Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

dopita

Z amerických filmů Paula Verhoevena asi druhej nejhorší film (po Showgirls), ale i tak je to velice povedenej biják! První půlka v podstatě telenovela a přeslazenej kýč, druhá půlka brutální akční nářez. Moc pěkněj kontrast a hlavně krystalicky bezduchá zábava s dosti zvrácenou poetikou. Ve filmu je spousta hovadin a nelogičností. Jako např. co asi takový množství Brouků baští na planetě plné písku, nebo jak sakra můžou vesmírné lodě hořet, když ve vesmíru není vzduch atd. Čert to vem, tohle Verhoeven rozhodně neřeší, hlavně že to má šmrnc a grády. Četl jsem knihu, a moc mě nebavila. Však taky s filmem moc společnýho nemá. Škoda že Mozkoun nakonec nevycuc mozek i Carmen (Denise Richardsová je mi velmi nesympatická a v tomhle filmu zvlášť). ()

ruhebitte2010

Ano, nic hlubokého v tom nehledejte, ale pokud se chcete pobavit, tak směle do toho. Škoda jen, že další díl už je skutečná filmová katastrofa. Perfektní soundtrack. ()

Krabak

Pro mě je to ve své době zcela průkopnický film, co se týče efektů, hektolitrů krve, myšlenky i zpracování. Žádný jiný film jsem si v děctví(krom Terminátora a Vetřelce) neoblíbil jako tento. Bylo tam vše, co jsem chtěl. Mimozemšťani, masakr, tvrďáci, erotika, vesmír..:-D A co se týče mého aktuálního postavení k tomuto filmu...Asi jsem furt dítě, páč tenhle film miluju.--->90% ()

Callas

5/10 Když jsem tenhle film viděl poprvé někdy v 17ti, tak mi přišel bezchybný. Tisíce brouků, vesmírné invaze, drsná mobile infantry a krvavé souboje s výbuchy slizu. Několik let na to jsem se dostal ke knižní předloze, kterou jsem zhltnul jedním dechem a znova se podíval na filmové ztvárnění. S politováním musím říct, že by se k němu hodilo varování: Jakákoli podobnost s postavami z knihy R.A.Heinleina je čistě nahodilá a nebo velmi špatně imitovaná. To o čem kniha je, tedy zamyšlení se nad současným politickým systémem a společenským uspořádáním, se ve filmu ani nesnažili zachytit. Mobile infantry, která je v knize dokonale koordinovanou armádou excelentně vycvičených vojáků vybavených sofistikovanými bojovými obleky s ohromujícím arsenálem, je ve filmu chaoticky pobíhající sebranka sebevrahů vybavená skateboardovou helmou a kulometem, který by těžko obstál i v druhé světové. Jednoduše řečeno, vše to v čem je kniha nedocenitelná ve filmu buď vynechali nebo zesměšnili, takže vřele doporučuji navštívit knihovnu a nahlédnout do autorovy představy o ideálním společenském systému očima jednoho obyčejného rekruta Jamese Rica. ()

Paity

Kdo nemá rád brouky a rád by na ně viděl kobercové nálety, přijde si na své. Prostě nečekejte nic jiného než řežbu, ale zábavnou. ()

Mathew55

Člověk, který se vyzná v nacismu a fašismu najde v tomhle filmu spoustu podobností. Počínaje symboly, uniformami, přes propagandu, včetně té mířené na děti ( "Everyone's doing their part. Are you?" ), 'obětování' se pro stát a mnohé další, ale ty už si možná jen vnucuji. Už jen kvůli tomuto výčtu je jasné, že se film nedá brát doslovně. Je to parodie na autoritářské a militantní režimy. Je to znát i z hlášek lieutenanta Rasczaka: "I have only one rule: Everyone fights. No one quits. You don't do your job, I'll shoot you" nebo "I need a corporal. You're it, until you're dead or I find someone better." . Bohužel jen málo lidí to pochopí, a tak jsou Starship troopers jedním z nejvíc nepochopených filmů. A proto lidi, kteří mají rádi brutální filmy a navíc film pochopí, musí nutně mít Hvězdnou pěchotu rádi. I kvůli těm epickým hláškám (Ano, nejradši bych je sem vypsal všechny :D ). Na 5* to sice není, ale za zhlédnutí to určitě stojí, protože "The only good bug is a dead bug!" , takže "Come on, you apes. You want to live forever?" ()

Zmrv

Jakožto adaptace je to otřesně nedůstojné. Ale když vezmu stranou Heinleinovu předlohu a beru filmovou Hvězdnou pěchotu jako parodii a komedii, tak to až tak hrozné není. Samozřejmě příběh jako takový není ani v knize ani tady nic moc. Celkově jsem se ale hodně bavil. To největší plus jsou u filmu samozřejmě efekty a kostýmy. 75% ()

FiliPP

Tohle je tak dokonalý brutální sci-fi film, že si ho prostě musíte zamilovat. A to mi kurva věřte. Ale na další díly už se prosím vás radši nekoukejte. Ale to nemění nic na tom,že první díl je perfektní. Hodnocení 83%. ()

SpaceOdyseus

Ze by slo o jeden z opradu mala pripadu, kde je lepsi filmova adaptace nez knizka? Ano, bavilo me to vic nez knizka s jejim neustalym filozofovanim. Misto toho tu mame drsnou a krvavou satiru, ktera si utahuje ze vseho a vsech. Technicka stranka zestarla tak malo, ze se mi ani nechce verit tomu, ze to slo do kin pred dvaceti lety. Jen strih akcnich scen neni na dnesni dobu tak nabity napetim, jak by mohl byt. Ale spolu s The Edge of Tomorrow jde o nejlepsi valecne sci-fi. ()

Hanys_

Verhoeven natočil nadčasovou klasiku plnou broučího hnusu a ultimátních hlášek. Scifi Beverly Hills v té nejlepší formě. Minulý týden jsem to viděl asi po padesáté a baví to porád stejně. ()

Radim

Film mám celkem rád, ale s velkými výhradami. Jednoduchý, velice jednoduchý scénář, sympatičtí, ale nepřesvědčiví herci, patriotismus odkapává z obrazovky jako sliz. Na druhou stranu já jsem magor přes digitální triky, takže kdyby tam jen pobíhal animovaný brouk sem a tam, asi by mi to také stačilo. ()

Drc

Tenhle film je opravdu neskutečný. Na první pohled naprostá hloupost a kýčovitost v americkém stylu, na druhý však v podstatě perfektní (byť trošku jinak pojaté) zachycení atmosféry knihy, které balancuje na tenké hraně mezi parodií, nadsázkou a béčkovým nesmyslem s líbivým obsazením. Výsledkem je velice chytlavé dílko, ve kterém se pořád něco děje, okořeněné dobrými hláškami a situacemi. Pokud se nenecháte odradit a začněte brát tenhle film takový, jaký je, tedy že si na nic nehraje ale prostě vše, co se odehrává, bylo přesným záměrem tvůrců, nemůžete se zklamat. Obzvláště pokud jste sci-fi a akčně naladěni, fandíte vesmírným flotilám, záplavám příšerek, tvrďáckým armádním řečem, výpravným efektům a hercům ala Beverly Hills. Není problém pak k němu sednout na 5 minut a vstanout až u závěrečných titulků. Je to zvláštní, na to jaká je to vlastně blbůstka :) ()

Here

Vedle Sci-Fi/Akční/Dobrodružný tam chybí i škatulka Komedie. A to je velký problém tohohle filmu - lidi ho berou vážně, a ona je to přitom jedna velká sranda. Od parodování výcviku ve válečných filmech až po velký mozek brouků. Pokud tohle člověk pochopí, čeká ho obdivuhodná (a dosud nepřekonaná) vesmírná podívaná se skvělými efekty. Dokonce i romantiku v tom člověk najde. Jen málo filmařů dokázalo spojit tolik žánrů dohromady v jeden skvěle fungující celek, Verhoevenovi se to povedlo. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu