Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Clinta jako herce jsem nikdy extra nemusel, ale tentokrát se do role vězně skvěle hodí. Sám se tomu až divím. Útěk z této věznice totiž není nudný film, jak jsem očekával a obsahuje pěknou řádku v budoucnu odkazovaných momentů (BS 33 a 1/3 hadr). Útěk z Alcatrazu v porovnání s dnešním např. Prison Breakem působí zastarale, ale má své kouzlo a atmosféru v klasickém oldschool stylu bez zbytečně levných momentů. Ty 4* jsou zasloužené, ale při druhém podívání bych asi zmírnil na 3*.(2.2.2005)

"Když nedodržuješ zákony společnosti, pošlou tě do vězení. Když nedodržuješ vězeňské předpisy, pošlou tě k nám." A jelikož si Frank Morris, vězeň číslo AZ 1441, kromě práva mluvit a pracovat, udělil ještě právo na vycházku, tak je o zábavu postaráno. Pro mne to byl tedy náročný film. Já jsem do toho totiž šel s Frankem, takže jsem mu pomáhal vymýšlet plán útěku, kontroloval jsem pohyb strážných, škrábal jsem lžící železobeton a přitom jsem se pokoušel neohnout ve sprše pro mýdlo. Jak říkám, bylo to náročné, ale pak jsem si uvědomil, že někde je chyba. Nebo opravdu v Alcatrazu seděli převážně sympatičtí smolaři a hlídali je výhradně sadističtí psychopati?(21.10.2018)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.200?+PREMIÉRA NA STV 1 = 8.2.2019, réžia slovenského znenia (MARKÍZA 200?) = ŠTEFAN MANDŽÁR - Považoval som tento film vždy za skvelý. Ale až keď som zhliadol akýsi dokumentárny seriál o útekoch z väzenia (na STV 2), zistil som, že SIEGEL ani nemusel príliš fabulovať. ÚTEK Z ALCATRAZU je totiž takmer absolútne dokonalou hranou rekonštrukciou tohto prípadu. Jediné čo ma "zožiera" je otázka či sa Frankovi nakoniec podarilo zachrániť alebo odpočíva na dne San Franciscskej zátoky. (15.8.2007)(15.8.2007)

Jeden z najlepších filmov u úteku z väzenia. Pozerať tento film a nespomenúť Shawshank sa jednoducho nedá. Je tam veľa paralel, ale prevedenie a útek je osobitý a vlastný. Clintova charizma dostáva film do iných sfér. Ďalej snímok ovenčuje aj fakt, že je natočený podla skutočnosti. Vo filme je krásne ukázané, aké maličkosti držia väzňov pri zdravom rozume, a čo sa stane, ak sa im tie maličkosti vezmú. Psychológia a akcia tu pracuje na plné otáčky a drží diváka priklincovaného pred obrazovkou. Odporúčam...(29.4.2010)

Vzhledem k tomu, že jsem pět hvězdiček dal i Shawshanku, který se tímto dílem na každém druhém kroku přinejmenším inspiruje, tak je nemůžu nedat tomuhle filmu, který narozdíl od Shawshanku není pohádkou pro dospělé, ale vcelku realisticky pojatým příběhem, u kterého budete občas zatajovat dech a kde si člověk potvrdí že Clint Eastwood není jen geniální režisér, ale taky skvělý herec....(23.7.2010)

• - Jeden z mnoha mýtů o Alcatrazu je, že je nemožné přeplavat z ostrova na pevninu kvůli žralokům. Ve skutečnosti v zálivu nejsou žádní žraloci, kteří by pojídali lidské maso. Pouze žraloci krmící se na dně zálivu. Hlavními překážkami byla studená voda (kolem 10° C), silný proud a vzdálenost od pobřeží (skoro 2 km). Pokud je ale osoba trénovaná, má dobrou fyzickou kondici, je možné v takto studené vodě přežít a odolat silným proudům. (Lucas87)

• - Dozorce v truhlárně se jmenuje Zimmerman, což je německy tesař. (Kulmon)

• - Je to naposledy, co spolu pracovali režisér Don Siegel a herec Clint Eastwood. Z jejich předchozí spolupráce vzešly filmy: Cooganův trik (1968), Dva mezci pro slečnu Sáru (1970), Oklamaný (1971) a asi nejznámější titul Drsný Harry (1971). (CrypzzXD)