poster

Útěk z Alcatrazu

 • USA

  Escape from Alcatraz

 • Slovensko

  Útek z Alcatrazu

 • Austrálie

  Escape from Alcatraz

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • T2
  ****

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $43,000,000Tržby Celosvetovo $47,700,000║ Pôsobivý väzenský film, aj keď sa tu nič zvláštne strhujúce nedeje, samozrejme okrem úteku, dejové linky nemajú takú charakterovú váhu ako veľkolepé väzenské filmy(Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa pre ktoré film asi poslúžil ako odrazový mostík) ale aj tak filmu nechýba dávka napätia a pútavo aj keď poskromne vyrozprávaní dej o tom ako partia väzňov plánovala útek, kde vodcovsky zaujme ťahúň Clint Eastwood. /80%/(28.3.2009)

 • Phobia
  ****

  "Útěk z Alcatrazu" je čistokrevným předchůdcem "Vykoupení z věznice Shawshank", to prostě bije do očí, najde se spousta shodných prvků. A pokud jsem "Shawshanku" dala 5* a řadím jej ke svým nejoblíbenějším filmům, bylo by spravedlivé stejně ohodnotit i jeho staršího bráchu. Jenže tenhle film na mě prostě neudělal takový výrazný dojem, nevyvolal tolik emocí a postavy mi tolik nepřirostly k srdci, nezanechal ani mnoho scén, jaké bych si pamatovala i dlouho po letech... To vím, pač jsem si včera při sledování uvědomila, že tohle už jsem určitě před několika lety viděla. Sečteno a podtrženo: velmi dobře koukatelné, zaujalo, nenudilo, obsažená klišé a předvídatelnost, podobně jako výpadky logiky (fakt podle skutečné události?), ráda odpouštím, vždyť ve své době musel být "Útěk z Alcatrazu" špičkový divácký zážitek a ani dnes to není o mnoho horší. 79% EDIT (+mírný SPOILER): trošku jsem v závěru postrádala informaci, jak dopadl Charlie Butts...(22.7.2010)

 • sportovec
  *****

  Když se dívám na tenhle film, napadá mě opakovaně, že jde o zdařilý remake HRABĚTE MONTE CRISTA. Je to samozřejmě jen pocit, ale ten pocit je neobyčejně silný. Přesně zachycená vězeňská atmosféra genia loci tohoto ponurého místa a tradičně skvělý Eastwood, patřící do tvořivější části amerického herectva, jen dotvářejí hluboký dojem, který ve mně ÚTĚK vyvolává. Že k tomu patří perfektní zvládnutí a propojení všech složek výroby-tvorby filmu, je zřejmé. Co se pro mě zatím nezdá být zcela jisté, je otázka nadčasovosti díla. Pro mne osobně o kladné odpovědi nemůže být pochyb, některé reakce v komentářích ovšem naznačují i další možnosti.(1.3.2008)

 • Ištván87
  *****

  Vzhledem k tomu, že jsem pět hvězdiček dal i Shawshanku, který se tímto dílem na každém druhém kroku přinejmenším inspiruje, tak je nemůžu nedat tomuhle filmu, který narozdíl od Shawshanku není pohádkou pro dospělé, ale vcelku realisticky pojatým příběhem, u kterého budete občas zatajovat dech a kde si člověk potvrdí že Clint Eastwood není jen geniální režisér, ale taky skvělý herec....(23.7.2010)

 • H34D
  ****

  Útěk z Alcatrazu byl první film, na který jsem jako malý kluk užasle zíral s otevřenou pusou a zatajeným dechem. Mrazivě klidný Clint Eastwood a atmosféra, která se za chytrého použití minimalistické hudby (resp. monotóního zvuku) pomalu ale jistě hrotí v napínavé finále. Útěk z Alcatrazu je větší klasika, než si někteří mohou myslet, neboť ne, že připomíná Shawshank, ale naopak Shawshank připomíná Escape from Alcatraz! S odstupem času, po druhém zhlédnutí, mohu říct, že jsem měl stále příjemný pocit z kvalitní filmařiny, ale bohužel kromě toho se mi žádných extrasilných momentů nedostalo... 8/10(8.7.2008)

 • - Ač byli Eastwood s režisérem Siegelem dlouholetí přátelé, kteří spolu navíc v minulosti natočili již několik filmů, v době před vznikem tohoto snímku spolu měli velmi ochladlé vztahy. Režisér byl navíc rozhodnut, že film natočí u společnosti Paramount, Eastwood prosazoval Warner Bros. Všechna úskalí se nakonec podařilo překonat a i když snímek produkoval Paramount, Eastwood ztvárnil hlavní roli. (ClintEastwood)

 • - Věznice Alcatraz byla uzavřena na základě rozhodnutí senátu Spojených států v roce 1963. Obávaná pevnost byla známá tím, že z ní nelze uniknout, neboť je situována na skále. Panoval zde tvrdý režim, vězni byli internováni na samotkách. (Lucas87)

 • - Velmi chladné a nevlídné počasí, které při natáčení panovalo, vneslo do snímku onu specifickou atmosféru. Don Siegel se později nechal slyšet, že Útěk z Alcatrazu režíroval způsobem, jako by šlo o černobílý snímek, natočený na barevný film. (ClintEastwood)