Drsný Harry

• Kanada

Dirty Harry

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Drsnej Harry. Polda, kterej nejdřív střílí a až teprv pak se ptá. Autorita je pro něj absolutně neznámý slovo, takže je mu šum a fuk, pokud se komukoliv z nadřízenejch nelíbí jeho pistolnický umění. Ale rozhodně ho dokáže vytočit, když grázly, který se mu připletou do cesty a maj to štěstí, že neputujou rovnou na pitevnu, někdo pustí z basy na svobodu. To se v něm pak krve nedořezá a stane se z něj pověstná osina v p*deli, která už jen čeká na vhodnou chvilku vytáhnout na světlo boží svůj Magnum, aby si s ním trošku pohrál ..(25.12.2014)

Městský kovboj drsný Harry v thrilleru s nefalšovaným feelingem kriminálních filmů a seriálů let sedmdesátých. Francouzká spojka to sice není, ale když si Harry na někoho otevře pusu, nebo vytáhne svůj Magnum 44, má to své osobní kouzlo a sílu. Andrew Robinson je více než solidní psychopat, akorát mám pocit, že zápletka je poněkud rozmělněná, jakoby se jednalo o jednu padesátiminutou epizodu z TV serálu, natáhlou na 102 min.(3.6.2006)

Legendérne krimi s drsňákom Clintom Eastwoodom alias Harrym, ktorá sa o pár rokov dočkala mnohých viac či menej vydarených voľných pokračovaní. Drsný Harry je však z nich film určite najvydarenejší, aspoň čo sa týka tej zaujímavej atmosféry. Mimochodom Harry Callahan je jeden z mojich obľúbených filmových drsňákov.(15.8.2007)

Tato klasika s Clintem Eastwoodem je zkrátka drsná.. nebo aspoň kdysi byla. V novém tisíciletí už sice ztratila svůj největší glanc, ale přesto zůstává kultem. "I know what you're thinking. 'Did he fire six shots or only five?' Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' 'Well, do ya, punk?'"(8.9.2009)

"Vím na co myslíš. Vystřelil jsem už šestkrát nebo jen pětkrát?! Tak schválně, co myslíš, máš dnes svůj štastný den? ". Sice sem tam logika skřípe a vedlejší postavy jsou více než ploché a někdy i hloupé (viz soudce přesvědčující Harryho proč nemůže zatknout hlavního padoucha), ale vše vynahrazuje skvělá atmosféra. Navíc ty skvělé překety s kamerou. Nestarnoucí klasika.(2.6.2006)

• - Debralle Scott, která představovala mrtvou Ann Mary Deacon se v tomto ilmu objevila poprvé a odstartovala se její poměrně slušná filmová kariéra. Původně měl být záběr na její mrtvé tělo dosti blízký, ale v zimě se tolik chvěla, že musel být použitý vzdálený záběr. (Kulmon)

• - Scéna se sebevrahem, kterou režíroval Clint Eastwood místo nemocného Siegela, se původně měla odehrávat ve dne. Eastwood to změnil na noc, aby snížil počet zvědavců z řad veřejnosti, kteří by filmaře rušili a zdržovali. Díky tomu byla scéna natočena daleko rychleji, než se plánovalo. (pawleta)

• - Režisér Don Siegel si střihl roličku chodce jdoucího podél Harryho auta, když se Harry a Chico vrací na policejní prezidium. (Kulmon)