Rope Burns

(neoficiální název)

Sportovní / Drama

USA, 2004, 132 min

Film se do otáček rozjíždí opravdu velmi pomalu, to je však jediná větší vada. Box mně nikdy nic neříkál a na začátku filmu jsem si myslel, že to bude Rocky v ženském podání. Jak hluboce jsem se mýlil. Málokterý film u mě vyvolal tak silné emoce jako tento. Závěrečné rozuzlení je i na mě trochu moc.(26.8.2009)

Eastwood se s tím takříkajíc nepáře - své charaktery zdárně profiluje už od první minuty a po takových dvaceti už jste bezpečně zakotveni v osidlech jeho hry. Hry dlouhé, mnohovrstevnaté, ale pečlivě vymyšlené. Dala by se rozdělit do tří silných dějství: Trénink, zápasy a ve sportovním žánru nově i „něco navíc“, které z navenek drsného sportovního matche dělá hutný emocionální klenot. Citlivá režie vede prvoplánově (a zcela bez problémů) ústřední trojici ke zdárnému průniku do divákova srdce a ztotožnit se s jednotlivými postavami tak není nejmenší problém. „Vinu“ na tom mají pochopitelně i sami herci - nejvíce z ústředního tria pravděpodobně září ostřílený rváč a citlivý elegán Eddie v podání Morgana Freemana, který celý film utáhne úplně v pohodě pouze mimickými svaly. Na druhou stranu, i chameleónská Hilary Swank famózně potvrzuje, že se za své herecké schopnosti zřejmě upsala ďáblu. Boxerské zápasy jsou bez nadsázky strhující (už dlouho jsem u filmu tolik nedržel pěsti), prosté jakýchkoliv zásadních klišé (viz. oblíbené „Rockyovské“ krvavé cákance ve zpomaleném záběru) a je do nich i velice jemně zakomponována i humorná složka, která po vypjatých chvílích nervózního okousávání nehtů příjemně osvěží. Podtrženo, sečteno: Kdo si myslel, že Eastwoodovi už pomalu dochází dech, neměl by si Million Dollar Baby rozhodně nechat ujít. Jde o výjimečný počin nejen na poli sportovním a Oscara by si za něj Eastwood zasloužil mnohem více, než eventuelně minulý rok za Tajemnou řeku.(5.4.2005)

Do neuvěřitelné intenzity dohraný snímek, který dojímá, hladí i mrazí a který přibije do křesla a nepustí až do závěrečné katarze. Kvůli jeho emočnímu náboji už mi z hlavy nikdy nevymizí, hlavně zásluhou fascinující stínohry, která zahaluje tělocvičnu a ze které působivě vystupují tři dokonalé herecké výkony.(29.6.2005)

Obrovská bublina před oscary mi znechutila tento film. Čekal jsem dlouho dobu než jsem se na něj podíval a doufal, jsem že moje hlava bude vyčištěna od všech reklam a pochval recenzentů. Bez jakýchkoliv očekávání jsme se podíval na tento úžasně lidský a perfektně zahraný snímek, který mě přesvědčil o mnohém. Clint Eastwood se tímto snímkem stal režisérem, jehož snímky mají punc kvality ať jsou o čemkoliv. Moragn Freeman čím je starší tím je lepší. Jen Hilary Swank je u mě furt jen ta průměrná herečka co občas skočí do nesmyslů ala Jádro. Vše o filmu je řečeno jinými nebudu je opakovat a tento lidský příběh nechám ať vás zasáhne stejně jako mě :)(26.7.2006)

U Tajemny reky jsem mel jeste nejaky pochybnosti, ale tentokrat to Eastwood fakt dokazal. Takhle husty drama jsem uz dlouho nevidel. Navic je toto drama z boxerskeho prostredi a vubec nevadi, ze nejde o chlapskej box. Takze i kdyby se nekomu nelibila dramaticka cast, urcite se mu bude libit aspon ta boxerska, ale me se libily obe. Ze zacatku se sice nejedna o nic extra, dej je misty vtipnej, misty predvidatelnej, ale postupem casu se stava cim dal tim mene predvidatelnej a vic zajimavejsi az vyvrcholi v az neprijemne drsne zaverecne pulhodince a cele to Eastwood vyborne zakoncil. A necekejte zadnou hollywoodskou podivanou. Jediny, co mi moc nesedlo, byl Freemanuv komentar, sice obcas rekne par zajimavejch veci, ale vetsinou jen rusi od deni, opakuje to co uz bylo ve filmu receno a nebo predcasne vyzrazuje nejake situace. Taky me zaujala hudba, samotnou bych si ji nepustil, ale k filmu se skvele hodila. Zapasy byli natoceny velmi slusne a celkove kamera byla taky dobra. Hlavnim kladem je urcite Hilary Swank, ktery tu boxerku fakt verite, ale zaroven to neni nejaka rozmlacena drzka a i kdyz boxuje, porad ji to slusi. Eastwood si strihnul imho na nej dost znicenou postavu, ktera je vetsinu casu smutna a jediny poteseni ma v boxu, hlavne v Hilary. Morgan Freeman tu je tak trochu navic, ale nektery jeho komentare na Clinta jsou vtipny a dej hezky osvezi. Akorat bych dal oscara spis Clintovi nez Morganovi, s tema ostatnima oscarama souhlasim. Skvelej film, kterej ani na chvilku nenudi a tudiz jasnejch 5*.(29.10.2006)

• - Malou holčičku u benzinové pumpy si zahrála nejmladší dcera Clinta Eastwooda Morgan Eastwood (nar. 1996). (SydneyB)

• - Svůj hlasový projev role postavil Eastwood na producentovi Albertu S. Ruddym. (don corleone)

• - Námět filmu pochází ze sbírky příběhů „Rope Burns: Stories From the Corner“, které pod pseudonymem F.X. Toole napsal boxerský manažer Jerry Boyd. Roku 2000, kdy tato jeho prvotina vyšla, měl Boyd už 70 let a jeho další prací měl být epický příběh zasazený na hranici Texasu a Mexika. Zemřel však dříve (2. září 2002), než ji stihnul dokončit. (imro)