Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1919 se odehrála událost, jež navěky změnila tvář moderního amerického sportu. Hráči tehdy hvězdného baseballového týmu Chicago White Socks přijali peníze, za něž měli prohrát ve finále světové série. Každý z devíti mužů, kteří se nechali uplatit soupeřem, měl ke svému konání jiné pohnutky a každý se se svým činem jinak vypořádal. Někteří se dokonce vzepřeli osudu a pokusili se o zvrat událostí. Sportovní drama režiséra Johna Saylese rozehrává psychologickou bouři, jejímiž hlavními motory jsou Jace Alexander, John Cusack, mladičký Charlie Sheen a další slavné hollywoodské hvězdy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

freddy 

všechny recenze uživatele

S poctivostí nejdál dojdeš. Toto přísloví dostává v příběhu, který tento film vypráví, pořádně na frak, což na vlastní kůži pocítí asi nejsympatičtější ze všech zde přítomných postav, zásadový a čestný Buck Weaver. Ale to už jsme na konci filmu, podívejme se na jeho začátek či spíše jeho průběh. Film "Osm mužů z kola ven" vypráví o mém vůbec nejoblíbenějším sportu, a to sice o baseballu, a o skandálu, který ho postihl v době krátce po skončení první světové války. Hráči chicagských White Sox byli vykořisťováni majitelem klubu, jako odměnu za postup do finále Světové série od něj dostali pouze několik lahví zvětralého šampaňského a jejich finanční situace nebyla nejlepší (ale zřejmě ani nejhorší). A tak se někteří z nich rozhodli záměrně Světovou sérii prohrát. Ovšem ne každý do toho šel, a zde se dostávám k mému vůbec nejoblíbenějšímu herci Johnu Cusackovi, kterému jsem po celou dobu filmu fandil a kdykoliv byl na obrazovce, tak jsem si to užíval, protože tomuto herci zkrátka fandím a mám ho rád. Takže se zde spojili mí dva oblíbenci, a to sice baseball a John Cusack. Rád bych tedy dal pět hvězd, ale to film musel být bezchybný, což není. Vadil mi zde totiž velký počet postav, které zde dostávaly zhruba stejný prostor, takže film nemá žádnou hlavní roli, což je chyba, protože pak jsem se kolikrát v té záplavě postav ztrácel a mnohdy jsem nevěděl kdo je kdo. Za tenhle nedostatek strhávám jednu hvězdu, ale jinak musím tento film označit za zdařilý a nadprůměrný. Uděluji čtyři hvězdy. ()

boni 

všechny recenze uživatele

Jeden ze zde nejvíce podceněných filmů a moje nová srdcovka. Precizně natočené retro drama, které při znalosti okolních konotací násobí svoji kvalitu. __ Historie profesionálního baseballu v Americe v dějinných linkách kopíruje historii Ameriky samotné. Zatímco dnes je sportem číslo jedna za mořem bez debat Americký fotbal, bývaly doby, kdy to byl baseball, a ty doby nejsou vůbec vzdálené. Baseball se stal průkopníkem toho, jak známe profesionální sport dnes, a to nejen v zámoří, včetně toho, že byl prvním světovým sportem, jehož hráči byli celospolečensky známé celebrity, pochopitelně patřičně finančně ohodnocené, a to dokonce dříve než v tom pravém fotbale, tedy evropském. O to více je aféra jednoho z nejsilnějších týmů všech dob, Chicaga White Sox, zajímavá. __ Film má několik výraznějších odchylek od pravděpodobné skutečné verze, i když mnoho nuancí zůstává i po více než sto letech nejasných, každopádně jinak je to věrná kopie nálad tehdejší doby. Mafie začínala nabírat na síle, kterou posléze ve dvacátých letech násobila geometrickou řadou díky prohibici, a sportovní sázení se stalo celospolečenským fenoménem - sázelo se na dostihy, sázelo se na všechno, ale nejvíce právě na baseball. Různá podezření o prodání zápasů byla na prakticky na denním pořádku, protože kolem nejlepších hráčů se stále točili nějací podvodníčci, kteří chtěli rychle zbohatnout, a právě doba před skandálem Black Sox se stala podhoubím této aféry, neboť existuje relevantní přesvědčení podložené historickými fakty, že byly prodány i některé Světové série v letech předcházejících, což byl i důvod, proč si tehdejší hvězdy White Sox myslely, že jim to projde. Jenže společenská nálada se po Velké válce měnila a právě veterán z tohoto konfliktu, který se stal na popud majitelů novým komisařem MLB - federální soudce Kenesaw Mountain Landis, udělal jeden z nejodvážnějších kroků v dějinách profesionálního sportu. __ Lid potřeboval své hrdiny a kauza Black Sox vrhala temný stín na celý baseball. Landis udělal bezprecedentní věc, jež se dá takto nazvat i v kontextu historie všech profesionálních sportů světa, a vyloučil všechny "namočené" hráče na doživotí z profesionálního baseballu, včetně "Shoeless" Joea Jacksona, jenž byl samotným Babem Ruthem, všeobecně považovaným za nejlepšího hráče všech dob, označen jako nejlepší hráč všech dob. Jacksonovi bylo tehdy pouhých 32 let, což v baseballu znamená mnoho let vrcholné kariéry před sebou. Black Sox změnili baseball, změnili sport a ve velké míře ovlivnili celou americkou společnost. A dlužno dodat, že tento film to vystihuje více než dobře. Za normálních okolností bych šel na hvězdy čtyři, ale vzhledem k takhle nízkému hodnocení, které bych očekával rozhodně v červených číslech, a také té dokonalé poslední scéně z New Jersey, musím přitlačit. __ Ale přeci jen...., čtyři sedí víc. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Retro sportovní drama, které stylem připomíná dražšího příbuzného Leatherheads. Tématiku začátků amerického fotbalu vystřídala baseballová aféra s prodanými zápasy klubu Chicago White Sox a místo George Clooneyho je tu plejáda starých známých herců v mladém podání na začátku jejich kariéry. John Cusack, Charlie Sheen a další potěší, ale nejdůležitější je slušné tempo a dobře odvedená práce s baseballovými utkáními, které jsou snímány vtipně i s nadhledem, stejně jako zbytek celého dramatu. Rettro stylizace bohužel nejde do extrému a je dávkována spíše po doušcích, i když taková Pepsi reklama v pozadí utkání potěší... ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Mám vcelku ráda filmy ze sportovního prostředí, tenhle mě však příliš nelákal. Zásluhu na tom má český název "Prodaný zápas", který dopředu říká úplně vše: je to zkrátka o úplatkářské aféře. Rádi sledujeme obvyklé pohádkové klišé: úspěšný souboj outsiderů o nejvyšší post, ono klopýtání přes překážky k zaslouženému vítězství (výjimečně i ke statečné porážce). "Eight men out" ukazuje odvrácenou tvář sportu, nepopulární, bolestivé téma: sportovci jsou tentokrát od začátku ti nejlepší, ale majitelem klubu je držgrešle, pro jakého není radost hrát. Někteří basebalisté tedy z chamtivosti, jiní z odlišných, osobních důvodů, podlehnou nabídce sázkařských bossů a ve finálové sérii nejedou na plný výkon. Sledujeme vnitřní pochyby těch zásadovějších podplacených a bezmocný vztek poctivých či nezasvěcených hráčů. Rozkol v týmu je nevyhnutelný, stejně jako zklamání fanoušků a následná hanba i trest, když to celé "praskne". Přes nepříjemné téma se na film dobře dívá, zejména díky sympatickým výkonům herců, z nichž menší část se časem stala slavnými (Ch. Sheen, J. Cusack) a většina zbývajících si přinejmenším našla cestu do povědomí diváků (např. D. Strathairn, D.B. Sweeney, J. Rooker). Slušné, atypické drama ze sportovního prostředí. nic víc, nic míň. 60% ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Dobrý příběh, který především napsal sám život. Převést se ho do filmu podařilo celkem průměrným způsobem, ale zajímaví herci dokázali, aby byl snímek více jak koukatelný, ale abyste se k postavám dostali hlouběji. Herci hodně zachraňují, ať už je to Sheen, Rooker anebo hlavně John Cusack, který se tu předvedl skvěle. ()

Galerie (47)

Reklama

Reklama