Rope Burns

(neoficiální název)

Sportovní / Drama

USA, 2004, 132 min

9 / 10 Rozvážne a s citom prerozprávaný scenár so silným príbehom a vynikajúcimi dialógmi, resp. monológmi, a s tak výborným hereckým obsadením snáď ani nemohol dopadnúť inak. A hoci som to sledoval na amfiteátri pri teplotách blížiacich sa nule, musím povedať, že mi už dlho nebolo tak teplo pri srdci - teda až do oného osudného okamihu, keď... nie, nebudem sviňa, to sa proste musí vidieť. Určite to stojí za to! Síce nejde o úplne stopercentných päť *, ale štyri by bolo zas málo.(6.11.2005)

Mám rád subžánr boxerských dramat, ale Million Dollar Baby je něčím víc než jen filmem o boxu, je to především film o jednom z nejsilnějších mezilidských vztahů, totiž o vztahu otce a dcery. A samozřejmě s tím spojeném specifickém druhu lásky. Million Dollar Baby je také jedna z moderních analogií ryzí antické tragédie. Obojí dobře maskované mimikry boxerského dramatu. Jímavý příběh o té zoufale přirozené potřebě otce překonat propast mezi ním a jeho dítětem, o jeho vlastní citové pasti, do níž se vlivem blíže nespecifikovaných okolností dostal. Trenér Frankie Dunn a jeho náhradní dcera boxerská svěřenkyně Maggie Fitzgerald jsou vlastně dva životní ztroskotanci, naprosto osamělí bez zjevného smyslu života, opuštěni nejbližšími, a teprve protnutím jejich životních poutí se u obou samota zvrátí a prázdnota života se začne zaplňovat. Jako katalyzátor působí vypravěč Eddie. Čistý film, který je definován svým tragickým koncem. Antihollywood. Vyprázdněnost amerického snu. O režisérských, hereckých a lidských kvalitách Clinta Eastwooda se, myslím, nemá ani smysl rozepisovat...(19.5.2014)

Obrovská bublina před oscary mi znechutila tento film. Čekal jsem dlouho dobu než jsem se na něj podíval a doufal, jsem že moje hlava bude vyčištěna od všech reklam a pochval recenzentů. Bez jakýchkoliv očekávání jsme se podíval na tento úžasně lidský a perfektně zahraný snímek, který mě přesvědčil o mnohém. Clint Eastwood se tímto snímkem stal režisérem, jehož snímky mají punc kvality ať jsou o čemkoliv. Moragn Freeman čím je starší tím je lepší. Jen Hilary Swank je u mě furt jen ta průměrná herečka co občas skočí do nesmyslů ala Jádro. Vše o filmu je řečeno jinými nebudu je opakovat a tento lidský příběh nechám ať vás zasáhne stejně jako mě :)(26.7.2006)

Pôsobivá minimalistická komorná dráma, ktorá ma však neoslovila až tak, ako emocionálne pestrejší DOKONALÝ SVET. Chudák Scorsese, ktorý sa tak vyhral s každým detailom jeho perfekcionistického, hoci trochu odmeraného LETCA. Muselo byť preňho riadnou ranou, keď mu Oscara vyfúkol niekto, kto sa iba s tromi hercami zavrel na pár dní do telocvične. :) MILLION DOLLAR BABY stojí na silnom námete, dialógových (Freemanovych monológových) perlách a najstrovskom (hoci nenápadnom) hereckom výkone Hilary Swank. Eastwood samotný iba hádže ďalšie pózy oceľového muža s traumou na duši a hereckú oscarovú nomináciu obdržiava iba za jeho charizmu - čo je nefér. Freeman v pohode, ale tiež je skôr iba sám sebou, než by niečo veľké hral. Kamera a réžia dokazujú zázraky v rámci obmedzenej rozpočtovej palety možností. Veľmi pekný malý film. Jednoduchší a skromnejší než TAJOMNÁ RIEKA, no rovnako silný.(12.4.2005)

Ze začátku mě film nebavil skoro vůbec, filmy o boxerech mi nic neříkají (Rocky je u mě průměr, uvidíme u Těžké váhy), ale Clint Eastwood to prostě natočil jinak. V největším tempu to prostě utnul a nabídl divákovi film v podstatě o něčem jiném. Snímek si vás opravdu získá postupně. Největší výhrady mám proti monologům Morgana Freemana, které mě tam spíše rušily a kvůli kterým v podstatě snižuju hodnocení o hvězdu.(10.10.2005)