V nedaleké budoucnosti se rodí děti se speciálním X-faktorem, který jim dává nadpřirozenou sílu - ničivý laserový pohled, schopnost přesouvat předměty nebo ovládat počasí. Pro obyčejné lidi je těžké mutanty akceptovat, aniž by se jich báli. Profesor Xavier (Patrick Stewart), celosvětově uznávaný telepat - mutant, proto zřídí speciální školu a jeho záměrem je naučit mutanty zacházet se svými schopnostmi tak, aby z nich lidé neměli strach. Ne všichni mutanti jsou však ochotni přizpůsobit se, neboť nevěří, že by spolu lidé a mutanti mohli žít. Skupina X-men teď musí před těmito tvory lidstvo ochránit, protože jejich šéf, podlý Magneto (Ian McKellen), má s budoucností planety Země velice zákeřné úmysly! (Bontonfilm)

PlayEasy

Tak začátky filmového Marvelu fakt vycházely, tak dobře, jak by si to přálo každé filmové studio. A tento film je jeden z důkazů toho, že Marvelu se většinou film povede a tenle film se povedl fakt hooodně!!! Hned jsme si oblíbili Wolwerina (doufáme, že v dalších dílech mu nebudou říkat rosomák) a taky Kyklopa, oba dva byli fakt frajeři:) Na rok 2000 navíc velmi dobré efekty (což není u Marvelu žádné překvapení) v tomto filmu udělali taky hodně a navíc to nebylo zbytečně přetažené. 75% ()

horor2

Rosomák není pták, ale je to mutant! Super příběh se skvělými souboji, zvraty a srdcem. Revoluce, která otevřela Marvelákům oči a donutila popřemýšlet na zadní vrátka :-) ()

mrclTV

Bez vydarenej postavy Logana by X-Meni nemali ani zďaleka takú kvalitu akou disponujú. Film je fajn, ale vadí mi na ňom nedostatok obsahu, ani sa poriadne nezačne a už po hodine ide do zdĺhavého finále. Musím sa priznať, nebavilo ma to až tak, aby som šiel do vysokých hodnotení. Obyčajný superhero film, nebyť Logana. ()

Tominni

Úvod do světa lidí a mutantů, lidí s faktorem X, který jim dává mimořádné schopnosti, které umí někdy hůře, někdy lépe ovládat. Film funguje velmi dobře, triky jsou super, celkově se to Singerovi podařilo velmi dobře natočit. ()

adamix

Dnes je tomu už 20 rokov, čo sa legendárny X-mani prvý krát objavili na plátnach svetových kín, takže treba na film vzhliadať s veľkým časovým odstupom aj na vtedajšie technické vymoženosti. V tej dobe sa viacej prezentovali charaktery postáv a dej všeobecne, pričom akcia bola druhotná. Ale nemôžem úplne privrieť oči, pretože už vtedy leteli akčné trháky ako MATRIX, či TERMINÁTOR a tieto komiksovky aj tak všetci pozerali (a stále pozerajú) kvôli akcii. Tento pilotný diel akciu úplne zanedbáva. Pozostáva z niekoľkých kopancov, dvoch laserových lúčov a jedného blesku. Ale dobre (a hlavne bez nudy) sa na to pozerá. Samozrejme sa objaví aj nejaká tá starecká nostalgia :). U mňa priemer. ()

PlysovyMacko

Dobrá komiksovka,  jedna z prvých. Predstavovanie postáv je skvele a zabere väčšinu stopaze, potom nezostane veľa času na dobrú akciu. A Wolverine je strašne sexy. ()

Dejvecd

Úplne prví X-Meni sú niečím, čo by sa dalo označiť ako štart popularity komiksových filmov, ktorý trvá až do dnes a s trochou šťastia tu s nami ešte nejakú tú chvíľu zostane. Je hrozne pekné sledovať kam sa komiksovky od tej doby vyvinuli, ale je ešte krajšia povedomosť, že majú tak dobrý začiatok. Prví X-Meni sa síce kvalitami svojmu pokračovaniu nerovnajú, ale predstavujú záživný a napínavý príbeh, ktorý predstavuje zaujímavé témy a šikovne nás núti vžiť sa do každej postavej a to mám na mysli aj záporákov, ktorí rovnako ako klaďasovia skvelo zaujmú (hlavne teda Ian McKellen ako Magneto, ktorý sa svojím výstupom zapísal do hitparády filmových záporákov) a s ich motívmi sa vie človek vžiť, nie však natoľko aby im začal fandiť. Preto si myslím, že Bryan Singer a jeho odkaz v podobe X-Menov nebude vo filmovom svete nikdy zabudnutý a bude sa na neho spoliehať ako vysoko kvalitný počiatok komiksových filmov, ktorý aj po toľkých rokoch pripadá neskutočne fresh a cool. 9/10 ()

Johny_MH

Takhle si představuju comixový film. Vzít to do pracek, chtěl jsem říct do rukou, někdo jiný, byla by to slátanina. ()

Chladek

Podle mě nejlepší díl z celé série. B. Singer si dal hodně práce s postavou Wolverina (Rosomáka :-D), kterou skvěle zahrál H. Jackman. Wolverine je suveréně nejpromyšlenější charakter ze všech mutantů a už jen za něho bych dal 3*. K tomu se také ale připojí celé prostředí Xavierovy školy (podle Bobbyho gymnázia pro mutanty) a dobře udělané nadání těchto mladých lidí a máme z toho *****. Závěrečný souboj na soše svobody mě trochu zklamal, ale na druhou stranu vyzdvihl Wolverina. Jak zachránil Rogue, pomohl ostatním atd. ()

krivkin

nemám věru moc co vytknout - film je doslova "nadupaný" originální akcí vyplývající ze zvláštních vlastností hrdinů, ale ztvárněný se zdravým nadhledem a vtipem, postavy jsou dobře napsané a hlavně výborně zahrané, skvělé triky a perfektní vizuální stránka vůbec... ()

Klemi

Patrick Steward zanechal hledání nových forem života a nových civilizací, trochu zmutoval a přidal se opět na stranu těch hodných. Dobrá a originální akční podívaná, ze které komiksová předloha přímo čiší. ()

Goodmen

Jedna z nejlepších komiksových adaptací. Skvělé herecké výkony všech hrdinů, výborná akce. Už se nemůžu dočkat pokračování. ()

Weirdman

Aj 9 rokov po vzniku stále veľmi pozerateľné už len z toho dôvodu, že sa ide viac do hĺbky namiesto kĺzania po blištivom povrchu. A vďakabohu za to, pretože v akčných a iných eye-candy záberoch už film pôsobí naozaj smiešne... Solídna rozbehovka na druhý diel... (▼) ()

Ygan

1 - Singer navazuje na svoje předchozí filmy komorní kamerou zaměřující se na obličeje, ale komiksová adaptace potřebuje velkolepé scény a taky nějakou zajímavou melodii, minimálně ústřední, jak správně např. pochopil Raimi s jeho pavoučím mužem. 2 - Ani nášup akce, ani psychologie - a to včetně Wolverina - takže ve výsledku trochu nuda. 3 - Samozřejmě nějaké kiksy v logice. ()

route60

Bryan Singer je génius a tímto filmem to jen potvrdil rozhodně nejlepší komiksová adaptace jaká byla převedená na filmové plátno a Hugh Jackman se pro tuto roli narodil. ()

MetalLizard

Pro tenhle film jsem letěl do půjčovny hned, co jim tam přišel, protože už odmala jsem fanda komiksových hrdinů a X-Meni byli pro mě vždycky jedni z největších a nejoblíbenějších. Výsledný dojem : Kolosální a dodnes se toho nemůžu nabažit. ()

x_ander

Komiksová adaptace, která to všechno začala. Mánii po superhrdinech. A nastavila laťku hodně vysoko. Z barevných rozjařených postaviček Singer vytřískal dosti temné hrdiny v akčním thrilleru, který má hloubku a atmosféru. A hlavně nám dal Jackmana alias Wolverina, který se pro tuhle roli narodil. Za jedinou výtku bych měl stopáž, těch 100 minut je na epický biják dost málo, proto je celý děj poněkud komornější. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu