Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Slovensko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (více)
Česko, 2021, 118 min (Alternativní 112 min)

Režie:

Patrik Hartl

Předloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scénář:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (více)

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč… (Bontonfilm)

bourec

Líbilo se mi opravdu parádní obsazení, v kterým ty charaktery přesně padnou na všechny čtyři herce. Začátek byl těžkej, dvacet minut sem se dostával do filmu. Pak už úplně v poho. Film hodně o dnešní době. Jenom konec bych si představoval jinej. Jen to asi Hartlovi přišlo příliš fádní, klišovitý. Ale za mě super i tak. 80%. ()

C0r0ner

Tímto komentářem naseru spoustu lidí, nicméně je na světě už jenom málo lidí, se kterými jsem nějak interagoval a které jsem nenasral, tak do toho. Jedna hvězdička je za skvělé technické zpracování (režie, kamera...), v tom se Hartl velmi překvapivě vytáhl. Obsahově je to ale čistý odpad. A teď k těm důvodům. Film vypráví o čtyřech nesympatických debilech (první minus), kteří mají do jednoho životy na hovno a zázračnou katarzí se na konec všechno vyřeší, jak pravděpodobné... (druhé minus). Jako zrcadlo společnosti to vlastně ale funguje dobře - ono totiž spousta lidí má život na hovno, ale ne protože by na hovno reálně byl, ale protože si ho tak sami dělají. A už se dostáváme k tomu vzpomínanému nasrání. Mně se to strašně moc nelíbilo, protože odmítám být takový průměrňák (jako ústřední hrdinové), který se v pětačtyřiceti ohlédne a zjistí, že prosral celý svůj život, nebyl šťastný a všechno bylo na hovno. Ne a ne a ne. K tomu jsem se během celé této "komedie" dvakrát lehce pousmál (třetí minus), nehledě na to svlékání ve školce, to jsem se vyloženě nasral (je to mimochodem trestný čin a už vidím, jak něco takového fotr od čtyř dětí udělá nehledě na jakoukoli sázku) (čtvrtý minus). Proč je vlastně Hartlova tvorba tak oblíbená? Protože zmíněných průměrňáků (pokud to někdo čte a právě se nasral, tak gratuluju, poznal jsi se) je půlka republiky a já do tohoto společenství odmítám za každou cenu patřit. Proti samotnému autorovi nic nemám, úspěch mu samozřejmě přeju, ale jsem přesný opak cílovky, proto ta averze. 20% ()

cubajz

Na poměry českých sterilních, nebo naopak totálně přestřelených, komedií poslední dekády se jedná o funkční svěží vítr. ()

dubinak

Tak jsem se do toho ze všech stran opěvovaného českého objevu pustila dokonce sama dobrovolně a že bych byla nějak kulturně obohacená se říct teda nedá. Věřím, že na papíře, respektive v knize se to musí číst dobře a pro příznivce těchto příběhů ze života je to zřejmě příjemné čtení. Filmově je to ale další meh z českých, typicky průměrných, režijně nezajímavých vod. Je pravda, že mě to po dlouhé době vyloženě nevytáčelo, na rozdíl od většiny českých komedií, do kterých se z preventivních důvodů ani většinou nepouštím. Hodně to tam táhli herci, hlavně asi Martin Hofmann, do kina bych na to ale za žádnou cenu nešla. ()

zette

Velka skoda, ze uz dlouho ceska kinematografie velmi slozite hleda ke komedii dobry pribeh. Ten podle me chybi i zde. Coz je velka skoda, nebot muzske kvarteto je velmi dobre slozene. Hofmann s Cermakem me bavi jiz delsi cas a nezklamou ani zde, Pechlat herecky zaujal nejvice a Svehlikova postava je dobre napsana. Diky nim si film zaslouzi mou ctvrtou hvezdicku. Jinak je zde nekolik opravdu vtipnych situaci... Videno na letnim kine. O.-Marianske Hory. ()

necisty

Jděte s tím už do háje! Češi neumí udělat komedii bez toho, aby se tam navzájem podváděli a někdo tam umřel. Přesně tohle jsem řekl pred kinem přitelkyni ... a co? Zase to tam dali! Už mě to fakt nebaví. Jde to točit i bez toho. Jednu hvězdu dávám pouze za Hynka, ten tam byl perfektní a měl nejlepší scény. U těch jsem se válel smíchy a nebýt těch klišé, tak si to opravdu po komediální stránce ty vysoké hodnocení zaslouží. ... GA Cinema ()

Martrix

Ano, nejde o žádnou sofistikovanou komedii prošpikovanou hláškami. Jestli jste ale v nějakém rozhovoru slyšeli vyprávět Patrika Hartla o čem ten film podle něj je, resp. co se tam snažil dostat, nebudete mít problém přečkat rozpačitý úvod i šablonovitý konec. Patřím k těm, které Hartl baví jak svým smíchem, tak občas buranským a přesto bezelstným humorem. Jeho touha říkat pravdu způsobem, který co nejméně ublíží je mi blízká (taky si občas nevidím do huby) Navíc...být občas "punk" by nezaškodilo i mladším ročníkům. Takže po obsahové stránce je to vcelku v pořádku. Možná svou roli v té shovívavosti hraje i fakt, že jsem skorocílovka a bylo pro mě snazší najít si tam "to svoje". Také bylo fajn vidět tolik skvělých herců i v malých rolích. Velmi příjemně mě překvapila hudební složka filmu, hlavně předělávky starých písniček ve svižnějším podání.  Ženám ovšem Hartl moc nerozumí. V jeho podání jsou to figurky, které definuje jen jejich vztah k mužům. Buď jsou obětmi jejich chtíče či rozmaru, nebo předmětem touhy těch méně schopných. Prvok, Šampón, Tečka a Karel tedy žádný zázrak není a vlastně nijak nevybočuje z trendu současné české pakomedie, ale protože mám plné zuby různých historických dramat,  jsem rád i za jednoduchou a předvídatelnou komedii, která si na nic víc ani nehraje. ()

Pajky3

Překvapivě dobrá chlapská komedie. Perfektně obsazená, hlavní čtveřice na výbornou, ale i miniroličky známých českých tváří. Zvolna se to rozjíždělo, ale úkoly tomu dodaly vtip a fungovalo to. Škoda, že ten konec neměl větší dopad, čekal jsem, že mě rozhodí víc. I tak víc než slušná práce a s chutí si pustím raději znovu tohle než spoustu českých rádobykomedií. ()

LenkaAK

Opravdu jsem se skvěle pobavila a zasmála. Hlubší myšlenky jsem neočekávala a ani nenašla. Na české poměry skvělý scénář (klobouk dolů, pane Hartle), propracované scény, dějová návaznost, žádné plytké rozhovory. Děj má spád, zápletka má jasné kontury - nebýt po čtyřicítce sráč, vrátit se k mladistvým ideálům a nalít si zase krev do žil. // Malé role jsou vtipně obsazené, hlavně gay klub se povedl. // Jediný Šampón v podání Davida Švehlíka mi nesedl. Viděla jsem plytkou postavu a zatím to, s čím se v životě pere, nahrává na nejsilnější příběh ze všech čtyř. ()

campix

Patrik Hartl si natočil svůj knižní bestseller. Obsadil to nejzajímavější, co máme aktuálně na pánském hereckém trhu a přidal spoustu menších cameí známých herců a hereček. Přestože film pojednává o čtveřici starých kamarádů, kteří zrovna padají do krize středního věku a každý z nich se potýká se svými problémy a snaží se je nějakým způsobem řešit, tak stejně je to ve finále veskrze film cílený na dámské publikum. Pánové v hlavních rolích se pitvoří a dostávají se do někdy zábavných situací. Někdy ty situace bohužel nejsou zas až tak zábavné. To by ale nebyl ten největší problém. Mě osobně to zkazil konec a tedy zakončení některých dějiných linií laciným rozhřešením. Nebýt konce, tak se jedná o nadprůměrnou romantickou komedii. ()

FrankSusta

Býval bych dal čtyři hvězdy, díky naprosto dobrému (jiné slovo mě nenapadlo) konci, ale pak jsem si uvědomil, jak probíhal zbytek filmu, takže tři (ale silný). Je to vlastně o chlapech, co si pořád potřebujou dokazovat, že se nestali impotenty a že pořád koule maj, takže se začnou sázet naprosto destruktivními způsoby (a kdo to nedodrží ,,je sráč!''). Film o chlapech pro chlapy (jak napsal uživatl Fr), který může i občas dojmout (především konec, který nehodlám spoilerovat).  Jediná věc, co mě tak trochu štvala bylo to, že ten zvuk byl strašně potichu (nebo tam tak trochu přeskakoval a já nevěděl, jestli televizi zesílit nebo ztišit). Vtipy perfektní, příběh jednoduše božsky geniální, herci perfektní a prostě se mi to líbilo!  tři hvězdičky, i když hodnocením čtyři  7/10 ()

Ice123

Rozporuplná komedie, kde víte dopředu čím to musí skončit. Osobně dávám 70% jelikož zvláštním způsobem vtipné scény nejsou moc vtipné. Respektive jsem měl pocit, že bych se měl smát, ale něco mi k tomu vždy chybělo. Jinak postavy jsou skvěle vykreslené, naprosto různorodé a děj na český poměry dost originální. ()

angel74

V posledních letech u nás nevznikají moc zdařilé komedie. Ba co víc, na většinu z nich se nedá vůbec koukat. Patrik Hartl na mě nikdy příliš nezapůsobil, proto jsem fakt překvapená, že obrat k lepšímu vzešel právě od něj. Nejde tady sice o čistokrevnou zábavu, nicméně tragika osudů postav je skoro až mistrovsky zmírněna humorem trochu drsnějšího ražení. Film se navíc opírá o skvělé herecké výkony ústřední čtveřice, která snad nemohla být obsazena lépe. (75%) ()

octopuska

Už strašně dlouho jsem nedala českýmu filmu plnou palbu a myslím, že právě nastal ten správný čas. Ač je to film hlavně zaměřený na chlapce a jejich svět, tak jsem si to užila mooooc. Knížku jsem též četla a povedlo se to skvěle. Kluci hráli náramně, to se musí nechat. Obvzlášť Prvok a jeho trampoty s pičí farmou. S ním jsem soucítila moc. A jeho výkony na podiu byly úchvatné. Šampon určitě zvedl tlak feministické sebrance. Jeho šovinistický, sexistický prasátko znuděné životem, bylo lahůdkový. A právě tyto prasátka ženský nejvíc berou. No a pak tu máme Tečku, klasickýho lampasa, co se vrátí z mise a má koule k prasknutí a nutně potřebuje upustit páru. O co víc je chlap, jako voják, jak uvidí ženskou, sesype se jako domek z karet. K tomu starostlivá maminka, která je jak osina v prdeli a nezavře chvíli klapačku. Je třeba urychleně opustit frontu a pakovat se kamkoliv. No a Karel zalovenej borec, co si žije na vysoké noze. Firmička, pěkná kára, byt, manželka chtivá dětí, co se kurví se Šamponem. Mimochodem Martin ukázal dost pěkný štýlko, jak se producíroval nahulatej po kanclu. Pašák se nezdá. Alfa samec Maštalír si zařádil v kanclu a trošku ji uklidil, po zjištění, že už se víc nenapakuje. Zábavná i dojemná podívaná. A krásná sonda do mužského světa byla potřeba jako sůl a chlapi jsou určitě spokojení. Výborná hudba a hlavně vypalovačka Dobrá zpráva. Zasloužila si být na začátku, aby ji všichni slyšeli. Po Teorii tygra konečně zas film co stojí za vidění. P.S pro Vlada666, trošku nadhledu by neuškodilo, jsou daleko horší věci, nad kterými je třeba se takto zamýšlet!!!! ()

otík

Po velmi dloooohé době jsem navštívil v kině český film a musím přiznat, že tentokrát jsem neprohloupil. Komedie byla netrapně vtipná na poměry českého filmu až nečekaně, spousta scén v první polovině filmu je pamětihodná, obsazení chlapů výtečně zapadlo do děje filmu a i když to v druhé polovině trochu zvážní a snad i ztratí tempo, pořád není čas se u filmu nudit a pořád je čím se bavit. A to na český film není málo. ()

sir-dave

Typický Hartl. Otiskl tam spoustu svých osobitých myšlenek, především asi nejvtipnější pasáže se svlíkáním na veřejnosti. Na jednu stranu sledovat partu čtyřicátníku, jak zažívají krizi středního věku, není úplně na odreagování. Když se nad tím člověk povznese a najde si tam to své, odejde s kina spokojený. ()

SeanLSD

Človek (muž) nikdy nie je dosť starý, aby si (a iným) nepotreboval niečo dokázať alebo aby sa nedokázal parádne strápniť. Ono to je vlastne podstata mužského života (ak je podstatou ženstva rozmnožovanie). Ale slušne rozbehnutý film s chuťovkovým obsadením sa ku koncu rozpadáva, respektíve stráca v správňáckych klišé tých horších českých vzťahových tragi-drámo-skorokomédií. Tam, kde sa parádne rozbehnutý dej mal pritvrdiť, presne naopak totálne vymäkol. Všetci napokon skončili v tej istej (alebo novej) sračke zvanej Život, len ten Rejža sa kvôli svojmu záchvatu šľachetnosti všetkým ďalším problémom elegantne vyhol... podobne ako vo svojej tvorbe a vzťahoch však nie veľmi kreatívne. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+