Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Solidní útěkářský film, dokonce z toho nejpevnějšího vězení a navíc s chlapáckým Clintem Eastwoodem. Jenomže závěr je nemastný neslaný a celkově filmu chybí trochu více napětí. Motýlek, Shawshank, Zelená míle, Con Air, nebo Velký útěk jsou prostě větší pecky. Některé dilalogy ovšem sedí - např. mezi vůdcem černošských vězňů a Morrisem: "Řekl bych, že existujou přesně dva důvody, proč sis nesedl na můj schod. Buď se prostě bojíš, nebo nesnášíš negry. Tak kterej je to, je to strach?" - "Ne. Nesnáším negry." http://www.youtube.com/watch?v=88f13cTSnOs Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x9jt9u_escape-from-alcatraz-theatrical-tra_shortfilms(25.7.2010)

Alcatraz - nejbytelnější vězení na světě. Nehostinná pevnost na hrubých skalách ze všech stran obklopena vodou. Nikomu se odsud nepodařilo uprchnout. Až do roku 1960. Na Alcatraz přichází vězeň Frank Morris, rváč, který utekl již z několika vězení. Jemu a ještě dvěma spoluvězňům se po velice promyšleném plánu podaří uprchnout. "Útěk z Alcatrazu" je velmi dobrý film s neutuchajícím napětím. Absenci akčních scén nahrazuje do posledních detailů vybroušené napětí, velmi podrobné zobrazení naplánování útěku a jeho uskutečnění. Nadprůměr mezi vězeňskými dramaty a velice dobré místo ve filmografii Clinta Eastwooda.(17.12.2005)

Ó jak jsi kráááásné Seeen Frenciskóó... Další klasika, kterou při psaní SHAWSHANKU (i MÍLE) určitě poctivě nakoukal Stephen King (příběh je o něčem jiném, ale hřiště je úplně stejný). Clintovi člověk samozřejmě fandí od samého začátku od jeho příchodu do věznice. Atmosféra se blíž a blíž závěru pěkně zažere pod kůži a pustí vás až v titulcích.(19.10.2009)

Dnes už ´vězeňská´ klasika, která za minulého režimu plnila naše kina. I díky mnoha podobnostem (zvířecí mazlíček na cele, sexuální loudil, despotický ředitel věznice, způsob útěku…) není pochyb o tom, čím se Stephen King inspiroval při psaní svého ´Shawshanku´ i ´Zelené míle´ (a následně pak Frank Darabont se svými filmovými adaptacemi). S postupně pokračující přípravou na útěk skvěle budované napětí si člověka získá, Clint Eastwood je borec numero uno a na co s Donem Sieglem šáhli, to proměnili ve zlato. Tady občas vyčítaný otevřený konec je jediný správný. Celý příběh je totiž inspirován skutečným, do té doby jediným zdařilým útěkem z Alcatrazu, ovšem o osudech jeho protagonistů, tj, jestli se při přeplouvání na pevninu utopili, či nikoliv, není dodnes nic známo.(16.2.2008)

Brilantni thriller a dalsi uspesna spoluprace dua Eastwood Siegel skvela atmosfera a celkem realisticka ukazka zdlouhavych priprav uteku z nejstrezenejsiho vezeni hlavni hrdina se posouva doslova po centimetrech pri nekterych scenach jsem vzrusenim nedychal jenom skoda ze ten konec uz mi prisel takovej moc rychlej a trochu odbytej ale jinak urcite v ramci zanru spicka a jedna ze starych dobrych klasik let minulych(15.2.2013)

• - Jeden z mnoha mýtů o Alcatrazu je, že je nemožné přeplavat z ostrova na pevninu kvůli žralokům. Ve skutečnosti v zálivu nejsou žádní žraloci, kteří by pojídali lidské maso. Pouze žraloci krmící se na dně zálivu. Hlavními překážkami byla studená voda (kolem 10° C), silný proud a vzdálenost od pobřeží (skoro 2 km). Pokud je ale osoba trénovaná, má dobrou fyzickou kondici, je možné v takto studené vodě přežít a odolat silným proudům. (Lucas87)

• - Poslední spolupráce Dona Siegela a Clinta Eastwooda. (Kulmon)

• - Clint Eastwood se při natáčení coby Morris pohyboval v prostorách autentické věznice a mnohdy si zakusil pocity skutečných vězňů, neboť většina scén se točila bez kaskadérů. (Zdroj: Cinema) (Terva)