Moje levá noha

• Irsko My Left Foot (více)

Skutečný příběh o životě, radostech a zázracích. Film Moje levá noha je mimořádně pravdivý příběh Christy Broxna (Daniel Day Lewis), muže s nekonečnou láskou, vášní a chutí do života, která překonává jeho těžký hendicap - ochrnutí. Ačkoliv jeho otec (Ray McAnally) se odmítá smířit s nemocí svého syna, paní Brownová (Brenda Fricker) ho přivítá do srdce její velké rodiny. Díky její podpoře a bojovnosti, se z něho navzdory ochrnutému tělu stane milý a prudce inteligentní člověk se zdravým smyslem pro humor. Pomocí prstů své levé nohy dokáže Christy zprostředkovávat svá slova, představy do něčeho co se vzápětí stává uměleckým dílem, nejprodávanější povídkou a básní...opravdovým triumfem nad osudem. (Bonton Home Video)

ecis

Uz davno som nezazil tolko zmiesanych emocii pri sledovani filmu. Smiech cez slzy, slzy cez smiech. Daniel Day Lewis a jeho stvarnenie postihnuteho Christyho Browna je neopisatelne. Uz nazov napoveda, ze jeho lava noha, ktora je jedina koncatina schopna akehosi pohybu, zohra v jeho v dopredu beznadejnom zivote velku ulohu. Tvrde prebijanie sa zivotom, pociatocne ponizovanie a pohrdanie otcom ci verejnostou sa pomaly otaca a z Christyho sa stava...Viete co? Pozrite si to. Uchvatny zivotny pribeh. ()

Jablek

Co tady předvádí Daniel Day-Lewis nemá obdoby a popravdě si ani nedokážu představit, že by to kdokoliv zvládnul zahrát aspoň ze 70% jako on. ()

bono22vox

Celovecerni debut tohoto rezisera a zaroven jeho nejlepsi film ktery zatim natocil... a ze ma na konte velice dobre filmy... tohle je dokonalost... a Daniel Day Lewis? Je potreba k tomuto herci neco dodavat? Znate roli kterou by tento chlapek nezahral na 130%? za kazdou svou roli si Lewis zaslouzi oscara a tady ho ma zatracene zaslouzenyho... mrknete a uvidite samy... vrele doporucuji... ()

danny_21

One man show v podání Daniela v životopisném příběhu - strhující herecký výkon o nezdolné síle lidského ducha. Klobouk dolů Danieli - jeden z těch nejvíc zasloužených Oscarů o kterých vím. 90 % ()

Mira90

Mohla by to být klasická citová vydíračka, to by ale Christy Brown nesměl být ,místy' takový sebestředný hajzlík. A že za tuto roli dostal Daniel Day-Lewis Oscara rozhodně není překvapivé. ()

Maximilianus

Film je príjemný a miestami dojemný. Za pozornosť určite stojí výkon Daniela Day-Lewisa. Film má fajn postavy, najmä rodinu Brownovcov, ktorí sú všetci sympaťáci. V priebehu filmu sa dozvedáme pravdepodobne zlomové momenty Cristyho života inšpirované knihou, ktorú napísal. Ako taký bol film dobrý, ale nešlo tam o žiadne prevratné momenty a aj stopáž bola len tak tak akurát. Možno by som zniesol aj o 5-10 minút menej, ale dalo sa to prežiť a nemal som pocit, že by film obsahoval nejak hluché miesta. 8/10. ()

junxi91

Do početné (patnáctičlenné), a tudíž také chudé rodiny hrdého Ira pana Browna se narodí další syn jménem Christy, avšak je s ním něco v nepořádku – trpí mozkovou obrnou. Otec není z nového přírůstku zrovna nadšen, a v hospodě si jej začne jeden štamgast dobírat, načež dostane od plodného otce pořádné čelo. Malý Christy umí ovládat pouze svou levou nohu, jinak se svíjí, krčí a vydává podivné skřeky. Respektuji Daniela Day-Lewise za to, jak skvěle roli zahrál. Christy je sice tělesně ze ¾ vyřazen, ale v hlavě mu to pořád pálí a dost dobře vnímá okolní svět. Nejprve zachrání svou matku po pádu ze schodů. Poté dokonce napíše „mother“ křídou na podlahu, což otce nesmírně potěší a vydá se oznámit do stejné hospody, kde se mu vysmívali, že jeho syn je skutečný Brown, nikoliv jen pouhý retard. Kromě té staré báby, která jej brala jako obyčejného kripla, se k němu jeho bratři a kamarádi ze sousedství chovali celkem hezky. Jako malého jej vozili ve dvoukoláku, a později s ním hráli dokonce fotbal a postavili jej do brány. Prostředí na něj zapůsobilo dobře. Otec byl sice tak trochu despota a v okamžiku, kdy si jeden syn stěžoval na to, že už poněkolikáté za den mají k jídlu hrachovou kaši, se neudržel. Stejně tak pořádně vyjel po své dceři poté, co mu oznámila své těhotenství. Christy byl v něčem po něm, také se uměl velice jednoduše rozhněvat a používání sprostých slov bylo u něj běžné. Otec totiž přišel o práci, a tak Christy s bratry vymyslel skvělý plán, jak ukrást uhlí z povozu, což se povede, ale jeho poctivá matka jejich čin odsoudí. Matce se přes veškeré potíže povede našetřit dost peněz na to, aby koupila Christymu invalidní vozík a také mu sehnala doktorku Eileen, která jej naučila poměrně slušně mluvit. Její neustálá péče vede k tomu, že se do ní zabouchne. O to hůře pak nese oznámení, že se zasnoubila s jistým Peterem a v restauraci málem dojde ke rvačce. Také nesmíme zapomenout na to, že mu celá rodina na dvoře postavila jeho vlastní malířské studio. Po smrti otce se Christy rozhodne napsat svou autobiografii, podle které vzniknul také tento film. Navíc se zamiloval do krásné sestřičky Mary, která si jej nakonec vezme. Prostě díky skvělé podpoře rodiny a dávce uměleckého talentu od přírody se z obyčejného kripla stal malíř, který se oženil a žil celkem spokojený život. Dublin je město, kde se narodila legenda jménem Christy Brown, jak říká Mary na konci. ()

Numas

Day- lewis je opradu geniální, škoda toho sentimentu a jak již zde píše recenzent Tiscali kýčovitosti. ()

alsha

Výborný D.D.Lewis dáva tomuto filmu zcela jinou dimenzi. Je velmi těžké si představit v té roli někoho jiného, a jsem přesvědčen že v takovém případě by film nestál za nic. Musím se přiznat že na film jsem se díval právě kvůli D.D Lewisovi. ()

john.h

Day-Lewis hraje skvěle. Film má mnoho silných momentů, které dokážou dojmout i vykouzlit úsměv na tváři. ()

Kubaaaa

Čekal jsem hodně od tohoto filmu a asi i proto jsem byl lehce zklamán, opakuji lehce. Film samotný má pár velmi silných okamžiků, spíš v první polovině. Nemile mě překvapil poměrně slabý závěr snímku. Ačkoli jsem měl občas pochybnosti, tak jasně nejlepší věc na tomhle filmu je výkon Day-Lewise, ale i jeho mladších variant. Námět byl rozhodně zajímavý, leč tvůrci ho nedokázali využít na 100%, spíš tak na 85%. ()

Smerfetka88

Je zvláštní, že i když je to třetí film s podobnou tématikou, který jsem v poslední době viděla, ani jednou mi nebylo hlavního hrdiny líto. Proč? Ať už to byl Philippe, Jean-Dominique nebo teď Christy, šlo o neuvěřitelný lidský příběh naplněný humorem, láskou, sílou...ale ne lítostí. A to se mi na těchto filmech líbilo - neútočily prvoplánově na divákovy city. Možná to bylo i tím, že nešlo o americké velkodojáky (no dobrá, u Skafandru tak trochu ano...). ()

papri

Citlivý příběh s chudé irské čtvrti. Aspoň osmi členná rodina žijící v malém baráčku na prahu bídy, nikdo netuší že jedno z dětí postihnutou od narození mozkovou obrnou, je uvnitř silný, vášnivý k umění které vyjadřuje pomocí své levé nohy.( které poznáváme ve druhé polovině filmu, v té první se zaměřují na Chrityho děství) Mistrovské až k neuvěření precizní herectví Daniela Day-Lewise, a laskavý výkon Brownovi maminky Brendy Frickers je obdivuhodný. Nádherný film!! ()

Stanix

Poměrně hardcore téma, díky čemuž si mnoho diváků nenajde, nicméně Day-Lewis to táhne se svým obvyklým maximálním odhodláním odvést práci dokonale a to byl v podstatě pro mě jediný tahák proč do toho jít. Pro porovnání se nabízí zdánlivě podobná herecká výzva ve filmu Čas probuzení, kde si to dal Bob De Niro s neméně usilovnou pílí. Tady však šlo o mnohem zajímavější scénář než je tomu u Levé nohy. A tak se stalo, že jsem v podstatě jen studoval herecký talent tohoto nevšedního umělce a co se dělo ve filmu bylo až na druhé koleji. ()

maeb

Viděl jsem už lepší filmy, ale i tak musím uznat, že je to skvělý kousek. Především je třeba vyzdvihnout herecké výkony prakticky všech hlavních představitelů, ovšem a především Daniela Day-Lewise, který je prostě neuvěřitelný. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 2 nominace :Herec - Daniel Day-Lewis, Herečka vedl. role - Brenda Fricker ........ Bafta 2 : Herec - Daniel Day-Lewis, Herec vedl. role - Ray McAnally. Nominace 3 : Film, Masky, Scénář. ()

kaapaa

To je tady samej "neskutečnej Day Lewis; neuvěřitelnej výkon, bla bla bla". A co ten klučina, který ztvárnil mladýho Christyho? Ale hlavně... jednoznačně nejlepší výkon Brendy Fricker!!! Mamma Mia! ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sheridanova černá mše

Sheridanova černá mše

16.01.2009

Najlepší írsky film na LFŠ

Najlepší írsky film na LFŠ

18.07.2005

10 000 filmových fanúšikov rozhodlo, že najlepším írskym filmom všetkých čias je THE COMMITMENTS, adaptácia bestselleru Roddyho Doylea v réžii Alana Parkera. V ankete predbehol aj v našich končinách… (více)