The Son of Kong

Horor / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 1933, 70 min

Jeste tehoz roku natocene pokracovani legendarniho King Konga provazi povest beckovitosti typicka pro rychlokvasky navazujici na tehdejsi trhaky. Nepravem. Reziser "jednicky" Schoedsack ma svoji opicku ocividne velmi rad. Konguv syn jako film nepostrada vypravnost, skvele rozpohybovanou loutku ani charizmaticke herce sveho predchudce. Jen je uz mene efektni, pocita, ze divaci sve ohromeni vycerpali minule a tak vice lezi na skvelych postavach. ___Pribeh zacina ve chvili, kdy se cely New York bavi posilanim obsilek Carlu Denhamovi, cloveku, ktery ma vse na svedomi. Otraven premirou pozornosti souhlasi se stejne postihnutym kapitanem a odplouvaji do Dakangu, exotickeho pristavu, kde chteji zacit pracovat a zaroven se tak vyhnout vezeni. Potkaji zde mladou cirkusacku Hildu a ztroskotance Helstroma, ktery Denhamovi kdysi poskytl mapu ke Skull Islandu, a aktualne chysta utek, protoze v opilosti zabil Hildina otce a spalil jejich stan. Vybaji si poklad, ktery mel Kong hlidat a premluvi na mizine prezivajici kapitana a Denhama k navratu na ostrov. Na lod se jeste tajne vetre Hilda, ktera nema kam jinam jit a k Denhamovi citi sympatie. Po vzpoure na lodi zapricinene Helstromem jsou vsichni, i on sam, vysazeni na Skull Islandu. Naleznou zde albinskeho "syna Konga", ktereho zachrani pred utonutim v tekutem pisku. Vdecne zvire pak trosecniky ochranuje pred utoky dinosauru a jine haveti. Nahodou take Hilde a Denhamovi ukaze schovany poklad, ktery na ostrove skutecne je ukryty.___ Velmi kvalitni scenar Schoedsackovi manzelky Ruth Rose (scenaristky King Konga) selhava ve dvou vecech - motivace postav je po cely film uveritelna, ovsem duvod navratu na Skull Island je vyresen dvema vetama a film sam nema zadnou dramatickou linii a pripomina spis 70 minut dlouhy epilog ke King Kongovi. Naopak postavy jsou na svou dobu az neuveritelne zive a osobite a dokonce predci prihravace z prvniho filmu, herci jsou charizmaticti (predevsim Robert Armstrong je borec!) a Helen Mack jako Hilda neskutecne roztomila. Nekolikrat se take objevi genialni slovni vtipek (- Objevili jsme Maleho Konga! - Maleho...! Pockat, jak maleho?!) a samotny epizodicky dej je tak prijemny jak jen muze byt. Kdyby si film zvolil epictejsi cestu, mohl stat hrde vedle starsiho bratricka, takhle je tesne za nim. Nepravem pozapomenute dilo ale asi diky omezenemu rozpoctu nemelo na vyber. Presto vznikl mimoradne povedeny a svizny film, jaky jsem jiz dlouho v tehle vekove kategorii nevidel a ktery i dnes ohromi animaci maleho Konga. Pro fanousky Kinga by tohle mela byt povinnost.___ (Zdejsi prvni komentar k filmu, to se mi jeste nepovedlo! Co vic, ma ted i barvu :)(25.10.2008)

„Takhle opici nikdy nechytíte.“ - „A vy už jste někdy chytal opici?“ - „Jestli jsem někdy...! Dámo, byla byste překvapená.“ Kongův syn je takový příjemně odlehčený dovětek za původním příběhem - odlehčený snad ve všech směrech od naivního příběhu přes zbytečně dětinské chování titulního opičáka po humor a souboje s monstry, které vlastně ani nejsou moc napínavé, "pouze" naprosto skvěle animované. Ani mi nevadilo, že se na ostrov přijelo až v polovině filmu, protože do té doby byla radost sledovat zejména Roberta Armstronga. Závěr se ovšem povedl na sto procent.(13.3.2017)

Tak tohle už nemělo s hororem nic společného. Tvůrci po brutálním masakru z prvního dílu zcela změnili žánr, mladý Kong je přitroublý hodný opičák a dočkáme se ho až v posledních 20 minutách. Dalo by se říct blbost, ale ono se jedná o překvapivě zábavnou dobrodružnou komedii se solidními dialogy, výpravou a příjemnými postavami. A opět s povedenými monster efekty, i když už jich není tolik.(15.10.2013)

Aby se dalo milosrdně prohlásit, že tvůrci aspoň vaří z vody, tak to by nejdříve museli nějakou tu vodu vůbec k dispozici mít. Nemají. I přes evidentní odfláknutost, neexistenci scénáře a prachmizernou výpravnost to má ten správný nádech exotického dobrodružství a šestákových románů. Krom toho je to místy i vtipné a s příjemným nadhledem. Obojí záměrně. Původního King Konga sice filmově nedůstojné, ale jinak se synátor celkem potatil. Krom toho, že umí ukázkově ukazovat prostředníček, tak se chová i vyjadřuje přesně jako Človíček! Ovšem jako celek je to dnešní terminologií spíše takové "direct 2 DVD", protože se tu mnohem více kecá (úvodních pětačtyřicet minut) než děje (závěrečných sotva dvacet minut na Skull Islandu).(23.11.2008)

Pokračování jednoho z nejlepších filmů třicátých let je velmi slabé. Prvních asi 40 minut docela nuda, "malej" Kong se ukáže až někdy na posledních dvacet pět minut a vypadá spíš jako roztomilá plyšová opička, která kdyby nebyla o několik hlav vyšší než vy, tak si s ní klidně rádi budete hrát. No prostě béčkovej sequel. Ještě že ten konec učinil přítrž dalším sequelům a my jsme se nedočkali ještě The Daughter of Kong, The House of Kong, The Ghost of Kong a Kong meets Wolf Man.(22.9.2009)