Osm mužů z kola ven

Prodaný zápas

Eight Men Out

Drama / Historický / Sportovní

USA, 1988, 119 min

Dobrý příběh, který především napsal sám život. Převést se ho do filmu podařilo celkem průměrným způsobem, ale zajímaví herci dokázali, aby byl snímek více jak koukatelný, ale abyste se k postavám dostali hlouběji. Herci hodně zachraňují, ať už je to Sheen, Rooker anebo hlavně John Cusack, který se tu předvedl skvěle.(10.8.2017)

S poctivostí nejdál dojdeš. Toto přísloví dostává v příběhu, který tento film vypráví, pořádně na frak, což na vlastní kůži pocítí asi nejsympatičtější ze všech zde přítomných postav, zásadový a čestný Buck Weaver. Ale to už jsme na konci filmu, podívejme se na jeho začátek či spíše jeho průběh. Film "Osm mužů z kola ven" vypráví o mém vůbec nejoblíbenějším sportu, a to sice o baseballu, a o skandálu, který ho postihl v době krátce po skončení první světové války. Hráči chicagských White Sox byli vykořisťováni majitelem klubu, jako odměnu za postup do finále Světové série od něj dostali pouze několik lahví zvětralého šampaňského a jejich finanční situace nebyla nejlepší (ale zřejmě ani nejhorší). A tak se někteří z nich rozhodli záměrně Světovou sérii prohrát. Ovšem ne každý do toho šel, a zde se dostávám k mému vůbec nejoblíbenějšímu herci Johnu Cusackovi, kterému jsem po celou dobu filmu fandil a kdykoliv byl na obrazovce, tak jsem si to užíval, protože tomuto herci zkrátka fandím a mám ho rád. Takže se zde spojili mí dva oblíbenci, a to sice baseball a John Cusack. Rád bych tedy dal pět hvězd, ale to film musel být bezchybný, což není. Vadil mi zde totiž velký počet postav, které zde dostávaly zhruba stejný prostor, takže film nemá žádnou hlavní roli, což je chyba, protože pak jsem se kolikrát v té záplavě postav ztrácel a mnohdy jsem nevěděl kdo je kdo. Za tenhle nedostatek strhávám jednu hvězdu, ale jinak musím tento film označit za zdařilý a nadprůměrný. Uděluji čtyři hvězdy.(6.8.2011)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $5,680,515Tržby Celosvetovo $-(20.3.2009)

Retro sportovní drama, které stylem připomíná dražšího příbuzného Leatherheads. Tématiku začátků amerického fotbalu vystřídala baseballová aféra s prodanými zápasy klubu Chicago White Sox a místo George Clooneyho je tu plejáda starých známých herců v mladém podání na začátku jejich kariéry. John Cusack, Charlie Sheen a další potěší, ale nejdůležitější je slušné tempo a dobře odvedená práce s baseballovými utkáními, které jsou snímány vtipně i s nadhledem, stejně jako zbytek celého dramatu. Rettro stylizace bohužel nejde do extrému a je dávkována spíše po doušcích, i když taková Pepsi reklama v pozadí utkání potěší...(25.8.2009)

Mám vcelku ráda filmy ze sportovního prostředí, tenhle mě však příliš nelákal. Zásluhu na tom má český název "Prodaný zápas", který dopředu říká úplně vše: je to zkrátka o úplatkářské aféře. Rádi sledujeme obvyklé pohádkové klišé: úspěšný souboj outsiderů o nejvyšší post, ono klopýtání přes překážky k zaslouženému vítězství (výjimečně i ke statečné porážce). "Eight men out" ukazuje odvrácenou tvář sportu, nepopulární, bolestivé téma: sportovci jsou tentokrát od začátku ti nejlepší, ale majitelem klubu je držgrešle, pro jakého není radost hrát. Někteří basebalisté tedy z chamtivosti, jiní z odlišných, osobních důvodů, podlehnou nabídce sázkařských bossů a ve finálové sérii nejedou na plný výkon. Sledujeme vnitřní pochyby těch zásadovějších podplacených a bezmocný vztek poctivých či nezasvěcených hráčů. Rozkol v týmu je nevyhnutelný, stejně jako zklamání fanoušků a následná hanba i trest, když to celé "praskne". Přes nepříjemné téma se na film dobře dívá, zejména díky sympatickým výkonům herců, z nichž menší část se časem stala slavnými (Ch. Sheen, J. Cusack) a většina zbývajících si přinejmenším našla cestu do povědomí diváků (např. D. Strathairn, D.B. Sweeney, J. Rooker). Slušné, atypické drama ze sportovního prostředí. nic víc, nic míň. 60%(20.4.2009)