Drsný Harry

• Kanada

Dirty Harry

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Městský kovboj drsný Harry v thrilleru s nefalšovaným feelingem kriminálních filmů a seriálů let sedmdesátých. Francouzká spojka to sice není, ale když si Harry na někoho otevře pusu, nebo vytáhne svůj Magnum 44, má to své osobní kouzlo a sílu. Andrew Robinson je více než solidní psychopat, akorát mám pocit, že zápletka je poněkud rozmělněná, jakoby se jednalo o jednu padesátiminutou epizodu z TV serálu, natáhlou na 102 min.(3.6.2006)

Pomník jedné éry. Dnešní generace už skoro nedohlédne za bicepsy Arnieho a Slye, ale ještě před nimi tu byl Harry Callahan. Hláškoval tak, že vám naskakovala husí kůže, měl bouchačku s takovým kalibrem, že by jedním výstřelem zbořila Empire State Building a narozdíl od jiných akčních archetypů byl polda každým coulem a kromě likvidace padouchů mu to dokonce i myslelo. Taková kombinace se napříč dekádami hledá těžko, zvlášť pokud jí má někdo brát vážně. A věřte mi, že Clinta Eastwooda brát vážně budete. Bez ohledu na to, kolik mu zbylo nábojů.(11.6.2007)

Kde by byli všichni na šéfy kašlající detektivové bez Harryho Callahana? A kým by se inspiroval Bruce Willis pro Smrtonosnou past nebýt chlapíka v saku, který střílí padouchy čtyřiačtyřicítkou a ještě jim přitom nadává? "Vím na co myslíš, hajzle. Vystřelil šestkrát nebo jen pětkrát? Abych pravdu řekl, v tom fofru jsem to nestačil počítat..." Klasika klasik, která neomrzí a časem zraje a zlátne. Eastwood je bůh, Siegel je bůh, Schifrin je bůh...(22.4.2009)

Stará poctivá ,,dirty" kriminálka, v které se více střílí a jedná na vlastní pěst, než vyjednává a čeká na speciální zásahové jednotky. Politicky nekorektní ,,drsný" Harry v podání Clinta Eastwooda nekompromisně bojuje proti zločinu metodami, které se nedají nazvat vybíravé...a proti kterým se musel nutně ohradit nejeden divák. Je zajímavé dnes reflektovat, jak se nástupem 70. let změnil euroatlantický (podobně laděnými krimi filmy se ve stejné době proslavila především francouzská kinematografie) pohled a postoj k řešení tíživé sociální situace západních megapolí, kde byla vysoká kriminalita běžným jevem. Dnes by byl takovýto postoj přinejmenším kontroverzní (a o to více mediálně vděčný). Snímek režiséra Dona Siegela, který prakticky kodifikoval a odstartoval daný žánr, je ponejvíce stylový - příznačné podhledy a průhledy na muže pochodujícího po střechách v urbanistické zástavbě Ameriky 70. let, syrově autentický styl, dobová filmová hudba a westernem ovlivněné vzorce chování, to jsou poznávací znamení tohoto akčně laděného filmu... Podobné filmy: Magnum Force, Přepadení 13. okrsku(20.3.2009)

Eastwood je proste frajer! Mimowesternové role z tohto obdobia sú mu prideľované role poliša, ktorý sa s ničím neserie, je to proste kanón. Príbehovo celkom slušné, aj keď to občas zaváňalo klišovitosťou, na 70te roky veľmi slušný film. Ale oveľa lepšie ako druhá časť 'Magnum Force'. 75%.(13.6.2006)

• - Původně se mělo natáčet v Seattlu, ale Eastwood a Siegel se nakonec rozhodli pro San Francisco. (Kulmon)

• - V prvotní verzi scénáře, kdy Harry blafuje jestli vystřelil pětkrát nebo šestkrát dával zbraň k vlastní hlavě. (Kulmon)

• - Titulní roli měl původně hrát Frank Sinatra, poté John Wayne, ale odmítl. Pak přišla nabídka Paulu Newmanovi, ten ji také odmítl, ale doporučil Clinta Eastwooda. (Kulmon)