Gottwald

Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 84–123 min)

Scénář:

Jaroslav Matějka

Kamera:

Alois Nožička

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler (více)

Epizody(5)

Pětidílný seriál podle scénáře Jaroslava Matějky o vůdci československého proletariátu je dramatickou rekonstrukcí života a zápasu dělnické třídy v letech 1928-1948, kdy osobnost K. Gottwalda v čele KSČ dovedla dějinný zápas k vítěznému završení. Seriál byl připraven k 90. výročí narození Klementa Gottwalda, představuje také celou řadu významných postav našich dějin. (woody)

Flego odpad!

Tento paškvil nerobí česť našim národom... hoci sme ochotní odpustiť našim "národným" hercom... Boli tí poslední, ktorí rozhodovali o to, v čom majú hrať... ()

Exkvizitor

Převapivě nejmenší slabinou Gottwalda je scénář. Postavy (alespoň ty hlavní) zde už rozhodně nejsou idiotskými karikaturami jako v agitkách let 50. a také zobrazované události si udržují jakýs takýs kontakt s realitou. Problémem je prokomunistická supertendečnost, které se dosahuje nikoli naprostým překroucením dějiných událostí, ale jejich demagogickým výkladem (kupříkladu problematika Mnichova 1938 je prakticky zúžena na řešení otázky "Má se republika opřít o vojenskou pomoc SSSR, jak chtějí prozíraví komunisté, nebo ne?"). Dialogy nepostrádají jistou špetku inteligence a některé postavy jsou jejich prostřednictvím celkem nečernobíle portrétovány (zejména Beneš, kterému je dán ve většině dílů významný prostor), většina charakterů však svou psychologií jen o málo překračuje úroveň rodokapsových hrdinů (proradný buržoa v rouše komunistickém Jílek, zavilý padouch Henlein, žoviálně prostoduchý Jan Masaryk, pouze na koryta myslící monsignore Šrámek...). Celkem silný žaludek ovšem vyžadovalo umístit do tohoto oslavného seriálu některé osoby později stalinisty popravené v procesech, o jejichž protiprávnosti už mohl v roce 1986 stěží někdo pochybovat (Zemínová, Slánský) nebo dokonce samotného Stalina, který je zde vykreslen jako moudrý, dobrotivý báťuška. Naprosto pro všechny postavy je ale typické, že nevedou žádný osobní život a žijí jenom politikou. (Gottwald dá v průběhu celého díla city najevo jenom jednou: Rozpláče se v okamžiku, kdy se dozví, že padl Šverma.) - Za naprosto nejhorší prvek Gottwalda (necháme-li stranou ideologii) ovšem považuji režii. Ta je tak ubohá, že je člověku jednou do pláče, podruhé do smíchu (za skvělý příklad režisérské impotence považuji scénu přestřelky mezi partyzány a gardisty v horách, tuším, že ve třetím dílu). Bohužel se obávám, že Evžen Sokolovský má v tomto ohledu v dnešních seriálech telenoveloidního typu mnoho následovníků. - O Gottwaldovi by se dalo napsat mnohem víc. Pro nedostatek prostoru však chci už jenom poznamenat: Kdo žehrá na tendenčnost normalizačních seriálů, nechť si občas pustí kupříkladu hlavní zpravodajskou relaci naší veřejnoprávní televize. Ostudná neobjektivnost jejich reportáží na politická témata často vyráží dech. Nedávno natočený příspěvek o dekoraci bratří Mašínů by se s klidem mohl vysílat před Listopadem (samozřejmě s přesně opačným vyzněním). ()

Gary

Nehledě na politické přemrštěniny je to ukrutná nuda s neuvěřitelně přepálenou minutáží a ubohou režií. Snad pár herců se snaží, ale nezachrání mnoho. ()

Mulosz odpad!

Hned prvnich 15 minut celeho serialu je takova naloz, ze se tesim, az to pustim studentum:-) Prvni republika vznikla jen pro bohace, T.G.Masaryk je senila, jeho syn Jan ozrala. Do toho zovialni Jiri Stepnicka a existencialni herectvi Ivana Vyskocila. Pomooooc!!! ()

KIT.HL odpad!

Jen by mě zajímalo, jak by to vypadalo natočené dnes.Možná by se soudružky a soudruzi nestačili divit. Myslím , že by to jistě stálo za to. ()

MikO_NR_1909 odpad!

Mňa ako kritického ironistu fascinuje samoľúbosť a sláva ľudí, ktorí majú toho najviac na rováši a miesto toho aby im boli zmazané všetky existujúce i neexistujúce historické záznamy ako napr. tejto morálne VEĽKEJ NULY, opilec, hajzel a neviem čo ešte všetko, tak tu na je snáď ešte vykreslený ako mesiáš :-). To je vše súdruzi! ()

Marci odpad!

Naprosto souhlasím s elle - copak asi Jiří Štěpnička Evženu Sokolovskému provedl, že ho obsadil do hlavní role státníka, který nepřímo mohl za to, že v dětství nemohl vyrůstat s matkou. Nevhodně byla do role Marty Gottwaldové obsazena i Jaroslava Obermaierová - na tuto dámu byla až příliš hezká. ()

vegetol.mp

Úplně stejně jednostrunná tupá sračka jako nedávná Milada. Jediný rozdíl je ten, že tady primitivně pějí ódu na komunistického zločince, zatímco v Miladě se úplně stejnými prostředky snaží popsat život jedné z nejznámějších obětí komunismu. Ve finále to ale vyjde na stejno. Ale pokud se chce člověk pobavit, je Gottwald ideální volba. ()

dyfur

Musela to byť hrozná doba,ale ak to beriete z iného uhla je to vlastne komédia,ak by to nebolo v realite smutné. Ja sa viem zasmiať na tých súdružských kecoch. ()

Hennes

Asi nejhorší osobní role pro Jiřího Štěpničku. Taková role ovšem tenkrát odmítnout nešla. To vše musel "přijmout" bezprostředně po tom, co pochoval svou matku Jiřinu. Ta jedna hvězdička je pro něj, jinak za ten debilní nápad vůbec něco takového natočit a ještě v tomto smyslu !!! Samozřejmě palec dolů = ODPAD. ()

Martin741 odpad!

O bezcharakternej zrude bez chrbtovej kosti /Gottwald/ bolo treba za normalizacie dokonca natocit serial, aby sa zrejme zaplnilo prazdne miesto v TV vysielani. Tfuj! 0 % ()

cariada

Těžko se hodnotí seriál, který dávali naposledy v roce 88, či 89, přesto ho do opadu nedám, sice se mě to jako dítěti moc nelíbilo, ale ted bych se na to s chutí podíval, abych viděl čím nás tenkrát krmili. ()

boblig

Když to člověk bere jako instruktážní komedii o dějinách komunistické strany, tak to není úplně špatné ... :-) A Kléma jako agent Kominterny James Bond - proč ne? ()

Elden75

Stačilo mi to vidět jednou. Bylo mi z toho hodně špatně, když jsem věděl, jak to skončí. Ale natočen byl seriál dobře a herecké výkony vynikající. Atmosféra té doby mě pohltila. Hlavně v posledních dílech bylo až moc schůzování, ale bohužel je na tomhle seriálu vidět, proč došlo k únoru 1948. Už TGM v 1. díle říkal, že je třeba se komunistů bát, ale neposlechli ho. A hodně mi vadilo, když Růžek, jakožto bývalý policejní prezident stál v davu s vnoučkem a radoval se z nástupu komunistů :-( Seriál skončil těsně před "sebevraždou" Jana Masaryka, který v seriálu nebyl moc vidět, na to jak na něj všichni politici spoléhali. A přišlo mi, že herci byli vybíráni hodně i podle fyzické podoby skutečných politiků. ()

gabin(a) odpad!

Víc než odpad!!!A Štěpnička, kterého jsem nikdy neměla ráda, se u mě propadl až na samé dno. Když ho vidím, je mi fakt špatně, protože hrát Gottwalda, za něhož chtěli dát popravit Jiřinu Štěpničkovou, tedy vlastní matku, na to člověku musí chybět mozek, srdce, žaludek a musí být vpodstatě jen schránkou z hroší kůže s řitním otvorem. Ještě se podívejme na ostatní zúčastněné - v roce 1986 snad proboha nikomu nehrozila za odmítnutí účinkování v této hrůze perzekuce! Haničince a Švorcovou tam samozřejmě čekáte, ale ta dnes nesmiřitelná Gabriela Osvaldová? ()

Hans.

Opravdu jenom ze zvědavosti jsem se na to musel podívat. A že se z tohoto ,,veledíla" dá ale dovědět zajímavejch věcí... Netušil jsem, že i v roce 1986 mohl někdo natočit takovou prolhanou frašku. Bejt Sokolovským tak doteď chodim kanálama, ten si musel u soudruhů nehorázně šplhnout, když zobrazí Gottwalda jako největšího trpitele a hrdinu, kterej se nikdy nevzdá a jde za svým. Kam se na něj hrabe Ježíš... Štěpničková se musí ještě teď převalovat v hrobě jestli tohle vidí... S hodnocením počkám až s vypětím všech sil dokoukám všechny díly i když silně pochybuju, že svůj názor změním. 19.8. Jedna hvězda z lítosti všichni herci tam přece jenom nejsou jen trapný figurky. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011