Drsný Harry

• Kanada

Dirty Harry

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Tenhle film stojí na Kameném gezichtu páně Eastwooda a na kovovém výrazu, co patří Magnum 44. To samo o sobě by stačilo na slušný film i kdyby jeho děj byl o výrobě druhé největší zelné placky, co kdy někdo ve Wisconsinu vyrobil. Po pravě, scénář tu není příliš propracovaný a co dělá Drsného Harryho v mých očích zvláštního, je krásně psychopatický padouch, herecky krásně zvládnutý. Bez něj by to byla docela obyčejná kriminálka, kde je detektiv sice charismatickej, ale vpodstatě hrozně nesympatickej. Howgh.(20.12.2015)

Je nekompromisní, je to frajer, bere právo do svých rukou, před zbytečnýma "kecama" dává přednost hrubé síle, je zatraceně cool, má nevyčerpatelnou zásobu hlášek a velikost jeho ega se odráží v jeho pověstném magnumu 44 - ano, to všechno je nestárnoucí legenda, policejní kovboj Harry Callahan, Dirty Harry! Tahle postava i tenhle film jsou prostě absolutní klasikou, ikonickou a perfektní!!! ...you've got to ask yourself..."Do I feel lucky?" Well, do you, punk?(26.7.2008)

Tato klasika s Clintem Eastwoodem je zkrátka drsná.. nebo aspoň kdysi byla. V novém tisíciletí už sice ztratila svůj největší glanc, ale přesto zůstává kultem. "I know what you're thinking. 'Did he fire six shots or only five?' Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' 'Well, do ya, punk?'"(8.9.2009)

Docela slusna kriminalka s hodne dobrym Eastwoodem. Problem je, ze preklad filmu jako Drsny je fakt mimo, protoze na Harryho se mnohem vic hodi Dirty - Spinavy, jelikoz bere kazdou praci co mu daj, ale kdyz pride na nakou poradnou akci, tak to zadnej strasnej drsnak neni. Coz je ale taky trochu klad, celej film tak pusobi dost realisticky, kdyz nekoho zrani na noze, tak pajda furt a ne aby chvily pajdal a pak zacal behat. Zaporak Andrew Robinson je spravnej krutak, ale ke konci jedna dost nelogicky, ma autobus rukojmich, ale misto toho, aby to vyuzil, tak utece. A jakmile zacal ke konci Eastwood rikat hlasku, bylo mi jasny, jak film dopadne. Ono v podstate dost scen z filmu jsem uz mel moznost videt jinde, ale par originalnich veci se tu najde, napriklad obihani telefonich budek. I kdyz se filmu nedari nijak zvlast vytvaret napet, porad je to slusna kriminalka, ktera si 4* zaslouzi.(28.9.2006)

I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk? Clint s velkou bouchačkou vs. slizský záporák. Tohle že bylo ve světě před 40 lety? Poklona. [Přesná stopáž: 98 min](31.5.2009)

• - Spoiler: U poslední scény, kdy Harry odhazuje svůj odznak, vzplála zuřivá hádka mezi režisérem a Eastwoodem. Eastwood ji nechtěl zahrát, protože ji chápal jako abdikační gesto. Siegel ho nakonec přesvědčil, že tím vyjadřuje jen vlastní znechucení. (Gastovski)

• - Dlouho po natočení filmu Drsný Harry prosáklo, že role byla nabídnuta i Robertu Mitchumovi a Burtu Lancasterovi. (Rodriguez)

• - Výsledek filmu byl senzační. Jen v samotných USA vytěžil 50 milionů dolarů a z Eastwooda udělal poprvé hvězdu roku. (ClintEastwood)