Drsný Harry

• Kanada

Dirty Harry

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Snímek, který ve své době vyvolal obrovskou vlnu nevole mnoha politiků a zastánců trestního práva. Na celém filmu je nejzajímavější a nejpoutavější právě postava Harryho, kterého fantasticky ztvárnil Clint Eastwood a dostal se tak do první herecké ligy a to mějme na paměti, že měl za sebou legendání dolarovou triologii! Příběh celkem nic nového nepřináší, ale právě Harryho drsné postupy, kterými dává přednost pistoli před soudem, přinesl do akční žánru zcela nový typ postavy - drsného policistu, který se zločinci nevyjednává! Drsný Harry je právem považován za klasiku 70. let a vůbec filmové historie. Bohužel jsem se k němu dostal přes mnoho akčních snímků, které jedou v podobných kolejích a tudíž nejsem schopen ohodnotit plným počtem, ale rozhodně kult svého žánru, který každému vřele doporučuji......(18.11.2008)

Tento film mě kdysi blíže přivedl k Eastwoodovi, takže mu nepochybně náleží pět hvězd, mé veliké uznání a čestné místo v osobní síni slávy. Clint, v černých brýlích, jako namyšlený superpolicajt, který žvýká hot dog a jen tak si při tom postřílí několik negrů (to natočit dnes?!), přesně tak ho mám nejradši. I díky jeho suchým hláškám. Drsný Harry je kriminální old-school thriller ze začátku 70. let, který byl ve své době považován za velmi brutální a násilný, ale přesto se dočkal ještě čtyřech kvalitních pokračování. V neposlední řadě je důležité zmínit, že Harry učinil prvotřídní filmovou hvězdu z Clinta Eastwooda a ovlivnil spoustu akčních či kriminálních snímků natočených poté. A co víc, čerpá se z něho prakticky dodnes. Nehynoucí krimi klasika.(17.11.2009)

Eastwood je prostě borec. Dneska už si nikdo nedovolí zastřelit během dvou minut trio černochů, vtipkovat před sebevrahem odhodlaným skočit z baráku či mučit podezřelého přímo na místě činu. A je to škoda. Jen víc takových policajtů. V době, kdy akční žánr měkne a jedním z mála nefalšovaných drsňáků zůstává televizní Jack Bauer, se vždycky vyplatí oprášit starý dobrý Magnum 44, nejlepší zbraň na světě.(2.8.2008)

A zrodila se hvězda. I přesto, že Clint už v té době měl za sebou hodně úspěšné filmy (především westerny s Leonem) tak stejně byl pro něj Dirty Harry přesně ten typ role, který z něj udělal drsňáka první kategorie. Clint zde stvořil kultovní postavu (speciálně v USA je tohle bez nadsázky kultovní film, který zná prakticky každý) v jejímž stínu (v dobrém slova smyslu, Clint měl ještě řadu skvělých a jiných rolí) se pohybuje prakticky dodnes. Tohle je skvělý a opravdu drsný film, jehož závěrečná scéna je opravdu silná. Úplně z ní sála to rozčarování a pachuť 70. let minulého století. Film, který je po právu legendou. 100 %.(7.3.2013)

Eastwood je proste frajer! Mimowesternové role z tohto obdobia sú mu prideľované role poliša, ktorý sa s ničím neserie, je to proste kanón. Príbehovo celkom slušné, aj keď to občas zaváňalo klišovitosťou, na 70te roky veľmi slušný film. Ale oveľa lepšie ako druhá časť 'Magnum Force'. 75%.(13.6.2006)

• - Clint Eastwood všechny scény sehrál sám, nenechal se dublovat ani v těch nejnebezpečnějších. (Kulmon)

• - Clint Eastwood přijal roli Harryho jen pod podmínkou, že režírovat bude Don Siegel. (Karlos80)

• - Debralle Scott, která představovala mrtvou Ann Mary Deacon se v tomto ilmu objevila poprvé a odstartovala se její poměrně slušná filmová kariéra. Původně měl být záběr na její mrtvé tělo dosti blízký, ale v zimě se tolik chvěla, že musel být použitý vzdálený záběr. (Kulmon)