Útěk z Alcatrazu

Escape from Alcatraz

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

"Utíkej Clinte, utíkej, utíkej; košili modrou nesvlíkej, nesvlíkej." Mimický minimalista Východní dříví dokazuje, že k útěku z Alcatrazu Pár přátel stačí mít, k tomu příručku Kutila Tima a "seru na vás" výraz ve tváři. Po jeho lekci bachařskému sboru mám pocit, že opustit nepozorovaně Alcatraz bylo snazší než odejít na tajňačku z baráku za holkama.(21.6.2015)

Vězeňské drama aneb předchůdce Shawshanku v něm nezanechalo pouze mnoho podobností jako úlisného ředitele, sympatického hrdinu a pečlivě střežené vězení, ale velmi silně mu svou kvalitou i konkuruje. Výborná volba Eastwooda do hlavní role opět zapříčinila paradox, neboť jsem vězňům fandil při jejich útěku. Díky povedeně zvolenému typu chronologického posunu děje v podobě oddělení jednotlivých scén západem či východem slunce a poslední půlhodince, kde se atmosféra díky drobným chybám a všudypřítomných dozorců dala krájet tedy nemohu jinak, než s příjemným pocitem z dobrého snímku udělit pět hvězd. 90%(24.6.2012)

Frank Morris a bratři Anglinové - Ptáčník z Alcatrazu, by měl z těchto tří opeřenců, co frnkli z klecí, dozajista radost.. Poctivě natočený útěk bez festivalu náhod a scénáristických salt ala Prison Break a v mnoha ohledech neodiskutovatelná inspirace pro vězeňská dramata Darabonta, jenž se však na rozdíl od Siegelova strohého realismu více zaměřil na epičnost a postavy (obojí má své kouzlo). Otevřený konec je lahůdka a jelikož hoši z "MythBusters" dokázali, že za daných podmínek lze na raftu z nafouklých kabátů zátoku překonat, není důvod nevěřit odkazu žluté chryzantémy..(22.7.2010)

Clint Eastwood pokouší své schopnosti, nálady filmového diváka a nepřestává překvapovat. Když si ho každý spojil s nesmiřitelným a nemluvným samotářem, vlétl do ulic San Francisca, aby se z něj stal nekonvenční polda, pak to zase mnohdy zkusil v lehce komicky laděných látkách, pak mnohé překvapil, jak suverénně se stavěl za kameru. Tohle vězeňské drama je hlavně a především sakra napínavé a přímočaré. Diváka udržuje v až trýznivé nejistotě, je inteligentní i uvěřitelné, nabízí ryzí charisma i solidní atmosféru. A je jedno, jestli sledujeme domluvu vězňů v jídelně nebo scény, jak si kopou díru za postelí ve vlastní cele. Don Siegel (který tímhle kouskem uzavírá úspěšnou spolupráci právě s Eastwoodem) točí podle autentického případu, kdy se z vězeňského ostrova povedlo pláchnout trojici mužů. A dělá to sakra dobře.(9.5.2016)

Jak mi tento snímek mohl uniknout? Vynikající Clint Eastwood v roli Franka Morrise. Nevzdával se a svůj útěk dotáhl do konce. Postupně vidíme celou dlouhou přípravu na něj po dobu jeho pobytu v Alcatrazu. Samozřejmě na to není sám, sežene si tam pár přátel. Prostě kvalita, co víc dodat... "Pojď se projít."(21.4.2019)

• - Na motivy tohoto filmu vznikla počítačová hra. (Lucas87)

• - Nebezpečný útěk dolů přes vězeňskou zeď končící skokem do vody se točil bez kaskadérů. (Kulmon)

• - John Paul Scott a Darl Parker provedli poslední pokus o útěk v prosinci 1962, ovšem Scott byl zachycen mořským proudem a jeho tělo bylo nalezeno na pobřeží. (Lucas87)