Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Clint Eastwood bude pre mňa vždy ten najväčší hollywoodsky pištoľník. Veľký westernový hrdina. Drsný, mlčanlivý chlapík za ktorého hovoria jeho zbrane. No tento herec vedel využiť svoj prirodzený talent a mužnú charizmu aj vo filmoch, ktoré nemajú s divokým západom nič spoločné. Jedným z nich je väzenská akčná dráma "Útek z Alcatrazu". Eastwood stvárnil väzňa Franka Morrisa, ktorý sa ocitne v najprísnejšom americkom nápravo-výchovnom ústave. V kriminále z ktorého ešte nikto neušiel. On sa však o to pokúsi. Podarí sa mu to? To nebudem prezrádzať. Napíšem len, že je to kvalitný, chlapácky film odohrávajúci sa výlučne v prostredí obávaného Alcatrazu. ****(23.3.2014)

Príbeh podľa skutočnej udalosti o jedinom evidovanom úspešnom úteku z Alcatrazu nehovorí o tom, či bol dotiahnutý do konca - je však presnou rekonštrukciou a záznamom jej priebehu. A zároveň klasickou väzenskou drámou, kde sa osudy tamojších, miešajú do jedinečného koloritu nenávisti v kontraste s priateľstvom na život a na smrť.(22.8.2013)

Skvělý útěk z vězení, navíc podle skutečné události, paráda. Právě fakt, že je film natočený podle skutečné události, mu dodává tu pravou šťávu. "Michael Scofield z Prison Breaku se asi trochu přiučil." Útěk jak má být, navíc nejasný konec je ten nejlepší. Klintystůta moc nemusím, ale tady ta role mu prostě sedla. 90%(18.8.2010)

Clinta jako herce jsem nikdy extra nemusel, ale tentokrát se do role vězně skvěle hodí. Sám se tomu až divím. Útěk z této věznice totiž není nudný film, jak jsem očekával a obsahuje pěknou řádku v budoucnu odkazovaných momentů (BS 33 a 1/3 hadr). Útěk z Alcatrazu v porovnání s dnešním např. Prison Breakem působí zastarale, ale má své kouzlo a atmosféru v klasickém oldschool stylu bez zbytečně levných momentů. Ty 4* jsou zasloužené, ale při druhém podívání bych asi zmírnil na 3*.(2.2.2005)

Ó jak jsi kráááásné Seeen Frenciskóó... Další klasika, kterou při psaní SHAWSHANKU (i MÍLE) určitě poctivě nakoukal Stephen King (příběh je o něčem jiném, ale hřiště je úplně stejný). Clintovi člověk samozřejmě fandí od samého začátku od jeho příchodu do věznice. Atmosféra se blíž a blíž závěru pěkně zažere pod kůži a pustí vás až v titulcích.(19.10.2009)

• - Frank Morris (Clint Eastwood) si v Alcatrazu odpykával trest za ozbrojenou loupež. Bratři John (Fred Ward) a Clarence (Jack Thibeau) Anglinovi si pobyt ve vězení "vysloužili" přepadením banky. (Yokolobuna)

• - Clint Eastwood se při natáčení coby Morris pohyboval v prostorách autentické věznice a mnohdy si zakusil pocity skutečných vězňů, neboť většina scén se točila bez kaskadérů. (Zdroj: Cinema) (Terva)

• - Alcatras se nachází na skále, což o to více znemožňovalo případný únik, přesto však se o minimálně třech útěcích v pramenech hovoří, avšak doposud bez vyjádření oficiálních míst ani s odstupem mnoha let. (Lucas87)