Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

hygienik

Takmer dokonalá rekonštrukcia? Veď tam nepovedali ani ich priezviská, ani to, že Heydrich ešte relatívne dlho umieral a poriadne nevykreslili ani dôvody zrady, či vypálenie Lidic a Ležákov. Ja viem, že v roku 1964 sa o atentáte asi hovorilo viac ako dnes, a preto nebolo treba nič vysvetľovať, ale predsa len to mohli urobiť. Škoda, že napriek početným dialógom divák nemá možnosť bližšie spoznať myslenie - stotožniť sa, so žiadnym z atentátnikov. Argumenty typu: "Děláme to proto, že jsme dostali rozkaz a šlus." nie sú dostatočné. Človek (aj vojak) v ohrození života si kladie existenciálne otázky (ani nie o zmysle atentátu, ale skôr bilancuje život, bojí sa smrti atď) a tento ľudský rozmer tam bol málo zvýraznený. ()

Dont

Tak jsem si teď čerstvě po zhlédnutí Atentátu přečetl některé zdejší komentáře a asi jsem to neměl dělat. Film byl celkově v rámci možností natočen velmi dobře, a proto taky dávám zasloužené čtyři hvězdy. Ale to neznamená, že k němu nemám výtky. Pečlivě vybraní herci, četl jsem tady někde v komentářích. Film je sice plný hereckých osobností, ale víte vůbec, jak vypadali parašutisté ve skutečnosti? Měl jsem s tím problém celý film orientovat se kdo je kdo, protože podobní si někteří nebyli vůbec a spíše byli často naopak podobní někomu jinému z tehdejších aktérů. Ale dobře, možná je to věc názoru. Co ale nelze vyvrátit je fakt, že byly zbytečně zkresleny některé události odlišně od historické skutečnosti. Např. parašutistů neskákalo pět, nýbrž sedm. Jednalo se o skupiny Silver A, Silver B a Anthropoid. Tj. z toho letadla skákali i Škácha a Zemek, ve filmu však byli oba zamlčeni. Chyby se Jiří Sequens dopustil ve hře s křestními jmény. Všichni parašutisté se ve filmu oslovovali krycími křestními jmény, jen Karel Čurda byl pořád Karel, přestože měl také krycí jméno… No jo no, ale celkově přes všechny chyby a nepřesnosti pořád nejlepší počin o atentátu. I když bych řekl, že filmu v tomto případě vydatně napomáhá námět. ()

kajas

Pravděpodobně jeden z nejslavnějších válečných filmů československé kinematografie jsem se rozhodla zhlédnout kvůli porovnání se současným "Anthropoidem". Uznávám jeho kvality, důležitost jeho vzniku, ale za srdce mě stejně jako jeho mladší bratříček nechytil... ()

Anglie

Jedna z nejvěrnějších rekonstrukcí kriminálního činu v historii československého filmu. Dobře natočené. ()

kinderman

Jeden z ojedinělých případů, kdy se v naší poválečné kinematografii podařilo natočit akční film se silným (historickým) námětem na téma hrdinství, zbabělosti a zrady, v němž všechno funguje tak, jak má-a herci s pistolemi a samopaly v rukou nepůsobí směšně. Zřejmě marné bude čekání na podobné zpracování osudů bratří Mašínů (třeba podle knihy Jana Nováka). ()

dyfur

Kvalitný film s vojnovou tematikou,kde bolo toho sovietskeho,ktoré bolo skoro v každom filme za socializmu -na počudovanie- málo resp.skoro nič. ()

Jonash87

Jedna z událostí v našich dějinách, díky níž může bejt člověk hrdej na to, že je Čech. A tady v tom snímku poutavě a realisticky zfilmována. Na konci pak není vůbec divné, pokud vám nejednou přeběhne mráz po zádech. ()

rakovnik

Rekonstrukce příběhu o atentátu, kterým Češi ukázali, že ve válce nejsou pouhými diváky, i za cenu sebeobětování, ale bohužel také obětování nevinných lidí. I když snad nikdo nečekal, jak moc zběsilý a krutý nacistický režim je. Závěrečné scény z kostela sv. Cyrila a Metoděje jsou dnes již nesmrtelnými a kdykoli procházím kolem kostela, vzpomenu si při pohledu na díry od kulek právě na tento film. Dle mého nejlepší film o atentátu. ()

joker.george

Scéna v kostele díky své beznadějnosti a zároveň odhodlanosti převyšuje samotné provedení atentátu. A utvrzuje mě v tom, že mě snad nikdy nepřestane udivovat, kolik kvalitních děl v české kinematografii vzniklo (a stále vzniká). ()

C0r0ner

Nebýt tam tolik nicneřešícího povídání, byl by plný počet neoddiskutovatelný. Takhle se mi Atentát místy vlekl. Jakmile ale začne scéna čekání na Heydricha, nasaje diváka neskutečná atmosféra a napětí, které nepustí až do konce. A že je to konec, jak má být! My teď můžeme jenom doufat, že u nás už nebudou podobné činy nikdy nutné. 90% ()

kusper

u mě trochu problematické, kdybych den před zhlednutím nedočetl knihu o atentáu, těžko bych se zorientoval. Na druhou stranu je na tom něco velmi filmového. Jen jedna věc. V kostele neměli "steny" ()

pakobylka

----- "Dějiny jsou neúprosné. Potřebují jen ruku, která by je vedla." ----- Podařilo se zachytit autentickou atmosféru doby temna, ze které dýchá všudypřítomný strach, nervozita, napětí i odhodlání. Přinesla i ojedinělý čin, který byl až příliš draze zaplacen. Nemám na něj jednoznačný názor - a potěšilo mě, že i tvůrci filmu si dovolili drobné námitky, které mluvily proti jeho uskutečnění. Nezpochybňuju hrdinství mužů, kteří ho připravili a provedli. Jen si nejsem jistá, nakolik smrt jednoho člověka měla vliv na další průběh války, byť byl druhým nejvyšším představitelem SS, jedním z hlavních organizátorů holocaustu a zastupujícím říšským protektorem ... a nakolik to bylo jen gesto, které poskytlo okupantům záminku k rozsáhlým represím a ve svém důsledku stálo neúměrné množství lidských životů. P.S.: Nejedná se o dokument, tudíž není až tak důležité, jestli snímek ve všech detailech odpovídá skutečnosti. ()

Juto

Film, z ktorého vám naskočí husia koža. Použitie Beethoveovej Piatej symfónie na konci filmu vám určite prinesie zimomriavky. 7/10 ()

campix

Angličané se postarali o novou rekonstrukci událostí týkajících se atentátu na Heydricha a tak se sluší zopakovat si jeden kultovní počin české kinematografie. Atentát Jiřího Sequense vyniká poměrně věrnou rekonstrukcí atentátu a také téměř hmatatelnou atmosférou. Kvalitně zpracovaný a zahraný film, který zobrazuje události kolem jedné z nejvíce hrdinských českých operací. Ukázka vzdoru českého národa, která ale byla nakonec krutě potrestána. ()

majo25

Klasická vojnová dráma o jednom naplánovanom čine, ktorý bol následne aj potrestaný. Nie je to zlé, ale na podobné vojnové drámy zo Spojeného kráľovstva či USA to nemá. Chýba napätie, akčné - teda iba strelecké - scény iba priemerné, charaktery postáv nedotiahnuté a celkovo príbeh neponúka nijakú pridanú hodnotu. Bolo to podľa skutočnej udalosti a?...nič viac. Preto iba dobrý štandart. Mám ešte veľkú výtku k technickej stránke...film obsahuje množstvo nemecky hovoriacich scén, tak keď už nie sú nahovorené česky, to bol taký veľký problém pridať titulky, divák aby tieto scény rovno pretáčal dopredu, pretože nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. ()

sator

Toto a Nebeští jezdci, nejlepší válečné filmy...Žasnu jak se podařilo natočit film bez komunistické indoktrinace... ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička