Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Čtvrtou nadprůměrnou hvězdu dávám hlavně za to, že mě velmi bavilo sledovat podobnosti s budoucím Shawshankem (a že jich není málo). Jinak mi to přišlo celé takové komicky naivní, hlavně co se týče složení vězňů. Až jsem se začal podivovat, proč bylo nejstřeženější vězení Ameriky zpravidla používáno pro tak ušlechtilé, hodné lidské bytosti.(18.7.2011)

Považoval som tento film vždy za skvelý. Ale až keď som zhliadol akýsi dokumentárny seriál o útekoch z väzenia (na STV 2), zistil som, že SIEGEL ani nemusel príliš fabulovať. ÚTEK Z ALCATRAZU je totiž takmer absolútne dokonalou hranou rekonštrukciou tohto prípadu. Jediné čo ma "zožiera" je otázka či sa Frankovi nakoniec podarilo zachrániť alebo odpočíva na dne San Franciscskej zátoky. (15.8.2007)(15.8.2007)

Dnes už ´vězeňská´ klasika, která za minulého režimu plnila naše kina. I díky mnoha podobnostem (zvířecí mazlíček na cele, sexuální loudil, despotický ředitel věznice, způsob útěku…) není pochyb o tom, čím se Stephen King inspiroval při psaní svého ´Shawshanku´ i ´Zelené míle´ (a následně pak Frank Darabont se svými filmovými adaptacemi). S postupně pokračující přípravou na útěk skvěle budované napětí si člověka získá, Clint Eastwood je borec numero uno a na co s Donem Sieglem šáhli, to proměnili ve zlato. Tady občas vyčítaný otevřený konec je jediný správný. Celý příběh je totiž inspirován skutečným, do té doby jediným zdařilým útěkem z Alcatrazu, ovšem o osudech jeho protagonistů, tj, jestli se při přeplouvání na pevninu utopili, či nikoliv, není dodnes nic známo.(16.2.2008)

Solidní útěkářský film, dokonce z toho nejpevnějšího vězení a navíc s chlapáckým Clintem Eastwoodem. Jenomže závěr je nemastný neslaný a celkově filmu chybí trochu více napětí. Motýlek, Shawshank, Zelená míle, Con Air, nebo Velký útěk jsou prostě větší pecky. Některé dilalogy ovšem sedí - např. mezi vůdcem černošských vězňů a Morrisem: "Řekl bych, že existujou přesně dva důvody, proč sis nesedl na můj schod. Buď se prostě bojíš, nebo nesnášíš negry. Tak kterej je to, je to strach?" - "Ne. Nesnáším negry." http://www.youtube.com/watch?v=88f13cTSnOs Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x9jt9u_escape-from-alcatraz-theatrical-tra_shortfilms(25.7.2010)

Celkom slušná dráma o úteku z väzenia. Všetci tvrdili, že je to nemožné, až na jedného - Franka Morrisa. Ten neprajníkom ukázal, ako sa dá dať zbohom Alcatrazu, rafinovane premyslený plán, musím uznať. V podstate ide o veľmi jednoduchý dej. Divácku pozornosť upriamuje hlavne všetko, čo sa točí okolo príprav na samotný útek. Je tu ale aj dosť veľa negatív. Napríklad na môj vkus väzenské prostredie bolo až príliš sterilné a väzni až príliš prestarnutí. Navyše až na jeden výraznejší konflikt si tu všetci nažívali v pohodovej harmónii a vzájomnom porozumení. Chýbali tu konflikty, chýbala tomu reálnosť prostredia a tiež viac černochov. Emotívny náboj mohol byť tiež výraznejší. S odretými ušami nadpriemer. 70/100(21.10.2015)

• - O skutečném útěku se dnes ví, že Morrise a bratry Angliny vytáhl z vody pravděpodobně motorový člun. Jeden z dozorců bloku, ve kterém byli bratři Anglinové, dostal několik měsíců po útěku prázdnou pohlednici z Brazílie. (Kulmon)

• - Ve filmu bratři John (Fred Ward) a Clarence (Jack Thibeau) Anglinovi nastoupili trest v Alcatrazu společně, ve skutečnosti tomu však bylo jinak. John dorazil do této věznice 21. října 1960, zatímco Clarence až 10. ledna 1961. (Posheidon)

• - Clint Eastwood se při natáčení coby Morris pohyboval v prostorách autentické věznice a mnohdy si zakusil pocity skutečných vězňů, neboť většina scén se točila bez kaskadérů. (Zdroj: Cinema) (Terva)