Námořní pěchota

• slovenský

Námorná pechota

Akční / Dobrodružný / Válečný

USA, 1990, 113 min

Takový levnější Top Gun. Jen je tu místo pilotů pěchota. Místo Toma Cruise Charlie Sheen. A místo legendární, nechtěně homoerotické volejbalové montáže je tu pro změnu golfová montáž, která je snad ještě vtipnější (nechtěně samozřejmě). Jinak je to další čirá propagandistická náborovka, která údajně přiměla spoustu chlapů přidat se k Navy Seals, kde si najdete spoustu skvělých kamarádů, s kterými pak budete hrát golf, nebo střílet teroristy. Na ženy tu vojáci už moc času nemají (jeden z nich dokonce uteče od oltáře poté, co mu přijde zpráva, že má jít do akce), zato na „bro time“, sbližování mezi sebou a klábosení v šatnách si čas vždycky najdou. Kdo si pamatuje na Clerks, tak tam Navy Seals okomentovali velmi trefně (https://www.youtube.com/watch?v=_GXzknyVQ8I).(1.8.2017)

Nikdy jsem nebyl členem elitní vojenské jednotky tajné tak, že o její existenci panují oprávněné pochyby i na vrchním velení. To mi však nemohlo zabránit v pobaveném pohledu na americké ochránce světového míru nekompromisně zachraňující svět před použitím svých vlastních zbraní. Přestože se přitom kuly pikle, občas se i zabojovalo, tak se ke mně dokázalo ještě zákopem připlížit poučení o tom, že střílet pancéřovkou na potápěče nedává příliš velký smysl a vnuklo mi to i myšlenku na to, že si s kamarády někdy půjdeme pinknout pólo na golfových vozících.(10.11.2012)

Jeden z válečných akčňáků mého mládí - a nutno podotknout, že jeden z těch povedenějších! Zárověň též hodně opomíjený kousek. Pravda, po téměř 20ti letech už to působí (občas) trochu směšně a (téměř celou stopáž) hodně "levně", ale to zas vynahrazuje účast (tehdejších) akčních stars: Sheen/Biehn/Paxton...(11.9.2009)

Jak nám bylo řečeno v úvodu filmu, Navy SEALs založil v roce 1961 prezident John F. Kennedy, pro specializované vojenské operace na moři, ve vzduchu i na zemi a pro boj s terorismem na nepřátelském území. Film Námořní pěchota mi připadal jako nábor do těchto jednotek, ovšem perfektně řemeslně zvládnutý. Jak jednou řekl Michael Biehn: " Rád bych hrál v těch nejlepších filmech. A když už hraju ve sračce, aspoň se snažím o co nejlepší výkon". V tomhle filmu hraje výborně a sračka to není ani náhodou. (Phobia: já tě chápu :)..)(11.9.2012)

• choze

Čtyři roky po první DELTA FORCE a ve stejném roce jako její dvojka vzniklo tohle nepříliš akční ani vtipné béčko, které navíc ani není takovou mytizující oslavou jednotek SEALS, jak byste čekali. Akce je málo a není nic moc, ujde jen ta závěrečná honička mercedesu a obrněného transportéru, příběh je rovněž o ničem. Hodně tomu dává Charlie Sheen, zato můj oblíbenec Michael Biehn je tu dost nevýrazný a Billa Paxtona si moc neužijeme. Všichni tři už navíc natočili mnohem lepší akční filmy, Biehn a Paxton byli za (vesmírné) mariňáky už ve VETŘELCÍCH a Sheen natočil ve stejném roce jako NAVY SEALS podstatně lepšího ZELENÁČE s Eastwoodem. Zbytečný akčňák poplatný 80. letům, ale postrádající jejich zábavnost.(13.12.2005)

• - Denis Haysbert, ktorý stvárnil šéfa SEALs, si neskôr zahral aj šéfa pozemného ekvivalentu SEALs, a to jednotky Delta Force v seriáli The Unit (2006). (beso74)

• - Dane (Bill Paxton) používá velkorážní zbraň Barrett M82 kalibr 50. Ostatní členové jednotky používají samopal Heckler & Koch MP5. (Sealteam6)

• - Niektoré scény z tohto filmu boli inšpirované životom Chucka Pfarrera, bývalého príslušníka US Navy SEALs. (beso74)