Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Tento film má niečo do seba. Páčil sa mi ale čakal som asi trošku viac. Inak Clint Eastwood nie je moj najobľúbenejší herec ale tu bol ozaj dobrý. Lepší bol akuráť iba v Unforgiven. Film o borcoch ktorí ušli z najobávanejšieho väzenia na svete. Skála. V nejakých momentoch mi to pripomenulo Shawshank. V celku dobrý film ktorý nenudí a okrem toho skutočný príbeh. 85%(27.9.2008)

Výborný thriller, který dokonale mixuje psychologie s plánem na útěk. Do nejbezpečnějšího a nejstřeženějšího vězení světa Alcatrazu přijíždí Frank Morris, který už utekl z několika vězení. Hned od příjezdu si začne plánovat útěk a společně se třemi spoluvězni se mu nakonec podaří uprchnout. Jedna z nejlepších rolí legendy Clinta Eastwooda, který se do podobných rolí vyloženě hodí. Tímto filmem se místy inspirovali tvůrci Shawshanku.....(12.1.2008)

Frank Morris a bratři Anglinové - Ptáčník z Alcatrazu, by měl z těchto tří opeřenců, co frnkli z klecí, dozajista radost.. Poctivě natočený útěk bez festivalu náhod a scénáristických salt ala Prison Break a v mnoha ohledech neodiskutovatelná inspirace pro vězeňská dramata Darabonta, jenž se však na rozdíl od Siegelova strohého realismu více zaměřil na epičnost a postavy (obojí má své kouzlo). Otevřený konec je lahůdka a jelikož hoši z "MythBusters" dokázali, že za daných podmínek lze na raftu z nafouklých kabátů zátoku překonat, není důvod nevěřit odkazu žluté chryzantémy..(22.7.2010)

Perfektný napinák! Naozaj, línia napätia je tu parádne naservírovaná, takisto v prvej polke psychologické štúdia postáv. Samotné plánovanie a realizácia úteku tiež, je až nepredstaviteľné, že niekto niečo také naozaj zrealizoval. Nebyť tentokrát až príliš sebaistého a bossáckeho kápa Eastwooda má odo mňa tento film plné hodnotenie. 85%.(9.9.2006)

Alcatraz - nejbytelnější vězení na světě. Nehostinná pevnost na hrubých skalách ze všech stran obklopena vodou. Nikomu se odsud nepodařilo uprchnout. Až do roku 1960. Na Alcatraz přichází vězeň Frank Morris, rváč, který utekl již z několika vězení. Jemu a ještě dvěma spoluvězňům se po velice promyšleném plánu podaří uprchnout. "Útěk z Alcatrazu" je velmi dobrý film s neutuchajícím napětím. Absenci akčních scén nahrazuje do posledních detailů vybroušené napětí, velmi podrobné zobrazení naplánování útěku a jeho uskutečnění. Nadprůměr mezi vězeňskými dramaty a velice dobré místo ve filmografii Clinta Eastwooda.(17.12.2005)

• - O skutečném útěku se dnes ví, že Morrise a bratry Angliny vytáhl z vody pravděpodobně motorový člun. Jeden z dozorců bloku, ve kterém byli bratři Anglinové, dostal několik měsíců po útěku prázdnou pohlednici z Brazílie. (Kulmon)

• - Ve filmu bratři John (Fred Ward) a Clarence (Jack Thibeau) Anglinovi nastoupili trest v Alcatrazu společně, ve skutečnosti tomu však bylo jinak. John dorazil do této věznice 21. října 1960, zatímco Clarence až 10. ledna 1961. (Posheidon)

• - Na motivy tohoto filmu vznikla počítačová hra. (Lucas87)