Rope Burns

(neoficiální název)

Sportovní / Drama

USA, 2004, 132 min

Vynikajúci film, ktorého hodnotenie zráža neduh filmov Clinta Eastwooda - prílišná dĺžka. Príbeh tridsiatničky Maggie, ktorá sama seba považuje za thrash, ale chce ísť za svojím snom za každú cenu a starnúceho trénera boxu, ktorý ju spočiatku trénovať nechce, aby si k nej postupne vypestoval otcovský vzťah je určite o niekoľko tried lepší ako posledný Eastwoodov počin Mystic river. Film sa rozbieha veľmi pomaly, ale mysím že to je zámerne, aby divák prenikol postavám pod kožu a dokonale sa s nimi zžil, to všetko s cieľom umožniť mu úžasnú katarziu na konci príbehu. Druhá polovica filmu je práve to mäso, ktorému by som bol ochotný dať i šesť hviezdičiek, ale bohužiaľ nemôžem. Po technickej stránke je film precíznym remeslom a môžem povedať, že Clintova réžia je naozaj dobrá . Celkové hodnotenie je teda 9/10 ale prikloním sa skôr k štyrom hviezdičkám.(7.3.2005)

U Tajemny reky jsem mel jeste nejaky pochybnosti, ale tentokrat to Eastwood fakt dokazal. Takhle husty drama jsem uz dlouho nevidel. Navic je toto drama z boxerskeho prostredi a vubec nevadi, ze nejde o chlapskej box. Takze i kdyby se nekomu nelibila dramaticka cast, urcite se mu bude libit aspon ta boxerska, ale me se libily obe. Ze zacatku se sice nejedna o nic extra, dej je misty vtipnej, misty predvidatelnej, ale postupem casu se stava cim dal tim mene predvidatelnej a vic zajimavejsi az vyvrcholi v az neprijemne drsne zaverecne pulhodince a cele to Eastwood vyborne zakoncil. A necekejte zadnou hollywoodskou podivanou. Jediny, co mi moc nesedlo, byl Freemanuv komentar, sice obcas rekne par zajimavejch veci, ale vetsinou jen rusi od deni, opakuje to co uz bylo ve filmu receno a nebo predcasne vyzrazuje nejake situace. Taky me zaujala hudba, samotnou bych si ji nepustil, ale k filmu se skvele hodila. Zapasy byli natoceny velmi slusne a celkove kamera byla taky dobra. Hlavnim kladem je urcite Hilary Swank, ktery tu boxerku fakt verite, ale zaroven to neni nejaka rozmlacena drzka a i kdyz boxuje, porad ji to slusi. Eastwood si strihnul imho na nej dost znicenou postavu, ktera je vetsinu casu smutna a jediny poteseni ma v boxu, hlavne v Hilary. Morgan Freeman tu je tak trochu navic, ale nektery jeho komentare na Clinta jsou vtipny a dej hezky osvezi. Akorat bych dal oscara spis Clintovi nez Morganovi, s tema ostatnima oscarama souhlasim. Skvelej film, kterej ani na chvilku nenudi a tudiz jasnejch 5*.(29.10.2006)

Občas se mi stane, že nějaký film přehlížím a po čase, když se k němu náhodou dostanu, si poté nadávám, jakýže skvost jsem si to nechal tak dlouho utíkat. Přesně jako v případě tohoto výborného a velice působivého amerického snímku. Nebudu mlátit prázdnou slámu a opakovat, co tu již bylo mnohokrát napsáno. Jen neopomenu zdůraznit skvělou Hillary Swank, perfektně vybavenou jak herecky tak kondičně pro roli zarputilé a citlivé boxerky, její dva mentory v podání tvrďáckého, ale v jádru dobráckého Clinta Eastwooda a tatíkovsky přátelského Morgana Freemana, výborné a realistické ztvárnění soubojů žen v ringu (box mám velice rád), magickou hru světla a stínu, a obří nálož smutku, dojetí a vykoupení v poslední třetině filmu. Kašlu na klišé, kašlu na rozvláčnost, mne toto psychologicko sportovní drama sedlo a zasáhlo, a to tak, že moc. Spolu s Crash zrejmě nejlepší neasijský počin tohoto roku uvedený v naší distribuci.(14.11.2005)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $100,492,203Tržby Celosvetovo $216,763,646/90%/(13.1.2007)

Do neuvěřitelné intenzity dohraný snímek, který dojímá, hladí i mrazí a který přibije do křesla a nepustí až do závěrečné katarze. Kvůli jeho emočnímu náboji už mi z hlavy nikdy nevymizí, hlavně zásluhou fascinující stínohry, která zahaluje tělocvičnu a ze které působivě vystupují tři dokonalé herecké výkony.(29.6.2005)

• - Hilary Swank dostala před natáčením během tréninku ošklivou infekci do nohy. Nikomu o tom neřekla a riskovala tak výrazně během natáčení. (don corleone)

• - Během celého natáčení nebyla ani jednou použita dablérka. Hilary všechny zápasy natočila sama. (Amplifier)

• - Jedná se o první a zatím i poslední film, ke kterému Clint Eastwood zároveň složil hudbu, režíroval jej a zahrál si hlavní roli. (Lauri)