Million Dollar Baby

• USA Million Dollar Baby (více)

Mladá žena Maggie Fitzgeraldová osloví trenéra boxu Frankieho, aby ji trénoval. Když jí odmítne s tím, že holky netrénuje, tak začne chodit do jeho boxovací tělocvičny, o kterou se stará bývalý boxer Eddie. Maggie je velmi chudá a pokorná, každé ráno chodí běhat, celý den pracuje jako servírka a večer chodí boxovat do tělocvičny, kde jí Eddie občas poradí, jak se zlepšit. Frankie je naštvaný, nic se mu nedaří, žije sám, jeho dcera s ním nemluví a tělocvična je prodělečná. Když od něho odejde nadaný boxer, tak se rozhodne dát vytrvalé Maggie pár tréninků. Maggie poslouchá všechny rady a hodně se zlepší. Když je připravená na zápas, tak jí Frankie přehodí manažerovi. Frankie sleduje zápas Maggie se zkušenou boxerkou, a když vidí, že jí manažer neporadí, tak si přetáhne Maggie k sobě a slíbí jí, že už jí neopustí. Frankie je bručoun, ale ve své práci patří k nejlepším a dovede tvrdohlavou Maggie k vítězství. Maggie nepřestává dřít, začnou chodit na zápasy, ve kterých knokautuje všechny soupeřky v prvním kole. Když už nemá s kým soupeřit, tak ji Frankie posune o váhovou třídu výš. V boxu je velmi dobrá, ale neumí si chránit obličej. Frankie má o ni strach, a tak odmítá nabídky na box se silnými soupeřkami, aby nepřišla k úrazu... Frankie se rozhodne vzít Maggie na zápas do Anglie, kde vyhraje. Po zápasech v Paříži, Bruselu aAmsterdamu se vrátí do USA jako slavná boxerka. Maggie dostává další nabídku na zápas o titul, Maggie za vydělané peníze koupí dům své matce, která se o ní nezajímá. Matka je naštvaná, že jí kvůli domu přestane sociálka posílat dávky, a tak jí Maggie bude muset začít posílat víc peněz. Matka ji neocení, stydí se za její práci a Maggie to moc mrzí... (TV Prima)

marhoul

Můj problém je v tom, že nemusím Hilary Swank. Zprotivila se mi v Kluci nepláčou a jen v málokterém filmu mě baví. Na tom stojí a padá moje recenze tohoto filmu. Je to zkrátka osobní. ()

Jirka_Šč

Moje dcera (13 let), která viděla film první, se vyjádřila: "Je to hodně dobrej film. Fakt hodně dobrej. Hodně smutnej, ale chci ho vidět znova." Fakt mě nenapadá, jak se vyjádřit lépe. Sice mě vyloženě nenadchl, ani jsem nebrečel (asi jsem "omlácený" asijskou kinematografií), doopravdy mě však nenapadá nějaká slabina filmu. Rozumových 90%. ()

heyda

Clint Eastwood není troškař. Opět hraje nejen hlavní roli, ale umí se excelentně chopit i režisérství. Možná si myslíte - je to sobec. Ale to bych oponoval, to že to vymyslí, zrežíruje a ještě si tam zahraje hlavní postavu chce setsakra velkou odvahu, protože veškerá kritika pak může padnout jen a jen na něj!!! Jenže on je profesionál se spoustou jedinečných nápadů, což i Million Dollar Baby je! I díky mému oblíbenému ´´pohodlnému´´ Morganu Freemanovi nemůžu jinak než hodnotit nejvýše. 10/10 ()

Stanislaus

Tento film jsem si nechával dlouho ležet v poličce a vůbec nelituju, že jsem "oprášil prach z obalu" a pustil si ho. Je to snímek silný s výraznou hloubkou, který mě nechal na začátku se nadechnout a pak mě srazil boxerskou rukavicí k zemi a zvednout jsem se mohl až na konci. Herecké výkony jsou více než přesvědčivé - Morgan si plešouna zasloužil a Hilary by byla pro mě asi až druhá po Kate Winslet za Věčný svit, ale svou roli brala vážně a já jí to věřil. Děj filmu je dobře zkonstruovaný, skvěle ho doplňuje hudba a herci ve vedlejších rolích (Jay Baruchel, Margo Martindale). Zápletka je dobrá a vyústění ač částečně předvídatelné, tak i přesto zvládnuté. Zkrátka jeden z těch filmů, na které se kouknu asi jenom jednou, ale i po tom jediném zhlédnutí zůstane hluboko v hlavě. ()

sharky

Čekal jsem dramatický sportovní film o boxu a cestě na jeho vrchol, toho jsem se také dočakal v prvních dvou třetinách (i když bych tomu vytkl útržkovitost), ale pak přišel temný, depresivní závěr, bez trochy naděje a optimismu (dobře drobný pokus tam byl, ale to bylo zoufale málo), který mě totálně otrávil. Já vím, že v životě není všechno růžové a věčné filmové happyendy už mi taky lezou na nervy, ale tenhle film byl na mě depresivní až příliš. Technicky brilantní kus filmařiny, který už si ale znova jentak nepustím (to samé platí i o Tajemné řece) ()

Dr.film

Více než Eastwoodův zamračený obličej, který znám skoro ze všech jeho filmů, stojí za pozornost jeho mistrovsky vedená režie. Od tréninku, přes zápasy v ringu, až k samotnému emocionálnímu završení - Clint vše drží pevně v rukou. Shawshankovský hlas Morgana Freemana dobře vtahuje do příběhu a neuvěřitelně "nabitá" Hilary Swank předvádí prozatím vrchol své dosavadní kariéry. Tenhle film nelze jinak než doporučit. Zapůsobí na široké publikum, příběh je dostatečně barvitý a zároveň věrohodný, postavy se krásně prolínají, emoce tečou do všech stran... atd. Určitě kousek, který si zasluhuje velkou pozornost. ()

anais

Clint Eastwood jako režisér rozhodně nezklamal. Sledování jeho filmu se blíží prožitku ze čtení knihy - není to sled rychlých střihů, naopak! Člověk musí vychutnat každé slovo, každý odstavec, teprve potom dá celek smysl. Jak už bylo v mnoha recenzích napsáno, nejedná se o film o boxu, ale řeší se tu témata mnohem obecnější. Téma odpuštění sobě samému je jakousi ústřední linií celého příběhu. Herecké výkony jsou lehce nadprůměrné. Hilary Swank je skoro tak dobrá jako v Kluci nepláčou (svůj stín ale nepřekročila), Eastwood i Freeman odvádějí výkony na jaké jsme u nich zvyklí. To nejcennější co jsem si z filmu odnesl byl jakýsi pomalu vyprchávající pocit, jako bonbón, který se vám pomalu vytrácí na jazyku, jako ozvěna, která se ještě dlouho nese údolím. Million dollar baby má schopnost přiblížit nám hrdiny během dvou hodin tak blízko, jako bychom je znali celý život. ()

virus10

Ještě než jsem film viděl, říkal jsem si, že film o ženském boxu mě asi bavit nebude. A jak to dopadlo? Pro mě jasná oscarová věc!! Děj vás chytne a nepustí až do konce filmu (možná ani po něm). Vynikající herecké výkony M. Freemana a H. Swank. C. Eastwood je režisér toho nejvyššího kalibru. ()

hrona

Perfektně natočený snímek ze sportovního prostředí, skvělé herecké výkony, zejména Morgan Freeman neskutečně dobrý. Proč tedy čtyři hvězdičky? Mám malý problém, pokud se u filmu začnu ošívat a vyhledávat jiné činnosti, je zde něco co mé tak trošičku nudí, a tímto případem bylo bezmála 20 minut z posledních 30. Výborně rozjetý příběh u kterého jsem hltal každé slovo a každou činnost všech představitelů, vystřídala až příliš dlouhá pauza odehrávající se ve dvou místnostech, až příliš pomalu se dohrabávající k předvídatelnému konci. ()

Ivoshek

V podstatě hrozně jednoduchý příběh o vydřeném vzestupu a o to krutějším pádu holky z buranova, do kterého se prolínají ještě životní příběhy dvou dalších lidí - trenéra a majitele tělocvičny a jeho správce, vyžilého boxera, který přišel v posledním zápase o oko. V podstatě každá z postav žije se svým životním zklamáním a výčitkami, i když na Maggie její životní prohra teprve čeká. Celkově je film výrazově hodně minimalistický, hodně si hraje se světlem a stínem až skoro působí jako černobílý. Podporuje to i jednoduchá klavírní hudba, která v někerých momentech skoro vhání slzy do očí. Celkově je to jeden z nejlepších filmů posledních let, už pro výborné herecké výkony všech zúčastněných. A samozřejmě za konec, který by člověk znalý americké kinematografie asi nečekal (byť já osobně bych ho o malinko zkrátil). Mimochodem, ta zlá ženská, se kterou se Maggie utká o titul, je skutečná mistryně světa Lucia Rijker... To jsou mi věci. ()

eraserhead666

Clint je prostě machýrek a to jak z herecké, tak i z režisérské stránky. A je jedno, kolik mu zrovna je. K filmu jsem přistupoval trošku s rozpaky, boxerské a sportovní filmy obecně, mě moc neberou. Ale to, co jsem viděl byl koncert. Hilary Swank není nějak extra mou oblíbenou herečkou a myslel jsem si že to, co předvedla v KLUCI NEPLÁČOU už nemůže nikdy překonat. Nevím, jestli to v tomhle filmu překonala, aleto, že v ringu dokáže svou protivnici sundat k zemi během 20-ti vteřin jsem ji prostě věřil. Asi takhle skutečný box nevypadá, ale choreograficky vymyšlené a odehrané to bylo skvěle. A i druhá nesportovní půlka nebyla tak okatý a mizerný útok na city, jak by se mohlo zdát. Clinte, už zase (a zřejmě ne naposled, ještě jsem neviděl všechny tvé filmy, ale mám to v plánu!!!!!!!) smekám. ()

Sofia

Pro mě zklamání...co dialog, to klišé...citové vydírání největšího kalibru, nemůžu si pomoci. Oscara za nejlepší film by měly dostávat filmy, které si člověk pustí rád ještě jednou...Million Dollar Baby by si pustil podruhé jen ten největší masochista. ()

Ilicka

Pro mě na pomezí čtyř a pěti hvězd. Kdybych o tom nic nevěděla, knockoutuje mě to na jasných pět, ale tu jsem slyšela to, tam ono a ten moment překvapení při přerodu příběhu se vytratil. I tak jsem se ale u skvěle nasnímaného mistrovského zápasu třásla napětím. Herecké obsazení bylo prvotřídní, stejně jako Eastwoodova civilní režie a citlivá hudba. ()

ARI50

Jak už se psal mockrát herci bud udělají dokonalý film a nebl ani samotnému scénaři nedokážou pomoc opět jsem se nudil nebaví a jen koukal jak se pusa otvíra a zavíra nuda. ()

Ištván87

Od Clinta Eastwooda je to téměř sobecké, že je takle dobrý. Potom totiž vynikají chyby jiných režisérů. Million Dollar Baby patří k jeho vrcholným dílům a konec málem rozbrečel i mě.... No dobře, přiznávám, že tam nějaký slzičky byly, alespoň z mé strany. ()

vypravěč

Rozjímání o mezilidských vztazích a jejich drahách v boxerské aréně je stejně vnitřně rozporné jako meditace o životě vedená na jatkách nebo v řeznictví. Nezodpoví-li ovšem příslušné tázání zděšení nad vlastním konání a kajícný útěk z ringu – a stržení zakrvácené zástěry. ()

veru_needy

Souhlasím s tvrzením, že cca půlka filmu je relativně odlehčená a jde spíše o počin pro milovníky boxerské techniky, kde se hlavní protagonistka snaží dostat mezi špičku boxerů a tvrdě na sobě pracuje. Přichází však těžký úraz a náboj filmu se dostává zcela jinam. Najednou to již není jen film pro sportovní fanoušky, ale emotivně vypjatý příběh plný lidskosti, zoufalství a přesto stále ještě přetrvávající naději. Současně však obrovského boje s vlastním svědomím, zda nechat dobrovolně odejít milovanou osobu z tohoto světa, i když je to její vlastní přání. Eutanázie je nelegální, ale zoufalství mladé ženy, jejíž stav absolutního ochrnutí se zhoršuje stále víc, to je jedna velká prosba o vysvobození z beznaděje, obrovských bolestí a psychického i fyzického trápení. Film ve mě zanechal opravdu silné dojmy a každý, kdo žije životem bazírujícím na hloupostech a prkotinách, by jej měl takřka povinně vidět. Třeba by pak začal vnímat svět jinak. - "It's the magic of risking everything for a dream that nobody sees but you." ()

Bauer

Sakra jak to ten stařík dělá že čím víc je starší tím lepší filmy točí a lépe hraje.Tento film si mně zcela získal.Oscara bych určitě dal Eastwoodovi za režie a dále Hilary Swankové a Morganu Freemanovi.Jestli to nedostane žádného Oscara tak budu opravdu naštvaný. ()

becki_tu

Nádherný, smutný a dojemný snímek o dívce, která se z chudých poměrů dostala díky své pracovitosti, odhodláním, píli, sebevědomí, tvrdohlavosti a neuvěřitelné vnitřní síle až na stránky novin a do povědomí mnoha lidí. Stejné nadšení pro věc projevil také Clint Eastwood, který celou tuhle Oscarovou záležitost režíroval. Dokonalou atmosféru temné a stíny zahalené tělocvičny doplňuje herecké trio Eastwood-Swank-Freeman ve svých, možná i životních, rolích. Tenhle zápas vyhrál Eastwood dokonalým filmařským knock-outem na žasnoucího a emocemi zasaženého diváka. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

26.05.2006

Eastwood dobyje japonský ostrov

Eastwood dobyje japonský ostrov

07.07.2005

Po komornej, Oscarmi ovešanej boxérskej dráme Million Dollar Baby sa Clint Eastwood vrhne na nakrúcanie snímky FLAGS OF OUR FATHERS. Pôjde o vojnovú drámu podľa knihy Jamesa Bradleyho, ktorú pre… (více)