Drsný Harry

• Kanada

Dirty Harry

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Prečítal som si niektoré z obdivných ód na Clinta Eastwooda a jeho Magnum. Je možné, že týmto filmom začala nejaká nová epocha filmových detektívok. Je možné, že vo svojej dobe film vyvolal nielen búrku nadšenia, ale i nevôle. Ja mám ale problém s tým, že som film dopozeral pred chvíľou a nie v dobe jeho nakrútenia, keď začínal tú epochu. A dnes ma už neohúril ani Eastwood, ani Magnum, ani neúspešný samovrah, ani zakopaná obeť, ani politicky korektný starosta, s prokurátorom a sudcom, ani nič iné. Videl som to už toľkokrát. Že v tomto filme to bolo prvýkrát? No dobre, ale to je problém filmových historikov. Ja som divák.(9.10.2009)

K certu se vsema kecama o rasismu sovinismu a policejni brutalite dnes uz ten film nema takovy efekt ale dokazu si predstavit ze ve sve dobe zpusobil pozdvizeni Eastwood je zkratka frajer co se s tim nemaze a ten mladej talentovanej psychopat Robinson je sice snazivej ale na Harryho Callahana se proste a jednoduse nechyta libova drsna kriminalka a taky zacatek uspesne serie(2.12.2012)

Kde by byli všichni na šéfy kašlající detektivové bez Harryho Callahana? A kým by se inspiroval Bruce Willis pro Smrtonosnou past nebýt chlapíka v saku, který střílí padouchy čtyřiačtyřicítkou a ještě jim přitom nadává? "Vím na co myslíš, hajzle. Vystřelil šestkrát nebo jen pětkrát? Abych pravdu řekl, v tom fofru jsem to nestačil počítat..." Klasika klasik, která neomrzí a časem zraje a zlátne. Eastwood je bůh, Siegel je bůh, Schifrin je bůh...(22.4.2009)

Stará klasika s C. Eastwoodom, ktorú som si po rokoch opäť rád pripomenul. San Francisco je nutné vyčistiť a k tomu je potrebný presne tento typ policajta-drsňáka s veľkou búchačkou. "Viem o čom premýšľaš..Vystrelil som päť či šesť krát. Vieš, v tom zmätku som spanikáril aj ja a úprimne neviem. Mal by si sa skôr spýtať, budem mať šťastie? ". 80%(28.9.2011)

Jeden z nejstylovějších filmů všech dob. Je jen dobře, že se v roli Harryho Callahana neobjevil Frankie Sinatra nebo Paul Newman (i když jsou to skvělí herci), který doporučil Clinta. Eastwood právě tímhle filmem získal definitivně nálepku hollywoodské star a velkého drsňáka. Absolutní vrchol chlapáckého filmu.(4.1.2008)

• - Původní název filmu měl být "Dead Right". (Kulmon)

• - Když na fotbalovém stadionu šlápne Harry (Clint Eastwood) na Scorpiovu zraněnou nohu, je vidět, jak Harryho vlasy a sako lítají od větru z vrtulníku, ze kterého byla scéna zabírána. (Fenk)

• - Scéna se sebevrahem, kterou režíroval Clint Eastwood místo nemocného Siegela, se původně měla odehrávat ve dne. Eastwood to změnil na noc, aby snížil počet zvědavců z řad veřejnosti, kteří by filmaře rušili a zdržovali. Díky tomu byla scéna natočena daleko rychleji, než se plánovalo. (pawleta)