Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Perfektný napinák! Naozaj, línia napätia je tu parádne naservírovaná, takisto v prvej polke psychologické štúdia postáv. Samotné plánovanie a realizácia úteku tiež, je až nepredstaviteľné, že niekto niečo také naozaj zrealizoval. Nebyť tentokrát až príliš sebaistého a bossáckeho kápa Eastwooda má odo mňa tento film plné hodnotenie. 85%.(9.9.2006)

Vytknul bych jen, že se film omezuje téměř na technický popis útěku. O postavách se toho divák moc nedozví, kupodivu víc o těch vedlejších a téměř nic o hlavní, což z nich dělá neurčité a nevyzpytatelné odříkávače dialogů. Takže ve je jen to co označuje jeho název, nic víc. To důležité, o čem film hlavně je, však Don Siegel zvádnul velice dobře. Útěk samotný je natočen profesionálně, jakmile dojde na věc, těžko se od dění odtrhnete, protože čím blíže se blíží útěk, tím více atmosféra houstne. Pokud by tvůrci nedeklamovali, že se jedná o zfilmování skutečného úniku, tak bych neveřil. Přeci jen papírové hlavy s nalepenými vlasy, či kutilské sváření lžičky jsou už za hranicí uvěřitelnosti.(8.12.2011)

Nejzajímavější jsem na filmu shledal jednu jedinou věc, totiž efekt, který byl způsoben tím, že jsem před tímto viděl všechny ostatní filmy o útěcích z vězení, které tu ukradli scénku, tu záběr, tu nápad a podobně. Bylo zvláštní sledovat film, který položil základy všem těm dalším filmům a seriálům. Takovej táta všech. Ale jeho děti byly docela svižné a nápadité snímky. S tátou je nuda jako s gumovým prsem. Samozřejmě chápu, že je to dobou vzniku filmu, opisováním skutečné události a filmařským stylem dané doby (žádná hudba, žádné rychlé nebo dramatické prostřihy apod.), ale i tak, kvůli pověsti kultu jsem čekal od tohoto snímku trochu víc. Takový Motýlek, který je mnohem starší a v podstatě je také podle skutečné události, resp. líčí zážitky samotného Henriho Charrièra, jako film je co do nějakého útěku z míst, odkud je to nemožné, mnohem atmosféričtější, napínavější a asi i kultovnější. Nedovedu však posuzovat kultovnost. Útěk z Alcatrazu vůbec neukazuje Alcatraz jako totálně děsivé místo, odkud není úniku, neukazuje strhané vězně, ani těžké soužití s nimi, vlastně je podle tohoto filmu Alcatraz docela příjemný krim, kde si stihnete namalovat i autoportrét. Ředitel je trochu svině, ale spíše hloupé dobračisko. Je tu jen jeden agresivní gej, negři jsou kámoši, prostě pohoda. Kdo by chtěl utéct a riskovat, no kdo? V podstatě nechápu, proč je tomuto snímku přisuzovaná ta kultovnost. Víc mě sebral obyčejný televizní film Jsem uprchlý trestanec s Valem Kilmerem. Ačkoliv je třeba uznat, že v Alcatrazu je Clint Eastwood opravdu dobrej, to jo.(16.9.2013)

Považoval som tento film vždy za skvelý. Ale až keď som zhliadol akýsi dokumentárny seriál o útekoch z väzenia (na STV 2), zistil som, že SIEGEL ani nemusel príliš fabulovať. ÚTEK Z ALCATRAZU je totiž takmer absolútne dokonalou hranou rekonštrukciou tohto prípadu. Jediné čo ma "zožiera" je otázka či sa Frankovi nakoniec podarilo zachrániť alebo odpočíva na dne San Franciscskej zátoky. (15.8.2007)(15.8.2007)

Další (vlastně spíš jeden z těch prvních) film o útěku z vězení a opět je to pecka. Skvěle zahrané, skvěle natočenené i dost dobře napsané, leč trochu naivní a místy těžko uvěřitelné. Co mě však nejvíce zarazilo, že ten film prostě nevypadá nijak zastarale. Zapůsobil na mě kdysi, líbil se mi i teď a možná ještě o něco více, protože s věkem přichází mnohá další docenění, kterých jsem si v raném věku nemohl všimnout. Jedna z nejlepších rolí Clinta Eastwooda!(9.2.2013)

• - Potřebnou elektřinu si museli tvůrci na ostrov přivádět kabely o délce 15 mil ze San Francisca. (Elisebah)

• - Je to naposledy, co spolu pracovali režisér Don Siegel a herec Clint Eastwood. Z jejich předchozí spolupráce vzešly filmy: Cooganův trik (1968), Dva mezci pro slečnu Sáru (1970), Oklamaný (1971) a asi nejznámější titul Drsný Harry (1971). (CrypzzXD)

• - Alcatras se nachází na skále, což o to více znemožňovalo případný únik, přesto však se o minimálně třech útěcích v pramenech hovoří, avšak doposud bez vyjádření oficiálních míst ani s odstupem mnoha let. (Lucas87)