůžu, zas oceňuji, že alespoň to tam ukázali. I nadále jsou pro mne Mašinové silně rozporuplné postavy naší moderní historie. ()

Pete

Nechme stranou spor o skutečné bratry Mašíny, zvlášť když máme před sebou upravenou fikci, a hodnoťme čistě režiséra Mašína a jeho film. Tempo má kolísavé, nedaří se mu úplně dobře budovat napětí, postavy bezrozměrné, ale mnohé zachraňují slušné herecké výkony, a technická stránka věci také není špatná. Trojka s odřenýma ušima. ()

Panther49

Silný, syrový film, který by mělo vidět co nejvíce diváků. Dlouho přemýšlím, kdy jsem viděl takhle dobrý český film a nevzpomínám si. Trvalo to strašně dlouho, ale stálo to za to. Díky. ()

Alden_Larson

Velmi povedený historický snímek. Děj byl velmi působivý, ale místy mi přišel trochu zdlouhavý, dokážu si vybavit několik scén, které by se podle mě daly bez problémů vystřihnout. Postavy byly velmi dobře napsané a měly mezi sebou skvělou dynamiku. Herecké výkony byly skvělé, Oskar Hes a Jan Nedbal ztvárnili svoje postavy fantasticky. Moc se mi ale nelíbila herečka, která hrála sestru bratrů Mašínů, její přednes mi přišel takový dřevěný. Prezentace byla skvělá, ale v několika momentech film použil velmi nehezké ruční záběry. Hudba byla fantastická, a musím zmínit i masky a kostýmy, které byly hlavně ke konci filmu výborné. 8/10 ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)