Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Musím se trapně přidat k velikému množství uživatel, kterým Útěk z Alcatrazu připomíná Vykoupení z věznice Shawshank, především za to můžou charaktery postav, rozvrstvení života ve věznici a pak také samozřejmě knihovna a "domácí" zvířátko, o které pečuje vězeň, který zemře. Když se film ale dostane k tomu hlavnímu, tedy útěku, je jasné, že veškerá podobnost končí, tady je totiž utíkání tím hlavním co máme, režisér nám jej netají, nýbrž ukazuje nám jej celý, od jeho plánování, obstarávání materiálu až po jeho samotný průběh. S Vykoupení z věznice Shawshank rozhodně jeden z nejlepších vězeňských filmů - a to jsem očekával nějakou nudnou blbost...(3.1.2006)

Clint Eastwood pokouší své schopnosti, nálady filmového diváka a nepřestává překvapovat. Když si ho každý spojil s nesmiřitelným a nemluvným samotářem, vlétl do ulic San Francisca, aby se z něj stal nekonvenční polda, pak to zase mnohdy zkusil v lehce komicky laděných látkách, pak mnohé překvapil, jak suverénně se stavěl za kameru. Tohle vězeňské drama je hlavně a především sakra napínavé a přímočaré. Diváka udržuje v až trýznivé nejistotě, je inteligentní i uvěřitelné, nabízí ryzí charisma i solidní atmosféru. A je jedno, jestli sledujeme domluvu vězňů v jídelně nebo scény, jak si kopou díru za postelí ve vlastní cele. Don Siegel (který tímhle kouskem uzavírá úspěšnou spolupráci právě s Eastwoodem) točí podle autentického případu, kdy se z vězeňského ostrova povedlo pláchnout trojici mužů. A dělá to sakra dobře.(9.5.2016)

O útěku z Alcatrazu. Co víc na tom komentovat? Že mám rád filmy s plánem, s útěkem; a i když jsou takhle přímočaré a – jak píše Djkoma – působí na dnešní dobu lehce zastarale, mně to ke spokojenosti stačí. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 8 | hudba ? | humor 0 | akce 0 | napětí 4 | pustil bych si znovu 7(6.3.2013)

Když se dívám na tenhle film, napadá mě opakovaně, že jde o zdařilý remake HRABĚTE MONTE CRISTA. Je to samozřejmě jen pocit, ale ten pocit je neobyčejně silný. Přesně zachycená vězeňská atmosféra genia loci tohoto ponurého místa a tradičně skvělý Eastwood, patřící do tvořivější části amerického herectva, jen dotvářejí hluboký dojem, který ve mně ÚTĚK vyvolává. Že k tomu patří perfektní zvládnutí a propojení všech složek výroby-tvorby filmu, je zřejmé. Co se pro mě zatím nezdá být zcela jisté, je otázka nadčasovosti díla. Pro mne osobně o kladné odpovědi nemůže být pochyb, některé reakce v komentářích ovšem naznačují i další možnosti.(1.3.2008)

Útěk z Alcatrazu byl první film, na který jsem jako malý kluk užasle zíral s otevřenou pusou a zatajeným dechem. Mrazivě klidný Clint Eastwood a atmosféra, která se za chytrého použití minimalistické hudby (resp. monotóního zvuku) pomalu ale jistě hrotí v napínavé finále. Útěk z Alcatrazu je větší klasika, než si někteří mohou myslet, neboť ne, že připomíná Shawshank, ale naopak Shawshank připomíná Escape from Alcatraz! S odstupem času, po druhém zhlédnutí, mohu říct, že jsem měl stále příjemný pocit z kvalitní filmařiny, ale bohužel kromě toho se mi žádných extrasilných momentů nedostalo... 8/10(8.7.2008)

• - O skutečném útěku se dnes ví, že Morrise a bratry Angliny vytáhl z vody pravděpodobně motorový člun. Jeden z dozorců bloku, ve kterém byli bratři Anglinové, dostal několik měsíců po útěku prázdnou pohlednici z Brazílie. (Kulmon)

• - Nebezpečný útěk dolů přes vězeňskou zeď končící skokem do vody se točil bez kaskadérů. (Kulmon)

• - Věznice Alcatraz byla uzavřena na základě rozhodnutí senátu Spojených států v roce 1963. Obávaná pevnost byla známá tím, že z ní nelze uniknout, neboť je situována na skále. Panoval zde tvrdý režim, vězni byli internováni na samotkách. (Lucas87)