Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

provitamin

stručný návod na to, ako falšovať bankové šeky. herecký koncert DiCapria a Hanksa. tentokrát nevadilo ani "based on true story" ()

Hanys_

V posledních letech se tohle u mě dostalo do škatulky 'můžu vidět i 5x ročně'. Takhle zajímavé příběhy totiž nikdy neomrzí. Jeden z nejlepších a přitom nejmíň nápadných Spielbergových filmů. ()

Miller

Velmi jsem se smál, každému slovu Leonarda DiCapria jsem věřil. Naprosto "prdlá" komedie, a ještě vtipnější je to, že se to opravdu stalo....avšak, stále mi tam něco chybělo, vřele doporučuji. Za zmínku stojí samostatně scéna francouzštiny. 85% ()

jakeer

Po 3-4 rokoch som si to pozrel znova a zaujímavé, ako som sa na to pôvodne pamätal. Utkvela mi v pamäti akurát ta životná jazda. zábava a nie hĺbka vypovedaného príbehu. Vzťah hlavnej postavy k rodičom a najmä otcovi dáva celej snímka iný rozmer. Keď si to porovnávam s takým Vlkom z Wall Street, teda filmom podobného zamerania, ktorý bol však predovšetkým o zábave... Ten Spielberg z toho riadne sála, ale na počudovanie mi tento raz nič nevadilo. Je to komplexný film. P.S. Pôvodne mi vadilo, aký malý priestor dostala hviezda Hanksovho formátu. Avšak, aj z vedľajšej postavy vyťažil maximum. Leo takisto štandardne skvelý a pochvalu si zaslúži aj charizmatický Walken. ()

Blondsky

Naprosto mistrovsky zrežírovaná podívaná, ve které Hanks a DiCaprio předvádí jedny z nejlepších výkonů své kariéry. Tohle si nešlo nevychutnat! ()

Janega

Jeden z tých životopisných filmov, kde by mi bolo stačilo pozrieť si o tom človeku len hodinový dokument, nakoľko tento film nedokázal u mňa vyvolať patričné emócie. A pritom tam boli patetické scény, z ktorých by sa dalo vytrieskať viac. Takto je to len zdĺhavá naháňačka. Od Spielberga by som čakal nejaký svojský tón filmu a nie takú rutinu. John Williams je zo svojou hudbou skrátka klasa. ()

Bafo

Podle me dobry Spielberguv film ktery hezky vypravi pribeh policajta a zlodejicka... Ten film ma vse co by zabavny film mel mit - vtip, akci, napeti i dobry pribeh (skutecna udalost)... Ale na 5 hvezdicek to nestaci ()

Radim

Film na mě působil nemastně neslaně. Přes evidentně filmařsky zručně odvedenou práci a výborné herce se mě příběh nějak vnitřně nedotkl - od Spielberga bych čekal něco jiného. Ale za podívání určitě stojí. A abych nezapomněl - moc zajímavé titulky. ()

Arach.No

Svižná, inteligentní komedie. Která i přes svou délku ani chvíli nenudí. DiCaprio a Hanks hrají opravdu výborně a celému filmu je máloco vytknout. ()

Midnite

Nechápem ako Spielberg dokáže z takej hluposti urobiť na jedenkrát celkom pozerateľný film. Tri hviezdičky kvôli Hanksovi, inak dve. ()

jasiska

Mám rada takéto filmy s hlavným hrdinom podvodníkom:-) Rada sa nechám oblbnúť, aké je to ľahké oklamať ľudí a navyše taká nehorázna drzosť dokáže tiež slušne pobaviť. Film síce nenesie hlboké posolstvo, ani neútočí nejak zásadne na city, ale za to z tých 141 minút svojej dĺžky nenechá človeka ani jednu minútku, aby sa nudil. ()

Wishkah

Mě se tenhle film hodně líbil. Jemná režie, pohodový příběh, silné postavy a výborné herecké výkony hlavních představitelů jsou největším plus tohoto filmu. Film jemně balancuje mezi komedií, dramatem a kriminálkou a ty necelé dvě a půl hodiny plynou lehce a přitom velice zajímavě. Tento film určitě nepatří mezi největší díla mistra Spielberga, ale je to velice pohodový a zábavný požitek ho sledovat ()

DannyBoy80

Je to sice na motivy skutečných událostí, ale stejně mi přišlo, že se některé postavy chovají nelogicky. Hlavně amatérismus FBI, no mi je teda elita. Téma je dobré, ale nějak mě příjde zpracované nezáživně. Chtělo to větší drajv. U člověka, který okrade banky o několik milionu dolarů byla vidět je jedna rozhazovačná párty, no šetřil asi na důchod. Herecky mírně nadprůměrné. ()

Prochy38

Jeden z TĚCH filmů!! Nemá chybu, skvělé obsazení, nulová nuda. Jeden právě z TĚCH! Tady je víc slov zbytečné... ()

Marrty3

Příjemná "spielbergovina". Fajnová oddychovka, která neurazí a o to víc nadchne. Rozhodně je, ale na co koukat. "Má to náboj, má to atmosféru, má to spád, není to nic přehnaného, prostě tak akorát." Já se bavil, užil jsem si to a to hlavně díky dvěma hlavním aktérům, kteří jsou familiérními herci. Líbilo se mi hlavně dobové zařazení děje,retro. Dobrý humor, místy i sarkasmus, příjemná hudba a nenáročné dialogy. Dále pak klasický Spielbergův cit pro detail a špičkový děj (aby ne,když je ze života). Já si to užil, 85 % ()

Hanes88

Velice povedený film. Di Caprio i Tom Hanks zahráli skvěle a já jsem se dobře bavil. Na 5 hvězd to nemá, ale i tak na pokoukání skvělé. 75%. ()

Itar

DiCaprio/Hanks/Walken/Sheen.. čtveřice, která svým charismatem táhne film celou dobu neuvěřitelně dopředu. přidejte k tomu povedený scénář, fungující chemii mezi Hanksem a DiCapriem, Williamsovu hudbu a Spielberga, nemůžete minout střed. Jedna z nejpovedenějších komedií s přesahem nového tisíciletí. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)